תנו לילדים לישון הם זקוקים לזה

תנו לילדים לישון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תנו לילדים לישון הם זקוקים לזה! בריאות תקינה נסמכת בין היתר על תזונה נכונה, פעילות גופנית וכמובן על שינה מספקת. השינה חשובה לבריאות הגופנית, המנטלית והרגשית. המשמעות של חוסר שינה עבור הילד שלכם כוללת בין היתר פגיעה ביכולתם ללמוד, סיכוי גבוה יותר להתפתחות מחלות, פציעות, השמנה ועוד. תלמיד בית ספר בגלל גילו והמצאותו בתקופת ההתפתחות צריך לישון לפחות 8 שעות שינה כול לילה.

אך דרישה זאת לרוב אינה מתקיימת שכן העידן המודרני ושפע הגירויים שלו אינם מותירים מספיק זמן לשינה עמוקה וממושכת. מספר רב של גזלני שינה אינם מאפשרי לילד שלכם לישון מספיק. בין גזלני השינה נמנה משחקי מחשב, צפייה בטלוויזיה וכמובן הטלפון החכם. התעסקות עם המשכירים האלקטונים הללו מרחיקים את השינה גם בגלל האור הבוהק הנפלט מהם. חוקרים בארצות הברית הגיעו למסקנה שהתלמידים אינם זוכים למספיק שעות שינה גם בגלל שעת התחלת הלימודים המוקדמת בבית הספר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתנו לילדים לישון הם זקוקים לזה – רקע

תינוקות, ילדים ונערים צריכים לישון יותר. הם זקוקים משמעותית ליותר שעות שינה ממבוגרים. שינה מאפשרת להם את ההתפתחות המנטלית והגופנית המהירים המאפיינים את תהליך הגדילה שלהם. רוב ההורים מודעים לכך שהילדים שלהם זקוקים ליותר שעות שינה אך לא תמיד הם יודעים כמה בדיוק ומה המשמעות עבורם כאשר הם מחסירים שעת שינה אחת או אפילו חצי שעה של שינה. אחת הסיבות לקושי שקיים בזיהוי חוסר השינה אצל ילד היא העובדה שגם כאשר הילד לא ישן מספיק הוא נותר קופצני, למעשה חוסר שינה גורם לו להיות אפילו יותר קופצני מהמצב הרגיל. לעתים קרובות מייחסים לילד הפרעות קשב וריכוז כאשר הבעיה שלו היא למעשה חוסר בשינה מספקת ועייפות יתר.

תנו לילדים לישון הם זקוקים לזה
תנו לילדים לישון הם זקוקים לזה

הרבה פעמים בעיות שינה אצל ילדים ניתנים לפתרון על ידי שינוי באווירה ובהרגלים השוררים סביב זמן השינה. על פי מחקרים שונים כניסה למיטה מוקדם יחסית בין השעות 19:00 – 20:00 עובד נהדר בקרב ילדים לאורך כול שנות הלימודים בבית הספר היסודי. באופן עקבי יש להימנע בכול זמן מסך בשעות הללו ובכלל זה בלי טלוויזיה, מחשב, מחשב לוח או טלפון חכם. הימנעות מחפיצים אלקטרוניים לפני השינה מונע גם מהאור הבוהק הנפלט מהמסכים שלהם מלשבש את מעגל השינה ולהשפיע על הפרשת המלטונין. המקר כאן קובע: תנו לילדים לישון יותר, זה חשוב להתפתחותם.

ילדים שישנים טוב יותר מגלים יותר סקרנות בלימודים. קיים סיכוי גדול יותר שילדים שישנים את המינימום הנדרש יכינו את שיעורי הבית ולהיות תלמידים טובים יותר. המשמעות של חוסר שינה בקרב תלמידים עמוקה יותר מחוסר הצטיינות בלימודים. ילדים אלו חשופים גם לירידה ביכולות המנטליות, פגיעה בזיכרון, פגיעה ביכולת החשיבה, קשיים ביכולת הריכוז, הפרעות שינה ובעיות התנהגותיות. תלמידים עם פחות מידי שינה צפויים לפתח גם בעיות בריאות כגון השמנה, לחץ דם גבוה, מחלות לב סוכרת ועוד.

המחקר

חוקרים ממשרד החינוך האמריקאי בדקו מה הן שעות תחילת הלימודים בבתי הספר השונים בארצות הברית.

ממצאי המחקר

פחות מ18% מהתלמידים בארצות הברית מתחילים את לימודיהם בשעה 8:30 או מאוחר יותר. 5 מתוך כול 6 בתי ספר יסודיים ובתי ספר תיכוניים מתחילים את לימודיהם מוקדם מידי ובכך פוגעים בשעות השינה של התלמידים.

המלצות החוקרים

תנו לילדים לישון! תלמידים צריכים לישון לפחות 8 שעות כול לילה. בל שינה מספקת צפויים התלמידים לסבול מתופעות של השמנה, דיכאון, ביצועים ירודים בלימודים ולאמץ הרגלים שליליים כגון שתיית אלכוהול, עישון ועוד. כמו כן צפויים התלמידים העייפים להיות מעורבים יותר בתאונות דרכים. מלבד שעת התחלה הלימודים בבית הספר יש על ההורים לתת את הדעת לגורמים נוספים שגוזלים שעות שינה מהילד שלכם כולל: צפייה בטלוויזיה ,משחקי מחשב, טלפון חכם, משחקי לוח ועוד.

Aug. 7 issue of the Morbidity and Mortality. U.S. Centers for Disease Control and Prevention

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים