נעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות

נעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות! נעילה ממשוכת של נעלי עקב מעלה את הסבירות להתפתחות כאבים בכפות הרגליים. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה, ואנחנו לא מזלזלים בחשיבות של הרושם, גובה מחיר בריאותי יקר. נעילת נעלי עקב ידועה בחוסר הנוחות שלה ובנזקים שהיא גורמת למערכות שריר ושלד של גופנו. נעלים המצוידות בעקב גבוה גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים.

נעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות. הן לא נוחות ומזיקות. אבל הנתון השולי הזה אינו מרתיע נשים ואינו מונע בעדן מלנעול נעלי עקב. נשים רבות סבורות שהן חייבות לנעול נעלי עקב אחרת ההופעה שלהן אינה אלגנטית מספיק. יתכן ולאחר קריאת מאמר זה והכרת הנזקים הפוטנציאליים של נעילת נעלי עקב נשים ימנעו או לכול הפחות יצמצמו את השימוש בהם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות – רקע

נעלי עקב משנות את היציבה של האישה באופן משמעותי. כול גופה של האישה והחזה נוטים לפנים בעוד שהכתפיים והאגן בולטים לאחור. התוצאה היא תזוזה של מרכז הכובד והעמקת קשת הלורדוזה של עמוד השדרה המותני. השינויים הללו משנים גם את אופן ההליכה וגורמים לעומס גדול יותר על הגב, מפרקי הירך, ברכיים וכמובן כפות רגליים. ככל שהעקב גבוה יותר, וכול שאנו נועלים אותן לזמן ממושך יותר, כך משתנה היציבה והעומסים על חלקי הגוף השונים גדלים יותר. לא לשכוח את ההשפעה השלילית שיש לנעלי עקב על שיווי המשקל ועל הפציעות שנגרמות בגין נקיעות קרסול ונפילות.

נעלי עקב גורמים לתסמונות כאב

נעלי עקב לא נועדו להינעל על ידי אף אחת, הן מזיקות לבריאות. הן יוצרות עומס גדול על הגב ועל הגפה התחתונה. הכנסת כפות הרגליים לתוך נעליים גבוהות עקב עם חלק קדמי צר יכול לגרום ליבלות, עור יבש, יבלת קשיחה (קורן) וציפורניים חודרניות ולמגוון בעיות אחרות כולל כאבים בכפות רגליים:

– מורטון נוירומה (morton's neuroma)

תופעה כואבת זאת הנקראת מורטון נוירומה היא למעשה דלקת של עצב הנמצא בין האצבעות, לרוב בין האצבע השלישית לאצבע הרביעית. הדלקת נגרמת בגלל הלחץ שנוצר על האצבעות בחלק הצר של הנעל.

– עיוות הגלונד (Haglund's deformity)

הגדילה והעיוות של עצם העקב נוצרת לרוב כתוצאה מחיכוך של החלק האחורי של עקב כף הרגל עם נעל לוחצת מידי. מלבד העיוות הגרמי מתפתחת לרוב גם דלקת בבורסה שמצויה בין גיד אכילס לעצם העקב ודלקת בגיד אכילס.

– הלוקס ולגוס (Hallux Valgus)

נקרא בעברית "בוהן קלובה". זהו מצב שבו הבוהן מתכופפת פנימה לכיוון האצבעות האחרות ויוצרת בליטה של עצם בחלקה הפנימי של כף הרגל. במצב זה של הלוקס ולגוס העצם הבולטת מתחככת ויוצרת יבלות וכאבים. תופעות נוספות כוללות אצבע פטיש (Hammertoes), אצבע טופר (Claw toe) ועוד. כול הבעיות הללו משבשות את המכניקה של ההליכה וזו עלולה לגרום לפגיעות שלדיות משניות בכף הרגל, פרקי הקרסול, הברכיים, הירכיים ועמוד השדרה.

נעלי עקב גורמות לשינויים אנטומיים

נעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות
נעלי עקב לא תורמים דבר לבריאות

מלבד כפות הרגליים הכואבות והלוחצות ומגוון דפורמציות הנגרמות מנעילת נעלי עקב לראשונה הוכח שנשים שנועלות נעלי עקב ממש משנות את האנטומיה של הרגליים שלהן. על פי מחקר חדש (יולי 2010) שנערך בארצות הברית ופורסם בירחון לביולוגיה ניסויית המשמעות של נעילת נעלי עקב היא שרירי שוק שמתקצרים וגיד אכילס שמתעבה עד לרמה שבה לנשים מסוימות מכאיב כבר להלך עם נעליים שטוחות. מסקנת המחקר הנה חד משמעית: "אם את נועלת נעלי עקב קחי בחשבון שאת גורמת דפורמציות בגופך".

במחקר הזה נבדקו 80 נשים בין הגילאים 20-50 אשר נועלות נעלי עקב בגובה של מינימום חמישה סנטימטרים באופן כמעט יום יומי לפחות בשנתיים האחרונות. 11 מתוך הנשים הללו דיווחו שהן חשות לא נוח בנעליים שטוחות. אולטרה סאונד שנערך לקבוצה נועלת העקבים והושווה לנשים שאינן נועלות נעלי עקב מצא שאצל נועלות העקבים התקצרו שרירי השוק ב13% לעומת קבוצת הביקורת. בדיקת MRI שנערכה לקבוצת נועלות העקבים מצאה שגיד אכילס שלהן היה נוקשה ומעובה יותר ביחס לקבוצת הביקורת.

טיפול כירופרקטי

הטיפול בבעיות כף רגל חייב להתחיל בראש וראשונה מהפסקת נעילת נעלי עקב. אלא שהרבה פעמים, למרות הפגיעה המשמעותית בבריאות וחוסר הנוחות שיש בהליכה עם נעלי עקב, לשכנע אישה לוותר על נעלי עקב עלול להיות קשה ביותר ואף בלתי אפשרי. נשים יעדיפו לקחת כדורים לשיכוך הכאבים ולא לוותר על עקבי הסטילטו שלהן. התפיסה הקיימת שנעלי עקב גורמות לאישה להיראות אטרקטיבית יותר בכך שהן גורמות לישבן לבלוט, ולצללית גוף ארוכה ורזה מקשה על הנשים את הפרידה מנעליהן.

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות כף רגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בכף הרגל שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. בחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון.

מניעה

הכלל הראשוני במניעת כאבי כף רגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נסו לנעול נעליים שטוחות או לחלופין נעלים עם עקב נמוך ורחב. אם אתם חייבים לנעול נעלי עקב הגבילו את הזמן למינימום. קחו אתכן נעליים להחלפה ונעלו אותן ברגע הראשון האפשרי. הולכות לאירוע? נעלו את נעלי העקב שלכן במכונית לפני הכניסה לאולם והורידו אותן ביציאה.

נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ספורט לספורט ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לנעול את הנעליים עם גרביים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר.

למניעת עומס יתר על כפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר.

גם נעלי אצבע מזיקים

חשוב לציין שנעלי האצבע וכפכפים אינן מהוות מפלט נאות לנעלי עקב. ברוב הדגמים לא קיימת תמיכה נאותה בקשת של כף הרגל ואין יכולת בלימת זעזועים ראויה. מאפיין ביו – מכני שלילי נוסף המקיף את כול דגמי הכפכפים ונעלי האצבע היא פעולת כיווץ חוזרת ונשנית של אצבעות כף הרגל למניעת החלקה החוצה של כף הרגל.

מספר עצות לאלה מכם שבכול זאת מתעקשים לנעול נעלי אצבע: אל תנעלו נעלי אצבע להליכות ארוכות, לביצוע עבודות או לפעילות גופנית. החליפו את נעלי האצבע לאחר שנה או עם סימן ראשון לבלאי. אל תתעלמו מגירוי או כאב הנגרם בין האצבעות בגלל נעילת נעלי אצבע. הכאב יכול להיות תוצאה של יבלת ואפילו דלקת זיהומית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים