ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן

ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן!  תזונה ואורח חיים פעיל מהווים גורם חשוב בבריאות שלנו ובמניעת מחלות סרטן. כך למשל נמצא שישיבה מהווה גורם סיכון למחלות סרטן בעוד שספורט מהווה גורם מגן מפני מחלות סרטן. בכול הנוגע לתזונה הנכונה מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תפוח טרי על הנאכל על קליפתו מידי יום עשוי לעזור במניעת מחלות סרטן למיניהן כולל סרטן פה, סרטן גרון, סרטן ריאות ויתכן סרטן שד. פירות יער עשויים למנוע סרטן ריאות, סרטן המעי וסוגים מסוימים של לוקמיה. השפעה דומה יש לגזרים, ברוקולי ושאר ירקות.

  ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן – רקע

  ירקות ופירות עשויים לעשות את ההבדל שלכם בין חיים בריאים לחולי בסרטן. מחקרים שונים נוקבים במספר 5 מנות או 10 מנות של ירקות ופירות מידי יום תורמים למניעת סרטן. מחקר אחר (International Journal of Epidemiology, Volume 46, Issue 3, 1 June 2017) שהתבסס על קרוב למאה מחקרים והקיף קרוב לשני מיליון בני אדם מצא שדי בצריכה של 200 גרם פירות וירקות ביום כדי להקטין את הסיכון ללקות בסרטן ב-4%. מחלות אחרות שכמות יומית זאת של ירקות ופירות עשויה לצמצם את הסיכון לחלות בהן כוללות ירידה של 13% בסיכון למחלות לב וכלי דם וירידה של 8% בסיכון לשבץ מוחי.

  אחת התגליות המרעישות שהופיעו כאן במחקר היא ההבנה שההשפעה על מניעת המחלות הללו גדלה ככול שאנו אוכלים יותר פירות וירקות. אכילה יומית של 10 מנות של ירקות ופירות יוצרות השפעה מרשימה הרבה יותר והסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם פוחת כבר מכפיל את עצמו מ13% ל28% וכך הלאה גם עם שבץ מוחי שהסיכון לסבול ממנו פוחת ב33% ועם מחלות סרטן שהסיכון לחלות מהם פוחת ב-13%. אכילה יומית של 10 מנות של פירות וירקות מפחיתות את הסיכון למות מוות מוקדם בלא פחות מ- 31%!

  טיפים למלחמה בסרטן

  A תפוח

  במאמר המסוקר כאן מציינת סטאסי קנדי חוקרת בכירה במכון לסרטן דנה-פרבר את החשיבות של אכילת פירות וירקות ואת היכולות של כול פרי וירק על פי אותיות ה ABC. את המלצותיה מתחילה הגברת קנדי עם התפוח ועם האות A. אכילה של תפוח עם קליפתו יכולה למנוע סרטן הגרון, סרטן הפה, סרטן המעי הגס, סרטן הריאות ויתכן שגם סרטן השד. התפוח מכיל רכיב הנקרא קוורצטין (quercetin). רכיב זה שהוא פיטוכימיקל מסיס במים ידוע בשל תכונותיו נוגדות החמצון, נוגדות דלקת, סרטן ושיפור היכולת של המערכת החיסונית.

  B פירות יער

  ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן
  ירקות ופירות נלחמים עבורנו בסרטן

  ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה עם האות B ועם פירות יער (berries). אלה טוענת המחברת כוללים רכיב הקרוי חומצה בנזואית. חומצה זאת הוכחה כבעלת יכולת בדיכוי סרטן הריאות, סרטן המעי הגס וסוגים מסוימים של לוקמיה. אכילה של פירות אלה באופן הטבעי שלהם כאשר הם בשיא הבשלות מהווים נשק מצוין כנד סוגי הסרטן הללו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   C פירות וירקות צבעוניים

   ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה באות C ונוגעת בבחירת פירות וירקות צבעוניים (color). ככול שהפירות והירקות שאתם אוכלים הם יותר זוהרים בצבעוניות שלהם כך גם גדלה היכולת שלהם להילחם בסוגי סרטן מסוימים. הרבו בסלק, גזר, ועוד בשיא עונתם ובשלותם.

   D ירקות עם עלים כהים

   עם האות האנגלית D המהווה את תחילת המילה האנגלית Dark מציינת את החשיבות שמייחסת הגברת קנדי לירקות עם עלים כהים. ההמלצה שלה במקרה הזה היא בעיקר על צריכה של כרוב עלים הידוע גם בשמות קייל, כרוב על, או עלי כרוב מסולסלים. כרוב עלים שהוא תת-מין של כרוב הבר מכיל פיטונוטריאנטים (Phytonutrients) שהם חומרים טבעיים המצויים בצמחים ומעניקים להם את הטעם, הגוון, הריח ואת היכולת לעמוד במחלות ונזקים. אחד מפיטונוטריאנטים נקרא אינדול (indoles). חומר זה הוא בעל יכולת לנקות את הכבד וגם עוזר בתיקון ה-DNA ולכן גם עוזר למנוע סרטן. מלבד כרוב עלים כוללות משפחת הירקות עם העלים הירוקים גם את כרוב רגיל, כרובית, ברוקולי, קולרבי ועוד. נימצא שדיאטה עשירה בירקות אלה עם העלים הכהים מובילים לפחות מקרים של סרטן הריאות, סרטן הערמונית וסרטן הקיבה.

   E כול מה שצבעו כתום

   ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה עם האות E שהיא ראשיתה של המושג שהיא טווה :everything orange. כאן טוענת החוקרת שיש להקפיד לאכול כול ירק או פרי שהם בצבע כתום. כולל בין היתר דלעת, גזר, בטטות, מנגו, שסק ועוד. ירקות ופירות אלה עשירים בחומר לוחם סרטן הקרוי קרוטנויד (carotenoid). קרוטנואידים הם פיגמנטים אורגניים המצויים בירקות ובפירות שצבעם נע בין אדום לצהוב ובעלי יכולות להילחם במחלות סרטן שונות כולל סרטן המעי הגס, סרטן השד וסרטן הריאות.

   Dana-Farber Cancer Institute, 11, 2012

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,