דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול
דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול

דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול. במידה וחליתם באחת מדלקות הפרקים אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים במפרק ופגיעה באיכות החיים. דלקת פרקים הפוגעות באחד או יותר מפרקי הגוף היא עניין שכיח ביותר. למעשה רובם המכריע של בני האדם אם יחיו מספיק שנים יסבלו מדלקת פרקים ומהסימנים והתסמינים הנלווים לה כולל בין היתר כאבים, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, נפיחות ועוד.

הערכות הן שעשרות מיליוני אמריקאים מעל גיל 18 ומאות אלפי ילדים אמריקאים מתווספים כל שנה למעגל החולים באחת ממחלות הפרקים הללו. כאן במאמר הנוכחי “דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול” אני מתאר באופן תמציתי את מחלות הפרקים, את הגורם להן ואת האופן שבו אנו מאבחנים מפרק חולה ומטפלים ומשקמים אותו.

דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול – רקע

שכיחות מחלות הפרקים הולכת וגדלה ועל פי התחזיות בשנת 2040 תאובחן מחלת פרקים אצל יותר מ – 78 מיליוני אמריקאים מעל גיל 18. חשוב לציין ששכיחות המחלות הללו בישראל לא שונה באופן מהותי. בין מחלות הפרקים השכיחות נמנה כמובן את דלקת הפרקים הניוונית הפוגעת בעיקר במבוגרים, דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת, שיגדון, פיברומיאלגיה ועוד. לכול אחת מהמחלות הללו גורמים שונים, גורמי סיכון שונים, סימנים ותסמינים שונים וכך גם לגבי דרכי טיפול ושיקום. אבחון מדוקדק הוא על כן כורח לפני שפונים לטפל בחולי כזה או אחר באחד או יותר מהמפרקים.

גורמים למחלות פרקים

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות מחלת פרקים. גורמי הסיכון להתפתחות חולי ניווני באחד במפרקי הגוף כוללים מחלה זיהומית, פציעה, ניתוח במפרק, ליקוי מבני או ביומכני במפרק, מקצוע או עיסוק ספורט שיוצרים עומסי יתר על המפרק ועוד. ליקויים מטבוליים עלולים לגרום לשיגדון. גם נטיות גנטיות עלולות להוביל להתפתחות סוגים שונים של חולי במפרקי. שיבושים במערכת החיסונים עלולים לגרום לחולי במפרק על רקע ליקוי אוטואימוני כמו מחלה שגרונית או זאבת ועוד.

דלקת פרקים – גורמי סיכון

ישנם גורמי סיכון המעלים את הסבירות להתפתחות חולי באחד או יותר מפרקי הגוף. על חלקם אנו יכולים לשלוט ולנהל בעוד שהאחרים אינם נתונים לשליטתנו.

  • גורמי הסיכון שאינם ניתנים לשליטה כוללים: גיל (מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה יותר), מגדר (נשים נמצאות בסיכון כללי גבוה יותר לחלות במחלות פרקים שונות, גברים בסיכון גבוה יותר לחלות בשיגדון) ונטייה גנטיקה.
  • גורמי סיכון המצויים בשליטתנו כוללים: משקל עודף והשמנה, פציעות במפרק, ניתוחים קודמים במפרק, דלקת זיהומית במפרק, סוגי מקצוע או סוגים של פעילות ספורט שכרוכים בעומסי יתר על מפרק כזה או אחר, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרק, ליקויים ביו מכניים מולדים או נרכשים במפרק ועוד.

מחלת פרקים סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים של תחלואה בפרק זה או אחר משתנים בהתאם לסוג החולי. עם זאת ברוב המקרים הסימנים והתסמינים יכללו מיחושים בציר התנועה המעורב, מגבלות תנועה, נפיחות, נוקשות ולעתים גם אדמומיות מסוימת. כאשר מדובר בחולי שגרוני הסימנים והתסמינים יכללו גם עייפות, אובדן תיאבון חום נמוך ועיוות של המפרק. בבדיקה גופנית בבדיקות עלולים לגלות שאתה סובל מאנמיה וספירת תאי דם לבנים ירודה. חולים באחד התחלואים הפוגעים בפרקי הגוף, מתלוננים לרוב על מיחושים, מגבלות תפקודיות בחיי היום יום ובעבודה, נפיחות ופגיעה גדולה באיכות החיים.

תסמינים אלו ואחרים עשויים להיות קלים או חמורים, להופיע לזמן קצר ולהיעלם או להגיע ולהישאר לשנים ארוכות. עוד חשוב לציין שמבוגר הסובל מדלקת במפרקי הירך או הקרסול או הברכיים נמצא בסיכון גבוה פי 2.5 לנפילה על כול המשתמע מזה. מחלות פרקים עלולות לגרום לנזקים בלתי הפיכים במפרק המעורב שאת חלקם ניתן לראות ללא קושי מיוחד אפילו בהתבוננות בלבד. לעתים נדרש צילום רנטגן כדי לראות את הנזקים הללו. עוד חשוב לציין שסוגים מסוימים של דלקות פוגעים לא רק במפרקים אלא גם באיברים פנימיים כגון ריאות, לב, כליות, עיניים ועוד.

אבחון

אבחון מחלת פרקים יחל עם היסטוריה רפואית. בשלב הזה נלמד על הרקע הבריאותי של החולה כולל בין היתר האם ישנן נטיות גנטיות למחלות פרקים, אשפוזים, ניתוחים, תרופות ועוד. בשלב הזה גם נלמד על הרקע האישי של החולה ובכלל זה על המקצוע שלו ועל הפעילות הגופנית המועדפת עליו וננסה להעריך האם יש להם קשר עם תלונותיו. נשאל כמובן על התלונות של החולה ובכלל זה מה הם הסימנים והתסמינים,  מתי החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד. לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית.

בבדיקה הגופנית נתבונן ביציבה ובמפרק ובמיוחד במפרק החולה במצבים שונים, נחפש סימנים חיצוניים לחולי כמו למשל קשרירים (על שם הברדן) המופיעים במחלה ניוונית של המפרק, נפיחות, מבנה לקוי, נבחן את זוויות המפרק, נמשש ונניע את המפרק ואת הרקמות סביבו, נחפש, אזורים כואבים, נפוחים, אדומים, חמים, תנועה לקויה ועוד. נערוך בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות שבהן נבדוק חישה, כוח החזרי גידים ועוד. במידה וצריך מידע נוסף לצורך ביסוס אבחון נפנה את החולה לבדיקות מעבדה (דלקות פרקים אוטואימוניות?) והדמיה.

דלקת פרקים – טיפול

דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול
דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול

מטרות הטיפול במחלות מפרק הן להפחית את הסימנים והתסמינים ובעיקר את הכאב, למזער את הנזקים הבלתי הפיכים במפרק וכמובן שיפור התפקוד של המפרק. השגת מטרות אלו ישפרו גם את איכות החיים של החולה. הטיפול והניהול של המקרה משתנה בהתאם לסוג החולי שממנה סובל החולה וחומרת הנזקים שהתפתחו במפרק.

אפשרויות הטיפול במפרק החולה כוללות טיפולים שמרניים גופניים שכוללים שימוש באמצעים כמו גלי הלם ולייזר רך להפחתת מיחושים וטכניקות ידניות לשיפור התפקוד של המפרק והרקמות סביבו. עוד נעניק ייעוץ והדרכה לגבי גורמים המשפיעים על הבעיה במפרק כולל יציבה, ארגונומיה, פעילות גופנית (פעילות ידידותית לפרקי הגוף – הליכה, אופניים, שחייה ועוד) ועוד. במידת הצורך נמליץ על שימוש בתומכי מפרק ו/או קביים, במקרים רלוונטיים על הפחתה במשקל. במידה והטיפולים השמרניים לא הועילו נפנה את החולה לטיפול רפואי הכולל בין יתר האפשרויות טיפולים תרופתיים, זריקות סטרואידים ובמידת הצור גם ניתוח להחלפת מפרק.

שיקום

מטרת השיקום היא במידת האפשר להחזיר את החולה לאורח חיים פעיל. מפרק בריא צריך טווחי תנועה נורמליים, שרירים וגידים חזקים, גמישים ומאוזנים במידה, שיווי משקל טוב ויכולת חישה עצמית תקינה. על אלה ועוד נעבוד במהלך השיקום באמצעות טכניקות שיקום פסיביות תחילה ואקטיביות מול התנגדות הולכת וגדלה בשלבים מתקדמים. נתחיל עם מתיחות והנעות פסיביות ועדינות של המפרק החולה, נעבור לחיזוק השרירים באמצעות תרגילים שונים כולל איזומטריים המבוצעים מול התנגדות הולכת וגדלה, נוודא איזון של השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים הפועלים על המפרק, נאמן את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית ועוד. בהתחלה השיקום התבצע במרפאה בלבד בשלב המתקדם החולה יבצע חלק גדל והולך של תרגילי השיקום בבית, בחדר הכושר ובבריכה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים