ספורט בטוח לילדים

ספורט בטוח לילדים

ספורט בטוח לילדים יאפשר להם להמשיך ולהיות פעילים גופנית ולהתפתח באופן נכון יותר ובריא יותר. ילדים מרבים להיפצע מפעילות גופנית. השכיחות של פציעות הספורט בקרב ילדים הפכה לבעיה משמעותית כמעט כמו אצל המבוגרים. מומחים טוענים שמניעת הפגיעות מחייבת שמירה על כללי בטיחות וכללי אימון נכונים.

ממש כמו אצל המבוגרים יותר, פציעות ספורט בקרב ילדים הפכו למגיפה. הגרף העולה אינו מותיר מקום לאשליות, המגמה של התופעה הולכת וגוברת. על פי מחקרים שונים שעוסקים בתחום, ניתן למנוע סדר גודל של 80% מפציעות הספורט אצל ילדים. מטרתנו צריכה להיות להשאיר את הילדים והמבוגרים העוסקים בספורט פעילים ולמנוע פציעות העלולות להשפיע על עתידם כספורטאים או כבוגרים פעילים.

ספורט בטוח לילדים – רקע

קרוב ל40% מכלל הפציעות בקרב ילדים נובעים מפעילות גופנית. באופן כללי ניתן לראות שהיחס בין שכיחות הפציעות בקרב בנות מתחילה להשתוות לזו של הבנים בגלל השוויון שנוצר בהשתתפותן של הבנות בפעילות גופנית. הגורמים לפציעות ספורט בקרב ילדים כוללים פצעי חבלה על רקע נפילות התנגשות עם שחקני יריב ועוד ופציעות הנובעות משימוש יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. פציעות ספורט שכיחות בקרב ילדים כולל בין היתר קרע של רצועות בברך, קרע מיניסקוס, שברי תלישה, אוסגוד שלטר, נקיעות וחוסר יציבות של הקרסול, חוסר יציבות של מפרק פיקה-ירך, מרפק טניס ועוד.

אבחון מהיר של הפציעה וטיפול יעיל עשויים להועיל במניעת התפתחות נזקים כרוניים וקושי גדול יותר לרפא את הפציעה. ריפוי יעיל ומהיר עשויים גם להשאיר את הילד שלכם בתוך התחום של הפעילות הגופנית. עיכוב במתן טיפול ראוי טיפול והתפתחות בעיות כרוניות עלולות בקלות רבה לגרום לו לפרוש לטובת משחקי מחשב.

פציעות ספורט אצל ילדים – השלכות אפשריות

לפציעות ספורט בקרב ילדים עלולות להיות בעלות השלכות ארוכות טווח על ההתפתחות הפיזית שלהם. מהבחינה הפיזית נציין את השוני הקיים בין ילדים למבוגרים. פציעות ספורט עלולות לפגוע אצל ילדים בלוחות הגדילה (Growth plate) הממוקמות בקצוות של העצמות. פגיעה כזאת בלוחות הגדילה יכולה לגרום לשיבוש בהליכי הגדילה של הילד ולגרום לליקויים מבניים בלתי הפיכים.

דוגמה לליקוי מבני בלתי הפיך המתפתח הוא הבדל באורך הרגליים. לוחות הגדילה ברגל הפצועה מאטים את קצב התפתחותה והתוצאה רגל קצרה יותר. חשוב לציין שהמשמעות של הבדל באורך הרגליים הוא שיבושים ביו מכניים ונטייה לפציעות בהמשך החיים. לפציעות ספורט בקרב ילדים עלולות להיות השלכות גם במובן המנטלי. ילד פצוע עלול לבחור לנהל אורח חיים יושבני ולהסתגר מבחינה חברתית. התוצאות עלולות להיות גם פגיעה בביטחון העצמי, בהערכה העצמית ועוד.

כללים למניעת פציעות ספורט בקרב ילדים

המומחים מבית החולים ומרכז המחקר לילדים של אוקלנד פרסמו (2.4.06) את כללי הזהב שיאפשרו ספורט בטוח לילדים. כמובן שהכללים הללו כוחם יפה גם למניעת פציעות ספורט בקרב מבוגרים.

1. חימום

לעולם להתחיל פעילות רק לאחר חימום מקיף

2. לא להגזים

מאמץ יתר הוא גורם עיקרי לפציעות ספורט אצל ילדים

3. גיוון

עודד את ילדך לפעילות ספורט מגוונת לחיזוק מקיף של גופו

4. משקולות

על ילדים להימנע מאימון משקולות טרם הגיעו לבגרות מינית וגם אז להתאמן תחת פקוח.

5. ילדות חזקות

בגלל מחסור בטסטוסטרון ילדות פגיעות יותר לפציעות .דגש על אמוני כוח הוא על כן חיוני עבורן.

6. כושר גופני

ספורט בטוח לילדים
ספורט בטוח לילדים

לכלול אימוני לב ריאה בכול ענפי הספורט. ילד עם כושר טוב סיכויו להיפצע פחותים.

7. כאב

כאב מסמן נזק. למד את ילדך לא להתעלם ממנו. אין לדחוף ילד להתאמן עם כאב.

ספורט בטוח לילדים – טיפים נוספים

  • אפשרו לילד שלכם להתאמן בקצב ובאינטנסיביות המתאימה לו
  • עודדו את הילד להתכונן חודשיים מראש מבחינה גופנית ומנטלית לעונת המשחקים
  • עודדו את הילד לאמן את שרירי הליבה והיציבה. שרירים אלו חשובים במניעת פציעות
  • וודאו שאיכות המגרש שעליו משחק הילד שלכם סבירה ואין בו מהמורות
  • וודאו שהילד לובש את ציוד המגן לפני עלותו לשחק
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

נהיגה ללא כאבי גב זה אפשרי

נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

מחלת שוירמן אבחון וטיפול

מחלת שוירמן אבחון וטיפול

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

כושר גופני טוב לאחר גיל 50

בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר מזה של בני גילם הלא פעילים. התובנה שלהיות פעיל גופנית משמעותה חיים ארוכים יותר ידועה מזה שנים. המחקר הנוכחי מוסיף שיש לה גם השפעה על איכות החיים.