דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי היא בעיה שכיחה ביותר. עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר של אלה העוסקים בספורט הכולל מגע אגרסיבי כמו כדור רגל ורוגבי מעלים את הסיכון לפתח לאחר שנים דלקת פרקים ניוונית.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כול ספורטאי, בכול ענף ספורט מצוי בסיכון להיפצע. גם ענפי ספורט בעלי דימוי מעודן כגון פלדנקרייז, יוגה או אפילו הליכה על חוף הים עלולים וגורמים לפציעות. אך אין ספק שספורטאים בענפי ספורט מגע אגרסיבי כמו אומנויות לחימה, כדורגל וכדורסל מצויים בסיכון גבוה יותר להיפצע. מלבד פציעות ספורט חשוף הספורטאי להתפתחות דלקת פרקים ניוונית על רקע עומסי היתר שהוא מטיל על המפרקים ומהפציעות שהוא "אוסף".

  דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי – רקע

  מחלת המפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). מדובר למעשה בתהליך טבעי של בלאי המושפע בין היתר מאינטנסיביות השימוש במפרק, מהגיל של החולה, מהאופן שבו המפרק בנוי ומתפקד ועוד. דלקת פרקים ניוונית עלולה לפגוע בכול אחד בכול גיל. כבר לאחר גיל 40 רוב בני אדם יראו סימנים של המחלה אך עיקר הסובלים מהתסמינים של המחלה הם מבוגרים לאחר גיל 65. דלקת פרקים ניוונית פוגעת לרוב במפרקים נושאי המשקל של הגוף כולל ברכיים, ירכיים, ומפרקי עמוד השדרה. מפרקי עמוד השדרה הנתונים לעומסים הגדולים ביותר ועל כן חשופים לבלאי מואץ הם מפרקי עמוד השדרה המותני.

  דלקת פרקים ניוונית פוגעת בין היתר בסחוסים המכסים את קצוות העצמות במפרקים. סחוסים אלו שבמצב תקין מאפשרים תנועה חלקה מתפרקים לאטם פוגעים בתנועה של המפרק וגורמים למגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל כאבים ומגבלות תנועה. במצב מתקדם של המחלה הסחוס מתפרק לחלוטין והעצמות נותרות חשופות. בשלב הזה התנועה במפרק הופכת להיות רועשת וכואבת במיוחד. דלקת פרקים ניוונית פוגעת ברקמות נוספות במפרק כולל בעצמות המפרק. פגיעות אלה גורמות לשינוי באופן עבודת המפרק וכתוצאה מכך לנזקים נוספים וכמובן כאבים נוספים. מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים לאלו של דלקת פרקים ניוונית. מסיבה זאת חשוב לבצע הליך של אבחנה מבדלת לפני קביעת אבחון ותחילת טיפול.

  המחקר

  דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי
  דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  מטרת המחקר הייתה ראשית, לבדוק האם ספורטאי עבר ששיחקו והתחרו בספורט עם או בלי מגע אגרסיבי, ברמות הגבוהות ביותר, אכן חשופים יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית, שנית, לבדוק האם הסיכון להחלפת מפרק עקב דלקת פרקים בקרב ספורטאים אלה הוא גבוה יותר ושלישית לברר האם ההתדרדרות במצבם של המפרקים קשור גם לפציעות ש"נאספו" במהלך הקרירה. לצורך המחקר בוצעו בבדיקות ל 700 ספורטאי עלית לשעבר בגילאים 50 – 93 והושוו ל 1,400 אנשים בגילאים דומים שלא התאמנו או התאמנו מעט.

  ממצאי המחקר

  הסיכון לסבול מדלקת פרקים ניוונית ולעבור החלפת מפרק בגלל מחלה זאת היה גבוה יותר בקרב ספורטאי עלית לשעבר. הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית בירך בקרב ספורטאי עלית לשעבר היה כפול בהשוואה לקבוצת הביקורת. הסיכון לעבור מהלך של החלפת מפרק ירך בגלל דלקת פרקים ניוונית בקרב ספורטאי עלית לשעבר היה פי 2.5 בהשוואה לקבוצת הביקורת. הסיכון היה גבוה אף יותר בקרב ספורטאי עבר שעסקו בעברם בספורט מגע.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית בברכיים ו/או להחליף מפרק הברך בגלל דלקת פרקים ניוונית בקרב ספורטאי עלית לשעבר היה גבוה  פי 1.6 בהשוואה לקבוצת הביקורת.  דלקת פרקים ניוונית בברכיים של ספורטאי עלית לשעבר שעסקו בספורט מגע היה קשור לפציעות שקרו במהלך הקרירה.

   מסקנות המחקר

   ספורטאי עלית לשעבר מצויים בהמשך חייהם בסיכון גבוה יותר לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי משקל כולל ברכיים וירכיים ואף לעבור יותר פרוצדורות רפואיות של החלפת מפרקים בהשוואה לאנשים שהתאמנו מעט או לא התאמנו כלל. ספורטאי עלית לשעבר שענף הספורט שלהם כלל מגע אגרסיבי כמו כדורגל ורוגבי ו"צברו" במהלך הקרירה פציעות מצויים בסיכון גבוה יותר מאשר ספורטאים שלא עסקו בספורט שכלל מגע לפתח דלקת פרקים ניוונית .

   American Journal of Sports Medicine, December 8, 2011

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,