דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול

דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול. במידה וחליתם באחת מדלקות הפרקים אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים במפרק ופגיעה באיכות החיים. דלקת פרקים הפוגעות באחד או יותר מפרקי הגוף היא עניין שכיח ביותר. למעשה רובם המכריע של בני האדם אם יחיו מספיק שנים יסבלו מדלקת פרקים ומהסימנים והתסמינים הנלווים לה. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים בין היתר כאבי מפרקים, מגבלות תנועה, מגבלות תפקוד, נפיחות ועוד.

הערכות הן שעשרות מיליוני אמריקאים מעל גיל 18 ומאות אלפי ילדים אמריקאים מתווספים כל שנה למעגל החולים באחת ממחלות הפרקים הללו. כאן במאמר הנוכחי "דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול" אתאר בקצרה את מחלות הפרקים, הגורם להן והאופן שבו אנו מאבחנים, מטפלים ומשקמים אותן.

דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול – רקע

שכיחות מחלות הפרקים הולכת וגדלה ועל פי התחזיות בשנת 2040 תאובחן מחלת פרקים אצל יותר מ – 78 מיליוני אמריקאים מעל גיל 18. חשוב לציין ששכיחות המחלות הללו בישראל לא שונה באופן מהותי. בין מחלות הפרקים השכיחות נמנה כמובן את דלקת הפרקים הניוונית הפוגעת בעיקר במבוגרים, דלקת פרקים שגרונית, דלקת חוליות מקשחת, גאוט, פיברומיאלגיה ועוד. לכול אחת מהמחלות הללו גורמים שונים, גורמי סיכון שונים, סימנים ותסמינים שונים וכך גם לגבי דרכי טיפול ושיקום. אבחון מדוקדק הוא על כן כורח לפני שפונים לטפל בחולי כזה או אחר באחד או יותר מהמפרקים.

גורמים למחלות פרקים

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות סוגים שונים של מחלות פרקים. כך למשל הגורמים העיקריים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כוללים בעיקר שילוב של גיל ושימוש יתר חוזרני. ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכוי להתפתחות מחלה ניוונית באחד או יותר מהמפרקים. וכך גם ככול שאנו מרבים להשתמש במפרק מסוים כך גם עולה הסיכוי לשחיקה ובלאי.  דלקות פרקים מטבוליות נגרמות בשלש שיבוש מטבולי. כלך למשל ליקוי בפירוק של חומצת שתן עלול לגרום להתפתחות גאוט. גם נטיות גנטיות עלולות להוביל להתפתחות סוגים שונים של חולי במפרקי. דוגמאות לסוג זה של דלקות פרקים כוללות בין היתר את דלקת פרקים שגרונית, זאבת, דלקת פרקים פסוריאטית שהן מחלות מפרקים אוטואימונית ועוד.

דלקת פרקים – גורמי סיכון

ישנם גורמי סיכון המעלים את הסבירות להתפתחות דלקת פרקים באחד או יותר מפרקי הגוף. על חלקם אנו יכולים לשלוט ולנהל בעוד שהאחרים אינם נתונים לשליטתנו. חלק מגורמי הסיכון ממתייחסים רק לדלקת פרקים ניוונית בעוד שגורמי סיכון אחרים מתייחסים גם לדלקות פרקים אוטואימוניות ואחרות.

גורמי סיכון שאינם ניתנים לשליטה

בין גורמי הסיכון שאינם נמצאים בשליטתנו נמנה:

 • גיל (מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה יותר)
 • מגדר (נשים נמצאות בסיכון כללי גבוה יותר לחלות במחלות פרקים שונות
 • גברים בסיכון גבוה יותר לחלות בגאוט
 • גנטיקה (אנשים שנולדו עם גנים מסוימים נמצאים בסיכון להתפתחות דלקת פרקים שגרונית, זאבת, דלקת חוליות מקשחת)

גורמי סיכון המצויים בשליטתנו

 • בין גורמי הסיכון שנמצאים בשליטתנו נמנה:
 • משקל עודף והשמנה
 • פציעות במפרק
 • ניתוחים קודמים במפרק
 • סוגי מקצוע או סוגים של פעילות ספורט שכרוכים בעומסי יתר על מפרק כזה או אחר
 • ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרק
 • ליקויים ביו מכניים מולדים או נרכשים במפרק
 • דלקת זיהומית במפרק מהווה גורם סיכון לדלקת פרקים ניוונית וגם לדלקות פרקים נוספות
 • עישון מהווה גורם סיכון להתפתחות דלקת פרקים שגרונית

מחלת פרקים סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים של תחלואה בפרק זה או אחר משתנים בהתאם לסוג החולי. עם זאת ברוב המקרים הסימנים והתסמינים יכללו מיחושים בציר התנועה המעורב, מגבלות תנועה, נפיחות, נוקשות ולעתים גם אדמומיות מסוימת. כאשר מדובר בחולי שגרוני הסימנים והתסמינים יכללו גם עייפות, אובדן תיאבון חום נמוך ועיוות של המפרק. בבדיקה גופנית בבדיקות עלולים לגלות שאתה סובל מאנמיה וספירת תאי דם לבנים ירודה. חולים באחד התחלואים הפוגעים בפרקי הגוף, מתלוננים לרוב על מיחושים, מגבלות תפקודיות בחיי היום יום ובעבודה, נפיחות ופגיעה גדולה באיכות החיים.

תסמינים אלו ואחרים עשויים להיות קלים או חמורים, להופיע לזמן קצר ולהיעלם או להגיע ולהישאר לשנים ארוכות. עוד חשוב לציין שמבוגר הסובל מדלקת במפרקי הירך או הקרסול או הברכיים נמצא בסיכון גבוה פי 2.5 לנפילה על כול המשתמע מזה. מחלות פרקים עלולות לגרום לנזקים בלתי הפיכים במפרק המעורב שאת חלקם ניתן לראות ללא קושי מיוחד אפילו בהתבוננות בלבד. לעתים נדרש צילום רנטגן כדי לראות את הנזקים הללו. עוד חשוב לציין שסוגים מסוימים של דלקות פוגעים לא רק במפרקים אלא גם באיברים פנימיים כגון ריאות, לב, כליות, עיניים ועוד.

אבחון

דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול
דלקת פרקים: גורמים אבחון וטיפול

אבחון מחלת פרקים יחל עם היסטוריה רפואית. בשלב הזה נלמד על הרקע הבריאותי של החולה כולל בין היתר האם ישנן נטיות גנטיות למחלות פרקים, אשפוזים, ניתוחים, תרופות ועוד. בשלב הזה נלמד גם על הרקע האישי של החולה ובכלל זה על המקצוע שלו ועל הפעילות הגופנית המועדפת עליו. ננסה להעריך האם יש קשר בין נתונים אלו לבין תלונותיו. נשאל כמובן על התלונות של החולה ובכלל זה מה הם הסימנים והתסמינים,  מתי החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד. לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית.

בבדיקה הגופנית נתבונן ביציבה ובמפרק החולה במצבים שונים, נחפש סימנים חיצוניים לחולי. נחפש קשרירים (על שם הברדן) המופיעים במחלה ניוונית של המפרק, נפיחות, מבנה לקוי ואת זוויות המפרק. נמשש ונניע את המפרק ואת הרקמות סביבו, נחפש, אזורים כואבים, נפוחים, אדומים, חמים, תנועה לקויה ועוד. נערוך בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות שבהן נבדוק חישה, כוח החזרי גידים ועוד. במידה וצריך מידע נוסף לצורך ביסוס אבחון נפנה את החולה לבדיקות מעבדה (דלקות פרקים אוטואימוניות?) והדמיה.

דלקת פרקים – טיפול

מטרות הטיפול במחלות מפרק הן להפחית את הסימנים והתסמינים ובעיקר את הכאב, למזער את הנזקים הבלתי הפיכים במפרק וכמובן שיפור התפקוד של המפרק. השגת מטרות אלו ישפרו גם את איכות החיים של החולה. הטיפול והניהול של המקרה משתנה בהתאם לסוג החולי שממנה סובל החולה וחומרת הנזקים שהתפתחו במפרק.

אפשרויות הטיפול במפרק החולה כוללות טיפולים שמרניים גופניים שכוללים שימוש באמצעים כמו גלי הלם ולייזר רך להפחתת מיחושים וטכניקות ידניות לשיפור התפקוד של המפרק והרקמות סביבו. עוד נעניק ייעוץ והדרכה לגבי גורמים המשפיעים על הבעיה במפרק כולל יציבה, ארגונומיה, פעילות גופנית (פעילות ידידותית לפרקי הגוף – הליכה, אופניים, שחייה ועוד) ועוד. במידת הצורך נמליץ על שימוש בתומכי מפרק ו/או קביים, במקרים רלוונטיים על הפחתה במשקל. במידה והטיפולים השמרניים לא הועילו נפנה את החולה לטיפול רפואי הכולל בין יתר האפשרויות טיפולים תרופתיים, זריקות סטרואידים ובמידת הצור גם ניתוח להחלפת מפרק.

שיקום

מטרת השיקום היא במידת האפשר להחזיר את החולה לאורח חיים פעיל. מפרק בריא צריך טווחי תנועה נורמליים, שרירים וגידים חזקים, גמישים ומאוזנים במידה, שיווי משקל טוב ויכולת חישה עצמית תקינה. על אלה ועוד נעבוד במהלך השיקום באמצעות טכניקות שיקום פסיביות תחילה ואקטיביות מול התנגדות הולכת וגדלה בשלבים מתקדמים. נתחיל עם מתיחות והנעות פסיביות ועדינות של המפרק החולה, נעבור לחיזוק השרירים באמצעות תרגילים שונים כולל איזומטריים המבוצעים מול התנגדות הולכת וגדלה, נוודא איזון של השרירים האגוניסטים ואנטגוניסטים הפועלים על המפרק, נאמן את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית ועוד. בהתחלה השיקום התבצע במרפאה בלבד בשלב המתקדם החולה יבצע חלק גדל והולך של תרגילי השיקום בבית, בחדר הכושר ובבריכה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים