כאבי ברכיים במדרגות מה גורם לזה

כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

כאבי ברכיים במדרגות – מה גורם לזה? כאבי ברכיים מהווים את אחת הבעיות השכיחות ביותר לאדם. לאחר כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים היא הבעיה השכיחה ביותר. המבנה החזק הזה לכאורה הנקרא ברך הוא מבנה פגיע. כאבים בברכיים יכולים להתפתח בגלל סיבות רבות ובכלל זה נזקי חבלה, שימוש חוזרני ומחלות  מפרקים. בין מחלות המפרקים הגורם השכיח ביותר לכאבי ברכיים היא דלקת פרקים ניוונית. דלקת פרקים ניוונית פוגעת לרוב בסחוסים של המפרקים נושאי המשקל בגוף ובכלל זה ברכיים.

כאבי ברכיים בעת עלייה במדרגות עלול להיות התסמין הראשון של דלקת פרקים ניוונית. סימפטומים נוספים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים יופיעו בשלבים מאוחרים יותר. בין הסימפטומים הנוספים הללו נציין:

  • רגישות וחוסר נוחות בהליכה וריצה
  • בהמשך ובהדרגה כאבים וקושי להניע את הברכיים גם בישיבה ואפילו בשכיבה
  • נוקשות
  • מגבלות תנועה ותפקוד ועוד

מסקנות המחקר הנוכחי מתבססות על מעקב אחר 4,600 אנשים בסיכון גבוה לפתח דלקת פרקים ניוונית. המעקב נמשך 7 שנים.

כאבי ברכיים במדרגות מה גורם לזה – רקע

כאבי ברכיים מהווה תסמין שכיח בכול הגילים. כאבים אלו בברכים יכולים להתחיל בעקבות פציעה טראומטית כמו זו הנגרמת מפציעת ספורט או באופן הדרגתי כמו אלו הנגרמים בגלל דלקת פרקים ניוונית בברכיים. כאבים בברכיים עלולים להיות:

  • חריפים או קלים
  • כרוניים או קצרי מועד
  • להתחיל באופן מהיר או באופן הדרגתי ועוד

כאבי ברכיים יכולים להשפיע באופן משמעותי על היכולת שלכם לנוע. הדברים נכונים בעיקר כאשר לצורך הגעה ליעד מסוים אתם צריכים להישתמש במדרגות. כאבי ברכיים בעת שימוש במדרגות נגרמים לרוב בגלל פגיעה בסחוס במפרק בין עצם הפיקה לירך. תופעה זאת במפרק פיקה ירך (patellofemoral joint) נקראת גם תסמונת כאב פטלופמורלי (Patellofemoral pain syndrome).

רוב החולים בדלקת הפרקים הניוונית יחוו כאבי ברכיים בעת עלייה ו/או ירידה במדרגות. הגורם לכך הוא כמובן השחיקה של הסחוסים המדפנים את מפרק הברך ובמיוחד את המפרק בין הפיקה לעצם הירך. עלייה וירידה במדרגות יוצרים עומסים גבוהים על הברכיים בכלל ועל מפרק פיקה ירך (Patello-femoral joint) בפרט. מספר גורמים עשויים להעצים את העומס על הברכייים הנוצר בירידה ועלייה במדרגות כולל:

  • שריר ארבע ראשי חלש
  • פיקה שאינה ממוקמת נכון ועוד

דרך, שנשמעת מוזרה מעט, להפחית כאבים בברכיים בעת עלייה או ירידה במדרגות היא לעשות זאת הפוך. לעלות או לרדת במדרגות כאשר פניכם מופנות לכיוון ההפוף של הפעולה. עשו זאת באופן זהיר.

כאבי ברכיים במדרגות מה גורם לזה
כאבי ברכיים במדרגות מה גורם לזה

עלייה או ירידה כאשר הגב שלכם מוביל מפחיתה באופן דרסטי את העומסים על חלקי הברך הבעיתיים. יש לעשות זאת תוך אחיזה איתנה במעקה ובזהירות לא ליפול. אם הברכיים מתחילות לכאוב בעת עלייה וירידה במדרגות אולי כדאי שתמנעו באופן זמני מביצוע פעולות (למשל: כפיפת ברכיים) או שהייה  במנחים (למשל ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות ב90 מעלות) היוצרים עומסים חריגים על הברכיים.

אבחון דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפרקים השכיחה ביותר מבין סוגים רבים של מחלות פרקים. את האבחון של דלקת פרקים ניוונית נבצע באמצעות היסטוריה רפואית שבה נלמד על תסמינים וסימנים המרמזים על דלקת פרקים ניוונית ובדיקה גופנית. במקרים של חוסר ודאות או כאשר ברצוננו לשלול מחלות אחרות ניעזר בבדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה.

הנזק העיקרי בדלקת פרקים ניוונית הוא שחיקת סחוסים. שחיקת הסחוס יחד עם נזקים נוספים יוצרים את הסימנים והתסמינים של מחלה זאת כולל כאבי ברכיים ומפרקים מעורבים אחרים, נוקשות מפרקית ומגבלות תנועה. בשלבים מתקדמים של המחלה יתכן ובמהלך תנועה תשמעו חריקות ורעשים הבוקעים מהמפרק שלכם. מישוש של המפרק המעורב עלול להכאיב. צילום רנטגן של המפרק עשוי להועיל באבחון המחלה אך לא בשלביה המוקדמים.

בשלבים מתקדמים יותר של המחלה כאשר קיימים כבר שינויים מבניים יוכל צילום רנטגן להדגים את הסימנים הקלאסיים של המחלה כולל את ההיצרות של המרווח המפרקי, את ציסטות התת סחוסיות, את זיזים הגרמיים המתפתחים בשוליים של המפרקים ועוד. במידה וקיים חשד שדלקת הפרקים אינה ניוונית אלא מסוג אחר ניתן לערוך בדיקות מעבדה שבהן יבדקו הדם והנוזל הסינוביאלי התוך מפרקי בחיפוש אחר סימנים אופייניים למחלות החשודות.

Journal Arthritis Care & Research, 01, 2015

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים בצלעות מה גורם להם

כאבים בצלעות מה גורם להם

כאבים בצלעות? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. הצלעות תומכות בפלג גוף העליון ומגנות על איברים פנימיים, לצלעות תפקיד חשוב בתהליך הנשימה. רוב הפציעות והדלקות שמתפתחות בצלעות והרקמות הסובבות אותן אינן משמעותיות. 

שחיקת סחוס לאחר פציעה

שחיקת סחוס לאחר פציעה

שחיקת סחוס בעקבות פציעה? אתם לא לבד מתברר שלאחר ניתוח או פגיעה במפרק בגוף הסיכון להתפתחות מחלה ניוונית בפרק הזה עולה. עם נפלתם ושברתם את שורש כף היד קחו בחשבון שבעוד מספר שנים המפרק הזה צפוי להכאיב לכם שוב.

בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

ילדים צריכים להתאמן בספורט מגוון

ילדים צריכים להתאמן במגוון ענפי ספורט

ספורט מגוון לילד הוא מפתח להתפתחותו בתחום הספורט. הורים רבים דוחפים את הילד שלהם להתמקצע ולהתמקד בענף ספורט אחד מסוים. התמקדות כזאת כך חושבים ההורים תעניק לילד את אפשרות להגיע להישגים גדולים יותר. האמת היא שונה.