מזג האוויר וכאבי מפרקים

מזג האוויר וכאבי מפרקים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מזג האוויר וכאבי מפרקים האם יש קשר? כאבי מפרקים טורדים את מנוחתם של בני האדם. הקיף הבעיה התברר בעידן המודרני מאז החל האדם החושב והחוקר לבדוק את הנושא הזה של כאבי מפרקים. אחד "החשודים" בגרימת הכאבים הללו במפרקים הוא מזג האוויר. ישנן עדויות שעוד בתקופת האמפריה הרומית טענו רבים שמזג האוויר הוא האחראי לכאבי המפרקים שלהם. גם היום ישנם אנשים שמאמינים ששינויים בלחות, טמפרטורה, לחץ אוויר ועוד הם האחראים לכאבי הגב והמפרקים.

לנוכח הטענות העקשניות הללו אודות הקשר בין שינויי מזג האוויר לבין הכאבים במפרקים הנושא נחקר וממשיך להחקר. האם גם אתם משתייכים לקבוצת האנשים שסובלים מכאבים במפרקים המתפתחים כול פעם שיש שינויים במזג האוויר? האם גם אתם מסוגלים לחזות את שינויי מזג האוויר באמצעות המפרקים שלכם?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמזג האוויר וכאבי מפרקים – רקע

יש אנשים שטוענים שכאשר מזג האוויר הקייצי מתחלף למזג אוויר קר הכאבים במפרקים "הורגים" אותם. אחרים טוענים שהכאבים אצלם מופיעים כאשר הגשם מתחיל לרדת. אחרים טוענים שכול המפרקים שלהם צועקים כאב כאשר רמת הלחות עולה. ישנם גם כאלה שטוענים שכול שינוי במזג האוויר גורם להם לכאבי מפרקים. מחקרים רבים שנעשו בנושא לא תמיד חזרו עם מסקנות חד משמעותיות. בחלק מהמקרים נמצאה קורלציה מינורית בין כאבים לבין שינויים במזג האוויר. ובכלל זה שינויים בטמפרטורה, שינויים בלחות, שינויים בלחץ ברומטרי, שינויים במהירות הרוח ועוד. עם זאת ברוב המחקרים לא נמצא כול קשר בין שינויים מזג האוויר לבין כאבים במפרקים.

העובדה שקרש כזה לא נימצא לא מפריע לאנשים אלו להמשיך לטעון בלהט שהמדענים לא מבינים כלום ועוד יגיע היום שיבינו את הקשר. מחקרים מסוימים מצביעים על כך שקרוב ל70% מהחולים בדלקת פרקים ניוונית טוענים שהם חשים בהשפעות מזג האוויר על הפרקים שלהם.

מזג האוויר וכאבי מפרקים
מזג האוויר וכאבי מפרקים

חשוב לציין שכאשר כאבי המפרקים נובעים מדלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים שגרונית יש יותר הסיכוי למציאת קשר רופף לשינויים במזג האוויר. במחקר שנערך נמצאה רגישות גבוה יותר במפרקים של חולים בדלקת פרקים ניוונית בהשוואה לאנשים בריאים. מתברר שהטענה הזאת שכיחה ביותר למרות שלא מצליחים להוכיח אותה באופן נחרץ בכלים מדעיים.

המחקר

גם במחקר שלפנינו לא הצליחו להוכיח שיש אמת בטענה. בסוגיה הבלתי נגמרת של מחקרים שבודקים את "יכולת החיזוי" הזאת זכו להצדקה במחקר הזה אלה שטוענים שאין קשר בין מזג האוויר לבין כאבים במפרקים. אז אולי כדאי לחשוב שוב האם זה נכון להאשים את מזג האוויר בכאבים שלנו? אולי הכאבים הללו בברכיים למשל נגרמים משימוש יתר או עומסי יתר חוזרניים על רקע סקוואטים שאתם מבצעים. האם הכאבים שאתם חשים בכפות הידיים אינם נובעים משיוניים במזג האוויר אלא בגלל הקלדות חוזרניות וכיוצא בזה.

במחקר שלפנינו בדקו החוקרים את התפקיד של שינויים במזג האוויר בכול הנוגע להתפתחות כאבי ברכיים וכאבי גב. החוקרים השוו את התקופות שבהן חלה החמרה או הקלה בכאבי ברכיים וגב ביחס לשינויים במזג האוויר בקרב 1350 אוסטרלים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית באזורים אלה.

ממצאי המחקר

לא נימצא כול יחס בין התקופות שבהם דיווחו החולים על החמרה בכאבי המפרקים לבין שינויים בטמפרטורה, לחות, לחץ אוויר, כיוון הרוח או כול פרמטר אחר במזג האוויר.

מסקנות החוקרים

אין קשר בין מזג האוויר וכאבי מפרקים. עם זאת סביר להניח שלא מדובר בסוף פסוק. עוד יערכו מחקרים רבים בתחום הזה

George Institute for Global Health, Jan. 10, 2017

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים