מזג האוויר וכאבי מפרקים

מזג האוויר וכאבי מפרקים

שינויים אקלימיים וכאבי פרקים האם יש קשר? יש להניח שכאבי מפרקים טורדים את מנוחתם של בני האדם מאז ומעולם. בעידן המודרני החל האדם החושב לחקור את כאבי המפרקים ולחפש את הגורמים להם. אחד "החשודים" המידיים בגרימת הכאב בפרקים הוא האקלים. ישנן עדויות שעוד בתקופת האימפריה הרומית טענו רבים שמזג האוויר הוא האחראי לכאבי המפרקים שלהם. גם היום ישנם אנשים שמשוכנעים מעל לכול ספק שהגורם לכאבי הגב ולכאבי המפרקים שלהם הם:

 • שינויי אקלים וליתר דיוק שינויים בלחות, בטמפרטורה, בלחץ אוויר ועוד

הקשר שבין שינויי אקלים לסימפטומים בפרקים ממשיך להיחקר וזאת לנוכח הטענות העקשניות בנושא. האם גם אתם משתייכים לאנשים שסובלים מסימפטומים בפרקים המתפתחים כול פעם שיש שינויים במזג האוויר? גם אתם מסוגלים לחזות שינוי בתנאי האקלים באמצעות הפרקים שלכם?

מזג האוויר וכאבי מפרקים – רקע

יש אנשים שטוענים שכאשר האקלים הקיצי מתחלף לאקלים חורפי הכאב בפרקים "הורג" אותם. אחרים טוענים שהמיחושים הללו בפרקים מופיעים כאשר הגשם מתחיל לרדת. אחרים טוענים שכול המפרקים שלהם צועקים כאב כאשר רמת הלחות עולה. ישנם גם כאלה שטוענים שכול שינוי במזג האוויר גורם להם לכאבי מפרקים. מחקרים רבים שנעשו בנושא לא תמיד חזרו עם מסקנות חד משמעותיות. בחלק מהמקרים נמצאה קורלציה מינורית בין כאבים לבין שינויים אקלימיים ובכלל זה:

 • שינויים בטמפרטורה
 • שינוי בלחות
 • שינויים בלחץ ברומטרי
 • שינוי במהירות הרוח ועוד

עם זאת ברוב המחקרים לא נמצא קשר כזה. המדענים, לטענת המאמינים בכך, לא מבינים כלום ועוד יגיע היום שגם הם יבינו את הקשר. מחקרים מסוימים מצביעים על כך שקרוב ל70% מהחולים בדלקת פרקים ניוונית טוענים שהם חשים בהשפעות האקלים על הפרקים שלהם.

מזג האוויר וכאבי מפרקים
מזג האוויר וכאבי מפרקים

חשוב לציין שכאשר כאבי המפרקים נובעים מדלקות פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים שגרונית יש יותר הסיכוי למציאת קשר רופף לשינויים במזג האוויר. במחקר שנערך נמצאה רגישות מוגברת במפרקים של חולים בדלקת פרקים ניוונית בהשוואה לאנשים בריאים. מתברר שהטענה הזאת שכיחה למרות שלא מצליחים להוכיח אותה באופן נחרץ בכלים מדעיים.

המחקר

גם במחקר שלפנינו לא הצליחו להוכיח שיש אמת בטענה. בסוגיה הבלתי נגמרת של מחקרים שבודקים את "יכולת החיזוי" הזאת זכו להצדקה במחקר הזה אלה שטוענים שאין קשר בין האקלים לבין כאבים במפרקים. אז אולי כדאי לחשוב שוב האם זה נכון להאשים את מזג האוויר בכאבים שלנו?

אולי הכאבים הללו בברכיים לא נגרמים משינויי אקלים אלה בגלל:

 • משימוש יתר או עומסי יתר חוזרניים על רקע סקוואטים שאתם מבצעים

האם יתכן שהכאבים שאתם חשים בכפות הידיים אינם נובעים משינויים אקלימיים אלא:

 • בגלל הקלדה חוזרנית וכיוצא בזה

במחקר בחנו החוקרים את השפעות השינויים אקלימיים על התפתחות כאבי ברכיים וכאבי גב. החוקרים עקבו אחר 1350 אוסטרלים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית בברכיים ובגב. מצב הדלקת פרקים של החולים הללו נרשם ונבחן ביחס לשינויים מזג האוויר שהתרחשו באזורם. החוקרים השוו את התקופות שבהן חלה החמרה או הקלה בכאבי הברכיים ובכאבי הגב ביחס לשינויים במזג האוויר.

ממצאי המחקר

לא נמצאה התאמה בין התקופות שבהם דיווחו החולים על החמרה בכאבי המפרקים לבין:

 • שינויים בטמפרטורה
 • שינוי בלחות
 • שינויי לחץ אוויר
 • כיוון הרוח
 • או כול פרמטר אחר במזג האוויר

מסקנות החוקרים

אין קשר בין שינויים אקלימיים לבין סימנים ותסמינים המופעים במפרק. עוד יערכו מחקרים רבים בתחום הזה

George Institute for Global Health, Jan. 10, 2017

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

הורים דוחפים להישגים בספורט

הורים דוחפים להישגים בספורט

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.