כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב
כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב

כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב מהווים עניין שכיח יחסית. כאבי אגן, כאבי עצם הזנב ושאר הסימנים והתסמינים הנובעים מאזור זה פוגעים באיכות חייהם של רבים. ברוב המקרים כאבים אלו הינם מכאניים ביסודם ונגרמים ממאמץ ועומס יתר הנלווים לפעולות כגון התכופפות והרמת משאות באופן שגוי, עמידה ממושכת, יציבה לקויה, הבדלים באורך רגליים ועוד. במעט מן המקרים הם עלולים לנבוע ממחלות ריאומטיות, מחבלה, דלקות זיהומיות ועוד. סימנים ותסמינים אלו יכולים להיות חריפים או כרוניים במהותם. התקף חריף של כאבים באגן או בעצם הזנב יכול להתחיל בבת אחת או באופן הדרגתי ולהימשך ימים, שבועות וחודשים.

תסמינים כרוניים הינם לרוב פחותים בעוצמתם אך עלולים להימשך גם חיים שלמים. יש לעתים שהתסמינים הללו התמקדו באזור מסוים באגן או בעצם הזנב או שהם יושלכו לישבן או לאורך הרגל. לעיתים עלולים להתלוות לכאבים הללו גם תסמינים נוירולוגיים כגון: נימול, חולשה ואובדן רפלקס. כאן נענה על השאלה מה גורם כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב?

להלן גורמים אפשריים לכאבים בחלק האחורי של האגן ובעצם הזנב:

כאבי אגן מאחור וכאבי עצם הזנב – גורמים אפשריים

כאבי אגן בגלל נקיעה או מתיחה

כאבי אגן מאחור יכולים להתפתח בגלל נזקים כאלה ואחרים לרצועות ולשרירים הממוקמים ופועלים בחלק האחורי של האגן ובכלל זה כול קבוצת שרירי הישבן וזוקפי עמוד השדרה התחתון.  פציעה זו נפוצה ונגרמת מעומס יתר. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, כאבי אגן מאחור, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות ונרגע במנוחה.

כאבי אגן מאחור – בלט או פריצת דיסק

שכיחות גבוהה. הדיסק הינו רקמה סחוסית המצויה בין חוליות עמוד השדרה. פריצת דיסק או בלט דיסק (כתוצאה מעומס חוזר או עומס חד פעמי) עלולים לגרום לשינוי במקומו האנטומי של הדיסק וללחץ על אחד העצבים היורדים במורד הרגל. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון כאבי אגן והשלכות כאב במורד הרגל, שינויים תחושתיים ברגל, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר בפעילות. באופן חריג יתכן שינוי ביכולת השליטה על שלפוחית השתן ועל פי הטבעת. זהו מצב חרום המחייב הגעה מהירה לחדר מיון. הכאב לרוב מחמיר בעת שיעול, עיטוש ובהתכופפות או בקימור של הגב התחתון.

סיאטיקה

סיאטיקה היא למעשה דלקת בעצב המתחיל בחוט השדרה ויורד מטה בסמוך לירך ולישבן, מתפצל ויורד במורד הרגל. זהו העצב הארוך ביותר בגוף שלנו ומהחשובים ביותר. העצב הסיאטי מאפשר לנו לחוש ולהניע חלקים נרחבים מהגפיים התחתונות. גירוי של העצב הזה מוביל להתפתחות דלקת ולשורה של סימנים ותסמינים. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבים בגב התחתון כאבי אגן מאחור, כאבים המושלכים לאורך הרגל. יתכן וגם תחושו חולשה ושינויים תחושתיים לאורך הגפה המעורבת.

היצרות תעלת חוט השדרה

תעלת חוט השדרה מעבירה דרכה את חוט השדרה ואת העצבים היוצאים מבין החוליות לכל חלקי הגוף. כתוצאה מנטייה גנטית, מניוון (מעל גיל 50) ממושך או כתוצאה מחבלה חד פעמית, תיתכן היצרות תעלת השדרה ואגב כך ללחוץ על חוט השדרה או על אחד או יותר מן העצבים היורדים במורד הרגליים. העצב או העצבים הלחוצים יכולים ליצר מגוון סימפטומים בעיקר ברגליים. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, כאבים לאורך הרגל, שינויים תחושתיים ברגל, חולשת שרירים, התכווצות שרירים חריפה, הכאב מחמיר לרוב בפעילות ונירגע במנוחה.

כאבי אגן – בורסיטיס בישבן או בירך

בורסיטיס (bursitis) הוא מצב של דלקת בשק נוזלים דק הקרוי בורסה המפריד בין סוגי רקמה שונים ומונע בעד רקמה אחת (כגון: שריר) להתחכך עם רקמה אחרת (כגון: עצם). דלקת ברקמת הבורסה מתרחשת כתוצאה מגירוי של שק הבורסה המצוי באיזור האגן (Trochantric or Ischial) לרוב על ידי פעילות חוזרת של הנעת הרגל או ישיבה על משטח קשה. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי חד שמחמיר בביצוע התנועות שצוינו ויכול להקרין לגב, כאבי אגן, לפעמים גם נפיחות ואדמומיות, כאב בשינה.

כאבים במפרק העצה והכסל

הגורמים לתחושת כאב במפרק העצה והכסל (Sacroiiliac joint) כוללים: כאב מוקרן מחוליות המותן והרקמות המקיפות, כאבים הנובעים מנזק לפרק הירך, כאבים בגין נזק לרצועות התומכות במפרק, שבר, דלקת זיהומית, גידולים, דלקות מפרקים (ankylosis spondylitis, psoriatic arthritis, rheumatoid arthritis, sexually acquired reactive arthritis). כאבים בפרק האגן שכיחים יותר בקרב נשים בהריון בגין פעילות הורמונאלית מוגברת של הורמון ה”רלקסין” וחוסר היציבות של המפרק שנגרמת עקב כך.

כאבי אגן – מחלות פרקים

דלקות פרקים ניוונית

כאבי גב תחתון יכולים לנבוע גם מדלקות פרקים כאשר הנפוצה שבהן היא Osteoarthritis – מחלת פרקים ניוונית. מחלה ניוונית זו פוגעת בכול בני האדם בשלב זה או אחר של התבגרותם ונזקיה מחמירים עם השנים. דלקת פרקים ניוונית גורמת בשלב הראשון לשחיקה ובלאי של הסחוסים העוטפים את המפרקים בגופנו ובכלל זה את פרקי השטחה של עמוד השדרה ובשלב מתקדם יותר מעוותת את המפרקים ופוגעת בתפקודם. הסימפטומים האופייניים: כאב גב תחתון, כאבי אגן מאחור, נוקשות, מגבלות תנועה משמעותיות. הכאב לרוב נרגע בפעילות.

דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis ) היא דלקת מפרקים אוטואימונית שמתאפיינת בהתקשחות הדרגתית של עמוד השדרה עד איחוי מלא ואובדן יכולת התנועה. למחלה זאת נלווים גם מוקדים דלקתיים נוספים כולל בין היתר דלקת בעיניים. הסימנים והתסמינים של המחלה כוללים כאבים בגב התחתון, כאבי אגן מאחור, מגבלות תנועה, נוקשות ועוד.

כאבי אגן – ליקויים מבניים

עקמת

עקמת הוא מצב של קימורים לא תקינים בעמוד השדרה. עמוד השדרה בעקמת מקבל צורה של האות האנגלית S. ברוב המקרים לא ברור מה גורם לתופעה הזאת אך ברור שישנה נטיה גנטית לכך. נתון חשוב נוסף, ברוב המקרים עקמת אינה גורמת כאב. קיום של הסימנים והתסמינים וחומרתם תלויים בין היתר בחומרת העקמת ומיקומה המדויק. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים חוסר איזון בגובה כתפיים, חוסר איזון באורך רגליים, כאבי גב, כאבי אגן מאחור ועוד.

כאבי אגן – ספונדילוליסטסיס

ספונדילוליסטסיס (Spondylolisthesis) הוא מצב שבו קיימת גלישה של חוליה ממקומה הנכון לעומת שכנתה. התופעה מתרחשת לרוב בגין תהליכים ניוונים של הרקמות האוחזות את החוליות או כתוצאה משבר מולד או נרכש (Spondylolysis) בחלק מסוים של החוליה. הסימפטומים האופייניים (תלוי במיקום הבעיה) נעים בין כלום לבין כאב גב תחתון, כאבי אגן, כאבים לאורך הרגל, שינויים תחושתיים ברגל וחולשת שרירים.

כאבי עצם הזנב

כאבי עצם הזנב (coccydynia) נגרמים לרוב בגלל נפילה על עצם הזנב, פגיעה בעצם הזנב במהלך הלידה או פגיעה חוזרנית בעצם הזנב בגלל פעילות חוזרנית כמו ישיבה על משטח קשיח, רכיבה על אופניים, ישיבה על מכשיר חתירה ועוד).

כאבי אגן – מחלות

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מחלה שכיחה הפוגעת בעד 10% מהאוכלוסייה. למחלה הזאת נטייה מובהקת לפגוע בנשים ויש פי 8 – 9 יותר נשים חולות מגברים. במחלה זו החולה מדווח על נקודות כאב רבות ומפושטות ברחבי הגוף. סימנים ותסמינים שכיחים של המחלה הזאת כוללים כאבי גב, כאבי אגן, כאבים בגפיים ועוד. מלבד תלונות על כאבים במערכת שריר ושלד החולה התלונן גם על כאבי ראש,כאבי בטן, חרדות, דיכאון, הפועות שינה ועוד.

אבנים בכליות

אבנים עלולות להתפתח בכול מקום לאורך המסלול שבין הכליות לשלפוחית השתן. אבנים בכליות נחשבים לאחד מגורמי הכאב החריפים ביותר בגוף. בין גורמי הסיכון להתפתחות אבנים בכליות נמנה השמנה, התייבשות או חוסר שתייה מספקת, מחלות מעי דלקתיות, תרופות מסוימות ועוד. הסימנים והתסמינים של אבנים בכליות כוללים כאבים חריפים בגב התחתון, כאבי אגן, השלכות כאב למפשעה. מלבד כאבים החולה צפוי לדווח גם על דם בשתן, הקאות, בחילות, חום ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב תחתון בגלל פרונצית יתר

  פרונצית יתר וכאבי גב תחתון? ובכן מתברר שיש קשר בין תפקוד כף הרגל וכאבי גב תחתון. נשים עם כפות רגליים…

 • כאבי צוואר - מכתב תודה

  כאבי צוואר שלום דוקטור בכר, שלום, אני אחת הפציינטיות הוותיקות שלך. למרות שלא ביקרתי במרפאה זמן ארוך אני חייבת לשתף…

 • כאבי כתפיים - מכתב תודה

  כאבי כתפיים שלום לך ד"ר יצחק בכר (איציק),   סבלתי מכאבי כתפיים עזים ביום ובלילה. כל הטיפולים שקיבלתי לא עזרו. הגעתי…

 • כאבים בגב ולאורך הרגל - מכתב תודה

  כאבי גב ורגל לד"ר בכר היקר,   תודה על הטיפול המיוחד והמסור. אין לי מספיק מילים להודות לך על טיפולך בכאבי…

 • כאבי גב כרוניים - מכתב תודה

  כאבי גב כרוניים Dear Yitzhak:  Too often, people write letters to complain of one thing or another. But I am…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • כאבי גב תופעה מדאיגה שהולכת וגדלה

  שכיחות כאבי הגב עולה! כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן