נעלי עקב פוגעות בבריאות

נעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות

נעלי עקב פוגעות בבריאות. יתרה מכך, נעילה ממושכת של נעליים עם עקבים מזיקה לבריאות. נעילת נעליים המצוידות בעקב ובמיוחד עקב גבוה מעלה את הסבירות להתפתחות כאב בכפות הרגליים. בין יתר הנזקים הנגרמים בגלל נעלים עם עקב גבוה נמנה פגיעות גב, ברכיים וכפות רגליים.

אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה, ואנחנו לא מזלזלים בחשיבותו, גובה מחיר בריאותי יקר. אבל הנתון השולי הזה אינו מרתיע נשים ואינו מונע בעדן מלנעול נעלי עקב. נשים רבות סבורות שהן חייבות לנעול נעלי עקב אחרת הופעתן נפגעת. במאמר הנוכחי "נעלי עקב פוגעות בבריאות" אפרט את הנזקים הנגרמים בגלל נעלי עקב. מקווה שהמידע הזה יועיל בצמצום פרק הזמן שנשים נועלות נעלים עם עקבים.

נעלי עקב פוגעות בבריאות – רקע

נעלי עקב משנות את היציבה של האישה באופן משמעותי. כול גופה של האישה והחזה נוטים לפנים בעוד שהכתפיים והאגן בולטים לאחור. בשל כך, מרכז הכובד זז והקשת המותנית (לורדוזה) מעמיקה. השינויים הללו משנים גם את אופן ההליכה וגורמים לעומס גדול יותר על חלקי הגוף השונים. בין חלקי הגוף הנחשפים לעומס גדול נציין את הגב, מפרקי הירך, ברכיים, כפות רגליים ועוד. העומסים הללו גדלים והיציבה משתבשת כאשר:

  • העקב גבוה יותר
  • אנו נועלים אותן לזמן ממושך יותר

 לא לשכוח את ההשפעה השלילית שיש לנעלי עקב על שיווי המשקל. משמעותה של פגיעה בשיווי המשקל היא יותר נפילות ויותר פציעות על כל המשתמע מכך. במחקר שנערך בארצות הברית נמצא שנשים שנועלות נעלי עקב נוטות לקצר את משך הזמן שהן משקיעות בקניות. זה לא נוח.

נעלי עקב גורמים לתסמונות כאב

נעלי עקב לא נועדו להינעל על ידי אף אחת, הן מזיקות לבריאות. הן יוצרות עומס גדול על הגב ועל הגפה התחתונה. כפות רגליים הנתונות בנעליים עם חלק קדמי צר ועם עקב גבוה עלולות לגרום בין היתר:

  • יבלות
  • עור יבש
  • יבלת קשיחה (קורן)
  • ציפורניים חודרניות ועוד

הפרעות בריאותיות בכף הרגל שעלולות להיגרם בגלל נעילת נעלי עקב כוללות:

מורטון נוירומה (morton's neuroma)

תופעה כואבת זאת הנקראת מורטון נוירומה היא למעשה דלקת של עצב הנמצא בין האצבעות, לרוב בין האצבע השלישית לאצבע הרביעית. הדלקת נגרמת בגלל הלחץ שנוצר על האצבעות בחלק הצר של הנעל.

עיוות הגלונד (Haglund's deformity)

העיוות של עצם העקב נוצרת לרוב בגלל חיכוך עקב כף הרגל עם נעל לוחצת מידי. מלבד העיוות הגרמי מתפתחת לרוב גם דלקת בבורסה שמצויה בין גיד אכילס לעצם העקב ודלקת בגיד אכילס.

הלוקס ולגוס (Hallux Valgus)

נקרא בעברית "בוהן קלובה". זהו מצב שבו הבוהן מתכופפת פנימה לכיוון האצבעות האחרות ויוצרת בליטה של עצם בחלקה הפנימי של כף הרגל. במצב זה של הלוקס ולגוס העצם הבולטת מתחככת ויוצרת יבלות וכאבים. תופעות נוספות כוללות אצבע פטיש (Hammertoes), אצבע טופר (Claw toe) ועוד. כול הבעיות הללו משבשות את המכניקה של ההליכה וזו עלולה לגרום לפגיעות שלדיות משניות בכף הרגל, פרקי הקרסול, הברכיים, הירכיים ועמוד השדרה.

נעלי עקב גורמים לשינויים אנטומיים

נעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות
נעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות

מלבד כפות הרגליים הכואבות והלוחצות ומגוון דפורמציות הנגרמות מנעילת נעלי עקב לראשונה הוכח שנשים שנועלות נעלי עקב ממש משנות את האנטומיה של הרגליים שלהן. על פי מחקר חדש (יולי 2010) שנערך בארצות הברית ופורסם בירחון לביולוגיה ניסויית המשמעות של נעילת נעלי עקב היא שרירי שוק שמתקצרים וגיד אכילס שמתעבה עד לרמה שבה לנשים מסוימות מכאיב כבר להלך עם נעליים שטוחות. מסקנת המחקר הנה חד משמעית: "אם את נועלת נעלי עקב קחי בחשבון שאת גורמת דפורמציות בגופך".

במחקר נבדקו 80 נשים בגילים 20 – 50 שנועלות בשנתיים האחרונות ומדי יום נעלי עקב שגובהם מעל חמישה סנטימטרים. 11 מתוך הנשים הללו דיווחו שהן חשות לא נוח בנעליים שטוחות. אולטרה סאונד שנערך לקבוצה נועלת העקבים והושווה לנשים שאינן נועלות נעלי עקב מצא שאצל נועלות העקבים התקצרו שרירי השוק ב13% לעומת קבוצת הביקורת. בדיקת MRI שנערכה לקבוצת נועלות העקבים מצאה שגיד אכילס שלהן היה נוקשה ומעובה יותר ביחס לקבוצת הביקורת.

טיפול כירופרקטי

הטיפול בבעיות כף רגל חייב להתחיל בראש וראשונה מהפסקת נעילת נעלי עקב. אלא שהרבה פעמים, למרות הפגיעה המשמעותית בבריאות וחוסר הנוחות שיש בהליכה עם נעלי עקב, לשכנע אישה לוותר על נעלי עקב עלול להיות קשה ביותר ואף בלתי אפשרי. נשים יעדיפו לקחת כדורים לשיכוך הכאבים ולא לוותר על עקבי הסטילטו שלהן. התפיסה הקיימת שנעלי עקב גורמות לאישה להיראות אטרקטיבית יותר בכך שהן גורמות לישבן לבלוט, ולצללית גוף ארוכה ורזה מקשה על הנשים את הפרידה מנעליהן.

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות כף רגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בכף הרגל שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. בחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון.

מניעה

הכלל הראשוני במניעת כאבי כף רגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נסו לנעול נעליים שטוחות או לחלופין נעלים עם עקב נמוך ורחב. אם אתם חייבים לנעול נעלי עקב הגבילו את הזמן למינימום. קחו אתכן נעליים להחלפה ונעלו אותן ברגע הראשון האפשרי. הולכות לאירוע? נעלו את נעלי העקב שלכן במכונית לפני הכניסה לאולם והורידו אותן ביציאה.

נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ספורט לספורט ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לנעול את הנעליים עם גרביים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר.

למניעת עומס יתר על כפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר.

גם נעלי אצבע מזיקים

חשוב לציין שנעלי האצבע וכפכפים אינן מהוות מפלט נאות לנעלי עקב. ברוב הדגמים לא קיימת תמיכה נאותה בקשת של כף הרגל ואין יכולת בלימת זעזועים ראויה. מאפיין ביו – מכני שלילי נוסף המקיף את כול דגמי הכפכפים ונעלי האצבע היא פעולת כיווץ חוזרת ונשנית של אצבעות כף הרגל למניעת החלקה החוצה של כף הרגל.

מספר עצות לאלה מכם שבכול זאת מתעקשים לנעול נעלי אצבע: אל תנעלו נעלי אצבע להליכות ארוכות, לביצוע עבודות או לפעילות גופנית. החליפו את נעלי האצבע לאחר שנה או עם סימן ראשון לבלאי. אל תתעלמו מגירוי או כאב הנגרם בין האצבעות בגלל נעילת נעלי אצבע. הכאב יכול להיגרם בשל יבלת ואפילו דלקת זיהומית.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב תחתון ווליום לא יועיל

כאבי גב תחתון ווליום לא מועיל

כאבי גב תחתון? בלי ווליום, הן פשוט לא מועילות. בעולם המתועש, כאב בגב התחתון היא אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי מיון. בארצות הברית מגיעים לחדרי מיון בגלל כאבי גב תחתון, 2.7 מיליון בני אדם מידי שנה. במשך עשורים רופאים בחדרי מיון נתנו לחולים אלו ווליום.

כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה אבחון

כאבים בחזה? אבחון מהיר עשוי להפחית את הסיכון לנזקים בלתי הפיכים. מודעות למגוון הגורמים והתסמינים האפשריים  יעזור לכול קלינאי לדעת האם החולה שלפניו נמצא בסכנת חיים. הגורמים לכאבים עלולים לכלול החל ממתיחת שריר וכלה באוטם שריר הלב.