הרגלי שינה טובים עבור התלמידים

הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


הרגלי שינה טובים עבור התלמידים הם קריטיים לשמירה על בריאותם, על התפתחותם ועל יכולתם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך החופשים לצאת מהמסגרת ולישון פחות מידי. לאחר חופש חשוב להחזיר את הילדים להתנהלות תקינה הכוללת שינה מספקת. בין היתר חשוב להקפיד על חזרה להרגלי שינה נורמליים שיאפשרו ריכוז ויכולת לימוד סבירה. הבעיה היא שהיכולת לישון מוקדם ולקום מוקדם לא מתרחשת בין לילה.

תהליך שינוי הרגלי השינה של הילד חייב להתבצע לפני תחילת שנת הלימודים. המומחים ממליצים לא להמתין עד הרגע האחרון לשם כך אלא להתחיל לפחות שבוע לפני תחילת הלימודים. בשבוע הזה על ההורים להעיר את הילד מוקדם בבוקר באמצעות שעון מעורר ולהקפיד שיכנס למיטה מוקדם יותר בלילה. החוקרים ממליצים גם להכין את הבגדים ואת תיק האוכל בלילה לפני השינה ובכך להקל על התהליך. עם זאת יש לזכור שלמרות החשיבות העצומה שיש לשינה להתפתחות הילד, שינויים גדולים מידי בהרגלי השינה עשויים להזיק לו. עשו הכול באופן הדרגתי ומתון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהרגלי שינה טובים עבור התלמידים – רקע

כל יצור חי זקוק לשינה. זהו צורך חיוני במיוחד עבור המוח המתפתח של ילדים. באופן כללי ניתן לומר שילדים מבלים כ- 40% מילדותם בשינה. המעגל הצ'ירקדי או המעגל של ערות ושינה מנוהלים על ידי אור וחושך. ההרגלים הללו זקוקים לזמן כדי להתפתח אצל תינוקות. המעגל הצ'ירקדי מתחיל להתפתח בעירך בגיל 6 שבועות ועד גיל 6 חודשים רוב התינוקות נהנים ממעגל שינה ערות רגיל. בגיל שנתיים רוב התינוקות כבר בילו יותר זמן ישנים מאשר ערים. תינוקות בגיל שנה עד שלוש שנים צריכים כ- 12- 14 שעות שינה ב- 24 שעות. בגיל שלוש שנים ועד חמש שנים ילדים זקוקים ל- 11 – 13 שעות שינה ב 24 שעות. ילדים בגילים 5 – 12 צריכים 10 – 11 שעות שינה.

במקביל נוצרים בחייו של הילד בגיל הזה "גזלני שינה". בין גזלני השינה נמנה תחילת לימודים מוקדם בבוקר, שיעורי בית, פעילות גופנית, חברים, טלוויזיה, מחשב, טלפון חכם, צריכה של מוצרי מזון ושתייה המכילים קפאין ועוד. מסיבות אלה ועוד בגיל הזה מתחילות בעיות שינה. כתוצאה מבעיות שינה הילד מתחיל לפתח בעיות התנהגותיות, מצב רוח לא יציב, היפראקטיביות, חסרים קוגניטיביים ועוד. בהקשר של השפעות על השינה נזכיר מחקרים המעידים על כך שהשינה בחיק הטבע שינה טובה יותר.

הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים
הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים

להלן מספר טיפים שיעזרו לילד שלכם לישון ולשמור על הרגלי שינה בריאים:

  • וודאו שהילד שלכם עוסק מידי יום בפעילות גופנית. עדיף לשלב פעילות גופנית אירובית עם אימוני כוח ויתר המרכיבים של הכושר הגופני. פעילות גופנית תעייף אותו ותגביר את רצונו לישון

מזון לפני שינה

  • וודאו שהילד לא נכנס למיטה רעב עם זאת הקפידו שהילד לא יאכל מזון כבד לפני השינה. אפשרו לפחות שעתיים של עיכול לפני שהוא נכנס למיטה. פרי או ירק או מזון קל אחר יכולים להינתן גם בסמיכות לשינה.
  • הימנעו במשך 6 שעות לפני השינה ממזון מעורר המכיל קפאין כולל שתייה אנרגיה, שוקולד, סוגים של תה, קולה ועוד.

חדר השינה ונוהל שינה

  • הרגלי שינה טובים חייבים להתבסס על לוח זמנים קפדני. הקפידו על לוח זמנים קבוע שעל פיו הילד מתנהל בקשר לשינה שלו גם כאשר אין למחרת היום לימודים בבית הספר. הקפידו על זמנים קבועים לצורך ההשכמה, ארוחת ערב, צחצוח שיניים, כניסה למיטה, כיבוי אורות וכיוצא בזה.
  • כנסו לשגרת שינה כשעה לפני השינה עצמה. בשעה הזאת הילד התרחץ, יצחצח שיניים, יקרא ספר נעים ויקשיב למוזיקה נעימה. בשעה הזאת לא תורשה צפייה בטלוויזיה או שימוש כלשהו במכשירים אלקטרוניים אחרים. תכנון נכון יאפשר לילד להירדם ב- 10 – 15 דקות האחרונות של השעה הזאת.
  • חדר השינה של הילד צריך להיות חשוך, מאוורר, עם טמפרטורה נוחה. עם הילד מפחד מהחושך ניתן להשאיר נורת לילה זעירה דולקת. לא להכניס טלוויזיה או כלים אלקטרוניים אחרים לחדר השינה של הילד. חדר השינה של הילד צריך להיות מחובר לחוויות חיוביות בלבד ולכן אין לשלוח אותו לחדר כדי להענישו. בדקה האחרונה לפני השינה חבקו ונשקו את הילד ברכו אותו בברכת לילה טוב ועזבו את החדר. התהליך הזה צריך להיות עקבי, קצר וצפוי מבחינתו של הילד. נסו לשמור על השקט בבית כדי לא להפריע ליד לישון.

Philadelphia College of Osteopathic Medicine, Aug. 12, 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים