כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב

כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב מהווים עניין שכיח יחסית. כאבי אגן, כאבי עצם הזנב ושאר הסימנים והתסמינים הנובעים מאזור זה פוגעים באיכות חייהם של רבים. ברוב המקרים כאבים אלו הנם מכניים ביסודם ונגרמים ממאמץ ועומס יתר הנלווים לפעולות כגון התכופפות והרמת משאות באופן שגוי, עמידה ממושכת, יציבה לקויה, הבדלים באורך רגליים ועוד. במעט מן המקרים הם עלולים לנבוע ממחלות ראומטיות, מחבלה, דלקות זיהומיות ועוד. סימנים ותסמינים אלו יכולים להיות חריפים או כרוניים במהותם. התקף חריף של כאבים באגן או בעצם הזנב יכול להתחיל בבת אחת או באופן הדרגתי ולהימשך ימים, שבועות וחודשים.

תסמינים כרוניים הנם לרוב פחותים בעצמתם אך עלולים להימשך גם חיים שלמים. יש לעתים שהתסמינים הללו התמקדו באזור מסוים באגן או בעצם הזנב או שהם יושלכו לישבן או לאורך הרגל. לעיתים עלולים להתלוות לכאבים הללו גם תסמינים נוירולוגיים כגון: נימול, חולשה ואובדן רפלקס. כאן נענה על השאלה מה גורם כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב?

להלן גורמים אפשריים לכאבים בחלק האחורי של האגן ובעצם הזנב:

כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב – גורמים אפשריים

כאבי אגן בגלל נקיעה או מתיחה

כאבי אגן מאחור יכולים להתפתח בגלל נזקים כאלה ואחרים לרצועות ולשרירים הממוקמים ופועלים בחלק האחורי של האגן ובכלל זה כול קבוצת שרירי הישבן וזוקפי עמוד השדרה התחתון.  פציעה זו נפוצה ונגרמת מעומס יתר. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, כאבי אגן מאחור, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות ונרגע במנוחה.

כאבי אגן מאחור – בלט או פריצת דיסק

שכיחות גבוהה. הדיסק הנו רקמה סחוסית המצויה בין חוליות עמוד השדרה. פריצת דיסק או בלט דיסק (כתוצאה מעומס חוזר או עומס חד פעמי) עלולים לגרום לשינוי במקומו האנטומי של הדיסק וללחץ על אחד העצבים היורדים במורד הרגל. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון כאבי אגן והשלכות כאב במורד הרגל, שינויים תחושתיים ברגל, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות. באופן חריג יתכן שינוי ביכולת השליטה על שלפוחית השתן ועל פי הטבעת. זהו מצב חירום המחייב הגעה מהירה לחדר מיון. הכאב לרוב מחמיר בעת שיעול, עיטוש ובהתכופפות או בקימור של הגב התחתון.

סיאטיקה

סיאטיקה היא למעשה דלקת בעצב המתחיל בחוט השדרה ויורד מטה בסמוך לירך ולישבן, מתפצל ויורד במורד הרגל. זהו העצב הארוך ביותר בגוף שלנו ומהחשובים ביותר. העצב הסיאטי מאפשר לנו לחוש ולהניע חלקים נרחבים מהגפיים התחתונות. גירוי של העצב הזה מוביל להתפתחות דלקת ולשורה של סימנים ותסמינים. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבים בגב התחתון כאבי אגן מאחור, כאבים המושלכים לאורך הרגל. יתכן וגם תחושו חולשה ושינויים תחושתיים לאורך הגפה המעורבת.

היצרות תעלת חוט השדרה

תעלת חוט השדרה מעבירה דרכה את חוט השדרה ואת העצבים היוצאים מבין החוליות לכל חלקי הגוף. כתוצאה מנטייה גנטית, מניוון (מעל גיל 50) ממושך או כתוצאה מחבלה חד פעמית, תיתכן היצרות תעלת השדרה ואגב כך ללחוץ על חוט השדרה או על אחד או יותר מן העצבים היורדים במורד הרגליים. העצב או העצבים הלחוצים יכולים ליצר מגוון סימפטומים בעיקר ברגליים. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, כאבים לאורך הרגל, שינויים תחושתיים ברגל, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר לרוב בפעילות ונירגע במנוחה.

כאבי אגן – בורסיטיס בישבן או בירך

בורסיטיס (bursitis) הוא מצב של דלקת בשק נוזלים דק הקרוי בורסה המפריד בין סוגי רקמה שונים ומונע בעד רקמה אחת (כגון: שריר) להתחכך עם רקמה אחרת (כגון: עצם). פעילות חוזרת של הנעת הרגל או ישיבה על משטח קשה עלולה לגרום להתפתחות דלקת בשק הבורסה המצוי באזור האגן הקרוי אישיאל בורסה (אישיאל בורסיטיס). פעילות חוזרנית עם הרגל וחיכוך של הצד החיצוני של האגן עלולים לגרום להתפתחות דלקת בשק הבורסה הקרוי בורסה טרוכנטריק המצויה בצד החיצוני של האגן  (טרוכנטריק בורסיטיס). הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי חד שמחמיר בביצוע התנועות שצוינו ויכול להקרין לגב, כאבי אגן, לפעמים גם נפיחות ואדמומיות, כאב בשינה.

כאבים במפרק העצה והכסל

הגורמים לתחושת כאב במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס) כוללים: כאב מוקרן מחוליות המותן והרקמות המקיפות, כאבים הנובעים מנזק לפרק הירך, כאבים בגין נזק לרצועות התומכות במפרק, שבר, דלקת זיהומית, גידולים, דלקות מפרקים (ankylosis spondylitis, psoriatic arthritis, rheumatoid arthritis, sexually acquired reactive arthritis). כאבים בפרק האגן שכיחים יותר בקרב נשים בהריון בגין פעילות הורמונלית מוגברת של הורמון ה"רלקסין" וחוסר היציבות של המפרק שנגרמת עקב כך.

כאבי אגן – מחלות פרקים

דלקות פרקים ניוונית

כאבי גב תחתון יכולים לנבוע גם מדלקות פרקים כאשר הנפוצה שבהן היא Osteoarthritis – מחלת פרקים ניוונית. מחלה ניוונית זו פוגעת בכול בני האדם בשלב זה או אחר של התבגרותם ונזקיה מחמירים עם השנים. דלקת פרקים ניוונית גורמת בשלב הראשון לשחיקה ובלאי של הסחוסים העוטפים את המפרקים בגופנו ובכלל זה את פרקי השטחה של עמוד השדרה ובשלב מתקדם יותר מעוותת את המפרקים ופוגעת בתפקודם. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, כאבי אגן מאחור, נוקשות, מגבלות תנועה משמעותיות. הכאב לרוב נרגע בפעילות.

דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis ) היא דלקת מפרקים אוטואימונית שמתאפיינת בהתקשחות הדרגתית של עמוד השדרה עד איחוי מלא ואובדן יכולת התנועה. למחלה זאת נלווים גם מוקדים דלקתיים נוספים כולל בין היתר דלקת בעיניים. הסימנים והתסמינים של המחלה כוללים כאבים בגב התחתון, כאבי אגן מאחור, מגבלות תנועה, נוקשות ועוד.

כאבי אגן – ליקויים מבניים

עקמת

עקמת הוא מצב של קימורים לא תקינים בעמוד השדרה. עמוד השדרה בעקמת מקבל צורה של האות האנגלית S. ברוב המקרים לא ברור מה גורם לתופעה הזאת אך ברור שישנה נטיה גנטית לכך. נתון חשוב נוסף, ברוב המקרים עקמת אינה גורמת כאב. קיום של הסימנים והתסמינים וחומרתם תלויים בין היתר בחומרת העקמת ומיקומה המדויק. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים חוסר איזון בגובה כתפיים, חוסר איזון באורך רגליים, כאבי גב, כאבי אגן מאחור ועוד.

כאבי אגן – ספונדילוליסטזיס

ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) הוא מצב שבו קיימת גלישה של חוליה ממקומה הנכון לעומת שכנתה. התופעה מתרחשת לרוב בגין תהליכים ניוונים של הרקמות האוחזות את החוליות או כתוצאה משבר מולד או נרכש (Spondylolysis) בחלק מסוים של החוליה. הסימפטומים האופייניים (תלוי במיקום הבעיה) נעים בין כלום לבין כאב גב תחתון, כאבי אגן, כאבים לאורך הרגל, שינויים תחושתיים ברגל וחולשת שרירים.

כאבי עצם הזנב

כאבי עצם הזנב (coccydynia) נגרמים לרוב בגלל נפילה על עצם הזנב, פגיעה בעצם הזנב במהלך הלידה או פגיעה חוזרנית בעצם הזנב בגלל פעילות חוזרנית כמו ישיבה על משטח קשיח, רכיבה על אופניים, ישיבה על מכשיר חתירה ועוד).

כאבי אגן – מחלות

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מחלה שכיחה הפוגעת בעד 10% מהאוכלוסייה. למחלה הזאת נטייה מובהקת לפגוע בנשים ויש פי 8 – 9 יותר נשים חולות מגברים. במחלה זו החולה מדווח על נקודות כאב רבות ומפושטות ברחבי הגוף. סימנים ותסמינים שכיחים של המחלה הזאת כוללים כאבי גב, כאבי אגן, כאבים בגפיים ועוד. מלבד תלונות על כאבים במערכת שריר ושלד החולה התלונן גם על כאבי ראש,כאבי בטן, חרדות, דיכאון, הפועות שינה ועוד.

אבנים בכליות

אבנים עלולות להתפתח בכול מקום לאורך המסלול שבין הכליות לשלפוחית השתן. אבנים בכליות נחשבים לאחד מגורמי הכאב החריפים ביותר בגוף. בין גורמי הסיכון להתפתחות אבנים בכליות נמנה השמנה, התייבשות או חוסר שתייה מספקת, מחלות מעי דלקתיות, תרופות מסוימות ועוד. הסימנים והתסמינים של אבנים בכליות כוללים כאבים חריפים בגב התחתון, כאבי אגן, השלכות כאב למפשעה. מלבד כאבים החולה צפוי לדווח גם על דם בשתן, הקאות, בחילות, חום ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור