ספורט בטוח לילדים

ספורט בטוח לילדים

ספורט בטוח לילדים מאפשר להיות פעילים גופנית ולהתפתח נכון ובריאים יותר. ילדים מרבים להיפצע מפעילות גופנית. השכיחות של פציעות הספורט בקרב ילדים הפכה לבעיה משמעותית כמעט כמו אצל המבוגרים. מומחים טוענים שמניעת הפגיעות מחייבת שמירה על כללי בטיחות וכללי אימון נכונים.

ממש כמו אצל המבוגרים יותר, פציעות ספורט בקרב ילדים הפכו למגיפה. הגרף העולה אינו מותיר מקום לאשליות, המגמה של התופעה הולכת וגוברת. על פי מחקרים שונים שעוסקים בתחום, ניתן למנוע סדר גודל של 80% מפציעות הספורט אצל ילדים. מטרתנו צריכה להיות להשאיר את הילדים והמבוגרים העוסקים בספורט פעילים ולמנוע פציעות העלולות להשפיע על עתידם כספורטאים או כבוגרים פעילים.

ספורט בטוח לילדים – רקע

ספורט חשוב לשמירה על בריאות הגוף והנפש, לפיתוח היכולות המוטוריות והחברתיות, ולהעצמת הביטחון העצמי. עם זאת ספורט אינו חסר סיכונים. הדברים נכונים במיוחד עבור ילדים ובני נוער שהגוף שלהם עדיין בתהליך של גדילה והתפתחות. לכן, חשוב לדעת איך להתאמן באופן בטוח, למנוע פציעות, ולהתמודד איתן במידת הצורך.

קרוב ל40% מכלל הפציעות בקרב ילדים נובעים מפעילות גופנית. באופן כללי ניתן לראות שהיחס בין שכיחות הפציעות בקרב בנות מתחילה להשתוות לזו של הבנים בגלל השוויון שנוצר בהשתתפותן של הבנות בפעילות גופנית. הגורמים לפציעות ספורט בקרב ילדים כוללים פצעי חבלה על רקע נפילות התנגשות עם שחקני יריב ועוד ופציעות הנובעות משימוש יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות. פציעות ספורט שכיחות בקרב ילדים כולל בין היתר קרע של רצועות בברך, קרע מיניסקוס, שברי תלישה, אוסגוד שלטר, נקעים וחוסר יציבות של הקרסול, חוסר יציבות של מפרק פיקה-ירך, מרפק טניס ועוד.

אבחון מהיר של הפציעה וטיפול יעיל עשויים להועיל במניעת התפתחות נזקים כרוניים וקושי גדול יותר לרפא את הפציעה. ריפוי יעיל ומהיר עשויים גם להשאיר את הילד שלכם בתוך התחום של הפעילות הגופנית. עיכוב במתן טיפול ראוי טיפול והתפתחות בעיות כרוניות עלולות בקלות רבה לגרום לו לפרוש לטובת משחקי מחשב.

פציעות ספורט אצל ילדים – השלכות אפשריות

לפציעות ספורט בקרב ילדים עלולות להיות בעלות השלכות ארוכות טווח על ההתפתחות הפיזית שלהם. מהבחינה הפיזית נציין את השוני הקיים בין ילדים למבוגרים. פציעות ספורט עלולות לפגוע אצל ילדים בלוחות הגדילה (Growth plate) הממוקמות בקצוות של העצמות. פגיעה כזאת בלוחות הגדילה יכולה לגרום לשיבוש בהליכי הגדילה של הילד ולגרום לליקויים מבניים בלתי הפיכים.

דוגמה לליקוי מבני בלתי הפיך המתפתח הוא הבדל באורך הרגליים. לוחות הגדילה ברגל הפצועה מאטים את קצב התפתחותה והתוצאה רגל קצרה יותר. חשוב לציין שהמשמעות של הבדל באורך הרגליים הוא שיבושים ביו מכניים ונטייה לפציעות בהמשך החיים. לפציעות ספורט בקרב ילדים עלולות להיות השלכות גם במובן המנטלי. ילד פצוע עלול לבחור לנהל אורח חיים יושבני ולהסתגר מבחינה חברתית. התוצאות עלולות להיות גם פגיעה בביטחון העצמי, בהערכה העצמית ועוד.

ספורט בטוח לילדים – טיפים להורים

אם ילדך אוהב להשתתף בפעילויות ספורט אתה כנראה מעודד אותו להמשיך. אבל אתה גם רוצה לוודא שהוא לא ייפגע במהלך האימונים או המשחקים. פציעות ספורט הן לא משהו שאפשר להתעלם ממנו, הן יכולות להשפיע לא רק על הבריאות הגופנית של הילד, אלא גם על הבריאות הנפשית, הביטחון העצמי והחברות שלו. לכן, חשוב שתדע איך לעשות מה שביכולתך כהורה כדי למנוע את הסיכוי שהילד שלך ייפגע בעת משחק או אימון. להלן טיפים שיעזרו להורים למנוע פציעות ספורט אצל הילדים שלהם:

  • על ההורים לעודד את הילד לעסוק בספורט שמתאים לרמת הכישרון, העניין, ומצבו הבריאותי. עם זאת ההורים צריכים לזכור שגיוון בספורט יתרום לבריאות ילדם יותר מאשר התמקדות בספורט יחיד.
  • אל תאלצו את הילד לעסוק בספורט שאינו אוהב או שאינו מרגיע את החיובי
  • אפשרו לילד שלכם להתאמן בקצב ובאינטנסיביות המתאימה לו
  • עודדו את הילד להתכונן חודשיים מראש מבחינה גופנית ומנטלית לעונת המשחקים
  • עודדו את הילד לאמן את שרירי הליבה והיציבה. שרירים אלו חשובים במניעת פציעות
  • וודאו שאיכות המגרש שעליו משחק הילד שלכם סבירה ואין בו מהמורות
  • וודאו שהילד לובש את ציוד המגן לפני עלותו לשחק

כללים למניעת פציעות ספורט בקרב ילדים

אז איך ילדים ובני נוער צריכים להתאמן באופן בטוח? ראשית מספר כללים עבור ההורים:

המומחים מבית החולים ומרכז המחקר לילדים של אוקלנד פרסמו (2.4.06) את כללי הזהב שיאפשרו ספורט בטוח לילדים. כמובן שהכללים הללו כוחם יפה גם למניעת פציעות ספורט בקרב מבוגרים.

1. הקפדה על חימום

לעולם להתחיל פעילות רק לאחר חימום מקיף. התחממו לפני האימון. החימום מעניק לשרירים, העצמות, והמפרקים את ההכנה הנדרשת לתנועה. החימום מזרים את הדם לחלקי הגוף השונים, מעלה את טמפרטורה, מפריש נוזל סינוביאלי במפרקים ועוד. כל אלה מצמצמים את הסיכון לפציעות

2. לא להגזים

מאמץ יתר הוא גורם עיקרי לפציעות ספורט אצל ילדים.

3. גוונו את ענפי הספורט

עודד את ילדך לפעילות ספורט מגוונת לחיזוק מקיף של גופו

4. שימוש במשקולות

על ילדים להימנע מאימון משקולות טרם הגיעו לבגרות מינית וגם אז להתאמן תחת פקוח.

5. ציוד מגן

ספורט בטוח לילדים
ספורט בטוח לילדים

השתמשו בציוד המתאים לספורט שאתם מבצעים. לדוגמא, אל תשחו בלי משקפי שחייה, אל תרכבו על אופניים בלי קסדה, אל תשחקו בכדור רשת בלי מגני ברך ועוד.

5. אימוני כוח לילדות

בגלל מחסור בטסטוסטרון ילדות פגיעות יותר לפציעות. דגש על אמוני כוח הוא על כן חיוני עבורן.

6. שיפור של הכושר הגופני

לכלול אימוני לב ריאה בכל ענפי הספורט. ילד עם כושר טוב סיכויו להיפצע פחותים.

7. לא להתעלם מכאב

כאב מסמן נזק. למד את ילדך לא להתעלם ממנו. אין לדחוף ילד להתאמן עם כאב.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

ספורט מקל על כאבים בברכיים

ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף שנערך בארצות הברית ובדק 193 מחקרים שעסקו בנושא.

דלקת פרקים טיפול

דלקת פרקים טיפול

דלקת פרקים? טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים במפרק. נכון להיום מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר אינן ניתנות לריפוי מלא. לרוב ניתן לשלוט ולנהל את חומרת הסימנים והתסמינים ואף לצמצם את הנזקים הבלתי הפיכים אך לא ניתן למגר את המחלה. 

אל תתנו לעבודה לגזול שעות שינה

עבודה גוזלת שעות שינה

עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות וההשפעות הבריאותיות של השינה יש להקפיד על 7-9 שעות שינה בכול לילה. אחד מגזלני שעות שינה הוא מקום העבודה.