פעילות גופנית מפתחת את המוח

פעילות גופנית מחזקת גם את המוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פעילות גופנית מפתחת את המוח! הילדות היא תקופת משמעותית להתפתחותן של היכולות הקוגנטיביות. יש מעט מחקרים שבדקו את הקשר הזה שבן פעילות גופנית לבין התפתחות יכולות הדיבור, הזיכרון, השפה, יכולת למידה ועוד אצל ילדים. מתברר שילדים העוסקים בספורט ובעיקר בספורט אירובי משפיעים על מבנה מוחם ומשפרים יכולות קוגניטיביות ואת ההישגים שלהם בלימודים. ילדים פעילים גופנית לומדים שפות חדשות ומתמטיקה באופן יעיל יותר. עוד נמצא שפעילות גופנית משפיעה גם על ההתפתחות הרגשית של הילד.

לדעתם של המומחים יתכן וההסבר לתופעה היא זרימת הדם המוגברת העשירה בחמצן המגיע לאזורי המוח השונים של הילדים הפעילים. עקב השפעה זאת מומלץ לעודד את הילדים לבצע פעילות גופנית ובמיוחד להקפיד על פעילות גופנית אירובית כגון ריצה, משחקי כדור, רכיבת אופניים ועוד. בקצרה, פעילות גופנית מפתחת את המוח. עוד נציין שגם משמעות בחיים שומרת על המוח.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפעילות גופנית מפתחת את המוח – רקע

ארגון הבריאות העולמית ממליץ לילדים ובני נוער על לפחות שעה יומית של פעילות גופנית ברמת קושי בינונית עד קשה. הפעילות הגופנית צריכה להיות מורכבת ברובה מספורט אירובי ובחלקה מאימוני כוח ויתר המרכיבים של הכושר הגופני. אם ילדים יעשו את מה שהם אוהבים כלומר לשחק במשחקי כדור ולהשתולל הם יעמדו במינימום הזה בקלות רבה.

כאמור פעילות גופנית ובעיקר פעילות אירובית משפרת את היכולת של המוח אך לא רק. פעילות גופנית בונה, מחזקת ומפתחת את חלקי הגוף השונים. כך למשל מתחזקות הרקמות המרכיבות את מערכות השרירי והשלד כולל עצמות, גידים, שרירים ועוד, מתפתחות מערכות הלב, הריאות וכלי הדם, משתבחות מערכות השליטה העצביות על הגוף ועוד. ספורט מונע השמנה אצל ילדים. ישנה סבירות גדולה שילד הסובל מהמשנה יגדל להיות בוגר עם אותה בעיה – השמנה. השמנה היא כידוע גורם סיכון להתפתחות מגוון רחב של מחלות עתידיות. בין יתר המחלות הצפויות נכלולת דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, מחלות לב וכלי דם ועוד.

תוצאות הלוואי נוספות של פעילות גופנית בקרב ילדים כוללות גם יתרונות נפשיים. ספורט מפחית בקרב ילדים ובני נוער את הנטייה לחרדות ולדיכאונות, משפר את יכולתם החברתית, משפר את יכולתם להתבטא, משפר את הדימוי העצמי ואת הביטחון העצמי שלהם ועוד. תוצאה ברוכה נוספת של ספורט בקרב ילדים ובני נוער היא נטייתם של ילדים ובני נוער אלו להימנע משימוש בסמים ושתיית אלכוהול.

המחקר

פעילות גופנית מפתחת את המוח
פעילות גופנית מפתחת את המוח

לצורך המחקר נעזרו החוקרים במכשיר MRI דיפוזיה (MRI Diffusion) לצורך מדידה של פעפוע מולקולות המים בחומר הלבן במוח של 24 מתנדבים. על פי יכולת הפעפוע של מולקולות המים, ניתן ללמוד על מבנה החלקים הנבדקים במוח. במקרה של החומר הלבן במוח פחות פעפוע של מים משמעותו חומר לבן דחוס יותר ובעל סיבי עצב מרובים יותר. שתי תוצאות רצויות.

המבחן נערך על החומר הלבן במגוון מקומות במוח בעלי תפקיד בין היתר ביכולת לזכור. בין היתר נבדק המצב של החומר הלבן בכפיס המוח (corpus callosum), הצרור האורכי העליון (superior longitudinal fasciculus), הכתר הקורן העליון (superior corona radiata) ועוד. החוקרים לקחו בחשבון מגוון משתנים כגון יכולת כלכלית, יכולת חברתית, בשלות מינית, מבחני אינטליגנציה, הפרעות קשב וריכוז ועוד.

ממצאי המחקר

המחקר הנוכחי שנערך על ילדים בגילים 9-10 מצא שאלה מקרבם שהיה בכושר גופני אירובי טוב נהנה מיותר סיבי עצב המאורגנים בדחיסות ב"חומר הלבן" (white-matter) במוח שתפקידם להעביר אותות מחלק אחד של המוח לחלק אחר לעומת חבריהם שלא עסקו בפעילות גופנית. יותר סיבים ויותר דחיסות משמעותם יעילות גבוהה יותר של סיבי העצב במוח. כתוצאה משיפורים אלה היכולות הקוגניטיביות של הילדים בעלי הכושר האירובי היו טובות יותר.

מסקנות החוקרים

פעילות גופנית חשובה להתפתחות של הילדים שלכם. עודדו את הילדים שלכם לעסוק בספורט. לספורט יש את היכולת לשפר את היכולות השכליות של הילד וזאת מלבד היתרונות הגופניים הכרוכים בו.

August 2014 Frontiers in Human Neuroscience

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים