מזג האוויר וכאבי מפרקים

מזג האוויר וכאבי מפרקים

שינויים אקלימיים וכאבי פרקים האם יש קשר? יש להניח שכאבי מפרקים טורדים את מנוחתם של בני האדם מאז ומעולם. בעידן המודרני החל האדם החושב לחקור את כאבי המפרקים ולחפש את הגורמים להם. אחד "החשודים" המידיים בגרימת הכאב בפרקים הוא האקלים. ישנן עדויות שעוד בתקופת האימפריה הרומית טענו רבים שמזג האוויר הוא האחראי לכאבי המפרקים שלהם. גם היום ישנם אנשים שמשוכנעים מעל לכול ספק שהגורם לכאבי הגב ולכאבי המפרקים שלהם הם:

 • שינויי אקלים וליתר דיוק שינויים בלחות, בטמפרטורה, בלחץ אוויר ועוד

הקשר שבין שינויי אקלים לסימפטומים בפרקים ממשיך להיחקר וזאת לנוכח הטענות העקשניות בנושא. האם גם אתם משתייכים לאנשים שסובלים מסימפטומים בפרקים המתפתחים כול פעם שיש שינויים במזג האוויר? גם אתם מסוגלים לחזות שינוי בתנאי האקלים באמצעות הפרקים שלכם?

מזג האוויר וכאבי מפרקים – רקע

יש אנשים שטוענים שכאשר האקלים הקיצי מתחלף לאקלים חורפי הכאב בפרקים "הורג" אותם. אחרים טוענים שהמיחושים הללו בפרקים מופיעים כאשר הגשם מתחיל לרדת. אחרים טוענים שכול המפרקים שלהם צועקים כאב כאשר רמת הלחות עולה. ישנם גם כאלה שטוענים שכול שינוי במזג האוויר גורם להם לכאבי מפרקים. מחקרים רבים שנעשו בנושא לא תמיד חזרו עם מסקנות חד משמעותיות. בחלק מהמקרים נמצאה קורלציה מינורית בין כאבים לבין שינויים אקלימיים ובכלל זה:

 • שינויים בטמפרטורה
 • שינוי בלחות
 • שינויים בלחץ ברומטרי
 • שינוי במהירות הרוח ועוד

עם זאת ברוב המחקרים לא נמצא קשר כזה. המדענים, לטענת המאמינים בכך, לא מבינים כלום ועוד יגיע היום שגם הם יבינו את הקשר. מחקרים מסוימים מצביעים על כך שקרוב ל70% מהחולים בדלקת פרקים ניוונית טוענים שהם חשים בהשפעות האקלים על הפרקים שלהם.

מזג האוויר וכאבי מפרקים
מזג האוויר וכאבי מפרקים

חשוב לציין שכאשר כאבי המפרקים נובעים מדלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים שגרונית יש יותר הסיכוי למציאת קשר רופף לשינויים במזג האוויר. במחקר שנערך נמצאה רגישות מוגברת במפרקים של חולים בדלקת פרקים ניוונית בהשוואה לאנשים בריאים. מתברר שהטענה הזאת שכיחה למרות שלא מצליחים להוכיח אותה באופן נחרץ בכלים מדעיים.

המחקר

גם במחקר שלפנינו לא הצליחו להוכיח שיש אמת בטענה. בסוגיה הבלתי נגמרת של מחקרים שבודקים את "יכולת החיזוי" הזאת זכו להצדקה במחקר הזה אלה שטוענים שאין קשר בין האקלים לבין כאבים במפרקים. אז אולי כדאי לחשוב שוב האם זה נכון להאשים את מזג האוויר בכאבים שלנו?

אולי הכאבים הללו בברכיים לא נגרמים משינויי אקלים אלה בגלל:

 • משימוש יתר או עומסי יתר חוזרניים על רקע סקוואטים שאתם מבצעים

האם יתכן שהכאבים שאתם חשים בכפות הידיים אינם נובעים משינויים אקלימיים אלא:

 • בגלל הקלדה חוזרנית וכיוצא בזה

במחקר בחנו החוקרים את השפעות השינויים אקלימיים על התפתחות כאבי ברכיים וכאבי גב. החוקרים עקבו אחר 1350 אוסטרלים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים ובגב. מצב הדלקת פרקים של החולים הללו נרשם ונבחן ביחס לשינויים מזג האוויר שהתרחשו באזורם. החוקרים השוו את התקופות שבהן חלה החמרה או הקלה בכאבי הברכיים ובכאבי הגב ביחס לשינויים במזג האוויר.

ממצאי המחקר

לא נמצאה התאמה בין התקופות שבהם דיווחו החולים על החמרה בכאבי המפרקים לבין:

 • שינויים בטמפרטורה
 • שינוי בלחות
 • שינויי לחץ אוויר
 • כיוון הרוח
 • או כול פרמטר אחר במזג האוויר

מסקנות החוקרים

אין קשר בין שינויים אקלימיים לבין סימנים ותסמינים המופעים במפרק. עוד יערכו מחקרים רבים בתחום הזה

George Institute for Global Health, Jan. 10, 2017

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך אבחון

כאבים במפרק הירך? אבחון יסודי עשוי למנוע ליקויים כרוניים. מפרק זה שתוכנן לשאת עומסים אינו חסין מפגיעות. ברוב המקרים סימנים ותסמינים מתפתחים בפרק הזה בגלל נזקים מקומיים ברקמות השונות על רקע עומסי יתר ותנועות חוזרניות. אבחון וטיפול מהירים חשובים. 

רופאים המליצו לחולים לעסוק בספורט

ספורט הוא טיפול מונע כאב

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.