בדיקת סיטי מעלה הסיכון לסרטן

בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן

בדיקת סיטי מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים! בדיקת סיטי (CT) או טומוגרפיה ממוחשבת נעזרת בקרני רנטגן כדי לתת תמונה של פנים הגוף. משתמשים בבדיקה הזאת כדי לאתר הפרעות בריאותיות שונות במערכות השונות של הגוף ובכלל זה הפרעות:

כך למשל נהוג לבצע סיטי של עמוד השדרה כדי לאבחן בין היתר:

בדיקת CT של ילדים מעלה את הסיכון שלהם לחלות בסרטן. כאשר בדיקה זאת מתבצעת בילדים לפני לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן עולה עוד. בעקבות ממצאי המחקר מומלץ לעשות שימוש סלקטיבי ומושכל ב- סיטי בכלל ובקרב ילדים בפרט.

למה קרינה מייננת הנפלטת בעת סריקת ממוחשבת (סי טי) פוגעת יותר בחומר הגנטי של ילדים? בין יתר הגורמים לרגישות המוגברת של ילדים לקרינה מייננת מציינים החוקרים את:

 • גוף זעיר
 • את היותם בתקופת גדילה מואצת

דבר הגורם לתאים רבים יותר להיות במצב דינמי של חלוקה ובכך חשופים יותר לנזקי הקרינה. עוד טוענים החוקרים שגם שנות החיים הארוכות המצויות לפני ילדים מהווים גורם סיכון. חיים ארוכים עלולים להותיר מספיק זמן גם למוטציות מינימליות להפוך לסרטניות.

בדיקת סיטי מעלה הסיכון לסרטן – רקע

לבדוק ילדים וצעירים בשלבי התפתחותם באמצעות CT מעלה את הסיכון שלהם לחלות בסרטן ב- 24%. יהיו כאלה שישקללו את מספר מקרי הסרטן בקרב ילדים וצעירים ויטענו שהדבר לא נורא. ובכן, הדבר נורא ואיום. מיותר לציין שכול מקרה סרטן שניתן למנוע אותו ראוי לעשות כול מאמץ לעשות זאת.

סריקות CT נושאות עמן יתרונות רבים:

 • בכול הנוגע ליכולת האבחון המשופרת שהן מביאות לעולם הרפואי
 • ובעקבותיה לטיפולים המדויקים יותר

עם זאת, בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בשימוש במכשיר CT. יחד עם השימוש המוגבר גם גבר החשש לנזקים נלווים ובכלל זה הסיכון להתפתחות מחלות סרטן. במיוחד מועלות טענות כנגד השימוש ב-CT בקרב ילדים וחשיפתם להתפתחות מחלות סרטן. מחקרים העריכו שהסיכונים אינם ישירים ומומחים בתחום הטילו ספקות בנוגע לאמינותם. המחקר הנוכחי יצא לדרך כדי לבדוק את הטענות ואת החששות הללו.

המחקר

מטרת המחקר הייתה לבחון את מספר מקרי הסרטן בקרב:

 • ילדים
 • נערים
 • בחורים צעירים

קבוצת המחקר כללה בני 0 – 19 שנים שנולדו בין השנים 1985 – 2005.

החוקרים השוו את מספר מקרי הסרטן:

 • בקרב חברי קבוצת המחקר שעברו סריקת CT לפני אבחון הסרטן
 • או בקרב ילדים, נערים ובחורים צעירים בגילים הללו שלא עברו בדיקת CT

בסך הכול עקבו ונתחו החוקרים ממצאים של 10.9 מיליוני ילדים וצעירים. 680,211 מתוכם עברו בדיקת CT לפחות 12 חודשים לפני שאובחנו עם מחלת סרטן. 18% מתוכם עברו יותר מבדיקת CT בודדה.

המעקב אחר האנשים שעברו סריקת סיטי נמשך 9.5 שנים. המעקב אחר האנשים שלא עברו סריקת CT נמשך במשך 17.3 שנים. מדובר במחקר הרפואי הגדול ביותר בנושא השפעות הקרינה המייננת על ילדים, נערים ובחורים צעירים. המידע התקבל מרישומים רפואיים של הגופים המטפלים בחולי סרטן באוסטרליה.

בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים
בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים

ממצאי המחקר

בסוף שנת 2007:

3,150 ילדים וצעירים שעברו בדיקת סיטי אובחנו עם סרטן.

 • בסך הכול בדיקת סיטי העלתה את הסיכון לחלות בסרטן ב- 24%.
 • הסיכון לחלות בסרטן עלה ב16% עבור כול בדיקת CT נוספת

בכול הנוגע לסיכון לחלות בסרטן המוח בקרב הקבוצה שעברה בדיקת סיטי:

 • הסיכון נותר גבוה גם לאחר 15 שנים מיום החשיפה לקרינה המייננת
 • גם הסיכון לחלות בסוגים אחרים של סרטן בקרב קבוצה זאת נותר גבוה ולאורך שנים
 • הסיכון לחלות בסרטן עקב בדיקת CT בקרב ילדים לפני גיל 5 היה גבוה יותר בהשוואה לקבוצות גיל אחרות
 • עבור סוגים מסוימים של סרטן הסיכון לחלות בסרטן היה גבוה יותר בקרב בנות לעומת בנים.

מסקנות החוקרים

יש להניח שבחלק מהמקרים בדיקת סיטי בוצעה בגלל חשש לגידול סרטני במוח. לכן לא הבדיקה עצמה גרמה לגידול הסרטני במוח. ישנם גם מקרים שללא בדיקת CT לא ניתן היה לגלות את הגידול הסרטני בראש. יחד עם זאת טוענים החוקרים:

 • ישנה השפעה ברורה של בדיקות CT על הסיכון לחלות בסרטן
 • בדיקת סיטי מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים

יש על כן לשקול היטב את הצורך בבדיקות אלה ולצמצמן ככול שניתן. גם כאשר צריך חוות דעת שנייה רצוי לעשות זאת על סמך היסטוריה רפואית, בדיקות גופניות ובדיקות מעבדה קיימות.

BMJ, May 2013

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הגב התחתון כואב צאו להליכה

הגב התחתון כואב צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

פחות נוח לקנות עם נעלי עקב

קניות עם נעלי עקב זה לא נוח

עם נעלי עקב קונים פחות! נעלי עקב מאפשרות לנשים להיראות טוב יותר אך גורמות לבעיות בריאותיות בכפות הרגליים ובחלקי גוף אחרים. עם זאת נמצא להם גם יתרון, נשים אלו נוטות לקנות פחות ולבזבז פחות כסף. ככול שנעלי העקב גבוהים יותר כך גם גדלה החסכנות.

נפיחות בברך מה גורם לה

נפיחות בברך מה גורם לה

נפיחות בברך? אבחון לפי הסימנים והתסמינים בברך היא שיטה יעילה לאבחון הבעיה בברך. אבחון נכון עשוי להיות בעל חשיבות מכרעת בכול הנוגע לדרכי הריפוי שנבחר, להמלצות על התנהלות נכונה של החולה, למניעת נזקים ותסמינים כרוניים וחיסכון אפשרי בהליכים רפואיים מורכבים כואבים ויקרים.

לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

לחזור לעבודה לאחר פציעת גב

חזרה לעבודה לאחר פציעת גב היא תהליך שיש לעשותו בצורה המהירה ביותר האפשרית. עובדים אשר מצויים בטיפול ובמעקב בגין כאבי הגב חוזרים מהר יותר לעבודה סדירה עם הרופא המטפל בהם ועוקב אחר מצבם מדגיש את החשיבות של להמשיך להיות פעיל.