סקוואט גורם כאבי ברכיים
סקוואט גורם כאבי ברכיים

סקוואט גורם כאבי ברכיים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סקוואט גורם כאבי ברכיים? התשובה לכך היא עלול, סקוואטים עלולים לגרום לכאבי ברכיים!. סקוואט או בשמה העברי כפיפת ברכיים שהיא פעולה הכרחית בשגרת יומנו יוצרת עומסים קיצוניים על הברכיים. אנו כורעים עם הברכיים כאשר אנו רוצים להרים חפץ כלשהו מהרצפה או להבדיל להרים את הילדים או הנכדים שלנו. כפיפת ברכיים היא גם צורך במהלך הפעילות הגופנית.

כך למשל סקי שלג מחייב כפיפת ברכיים מסוימת וכך גם כדור סל ועוד. בשנים האחרונות מאמני כושר רבים דוחפים ומאיצים בתלמידים שלהם לבצע סקוואטים גם במהלך אימוני הכושר. חשוב לזכור סקוואט עלול לגרום כאבי ברכיים. במאמר הנוכחי "סקוואט גורם כאבי ברכיים?" נרחיב מעט על הנזקים האפשריים שעלולים להיגרם לברכיים בגלל סקוואטים.

סקוואט גורם כאבי ברכיים – רקע

מפרק הברך מהווה מפרק נושא משקל מרכזי. מדובר במפרק חזק שתוכנן לשאת בעומסים. יחד עם זאת האבולוציה לא הכינה את הברכיים להתמודד לאורך זמן עם העומסים המוטלים עליהם. אורח החיים בעידן המודרני המתאפיין בחוסר עשייה גופנית יחד עם אריכות החיים מציבים מכשול נוסף. כאבי ברכיים הם על כן בעיה המטרידה את רוב האנושות בשלב זה או אחר בחיים. אצל חלק מהאנשים מדובר בכאבים תקופתיים הפוגמים קמעה באיכות החיים ואצל חלק אחר כאבים אלו הם תוצאה של נזקים קשים המחייבים טיפולים תרופתיים קבועים ואפילו ניתוחים להחלפת ברכיים.

ואז נשאלת השאלה עם חוסר עשייה גופנית וניוון מובילים לשינויים כאלה ואחרים ולכאבים אז למה כואבות לנו הברכיים דווקא כאשר אנחנו מבצעים פעילות גופנית בצורה של סקוואטים? ביצוע סקוואטים היא דרך יעילה לחיזוק שרירי הרגליים והישבנים וגם לצורך שריפת קלוריות מרובה. אלא שביצוע אינטנסיבי מידי ובתדירות גבוהה מידי של תרגיל עצמתי זה, בעיקר כאשר הוא מתבצע באופן שגוי מעלה את הסבירות להיווצרות עומסי יתר על מפרקי הברכיים והתפתחות נזקים. עומסי יתר על הברך הוא כידוע מרשם לשחיקה ובלאי מהירים של הרקמות המרכיבות ומפעילות את המפרק הזה ובכלל זה מיניסקוסים, סחוסים, גידים, שרירים ועוד. אז איך נכון לבצע סקוואט?

סקוואט קלסי

את הסקוואט הקלסי המלא או העמוק (Deep Squat) מבצעים באופן הבא:

  • עמידת המוצא – רגליים מפוסקות מעט יותר מרוחב הכתפיים, כפות רגליים מוטות ב- 45 מעלות החוצה. ראש מונח על הצוואר ללא הטיה, סיבוב או כפיפה. מבט ממוקד לפנים.
  • סקוואט – כפיפת ברכיים תוך כדי הוצאת האגן לאחור עד למצב שבו מפרקי הירך ממוקמים נמוך יותר מהברכיים. במהלך התנועה חשוב להקפיד שמרכז הכובד יונח על העקבים והגב מיושר.
  • עלייה מסקוואט – יישור הברכיים תוך כדי דחיפת האגן תביא אתכם חזרה לעמידת המוצא.

סקוואט מלא או חלקי, מה עדיף?

אין ספק שביצוע סקוואט מלא ועמוק מאתגר יותר את השרירים, מחזק אותם ושורף יותר קלוריות אלא שסקוואט מלא עלול לגרום לנו לשלם מחיר יקר. ביצוע סקוואט מהסוג המלא ללא משקל נוסף על הגב יוצר עומסים קיצוניים על מפרק פטלו פמורל – המפרק בין פיקת הברך לבין עצם הירך. כאשר מבצעים את אותו סקוואט אבל עם משקלות העומסים הללו גדלים הרבה יותר וחושפים את המפרק הזה לפציעות. האם נכון להתפשר מעט על עומק הכפיפה ולכפוך רק עד לנקודה שבה הברכיים מגיעות לקו של אצבעות כפות הרגליים? "כפיפת ברכיים "חלקית" זאת אכן תגרום לשריר הארבע ראשי לעבוד פחות קשה ולשרוף פחות קלוריות אך היא תפחית את העומסים האדירים על הברכיים, תמנע פציעות ותאפשר לכם להמשיך לבצע סקוואטים לאורך שנים.

סימנים ותסמינים שעלולים להיגרם בגלל סקוואטים

היות וסקוואטים יוצרים עומסים בעיקר על החלק הקדמי של הברך אזי כאב בקדמת הברך מתחת לפיקת הברך או סביבה הוא סביר להניח יהיה התסמין הראשון שתחושו במידה ותגזימו עם ביצוע התרגיל הזה. עם זאת כאבי ברכיים יכולים להתפתח גם באזורים אחרים במפרק, תלוי בסוג הרקמה שנפגעה. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים שעלולים להיגרם בגלל ביצוע אובססיבי של סקוואטים כולל נפיחות, רעשים הבוקעים מהברך בעת כיפוף ויישור, נעילה של הברך, כאב מחמיר בהליכה, צליעה ועוד.

סקוואט גורם כאבי ברכיים ובעיות נוספות

כאמור, למרות יכולת ספיגת העומסים המרשימה של הברכיים יש לעתים שאנו נוטים לחרוג מיכולת זאת ולגרום לעומסי יתר. סקוואטים חוזרניים הנעשים באופן לקוי עלולים לגרום לעומסי יתר וגרום לפגיעה באחת או יותר מהרקמות השונות במפרקים הללו. הפרעות בריאותיות שעלולות להתפתח בגלל סקוואטים כוללות:

תסמונת פטלו פמורל

התסמונת השכיחה ביותר שעלולה להיגרם בגלל סקוואטים היא "תסמונת פטלופמורל" הקרויה גם "כאב ברך קדמי" או "ברך רצים". תסמונת זאת כוללת כאבי ברכיים, סביב הפיקה שיכולים לנבוע מפגיעה באחת או יותר ממגוון הרקמות באזור כולל בין היתר הסחוס במפרק פיקה ירך, גיד הפיקה (ברך קופצים), הרצועה הרטינקולארית, הגיד הארבע ראשי, הרקמה הסינוביאלית, כרית השומן מתחת לפיקת הברך ועוד. תסמונת זאת עלולה להיגרם מלבד מסקוואטים גם בגלל ריצות, קפיצות, כריעות ברכיים או מכה חזיתית בפיקת הברך. גורמי סיכון לתסמונת זאת כוללים מלבד סוג פעילות גופנית (סקוואטים?) גם ליקוי מבני נרכש או מולד בברך, חוסר איזון שרירי, בעיות מבניות בכפות הרגליים ועוד.

דלקת פרקים ניוונית בברך

ביצוע חוזרני של סקוואטים או ביצוע לא תקין שלהם עלול לגרום על ציר הזמן לדלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis) בברך או להחמיר משמעותית דלקת קיימת. דלקת פרקים ניוונית הגורמת בין היתר לשחיקה של הסחוסים בתוך המפרק היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר ומפרק הברך הוא מהמפרקים הנפגעים ביותר מחולי זה.

תסמונת שביל הכסל והשוקה

ביצוע תנועות כפיפה חוזרניות עם הברכיים עלולה גם לגרום לתופעה הקרויה "תסמונת שביל הכסל והשוקה" (Iliotibial band syndrome). תסמונת זאת הכוללת כאבים בצד החיצוני של הברך נגרמת בגלל חיכוך חוזרני של גיד שביל הכסל והשוקה או של הרקמות המצויות תחתיו.

קרע מיניסקוס

כול ברך מצוידת בשני מיניסקוסים שהם כריות סחוסיות המדפנות את מפרק הברך. עומסי יתר או חבלה עלולים לגרום לפגיעה בהם. במקרים קיצוניים ביצוע חוזרני של סקוואטים או ביצוע לקוי שלהם עלול לגרום גם לקרע במיניסקוסים. יש לעתים שגם קימה מהירה ממצב של כריעת ברך עלולה לגרום לקרע במיניסקוס. התוצאה עלולה להיות כאבי ברכיים ומגבלות תנועה.

אבחון

סקוואט גורם כאבי ברכיים
סקוואט גורם כאבי ברכיים

אבחון ואבחנה מבדלת של סוג הבעיה בברך יתבססו על למידה של ההיסטוריה הרפואית (מתי הופיעו כאבי ברכיים, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד), על ממצאי הבדיקה הגופנית (נפיחות, מגבלות תנועה, יציבות של הברך ועוד) ועל הממצאים של הבדיקות האחרות כולל הדמיה ומעבדה.

טיפול

כאבי ברכיים טיפול עצמי

ראשית יש לנוח מפעילות כואבת. כלומר יש לעצור לאלתר כול פעילות המחמירה את הכאב ובראש וראשונה את המשך ביצוע סקוואטים. יש להימנע מעלייה וירידה במדרגות, במצב של ישיבה חשוב לשמור על הברך מיושרת אבל לא נעולה. ניתן במידה והדלקת שהתפתחה אינה חריפה במיוחד, להניח רטיות חמות על הברך. מומלץ לבחור פעילות גופנית אלטרנטיבית שאינה גורמת להחמרה של הסימנים והתסמינים.

פעילות חלופית אפשרית שהיא בעלת עומס נמוך על המפרקים כוללת שחייה, פעילות אירובית במים, רכיבה על אופניים, מכשיר אליפטי ועוד. למרות האמור כאן במידה ואחת מהפעילויות הללו גורמת לכאב אין לבצעה. במידת הצורך ניתן אך לא מומלץ להשתמש בתרופות נוגדות דלקת שניתן לרכוש ללא מרשם.

כאבי ברכיים טיפול מקצועי

כול עוד זה אפשרי, טיפול שמרני כמו זה הניתן על ידי כירופרקט הוא הטיפול המועדף. ללא תרופות, ללא זריקות וללא ניתוחים. הטיפול הכירופרקטי מתמקד בהפחתת כאבי ברכיים, בשיפור טווחי תנועה, בשיפור האיזון השריר ועוד. כלי העבודה של הכירופרקט כוללים אמצעי עזר חשמליים כגון מכשיר גלי הלם ולייזר רך בשילוב של טכניקות ריפוי ידניות. כמובן שיש להפסיק ביצוע סקוואטים עד לשיקום מלא של הברכיים.

במידת הצורך נתמוך בברכיים ואם קיימת אינדיקציה נמליץ על מדרסים. במקרים קשים נפנה את החולה לטיפול רפואי ובכלל זה, טיפול תרופתי שיכול להינתן גם באמצעות זריקות סטרואידים ובמידת הצורך גם לצורך קבלת טיפול כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון