בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן

בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים! בדיקת סי טי (CT) או טומוגרפיה ממוחשבת היא בדיקה חיונית הנעזרת בקרני רנטגן כדי לתת תמונה של פנים הגוף. משתמשים בבדיקה הזאת כדי לאתר הפרעות בריאותיות שונות במערכות השונות של הגוף ובכלל זה בין היתר בראש, בצוואר, בבטן, בעמוד השדרה, בגפיים ועוד. כך למשל נהוג לבצע סיטי של עמוד השדרה כדי לאבחן בין היתר היצרות תעלת השדרה, שבר דחיסה בחוליות עמוד השדרה, שינויים ניווניים וכאבים בברכיים ועוד. ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים שלא עוברים סריקה כזאת. כאשר בדיקה זאת מתבצעת בילדים טרם הגיעו לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן  גבוהה עוד יותר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בעקבות ממצאי המחקר החוקרים ממליצים לעשות שימוש סלקטיבי ומושכל בסי טי בכלל ובקרב ילדים בפרט. למה יש יותר סיכוי שהקרינה המייננת הנפלטת במהלך בדיקת סריקת ממוחשבת (CT) תפגע בחומר הגנטי של ילדים? בין יתר הגורמים לרגישות המוגברת של ילדים לקרינה מייננת מציינים החוקרים את גודל גופם הזעיר ואת היותם בתקופת גדילה מואצת דבר הגורם לתאים רבים יותר להיות במצב דינמי של ריבוי ובכך חשופים יותר לנזקי הקרינה. עוד טוענים החוקרים ששנות החיים הארוכות המצויות לפני ילדים עלולות להותיר מספיק זמן גם למוטציות מינימליות להפוך לסרטניות.

  {loadposition inside-page}

  בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן – רקע

  ילדים וצעירים בשלבי התפתחות העוברים בדיקת CT מעלים את הסיכון שלהם ב24% לחלות בסרטן ביחס לילדים וצעירים שלא עושים זאת. יהיו כאלה שכאשר ישקללו את המספר הזעום של מקרי סרטן בקרב ילדים וצעירים ואת התוספת הקטנה של מספר מקרי הסרטן שמתפתחים בגלל בדיקת הCT יטענו שהדבר לא נורא. ובכן, הדבר נורא ואיום. מיותר לציין שכול מקרה סרטן שניתן למנוע אותו ראוי לעשות כול מאמץ לעשות זאת.

  סריקות CT נושאות עמן יתרונות רבים בכול הנוגע ליכולת האבחון המשופרת שהן מביאות לעולם הרפואי ובעקבותיה לטיפולים המדויקים יותר. עם זאת, בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בשימוש במכשיר ויחד עם השימוש המוגבר גם גבר החשש לנזקים נלווים. ובכלל זה הסיכון להתפתחות מחלות סרטן. במיוחד מועלות טענות כנגד השימוש התכוף ב-CT בקרב ילדים וחשיפתם של אלו להתפתחות מחלות סרטן. מחקרים שונים העריכו את שהסיכונים אינם ישירים ומומחים בתחום הטילו ספקות בנוגע לאמינות של הממצאים הללו. המחקר הנוכחי יצא לדרך כדי לבדוק את הטענות ואת החששות הללו.

  המחקר

  מטרת המחקר הייתה לבחון את מספר מקרי הסרטן בקרב ילדים, נערים ובחורים צעירים בני 0 – 19 שנים שעברו סריקת CT לפני אבחון הסרטן לעומת מספר מקרי הסרטן בקרב ילדים, נערים ובחורים צעירים בגילים הללו שלא עברו בדיקת CT. בסך הכול עקבו ונתחו החוקרים ממצאים של 10.9 מיליוני ילדים וצעירים כאשר 680,211 מתוכם עברו בדיקת CT לפחות 12 חודשים לפני שאובחנו עם מחלת סרטן. 18% מתוכם עברו יותר מבדיקת CT בודדה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כול המשתתפים נולדו בין השנים 1985 – 2005. המעקב אחר האנשים שעברו סריקת סי טי נמשך 9.5 שנים והמעקב אחר האנשים שלא עברו סריקת CT נמשך במשך 17.3 שנים. מדובר במחקר הרפואי הגדול ביותר בנושא השפעות הקרינה המייננת שנפלטת במהלך בדיקת CT על ילדים, נערים ובחורים צעירים. המידע התקבל מרישומים רפואיים של הגופים המטפלים בחולי סרטן באוסטרליה.

   בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים
   בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים

   ממצאי המחקר

   בסוף שנת 2007 3,150 ילדים וצעירים עברו בדיקת סי טי אובחנו עם סרטן. סרטן אובחן גם בקרב 57,524 ילדים וצעירים בקרב חברי הקבוצה שלא עברה בדיקת CT. בסך הכול נמצא שרמת הסיכון לחלות בסרטן הייתה גבוה ב24% עם עברתם בדיקת סי טי וזאת לאחר שקלול גורמים שונים כמו גיל ומגדר. הסיכון לחלות בסרטן עלה ב16% עבור כול בדיקת CT נוספת.

   בכול הנוגע לסיכון לחלות בסרטן המוח בקרב הקבוצה שעברה בדיקת סי טי הסיכון נותר גבוה גם לאחר 15 שנים מיום החשיפה לקרינה המייננת. גם הסיכון לחלות בסוגים אחרים של סרטן בקרב קבוצה זאת נותר גבוה ולאורך שנים. הסיכון לחלות בסרטן עקב בדיקת CT בקרב ילדים לפני גיל 5 היה גבוה יותר בהשוואה לקבוצות גיל אחרות. עבור סוגים מסוימים של סרטן הסיכון לחלות בסרטן היה גבוה יותר בקרב בנות לעומת בנים.

   מסקנות החוקרים

   יש להניח שבחלק מהמקרים בדיקת סי טי בוצעה בגלל חשש לגידול סרטני במוח ולכן לא הבדיקה עצמה גרמה לגידול הסרטני במוח. ישנם גם מקרים שללא בדיקת CT לא ניתן היה לגלות את הגידול הסרטני בראש. יחד עם זאת טוענים החוקרים ישנה השפעה ברורה של בדיקות CT על הסיכון לחלות בסרטן בדיקת סי טי מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים. יש על כן לשקול היטב את הצורך בבדיקות אלה ולצמצמן ככול שניתן.

   BMJ, May 2013

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת