כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים! הפרעה בריאותית זאת שנגרמת בגלל דלקת חיידקית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד השדרה ופגיעה באיברים נוספים. דלקות אלה מובילות להתפתחות סימנים ותסמינים הכוללים בין היתר כאבי גב, מגבלות תנועה ועוד. דלקות פרקים (arthritis) הם שם מקיף שניתן לסוגים שונים של מחלות פרקים. מחלות אלה מתפתחות:

  • מסיבות שונות
  • ברמות חומרת שונות
  • גורמות לנזקים שונים
  • במפרקים שונים
  • ולעתים גם לאיברים אחרים

דלקות מפרקים עלולות להיות ניווניות, דלקתיות או זיהומיות. כל דלקת פרקים עלולה לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים רבים כולל כאבים מקומיים, מגבלות תנועה ועוד. הטיפול במחלות הללו תלוי באבחון מדויק.

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים – רקע

האדם סובל ממגוון אדיר של דלקות פרקים. בין יתר דלקות פרקים נציין את הדלקת השכיחה ביותר:

מבין דלקות הפרקים האוטואימוניות נציין את:

  • דלקת מפרקים שיגרונית (rheumatoid arthritis) שהיא השכיחה מכולן

עוד נציין את קבוצת דלקות הפרקים האוטואימונית הפוגעת בעמוד השדרה (Spondyloarthropathy) ובכללן:

  • את דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis)
  • דלקת מפרקים מקשחת (Ankylosing Spondylitis)
  • מחלת מפרקים תגובתית (Reactive arthritis)
  • דלקת מפרקים המלווה מחלות מעיים דלקתיות כגון מחלת קרוהן (Crohns), קוליטיס כיבי (Ulcerative colitis) ועוד.

לקבוצת דלקות הפרקים הפוגעת בעמוד השדרה יש מאפיינים משותפים. בין המאפיינים נציין התפתחות דלקתית בעמוד השדרה ובנקודות החיבור של הגידים לעצם. דלקת פרקים הפוגעת בעמוד השדרה עלולה להתפתח גם בגלל חולי בכלמידיה.

מהי כלמידיה

כלמידיה (Chlamydia) היא מחלת מין שכיחה המועברת באמצעות קיום יחסי מין ובין אם לעוברה. המחלה נגרמת באמצעות החיידק כלמידיה טרכומטיס (Chlamydia trachomatis) ופוגעת באיברי המין ובלחמית העין. רוב החולים במחלה אינם סובלים מסימפטומים כלשהם וממשיכים לשמש מקור להידבקות.

דלקות מפרקים הפוגעת בעמוד השדרה – מאפיינים

ישנם מספר מאפיינים לקבוצת מחלות פרקים זו הפוגעת בין היתר גם בעמוד השדרה. בכול הנוגע למיקום הפגיעה יסבלו חולים הסובלים מאחת מקבוצת מחלות זו מפגיעה בעמוד השדרה ובמפרקי העצה והכסל (Sacroiliitis) וכן יסבלו מדלקות בנקודת החיבור של גידים ורצועות אל העצמות (Enthesitis) כולל בין היתר דלקת בגיד אכילס ועוד. קבוצת מחלות זאת פוגעת גם באיברים אחרים כגון דרכי השתן, עיניים, עור, ועוד. קבוצת מחלות זאת נקשרת לקיומו של אנטיגן גן המכונה HLA-B27 אך ברוב המקרים לא ימצא בדמם של החולים הללו גורם שגרוני (Rheumatoid factor). חולים במחלות אלו מאופיינים גם בדלקת של רקמת הסינוביום (Synovitis) המתפתחת במפרקים ההיקפיים.

המחקר

כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים
כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

החיידק כלמידיה גורם לעיתים קרובות לדלקות פרקים תגובתיות (Reactive Arthritis). דלקות אלו נגרמות בגלל תגובה חריגה של המערכת החיסונית לדלקת הזיהומית. בין מחוללי הדלקות הזיהומיות שעלולים לגרום לדלקת פרקים תגובתית נמנה כאמור את החיידקים הנדונים כאן המרבים לתקוף את מערכת השתן וחיידקים נוספים כגון חיידקי שיגלה (Shigella) הגורמים למחלות הדיזנטריה, חיידקי הסלמונלה (Salmonella) שעלולים לגרום בין היתר לטיפוס הבטן וחיידקי קמפילובקטר (Campylobacter) הגורם לזיהומים בבטן.

במחקר הנוכחי ניסו החוקרים לאשר קשר אפשרי בין החיידק כלמידיה לבין התפתחות דלקת הפרקים. בדיקות דם ובדיקות של הרקמה הסינוביאלית של 26 חולים בדלקת פרקים בעמוד השדרה או בדלקת תגובתית אחרת הושוו לבדיקות הדם ובדיקות של הרקמה הסינוביאלית של 167 חולים בדלקת פרקים ניוונית.

ממצאי המחקר

על פי ממצאי המחקר 62% מהחולים בקבוצה המחקר היו חולים בכלמידיה לעומת 12% בלבד בקבוצת הביקורת.

מסקנות החוקרים

יש לקחת בחשבון שדלקת כלמידיה אינה מייצרת תסמינים בשלבים הראשונים של המחלה ולכן הסתמכות על התמונה הקלינית של החולה עלולה לגרום לאבחון שגוי. לטענת החוקרים הבדיקה של החיידק באמצעות בדיקות DNA של הרקמה הסינוביאלית היא הבדיקה המדויקת ביותר.

May 2009 issue of Arthritis & Rheumatism

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק

ספורט בלבד לא מספיק להרזיה

רוצים להרזות? ספורט לא מספיק. לא נכון לחשוב שככול שנרוץ יותר ונתאמץ יותר כך נשרוף יותר קלוריות. רק מעט קלוריות נשרפות בפעילות גופנית ואפילו כאשר במדובר בפעילות גופנית קיצונית. אם המטרה שלכם היא הרזייה כדאי שתצמצמו גם בכמות הקלוריות. 

צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים

צפייה ממושכת בטלוויזיה מקצרת חיים

צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים! הישיבה הממושכת שמאפיינת את אורח החיים המודרני כרוכה בנזקים בריאותיים קשים. כול מי שצופה בטלוויזיה יותר משלוש שעות ביום מקצר את חייו. "צמצמו את הצפייה בטלוויזיה לפחות משלוש שעות ביום וקבלו שנתיים נוספות לחיות אותם".

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית.