נוגדי דלקת טבעיים

נוגדי דלקת טבעיים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

נוגדי דלקת טבעיים הם שורה של צעדים והרגלים שמומלץ לאמץ כדי לסייע לתהליך הריפוי של דלקות בגוף ולהפוך אותו ליעיל ומהיר יותר. התנהלות על פי המומלץ כאן תקצר את הסבל ותצמצם את הנזקים הכרוניים הנובעים מבעיות כרוניות ומשימוש בתרופות רוויות סיכונים ותופעות לוואי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דלקת היא תגובה של מערכת החיסון. זאת מופיעה בעקבות פציעות, מחלות, גורמים מזהמים פולשים כמו חיידקים, וירוסים או פטריות. החום הנוצר לרוב במוקד הפציעה או המחלה הוא הבסיס לכינוי דלקת. דלקת באנגלית נקראת Inflammation ואילו דלקת זיהומית נקראת Infection. הטיפול בדלקת וגם בדלקת זיהומית יכול להסתייע באמצעות שורה של צעדים והרגלים. במאמר הזה נדון בהם.

  נוגדי דלקת טבעיים – רקע

  דלקת הוא תהליך יזום על ידי המערכת החיסונית במצבים שבהם נגרם נזק לגוף בין אם מגורם חיצוני כמו למשל חבלה ובין אם בגלל זיהום חיידקי וירלי ועוד. התהליך הדלקתי מאפשר את הריפוי והתיקון של הנזק או השמדה של הגורם הפולש. מדובר בתגובה קריטית של הגוף שבלעדיה אין ריפוי! המאפיינים הקלסיים של התהליך הדלקתי כוללים כאב (dolor), אדמומיות (rubor) חום (calor) ונפיחות (tumor). דלקת יכולה להתפתח בכול סוג של רקמה וכך למעשה כול פציעה או מחלה של העור תגרום לדלקת בעור, פגיעה או מחלה במפרק תגרום לדלקת פרקים, פגיעה או מחלה במערכת העיכול תוביל לדלקת במערכת העיכול וכיוצא בזה. למעשה הרבה מחלות נקשרו מחקרית לדלקות כרוניות כולל בין היתר סרטן, סוכרת, מחלות לב, דיכאון, אלצהיימר ודלקות פרקים.

  חולים הסובלים מכאבים ודלקות בחלקי הגוף השונים או במערכות הגוף השונות הפונים לרופא המשפחה או למומחה רפואי ייעודי יצאו כמעט תמיד עם מרשם לתרופה כזאת או אחרת. גם באותם מקרים שהטיפול התרופתי הוא כורח ישנה חשיבות לעזור לגוף לרפא את הדלקת גם באמצעים טבעיים. השימוש באמצעים טבעיים כדי לסייע לגוף לא גורם לתופעות לא רצויות וזאת בניגוד לטיפולים תרופתיים הכרוכים בסיכונים ותופעות לוואי שליליות. להלן גורמים המסייעים ומאיצים באופן טבעי לתהליך הריפוי של הדלקת:

  מתח נפשי מצמצם יכולת של נוגדי דלקת טבעיים

  חיים המודרניים כרוכים במתחים נפשיים כרוניים. המרוץ הבלתי פוסק שאת קצבו מכתיב הקפיטליזם, המצב הביטחוני בארץ, צמצום הזמן המוקדש למשפחה ולחיים חברתיים ועוד מובילים לכך שהאדם המודרני לא מצליח להירגע. מתח נפשי משפיע על הנפש ועל הגוף. עד לפני מספר שנים לא היה ברור מה המנגנון להשפעה הזאת, באיזה אופן מצליח המתח הנפשי לפגוע בבריאות שלנו. מחקרים שונים מצאו שמתחים נפשיים כרוניים המציפים את הגוף בקורטיזול מקהים את היכולת של המערכת החיסונית להיענות לאותות ושינויים הורמונליים ובכך לפקח ולהסדיר את התהליך הדלקתי (1).

  מזון נוגד דלקת

  אכילה נכונה יכולה לתרום ליכולת של הגוף להאיץ וליעל את ריפוי הדלקת. חשוב לזכור שאכילה נוגדת דלקת לא תגרום לשינוי דרמטי בין לילה. רגע אחד אתם חולים ולמחרת אתם רצים שמחים ביער. זה לא יקרה. אבל באופן הדרגתי אתם כן מקלים על הגוף שלכם להילחם בפולשים ואתם כן צפויים לזהות שינויים בתכיפות ובחומרת הכאב. דיאטה נוגדת דלקת היא למעשה אכילה בריאה ונכונה שמלבד העזרה לדלקת היא גם תקדם בריאות ותמנע מחלות. מהי דיאטה בריאה? יש המגדירים את הדיאטה הים תיכונית ככזאת. מבלי להעניק שמות לדיאטה נציין שרצוי שעיקר המזון שלכם יכלול

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • מגוון של ירקות
   • מגוון של פירות
   • דגנים מלאים
   • אגוזים
   • עדשים
   • שעועית וחלבונים נוספים מהצומח
   • סלמון, טונה ודגים אחרים עשירים באומגה 3
   • כורכום
   • שום ועשבים טריים ותבלינים

   צמצום או הימנעותשל המזונות הבאים (2):

   • מזונות מתועשים
   • פחמימות מעובדות כמו קמח לבן, אורז לבן ועוד
   • סוכר או ממתיקים אחרים
   • משקאות ממותקים
   • שומן רווי
   • מזון מטוגן
   • בשר מועבד

   שינה לחיזוק המערכת החיסונית

   שינה איכותית מאפשרת לגוף להתמודד טוב יותר עם דלקות ולהתאושש מנזקי היום. חוסר שינה משפיע על כול מערכות הגוף ומעלה את הסיכון למגוון רחב של מחלות כולל השמנת יתר, סוכרת, מחלות לב וכלי דם ויתר לחץ דם, הצטננות וכמובן על תפקוד המערכת החיסונית. מחסור בשינה איכותית מעלה את רמת המתח הנפשי הכרוני ואת רמתם של גורמים דלקתיים בגוף כולל חלבון מגיב C ואינטרלויקין 6 המקושרים לדלקות. השפעות אלה משבשות את היכולת של הגוף להתמודד עם דלקות ומעלות את הסבירות שלהן להפוך לכרוניות (3).

   פעילות גופנית

   נוגדי דלקת טבעיים
   נוגדי דלקת טבעיים

   מתברר ממחקרים שונים שגם לפעילות גופנית יש תפקיד בכול הנוגע למלחמה שמנהל הגוף עם הדלקות השונות. נוגדי דלקת טבעיים חייבים לכלול פעילות גופנית בין היתר נמצא שפעילות גופנית משפיעה לטובה על המרקרים השונים של הדלקת. אין לשכוח שפעילות גופנית מפחיתה את רמת הקורטיזול – הורמון המופרש במצבים של מתח הנפשי ואחראי על תסמיני דלקת רבים. יתרון נוסף שיש לפעילות גופנית הוא כמובן מניעת מחלות והשמנת יתר וגם בכך הוא תורם להפחתת לחצים נפשיים ולהפחתת מצבים דלקתיים. הקפידו לבצע פעילות גופנית על פי ההמלצות של ארגון הבריאות העולמי לגילכם תוך כדי הקפדה על כללי האימון הנכונים (4).

   נשמו אוויר צח

   לנו לתושבי הערים יש מעט מידי הזדמנויות לנשום אוויר צח. למעשה ברוב המקרים אנו נושמים אוויר מזוהם ברמה כזאת או אחרת. מתברר שחשיפה קצרה לזיהום אוויר קל מפעיל את הרצפטורים בתאי הדם הלבנים ומחמירים את הפעילות הדלקתית. חשיפה מינימלית כזאת לאוויר מזוהם מעלה גם את רמתם של גורמים בדם המקושרים לדלקת כולל חלבון מגיב C, אינטרלוקין 6 ונוגדי הציטוקין TNF-α‏ (Tumor necrosis factor alpha). הקפידו לצאת לעתים קרובות יותר לטבע. במידת הצורך התקינו בביתכם או במקום העבודה מסנני אוויר (5)

   עשו אמבטיה חמה

   אי אפשר לדבר על נוגדי דלקת טבעיים בלי לדבר על אמבטיה חמה. תגובה דלקתית יעילה וריפוי מהיר זקוקים לכלי דם פתוחים שמאפשרים זרימה חופשית של דם טרי על מרכיביו השונים אל והאזור הבעייתי ופינוי יעיל של "שאריות" מהאזור הבעייתי. מחקר ארוך טווח נמצא שאנשים העושים שימוש בסאונה מפחיתים את מחלות הלב וכלי הדם ואת המוות המוקדם המתרחש בגלל מחלות אלה. עוד הראו החוקרים שבהשוואה לקבוצת ביקורת השהייה במים חמים הגבירה את ההרפיה של כלי הדם והפחיתה את הנוקשות שלהם (6).

   נוגדי דלקת טבעיים – מקורות

   1) Sheldon Cohen, Denise Janicki-Deverts, William J. Doyle, Gregory E. Miller, Ellen Frank, Bruce S. Rabin, and Ronald B. Turner. Chronic stress, glucocorticoid receptor resistance, inflammation, and disease risk. PNAS, April 2, 2012 DOI: 10.1073/pnas.1118355109

   2) Minihane, A. M., Vinoy, S., Russell, W. R., Baka, A., Roche, H. M., Tuohy, K. M., Teeling, J. L., Blaak, E. E., Fenech, M., Vauzour, D., McArdle, H. J., Kremer, B. H., Sterkman, L., Vafeiadou, K., Benedetti, M. M., Williams, C. M., … Calder, P. C. (2015). Low-grade inflammation, diet composition, and health: current research evidence and its translation. The British journal of nutrition, 114(7), 999-1012.

   3) Mullington, J. M., Simpson, N. S., Meier-Ewert, H. K., & Haack, M. (2010). Sleep loss and inflammation. Best practice & research. Clinical endocrinology & metabolism, 24(5), 775-84.

   4) Ertek, S., & Cicero, A. (2012). Impact of physical activity on inflammation: effects on cardiovascular disease risk and other inflammatory conditions. Archives of medical science: AMS, 8(5), 794-804.

   5) Wenyuan Li, Kirsten S. Dorans, Elissa H. Wilker, Mary B. Rice, Petter L. Ljungman, Joel D. Schwartz, Brent A. Coull, Petros Koutrakis, Diane R. Gold, John F. KeaneyJr, Ramachandran S. Vasan, Emelia J. Benjamin, and Murray A. Mittleman Originally published27 Jul 2017Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology. 2017;37:1793–1800

   6) Brunt, V. E., Howard, M. J., Francisco, M. A., Ely, B. R., & Minson, C. T. (2016). Passive heat therapy improves endothelial function, arterial stiffness and blood pressure in sedentary humans. The Journal of Physiology, 594(18), 5329-42.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.