סיפור לילד לפני השינה

סיפור לפני השינה

סיפור לילד לפני השינה זה חשוב! כהורים אנו מתוכנתים לעשות הכול כדי שהילדים שלנו יצליחו. אנו משגיחים כמיטב יכולתנו על המזון שהם אוכלים, אנו מוודאים שוב, כמיטב יכולתנו שהם פעילים גופנית וישנים במידה מספקת ועוד. מתברר שסיפור לפני השינה הוא אחד מהדברים החשובים שרצוי לעשות עבור הילדים שלנו. על פי המחקר הנוכחי הורה שמקריא לילדו סיפורים לפני השינה מעלה את סיכויו להצליח בלימודים, משפר את היחסים איתו, תורם ליכולת הרגשיות והמילוליות שלו ולמעשה משפר חלקים ממוחו.

מחקר חדש מצא שהורים אלה משפרים חלקים מסוימים במוח של הילדים. סריקות מוח של אותם ילדים הדגימו פעילות גבוהה באזורים במוח שאחראים למיומנות שפה. אזורים אלו כוללים בין היתר את האזור שאחראי להבנת המילים וכן האזור שאחראי לדמיון. סיפור לילד לפני השינה זה חשוב.

סיפור לילד לפני השינה – רקע

עד עכשיו כאשר קראתם לילד שלכם סיפור לפני השינה חשבתם שאתם בסך הכול משעשעים אותו. יש שיוסיפו גם מכינים אותו לשינה. חוקרים טוענים שברגעים הקסומים הללו יש הרבה יותר. לטענות החוקרים לקרוא סיפור לילדכם פני שינה ממש משפר את מוחו. בעודכם מפליגים עם ילדכם בין גלי הים שמשיטים את הגיבור אתם גם מפתחים את מוחו. בין היתר אתם:

  • מאמנים את ילדכם למצוא פתרונות הגיוניים
  • משפרים את יכולות עיבוד השפה שלו
  • עוזרים לו להפחית לחצים
סיפור לילד לפני השינה זה חשוב
סיפור לילד לפני השינה זה חשוב

כך למשל נמצאה פעילות מוגברת במוחום של ילדים שהוריהם הרבו לקרוא להם סיפורים לפני השינה. הפעילות במוח התרחשה בחלק שאחראי לעיבוד השפה. לא זוהתה פעילות כזאת בקרב ילדים שלא הקשיבו לסיפורים לפני שינה. עם זאת מוחם של ילדים שלא זכו לשמעו סיפורים לפני שינה לא ניזוק באופן בלתי הפיך. הדבר הוא בר תיקון.

שמיעת סיפורים לפני שינה במשך מספר שבועות גם בשלב מאוחר יותר מעוררת את מוח הילד. האזור האחראי לעיבוד השפה במוח שלהם מתעורר ומתחיל לפעול. יש להניח שישנה חשיבות לזמן שעבר מאז הילדות. יש להניח שמבוגרים שלא הקשיבו לסיפורים לפני השינה לא יצליחו לסגור את כול הפער. עם זאת ניתן לצמצם את הנזק וראוי לעשות זאת.

המחקר

במחקר הנוכחי נעזרים החוקרים ב- MRI פונקציונלי כדי ללמוד את המוח של ילדים בגילים 3 – 5 בעודם שומעים סיפורים התואמים את גילם. החוקרים הצליחו לזהות הבדלים במוחם של הילדים ששמעו סיפור לפני השינה לעומת מוחם של ילדים שלא שמעו סיפורים לפני שינה. החוקרים במחקר הזה השתמשו ב- MRI פונקציונאלי לצורך מדידת התהליכים המוחיים אצל 19 ילדים בגילים 3 – 5 בעודם מקשיבים לסיפורים ולצלילים אחרים שאינם דיבור.

ממצאי המחקר

ככול שהילדים שמעו יותר סיפורים בבית כך האזורים במוח הקשורים לשפה ולדמיון הראו יותר פעילות במהלך הבדיקה במעבדה.

המלצות החוקרים

קריאת סיפורים לילד לפני השינה זה חשוב להתפתחותו. לאור ההשפעות החיוביות על המוח המתפתח ממליצים החוקרים להורים להתחיל בקריאת סיפורים לתינוק מיד לאחר הלידה.

Aug. 3, 2015, Pediatrics

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ריצה יחפה זה בטבע שלנו

ריצה יחפה זה בטבע שלנו

ריצה יחפה? זה בטבע שלנו! הספר "נולדנו לרוץ" שנכתב על ידי כריסטופר מקדוגל (בהוצאת אחוזת בית) מחזק מגמה הולכת וגדלה לרוץ יחף או לרוץ עם נעלי ריצה מינימאליות. תסכוליו של הסופר ש"אסף" עוד ועוד פציעות ריצה, הם שהובילו אותו לכתיבת הספר.

רופאים המליצו לחולים לעסוק בספורט

ספורט הוא טיפול מונע כאב

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

קפאין להפחתת טינטון

קפאין מפחית טינטון באוזניים

קפאין להפחתת טינטון? על פי המחקר הנוכחי מספר כוסות קפה ביום עשויים להועיל בהפחתת הטנטון. טינטון היא תסמונת שהסובלים ממנה שומעים רעשים שאינם קיימים במציאות. במשך זמן רב שתיית משקאות שכללו קפאין נחשבה לגורם סיכון להתפתחות טינטון. 

מה כוללת תכנית שיקום עבור פציעה

תכנית שיקום עבור פציעה

תכנית שיקום טובה מספקת הזדמנות לטיפול יסודי בפציעה, לחזק ולאזן את הגוף ולאפשר חזרה לתפקוד מלא. תכנית שיקום טובה תהיה הדרגתית ותתן מענה לבעיות הנובעות מהפציעה ובכללן הבעיות הפיזיות וגם הבעיות הפסיכולוגיות וכמובן תפחית את הסיכון להישנות הפציעה.