מזג האוויר וכאבי מפרקים

מזג האוויר וכאבי מפרקים

שינויים אקלימיים וכאבי פרקים האם יש קשר? יש להניח שכאבי מפרקים טורדים את מנוחתם של בני האדם מאז ומעולם. בעידן המודרני החל האדם החושב לחקור את כאבי המפרקים ולחפש את הגורמים להם. אחד "החשודים" המידיים בגרימת הכאב בפרקים הוא האקלים. ישנן עדויות שעוד בתקופת האימפריה הרומית טענו רבים שמזג האוויר הוא האחראי לכאבי המפרקים שלהם. גם היום ישנם אנשים שמשוכנעים מעל לכול ספק שהגורם לכאבי הגב ולכאבי המפרקים שלהם הם:

 • שינויי אקלים וליתר דיוק שינויים בלחות, בטמפרטורה, בלחץ אוויר ועוד

הקשר שבין שינויי אקלים לסימפטומים בפרקים ממשיך להיחקר וזאת לנוכח הטענות העקשניות בנושא. האם גם אתם משתייכים לאנשים שסובלים מסימפטומים בפרקים המתפתחים כול פעם שיש שינויים במזג האוויר? גם אתם מסוגלים לחזות שינוי בתנאי האקלים באמצעות הפרקים שלכם?

מזג האוויר וכאבי מפרקים – רקע

יש אנשים שטוענים שכאשר האקלים הקיצי מתחלף לאקלים חורפי הכאב בפרקים "הורג" אותם. אחרים טוענים שהמיחושים הללו בפרקים מופיעים כאשר הגשם מתחיל לרדת. אחרים טוענים שכול המפרקים שלהם צועקים כאב כאשר רמת הלחות עולה. ישנם גם כאלה שטוענים שכול שינוי במזג האוויר גורם להם לכאבי מפרקים. מחקרים רבים שנעשו בנושא לא תמיד חזרו עם מסקנות חד משמעותיות. בחלק מהמקרים נמצאה קורלציה מינורית בין כאבים לבין שינויים אקלימיים ובכלל זה:

 • שינויים בטמפרטורה
 • שינוי בלחות
 • שינויים בלחץ ברומטרי
 • שינוי במהירות הרוח ועוד

עם זאת ברוב המחקרים לא נמצא קשר כזה. המדענים, לטענת המאמינים בכך, לא מבינים כלום ועוד יגיע היום שגם הם יבינו את הקשר. מחקרים מסוימים מצביעים על כך שקרוב ל70% מהחולים בדלקת פרקים ניוונית טוענים שהם חשים בהשפעות האקלים על הפרקים שלהם.

מזג האוויר וכאבי מפרקים
מזג האוויר וכאבי מפרקים

חשוב לציין שכאשר כאבי המפרקים נובעים מדלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים שגרונית יש יותר הסיכוי למציאת קשר רופף לשינויים במזג האוויר. במחקר שנערך נמצאה רגישות מוגברת במפרקים של חולים בדלקת פרקים ניוונית בהשוואה לאנשים בריאים. מתברר שהטענה הזאת שכיחה למרות שלא מצליחים להוכיח אותה באופן נחרץ בכלים מדעיים.

המחקר

גם במחקר שלפנינו לא הצליחו להוכיח שיש אמת בטענה. בסוגיה הבלתי נגמרת של מחקרים שבודקים את "יכולת החיזוי" הזאת זכו להצדקה במחקר הזה אלה שטוענים שאין קשר בין האקלים לבין כאבים במפרקים. אז אולי כדאי לחשוב שוב האם זה נכון להאשים את מזג האוויר בכאבים שלנו?

אולי הכאבים הללו בברכיים לא נגרמים משינויי אקלים אלה בגלל:

 • משימוש יתר או עומסי יתר חוזרניים על רקע סקוואטים שאתם מבצעים

האם יתכן שהכאבים שאתם חשים בכפות הידיים אינם נובעים משינויים אקלימיים אלא:

 • בגלל הקלדה חוזרנית וכיוצא בזה

במחקר בחנו החוקרים את השפעות השינויים אקלימיים על התפתחות כאבי ברכיים וכאבי גב. החוקרים עקבו אחר 1350 אוסטרלים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים ובגב. מצב הדלקת פרקים של החולים הללו נרשם ונבחן ביחס לשינויים מזג האוויר שהתרחשו באזורם. החוקרים השוו את התקופות שבהן חלה החמרה או הקלה בכאבי הברכיים ובכאבי הגב ביחס לשינויים במזג האוויר.

ממצאי המחקר

לא נמצאה התאמה בין התקופות שבהם דיווחו החולים על החמרה בכאבי המפרקים לבין:

 • שינויים בטמפרטורה
 • שינוי בלחות
 • שינויי לחץ אוויר
 • כיוון הרוח
 • או כול פרמטר אחר במזג האוויר

מסקנות החוקרים

אין קשר בין שינויים אקלימיים לבין סימנים ותסמינים המופעים במפרק. עוד יערכו מחקרים רבים בתחום הזה

George Institute for Global Health, Jan. 10, 2017

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

התמכרות לאינטרנט המגפה המודרנית

התמכרות לאינטרנט מגפה מודרנית

התמכרות לאינטרנט היא מגפה שמתפשטת במהרה. מדובר בשימוש יתר במחשב וביתר המכשירים המחוברים לאינטרנט עד כדי הפרעה לחיי היומיום. התופעה מקיפה בין 5%-10% מהגולשים. האם ישנם סימני אזהרה להתמכרות לאינטרנט ואם כן מה הם? 

נוגד פרכוסים לא יעיל לכאב גב

כאב גב תחתון ליריקה לא יעילה

נוגד פרכוסים לא יעיל לכאב גב תחתון! כאבי גב תחתון מהווים גורם שכיח לפגיעה באיכות חיים ולנכות. מדובר בתופעה שהיא לא פחות ממגפה. המחקר הנוכחי מצא שתרופות נוגדי פרכוסים לא מועילים לטיפול בכאבים בגב התחתון ובהקרנות כאב לגפיים.

אולטרסאונד טיפול בדלקת

אולטרה סאונד לטיפול בדלקת

אולטרה סאונד לריפוי הוא מכשיר המייצר קול בתדירות גבוהה כדי לטפל בדלקות וכאב. לרשות הרופא המטפל בכאבים ופציעות מערכות עצב, שריר ושלד עומדים מגוון אמצעים ייעודיים לשם כך.  בין האמצעים היעילים ניתן למנות מספר מצומצם של מכשירים: גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. 

כאבי ראש מה גורם להם

כאבי ראש מה גורם להם

כאבי ראש? סוגים שונים של כאבי ראש דורשים התייחסות שונה וטיפול שונה. מיחושים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי.