משמעות בחיים שומרת על המוח

משמעות בחיים שומרת על המוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  משמעות בחיים שומרת על המוח בריא! דמנציה היא מהמחלות האכזריות ביותר בחיים. אורח חיים בריא יכול למנוע אלצהיימר. חכמי עבר כמו הרמב"ם (1138-1204) הצביעו על הקשר שבין נפש האדם לבריאותו. מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מצביעים על קשר בין מחלות ופגיעה במוח בגלל תחושות שליליות ודיכאון. אנו יודעים גם שפעילות גופנית, תזונה נכונה ולמידה מהווים גורם רב חשיבות למניעת דמנציה. ומה לגבי משמעות בחיים?

  האדם מחפש משמעות. לבני האדם יש צורך נפשי לחוש משמעות בחייהם. התחושה שחיינו משמעותיים חשובים למידת הסיפוק שאדם חש. הריקנות המאפיינת את העידן המודרני שבו צריכה בלתי פוסקת היא העיקר מקשה על מציאת המשמעות. מציאת משמעות הפכה בעידן הנוכחי להיות חמקמקה. על פי המחקר הנוכחי משמעות לחיים שומרת על המוח ומעניקה תחושת הסיפוק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   משמעות בחיים שומרת על המוח – רקע

   אופטימיות ותחושת משמעות משפרים את הבריאות הגופנית והנפשי שלנו במגוון דרכים ובסופו של דבר מאפשרים חיים ארוכים יותר. משמעות מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ואילו אושר, אופטימיות, סיפוק בחיים, וגישה חיובים לחיים מפחיתים את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. מחקרים הראו כיצד אנשים מאושרים נהנו מיכולת התמודדות טובה יותר עם וירוסים ופחות חשיפה ביטוי של גנים הקשורים בדלקות. תחום זה נכנס לקטגוריה של אפיגנטיקה – שינוי האופן שבו הגנים מתפקדים באמצעות התנהלות שונה באופן עקבי ובכלל זה על ידי התנהלות רגשית ומחשבתית חיוביים.

   ניתן באמצעות שיטות שונות לתרגל חשיבה חיובית ולהשיג את השיפורים הללו בבריאות ובחדות המוח. בין היתר מומלץ להקיף את עצמכם בתזכורות לרגעים יפים כמו תמונות מאירועים משמחים, פתקים שכתבו לכם ועוד. ניתן בכול הזדמנות להרבות בביטויי הודיה. להודות לאישה או לילד על התנהלות חיובית, להודות לשכן או לחבר על אירוע חיובי כזה או אחר. להחמיא לאנשים על דברים שאתם אוהבים אצלם. להתנדב ולעזור לאנשים במצוקה ועוד.

   המחקר

   משמעות בחיים שומרת על המוח
   משמעות בחיים שומרת על המוח

   החוקרים בחנו את בריאות רקמת המוח של 453 מבוגרים המצויים בשנות ה80 לחייהם. במקביל בחנו החוקרים את אורח החיים של אותם מבוגרים. בין היתר בחנו את חייהם החברתיים, האם הם ממשיכים לאתגר את המוח ועוד. מטרת המחקר הייתה להבין האם לתחושות כולל תחושת משמעות יש השפעה על מידת הנזק במוח.

   ממצאי המחקר

   מבוגרים שחשו שלחייהם יש משמעות היה סיכון מופחת ב44% לסבול מנזקים ברקמת המוח הנובעים מחסימות של כלי דם זעירים. נזקים אלו ברקמת המוח מעלים את הסיכון להתפתחות דמנציה (שטיון או קיהיון), בעיות תנועה, מגבלות תנועתיות ואף מוות. כול אלה סימנים קלאסיים של זקנה.

   מחקרים רבים מצביעים על הקשר שבין מצבנו הנפשי למצבנו הבריאותי. בין היתר תחושות כמו לחצים נפשיים, דיכאון או בדידות גורמים למגוון פגיעות גופניות, מחלות, מוות מוקדם ועכשיו אנו יודעים שגם לפגיעות מוחיות ולשיטיון. מאידך חשיבה חיובית מהווה גורם מחסן ומגן על הבריאות הפיזית והנפשית מפני מחלות ונזקים.

   מסקנות החוקרים

   לחשיבה חיובית בין היתר על ידי הענקת משמעות לחיינו, ישנה השפעה גדולה על הבריאות שלנו. השפעה חיובית זאת על הבריאות ובכלל זה בריאות המוח נמצאה גם בקרב אנשים מבוגרים. לנוכח הממצאים החוקרים מציעים למבוגרים למצוא משמעות לחייהם על ידי:

   • להרבות בהתנדבות
   • לימוד של חומרים חדשים
   • לשפר את החיים החברתיים
   • למעשה טוענים החוקרים יש לבצע ולהיות מעורב בכול מה שמעניין ומניע אותך לחשוב חיובי, בכול מה שמעניק לחייך משמעות
   • החוקרים ממליצים לרופאים לקחת בחשבון גם את החשיבות של גורמים מנטליים לבריאותם של המבוגרים ולדרבנם להיות מעורבים.

   Stroke, 03/2015

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה