כאבים בברך או בירך מה עדיף

כאבים בברך או בירך מה עדיף

כאבים בברך או בירך מה עדיף! כאבים בברכיים וכאבים במפרקי הירך מהווים תסמונות שכיחות. רוב בני האדם יסבלו מכאבים אלו בשלב כזה או אחר במהלך חייהם. אחד ההבדלים שיש בין שתי תסמונות הכאב הללו היא העובדה:

  • דלקת פרקים ניוונית במפרק הברך מגיבה היטב לטיפול. לא כך עם דלקת כזאת במפרק הירך.

יתכן שאחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב תמידי של תיקון עצמי בעוד שתיקון עצמי מעין זה לא נצפה במפרק ירך. חוקרים מאוניברסיטת דיוק בארצות הברית חקרו את המהלך הטבעי של דלקת פרקים ניוונית במפרקים הללו. החוקרים ערכו השוואה ביניהם. על פי ממצאי המחקר הגיעו החוקרים למסקנה:

  • בברכיים חולות בדלקת הפרקים הניוונית חל תהליך קבוע של תיקון עצמי
  • במפרקי הירך הסובלים מדלקת פרקים ניוונית אין מהלך טבעי כזה של תיקון

האם צריך לטפל באופן שונה בכול אחד מהמפרקים?

כאבים בברך או בירך מה עדיף – רקע

האם אתם מתלוננים על כאבים בברך או בירך – מה עדיף? רוב בני אדם יסבלו במהלך חייהם מכאבים באחד מהמפרקים הללו ואולי אף בשניהם. הסיבה לכך היא שמפרקים אלו נושאים בחלקים ניכרים מהעול של נישאת משקל הגוף במצבים שונים, סטטיים ודינמיים. הגורם העיקרי לכאבים במפרקים הללו הם אכן עומסי יתר חוזרניים כמו אלו הנגרמים בגלל ביצוע תנועות חוזרניות כגון עלייה במדרגות או ריצה. גורמים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות כגון דלקת פרקים.

נזקי חבלה שכיחים בעיקר בגלל פציעות ספורט הגורמות בין היתר לקרע מיניסקוס וקרע רצועות בברך. המחלה השכיחה ביותר שגורמת בין היתר לכאבים במפרקי הברכיים והירך היא דלקת פרקים ניוונית. גורמי סיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך ו/או ברכיים כוללים גיל, מגדר, ספורט מועדף, עיסוק מקצועי, עודף משקל או השמנה, פציעה קודמת, ליקויים מבניים וביו מכניים מולדים או נרכשים במפרקים, נטיות גנטיות ועוד.

כאבים בברך או בירך מה עדיף
כאבים בברך או בירך מה עדיף

כול איש מקצוע בתחום הבריאות שמטפל בכאבים במפרקי הירך או בכאבים בברכיים יודע שבין שני המפרקים הללו יש הבדלים גדולים בקצב ההחלמה. לעומת דלקת ניוונית במפרק הירך דלקת ניוונית בברך אכן מגיבה היטב ומהר לטיפול. מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שבברך הסובלת מדלקת פרקים ניוונית יש תהליך בלתי פוסק של תיקון הנזקים. תהליך כזה לא מתקיים במפרק הירך. ההבדלים הללו בין המפרקים מחייבים התנהלות שונה בכול הנוגע לאופן הטיפול בכול אחד מהמפרקים.

המחקר

החוקרים גילו סמן ביולוגי המודד שינויים בכמות חלבון חוץ תאי המקושר לסחוס בשם COMP – Cartilage Oligomeric Matrix Protein. עליה בחומר זה בנוזל הסינוביאלי מעידה על פגיעה ברקמות הברך או הירך ועל דלקת פרקים אך גם על אינטנסיביות הפעולות המתבצעות במפרק לתיקון הסחוס.

ממצאי המחקר

ברכיים חולות בדלקת פרקים ניוונית נמצאות במצב קבוע של תיקון הרקמות שנפגעו. באופן מפתיע, תהליך זה של תיקון עצמי לא מתרחש במפרקי הירך. יתכן שבגלל ההבדלים הללו ויש לטפל בכול אחד מהמפרקים הללו באופן שונה. יתכן שבגלל ההבדלים הללו חשוב לקדיש מאמצים חריגים ולמנוע התפתחות כאבים בירך.

מסקנות החוקרים

כאבים בברך או בירך מה עדיף! בעוד שבברך אם עצרתם את הדלקת תהליך התיקון הפנימי המתרחש בברך משלים את הטיפול, במפרק הירך אי אפשר להסתפק רק בבלימת הדלקת אלא יש למצוא דרכים לתיקון הנזקים הפנימיים ברקמות וזאת בגלל שבמפרק הירך התהליך הזה לא קיים. התחילו בהקדם לטפל בדלקת הניוונית מפרק הירך.

The Journal of Biological Chemistry, 287, 4640-4651, February 10, 2012

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאב בברך עדיף בלי חומצה היאלורונית

כאב בברך חומצה היאלורונית לא יעילה

כאב בברך? בלי  חומצה הילורונית! הזרקה של חומצה הילורונית לברך עם דלקת פרקים ניוונית עשויה להפחית קלות את הכאב אך אין לה השפעה על תפקוד הברך. מאידך זריקה זו עלולה להזיק למערכות העיכול הלב וכלי הדם. החוקרים לא ממליצים על טיפול זה בכאבי ברכיים.

סקרואילאיטיס טיפול

סקרואילאיטיס טיפול

סקרואילאיטיס? טיפול המתבסס על אבחון מדויק הוא מה שנדרש כעת! תסמינים במפרק הזה עלולים להתפתח בגלל מגוון מחלות ופגיעות במפרק עצמו או באזורים סמוכים בעלי יכולת הקרנה למפרק הזה. הטיפול יתחיל רק לאחר ביצוע אבחנה מבדלת. 

צרו קשר עם המרפאה

צרו קשר עם המרפאה

ד"ר יצחק בכרהמרפאה לכירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום כתובתנו:קאנטרי ג' רחוב