פעילות גופנית מונעת סרטן

פעילות גופנית מונעת סרטן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פעילות גופנית מונעת סרטן! פעילות גופנית היא קריטית לבריאות שלנו. אדם פעיל גופנית מפחית דרמטית את הסיכון להתפתחות הפרעות בריאותיות "קלות" כמו בין היתר כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, כאבי צוואר, כאבים בכתף ועוד. אך חשוב מזה אדם פעיל גופנית מפחית את סיכוייו לחלות במחלות קשות הרבה יותר שהן בחלקן קטלניות ולמוות מוקדם. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון מחלות כולל מחלות לב וכלי דם, סוכרת וסוגים מסוימים של סרטן ובכלל זה סרטן השד.

פעילות גופנית יכולה להתבצע בעבודה, יכולה להתבצע בבית על ידי ביצוע המטלות בבית וכמובן על ידי אימון ספורט. בין יתר סוגי הספורט הנפוצים והזמינים נמנה הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה ועוד. האם הליכה או ריצה יעילים במניעת מוות מסרטן השד? על פי המחקר המסוקר כאן פעילות גופנית מונעת סרטן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפעילות גופנית מונעת סרטן – רקע

פעילות גופנית חשובה כדי לשמור על איזון בין הקלוריות הנצרכות ולקלוריות הנשרפות. חוסר פעילות גופנית ועקב כך פגיעה באיזון הקלורי משמעותו עודף משקל והשמנה. השמנה מהווה גורם סיכון לחלות ביותר מעשרה סוגים שונים של סרטן. עם זאת נראה שפעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות סרטן גם באמצעות מנגנונים אחרים ולא רק עקב השמנה. בין המנגנונים נמנה השפעות על המערכת ההורמונלית ובכלל זה על אינסולין, אסטרוגן, וגורמי גדילה הפחתה של דלקות בגוף, שיפור המערכת החיסונית, שיפור תנועת המזון במערכת העיכול, שיפור בזרימת הדם, הפחתה של לחצים נפשיים ועוד. שינויים אלה ועוד משפרים את היכולת של הגוף במניעת גידולים סרטניים.

מחקרים שונים מצאו שפעילות גופנית הפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, סרטן השד, סרטן הרחם, סרטן הפרוסטטה, סרטן הוושט, סרטן הכבד, סרטן הקיבה, סרטן הכליות סרטן שלפוחית השתן ועוד. אנשים פעילים גופנית הפחיתו את הסיכון שלהם לחלות בסרטן המעי הגס ב24% בהשוואה לאנשים שאינם פעילים גופנית (British Journal of Cancer 2009). פעילות גופנית גם מפחית את הסיכון להתפתחות פוליפים במעי שיש ביכולתם להפוך להיות סרטניים (British Journal of Cancer 2011).

פעילות גופנית מונעת סרטן
פעילות גופנית מונעת סרטן

נשים המבצעות פעילות גופנית מפחיתות את הסיכון שלהן להתפתחות סרטן השד ב12% (Breast Cancer Research and Treatment 2013) ונשים פעילות גופנית שאובחנו עם סרטן השד מפחיתות את הסיכון שלהן לשובו של הסרטן או למוות מהסרטן ב-50% בהשוואה לנשים שמנהלות אוח חיים יושבני (JAMA 2005). נשים המבצעות פעילות גופנית נמרצת מפחיתות את הסיכון שלהן גם להתפתחות סרטן הרחם ב20% (European Journal of Epidemiology 2015) ועוד.

המחקר

החוקרים בדקו את השכיחות של מוות מסרטן השד בקרב קבוצת נשים גדולה שמבצעות פעילות גופנית. חלקן עוסקות בספורט הריצה וחלקן עוסקות בספורט ההליכה. לצורך המחקר עקבו החוקרים במשך 9.1 שנים אחר 272 נשים שרצות ו714 נשים שהולכות שכולן אובחנו עם סרטן השד 7-8 שנים לפני תחילת המחקר. במהלך המחקר מתו 46 נשים מסרטן השד. 13 רצות ו- 33 הולכות.

ממצאי המחקר

לאורך 9 שנות מעקב יתברר שהסיכון למוות מסרטן השד בקרב כול הקבוצה כולל ההולכות והרצות היה נמוך יותר ב-23.9%. ההפחתה בסיכון הייתה גבוהה משמעותית בקרב הנשים הרצות בהשוואה לנשים שפעילותם הספורטיבית הייתה הליכה בלבד.

גם בקרב הרצות נמצאו הבדלים משמעותיים: נשים שרצות 15.6 מייל לשבוע מפחיתות את הסיכון שלהן למות מהמחלה ב95.4% בהשוואה לנשים שרצות רק 4.4 מייל לשבוע בלבד.

מסקנות החוקרים

פעילות גופנית מונעת סרטן! החוקרים טוענים שנדרשים מחקרים נוספים על מנת לחזק את הממצאים שלהם אך אין להם ספק לגבי העיקרון: נשים שאובחנו עם סרטן שד ריצה עשויה להפחית את הסיכון שלהם למות מהמחלה.

2014/International Journal of Cancer, 01

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים