צילום רנטגן למה צריך את זה

צילום רנטגן למה צריך את זה

צילום רנטגן למה צריך את זה? צילום רנטגן המתבצע באמצעות קרני רנטגן הנפלטים ממכשיר הרנטגן מהווה בדיקה שכיחה ביותר. קרני הרנטגן התגלו בשנת 1895 על ידי וילהלם רנטגן. לקרניים אלה יכולת חדירה המותירה שיקוף של עצמים צפופים כגון עצמות.

בזכות קרני הרנטגן החל עידן רפואי חדש עם יכולת אבחון משופרת. בדיקה באמצעות קרני רנטגן עשויה להעניק לקלינאים יכולת להתבונן אל תוך הגוף בלי לחתוך. מידע כזה עשוי לאפשר לנו בחלק מהמקרים לאבחן ולטפל במגוון רחב של הפרעות בריאותיות. עם זאת חשיפה לקרני רנטגן כרוכה גם בקרינה מזיקה.

הקרינה המזיקה שמכשיר הרנטגן פולט מחייבת לעשות בו שימוש זהיר וחסכוני. ניתן לאבחן ולטפל באופן יעיל ומדויק במגוון כאבים ודלקות ללא צילומי רנטגן. בגלל שאינו יכול לשקף נזק ברקמות רכות ישנו קושי לאבחן באמצעותו הפרעות רקמות רכות כגון:

אז, צילום רנטגן למה צריך את זה?

צילום רנטגן למה צריך את זה – רקע

בשנת 1895 במהלך ניסוי בשפופרת הריק התגלו באקראי קרני הרנטגן. מי שעמד אחרי התגלית הכבירה הזו ואף קיבל על כך פרס נובל הוא הפיזיקאי הגרמני וילהלם קונרד רנטגן. את הקרניים הבלתי מזוהות שנפלטו מן השפופרת הקתודית כינה וילהלם רנטגן קרני X מאוחר יותר קיבלו קרניים אלו את שמו. וילהלם רנטגן גם ביצע את צילום הרנטגן הראשון. לשם כך הוא נעזר באשתו שכף ידה המצולמת ועל אצבעה מתנוססת טבעת הנישואים הפכה זה מכבר לחלק מההיסטוריה של הרפואה. שנים מאוחר יותר הוכיח מדען אחר (מקס פון לאואה) שקרני הרנטגן ממש כמו גלי האור נשברות בעוברן דרך גביש ולכן מדובר למעשה בקרינה אלקטרומגנטית עם אורכי גל קצרים בתחום של 5 פיקומטר עד 10 ננומטר.

השימוש בצילום רנטגן נעשה באזורים גופניים שבהם אתם חשים כאב או סימנים ותסמינים אחרים. בין ההפרעות שנוכל לאבחן באמצעות צילום או צילומי רנטגן נכלול:

 • שברים
 • פריקות מפרקים
 • דלקת פרקים
 • זיהום בשיניים
 • סרטן העצמות ועוד

באמצעות צילום רנטגן נוכל גם להעריך ולעקוב אחר צפיפות העצם שלכם.

מכשיר רנטגן

מכשיר רנטגן הוא למעשה סוג של מצלמה אשר במקום אור נראה עושה שימוש בקרני רנטגן לחשוף את הפילם. השפופרת הקתודית פולטת את קרני הרנטגן (קרני X) ואלה, בהיותם אנרגטיים יותר מקרני האור יכולים לחדור באופן משתנה מגוון גדול של חומרים. כאשר פוגעות קרני הרנטגן בפילם הן חושפות אותו בדיוק כפי שקרני אור עושות זאת. בשימוש רפואי קלסי קרני הרנטגן חוצים את גוף החולה ומעבירים את המידע שנאסף אל לוח הצילום המצוי בצד השני.

על הפילם ניתן יהיה לראות את רקמות הגוף השונות על פי יכולתן לבלוע את קרני הרנטגן:

 • סידן בעצמות יכול לבלוע או לספוג את הכמות הגדולה ביותר של קרני רנטגן בגוף. לכן עצמות יראו על שקף הרנטגן לבנות.
 • שומן ורקמות רכות אחרות יכולות לבלוע או לספוג הרבה פחות קרינה. לכן רקמות אלה תופענה על השקף בגוונים שונים של אפור
 • אוויר סופג הכי פחות קרינה ועל כן צבע הריאות על השקף יהיה לבן.

שימושים שכיחים של קרני רנטגן

שימושים רפואיים

למכשיר הרנטגן שימושים רבים אך עיקר השימוש בו הוא סריקת חלקי גוף שונים לצורך אבחון בעיות רפואיות שונות. תכונותיהם של קרני הרנטגן לשקף עצמים צפופים ולעבור באין מפריעה דרך רקמות או עצמים רכים הופך את מכשיר הרנטגן לכלי עבודה חיוני בכול אותם ענפי רפואה שבודקים את שלמות העצמות, מיקומם התקין או עיוותים מולדים ובכללם אורתופדיה וכירופרקטיקה. בחלק מהמקרים של שברים, סרטן העצמות, דלקת פרקים, כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים או כאבי מפרקים אחרים נעזר תחילה בצילומי רנטגן ורק אם אלו לא הועילו נפנה לאמצעי הדמיה מתקדמים יותר כמו CT או MRI.

במהלך השנים התפתחה טכניקה לזיהוי ליקויים על ידי קרני רנטגן גם ברקמות רכות ובמערכות שאינן גרמיות כמו למשל מערכת העיכול ומערכת השתן וזאת באמצעות הזרקה או בליעה של חומרי ניגוד כימיים כגון יוד ובריום. גם רופאי שיניים נעזרים רבות בקרני רנטגן על מנת לאבחן פגיעה ברקמת השיניים.

שימושים לא רפואיים

צילום רנטגן למה צריך את זה
צילום רנטגן למה צריך את זה

עם השנים נמצאו לקרני הרנטגן שימושים שאינם רפואיים. קרני הרנטגן עוזרים לבעלי מקצוע בתחומים נרחבים לצורך זיהוי סדקים במבנים, סריקת מטענים ומזוודות בנמלי התעופה, בקרת איכות בתעשייה ועוד.

טיפולים בהקרנות רנטגן

הקרנות באמצעות קרני רנטגן (רדיותרפיה) מתבצעים כדי לטפל בחולי סרטן. ברוב המקרים הקרנות אלו מתבצעות לאחר הסרת הגידול הסרטני וזאת כדי לוודא השמדה על תאים סרטניים שאולי נותרו. לעיתים מקבלים החולים הקרנות שמטרתם הקטנת הגידול הסרטני וזאת כדי למזער את ההסרה הכירורגית. במצב מיטבי, קרני הרנטגן יוצרים אנרגיה אשר חודרת אל האזור הסרטני, הורסת את התאים הסרטניים ובולמת את התפשטות הגידול. אלא, שלא מדובר בנשק כירורגי מדויק נגד הסרטן, מקרני רנטגן אלו נפגעים גם תאים בריאים.

צילום רנטגן יתרונות חסרונות

היתרונות של מכשיר רנטגן מרובים. פיתוחו של מכשיר הרנטגן לפני מעל 100 שנים שדרג את יכולת האבחון והמחקר הרפואי עשרות מונים. למעשה עם כניסת מכשיר הרנטגן החל עידן חדש ברפואה. עידן שבו לפחות בחלק מהמקרים, ניתן היה לאשר או לשלול באופן אובייקטיבי אבחון כזה או אחר שניתן על ידי הרופא. כמה עשרות שנים לאחר תחילת השימוש במכשיר הרנטגן הגיע לעולם סורק טומוגרפי ממוחשב הקרוי בקיצור CT וכמובן מכשיר MRI (מכשיר דימות תהודה מגנטי). שני המכשירים עם היותם מתקדמים ומדויקים מאוד לא ייתרו את הצורך בצילומי רנטגן. זריזות השימוש במכשיר הרנטגן וגם עלות התפעול הנמוכה הם יתרונות נוספים שראוי למנות.

חסרונו העיקרי של מכשיר הרנטגן מצוי בקרינה האלקטרומגנטית המייננת המזיקה. קרינה מייננת זאת באורך גל 5 פיקומטר עד 10 ננומטר עלולה לגרום גם לסרטן. מסיבה זו נמנעים מצילומי רנטגן של נשים הרות ושל ילדים. כך למשל:

 • צילום רנטגן של היד או הרגל כרוך בקרינה שוות ערך לשהייה של 3 שעות ברחוב
 • בדיקת CT של עמוד השדרה כרוכה בקרינה שוות ערך לשהייה של שנתיים ברחוב
 • צנתור לב וירטואלי כרוך בקרינה שוות ערך לקרינה שתספגו משהייה של 4 שנים ברחוב

עם זאת, יש לציין שגם בתחום הקרינה נעשה רבות. מכשירי רנטגן בטוחים היום לאין שיעור ממכשירים ששימשו את הרפואה לפני עשרות שנים.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אלכוהול לפני שינה מפריע לישון

שתיית אלכוהול לפני שינה

אלכוהול לפני שינה? לא כדאי! שינה מספקת ואיכותית קריטית לבריאות תקינה. שתיית אלכוהול לפני שינה משבשת את השינה. שתיית אלכוהול עשויה לאפשר לכם להירדם מהר יותר אך מהר מאוד בגלל השפעת האלכוהול על המוח השינה צפויה להשתבש.

אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

שרירי ובריא בגיל המבוגר

אימוני כוח בגיל המבוגר

שרירי ובריא בגיל המבוגר הוא עניין אפשרי בהחלט. ההשפעות הידועות של הפעילות גופנית על הבריאות של כול אחד מאיתנו שולחת אנשים רבים לחדרי כושר ולמגרשי המשחקים. בגיל המבוגר ישנה חשיבות גבוהה לא פחות לאימוני כוח ואימונים אירוביים.