כאבים בברך או בירך מה עדיף

כאבים בברך או בירך מה עדיף

כאבים בברך או בירך מה עדיף! כאבים בברכיים וכאבים במפרקי הירך מהווים תסמונות שכיחות. רוב בני האדם יסבלו מכאבים אלו בשלב כזה או אחר במהלך חייהם. אחד ההבדלים שיש בין שתי תסמונות הכאב הללו היא העובדה:

  • דלקת פרקים ניוונית במפרק הברך מגיבה היטב לטיפול. לא כך עם דלקת כזאת במפרק הירך.

יתכן שאחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב תמידי של תיקון עצמי בעוד שתיקון עצמי מעין זה לא נצפה במפרק ירך. חוקרים מאוניברסיטת דיוק בארצות הברית חקרו את המהלך הטבעי של דלקת פרקים ניוונית במפרקים הללו. החוקרים ערכו השוואה ביניהם. על פי ממצאי המחקר הגיעו החוקרים למסקנה:

  • בברכיים חולות בדלקת הפרקים הניוונית חל תהליך קבוע של תיקון עצמי
  • במפרקי הירך הסובלים מדלקת פרקים ניוונית אין מהלך טבעי כזה של תיקון

האם צריך לטפל באופן שונה בכול אחד מהמפרקים?

כאבים בברך או בירך מה עדיף – רקע

האם אתם מתלוננים על כאבים בברך או בירך – מה עדיף? רוב בני אדם יסבלו במהלך חייהם מכאבים באחד מהמפרקים הללו ואולי אף בשניהם. הסיבה לכך היא שמפרקים אלו נושאים בחלקים ניכרים מהעול של נישאת משקל הגוף במצבים שונים, סטטיים ודינמיים. הגורם העיקרי לכאבים במפרקים הללו הם אכן עומסי יתר חוזרניים כמו אלו הנגרמים בגלל ביצוע תנועות חוזרניות כגון עלייה במדרגות או ריצה. גורמים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות כגון דלקת פרקים.

נזקי חבלה שכיחים בעיקר בגלל פציעות ספורט הגורמות בין היתר לקרע מיניסקוס, קרע רצועות בברך דלקת בגידים ועוד. המחלה השכיחה ביותר שגורמת בין היתר לכאבים במפרקי הברכיים והירך היא דלקת פרקים ניוונית. גורמי סיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך ו/או ברכיים כוללים גיל, מגדר, ספורט מועדף, עיסוק מקצועי, עודף משקל או השמנה, פציעה קודמת, ליקויים מבניים וביו מכניים מולדים או נרכשים במפרקים, נטיות גנטיות ועוד.

כאבים בברך או בירך מה עדיף
כאבים בברך או בירך מה עדיף

כול איש מקצוע בתחום הבריאות שמטפל בכאבים במפרקי הירך או בכאבים בברכיים יודע שבין שני המפרקים הללו יש הבדלים גדולים בקצב ההחלמה. לעומת דלקת ניוונית במפרק הירך דלקת ניוונית בברך אכן מגיבה היטב ומהר לטיפול. מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שבברך הסובלת מדלקת פרקים ניוונית יש תהליך בלתי פוסק של תיקון הנזקים. תהליך כזה לא מתקיים במפרק הירך. ההבדלים הללו בין המפרקים מחייבים התנהלות שונה בכול הנוגע לאופן הטיפול בכול אחד מהמפרקים.

המחקר

החוקרים גילו סמן ביולוגי המודד שינויים בכמות חלבון חוץ תאי המקושר לסחוס בשם COMP – Cartilage Oligomeric Matrix Protein. עליה בחומר זה בנוזל הסינוביאלי מעידה על פגיעה ברקמות הברך או הירך ועל דלקת פרקים אך גם על אינטנסיביות הפעולות המתבצעות במפרק לתיקון הסחוס.

ממצאי המחקר

ברכיים חולות בדלקת פרקים ניוונית נמצאות במצב קבוע של תיקון הרקמות שנפגעו. באופן מפתיע, תהליך זה של תיקון עצמי לא מתרחש במפרקי הירך. יתכן שבגלל ההבדלים הללו ויש לטפל בכול אחד מהמפרקים הללו באופן שונה. יתכן שבגלל ההבדלים הללו חשוב לקדיש מאמצים חריגים ולמנוע התפתחות כאבים בירך.

מסקנות החוקרים

כאבים בברך או בירך מה עדיף! בעוד שבברך אם עצרתם את הדלקת תהליך התיקון הפנימי המתרחש בברך משלים את הטיפול, במפרק הירך אי אפשר להסתפק רק בבלימת הדלקת אלא יש למצוא דרכים לתיקון הנזקים הפנימיים ברקמות וזאת בגלל שבמפרק הירך התהליך הזה לא קיים. התחילו בהקדם לטפל בדלקת הניוונית מפרק הירך.

The Journal of Biological Chemistry, 287, 4640-4651, February 10, 2012

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הליכה מהירה מפחיתה את הסיכוי למות

הליכה מהירה מפחיתה את הסיכוי למות

ללכת וכמה שיותר מהר! אגודת הלב האמריקאי ממליצה על לפחות שעתיים של פעילות גופנית בשבוע. עם זאת מחקרים מראים שיותר זמן המושקע בפעילות גופנית מעניק יתרונות נוספים כולל בין היתר מניעת מחלות קטלניות כגון סוכרת מחלות לב וכלי דם.  

רוצים חיים ארוכים יותר

רוצים חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים?