ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן
ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן

ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו.

תפוח טרי על הנאכל על קליפתו מידי יום עשוי לעזור במניעת מחלות סרטן למיניהן כולל סרטן פה, סרטן גרון, סרטן ריאות ויתכן סרטן שד.  פירות יער עשויים למנוע סרטן ריאות, סרטן המעי וסוגים מסוימים של לוקמיה. השפעה דומה יש לגזרים, ברוקולי ושאר ירקות.

ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן – רקע

ירקות ופירות עשויים לעשות את ההבדל שלכם בין חיים בריאים לחולי בסרטן. מחקרים שונים נוקבים במספר 5 מנות או 10 מנות של ירקות ופירות מידי יום תורמים למניעת סרטן. מחקר אחר (International Journal of Epidemiology, Volume 46, Issue 3, 1 June 2017) שהתבסס על קרוב למאה מחקרים והקיף קרוב לשני מיליון בני אדם מצא שדי בצריכה של 200 גרם פירות וירקות ביום כדי להקטין את הסיכון ללקות בסרטן ב-4%. מחלות אחרות שכמות יומית זאת של ירקות ופירות עשויה לצמצם את הסיכון לחלות בהן כוללות ירידה של 13% בסיכון למחלות לב וכלי דם וירידה של 8% בסיכון לשבץ מוחי.

אחת התגליות המרעישות שהופיעו כאן במחקר היא ההבנה שההשפעה על מניעת המחלות הללו גדלה ככול שאנו אוכלים יותר פירות וירקות. אכילה יומית של 10 מנות של ירקות ופירות יוצרות השפעה מרשימה הרבה יותר והסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם פוחת כבר מכפיל את עצמו מ13% ל28% וכך הלאה גם עם שבץ מוחי שהסיכון לסבול ממנו פוחת ב33% ועם מחלות סרטן שהסיכון לחלות מהם פוחת  ב13%. אכילה יומית של 10 מנות של פירות וירקות מפחיתות את הסיכון למות מוות מוקדם בלא פחות מ- 31%!

טיפים למלחמה בסרטן

A תפוח

במאמר המסוקר כאן מציינת סטאסי קנדי חוקרת בכירה במכון לסרטן דנה-פרבר את החשיבות של אכילת פירות וירקות ואת היכולות של כול פרי וירק על פי אותיות ה ABC. את המלצותיה מתחילה הגברת קנדי עם התפוח ועם האות A. אכילה של תפוח עם קליפתו יכולה למנוע סרטן הגרון, סרטן הפה, סרטן המעי הגס, סרטן הריאות ויתכן שגם סרטן השד. התפוח מכיל רכיב הנקרא קוורצטין (quercetin). רכיב זה שהוא פיטוכימיקל מסיס במים ידוע בשל תכונותיו נוגדות החמצון, נוגדות דלקת, סרטן ושיפור היכולת של המערכת החיסונית.

B פירות יער

ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן
ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן

ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה עם האות B ועם פירות יער (berries). אלה טוענת המחברת כוללים רכיב הקרוי חומצה בנזואית. חומצה זאת הוכחה כבעלת יכולת בדיכוי סרטן הריאות, סרטן המעי הגס וסוגים מסוימים של לוקמיה. אכילה של פירות אלה באופן הטבעי שלהם כאשר הם בשיא הבשלות מהווים נשק מצוין כנד סוגי הסרטן הללו.

C פירות וירקות צבעוניים

ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה באות C ונוגעת בבחירת פירות וירקות צבעוניים (color). ככול שהפירות והירקות שאתם אוכלים הם יותר זוהרים בצבעוניות שלהם כך גם גדלה היכולת שלהם להילחם בסוגי סרטן מסוימים. הרבו בסלק, גזר, ועוד בשיא עונתם ובשלותם.

D ירקות עם עלים כהים

עם האות האנגלית D המהווה את תחילת המילה האנגלית Dark מציינת את החשיבות שמייחסת הגברת קנדי לירקות עם עלים כהים. ההמלצה שלה במקרה הזה היא בעיקר על צריכה של כרוב עלים הידוע גם בשמות קייל, כרוב על, או עלי כרוב מסולסלים. כרוב עלים שהוא תת-מין של כרוב הבר מכיל פיטונוטריאנטים (Phytonutrients) שהם חומרים טבעיים המצויים בצמחים ומעניקים להם את הטעם, הגוון, הריח ואת היכולת לעמוד במחלות ונזקים. אחד מפיטונוטריאנטים נקרא אינדול (indoles). חומר זה הוא בעל יכולת לנקות את הכבד וגם עוזר בתיקון ה-DNA ולכן גם עוזר למנוע סרטן. מלבד כרוב עלים כוללות משפחת הירקות עם העלים הירוקים גם את כרוב רגיל, כרובית, ברוקולי, קולרבי ועוד. נימצא שדיאטה עשירה בירקות אלה עם העלים הכהים מובילים לפחות מקרים של סרטן הריאות, סרטן הערמונית וסרטן הקיבה.

E כול מה שצבעו כתום

ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה עם האות E שהיא ראשיתה של המושג שהיא טווה :everything orange. כאן טוענת החוקרת שיש להקפיד לאכול כול ירק או פרי שהם בצבע כתום. כולל בין היתר דלעת, גזר, בטטות, מנגו, שסק ועוד. ירקות ופירות אלה עשירים בחומר לוחם סרטן הקרוי קרוטנויד (carotenoid). קרוטנואידים הם פיגמנטים אורגניים המצויים בירקות ובפירות שצבעם נע בין אדום לצהוב ובעלי יכולות להילחם במחלות סרטן שונות כולל סרטן המעי הגס, סרטן השד וסרטן הריאות.

Dana-Farber Cancer Institute, 11, 2012 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פעילות גופנית מונעת סרטן

  פעילות גופנית מונעת סרטן! פעילות גופנית מועילה לבריאותנו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון מחלות כולל מחלות…

 • ספורט עוזר למנוע סרטן השד

  ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר…

 • סרטן השד בגלל ממוגרפיה

  סרטן השד בגלל ממוגרפיה בקרב נשים עם מוטציות BRCA1/2 מתרחש בתדירות גדולה יותר ממה שרובנו מודעים לו. ממוגרפיה, צילומי רנטגן…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן