כאבי גב אמצעי מה גורם להם
כאבי גב אמצעי מה גורם להם

כאבי גב אמצעי מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב אמצעי מה גורם להם? כאבים בגב המרכזי נגרמים בעיקר כתוצאה מנזקי חבלה או בגלל אגירה איטית של נזקים באחת או יותר מהרקמות המרכיבות או מניעות את האזור הזה. בין יתר הרקמות שעלולות להיפגע ולגרום לסימנים ותסמינים שונים נכלול דיסקים בין חולייתיים, חוליות, שרירים, גידים, רצועות, מפרקים, סחוסים ועוד. הגורמים העיקריים לפציעות באזור הזה הם עומסים חוזרניים על רקע יציבה או ארגונומיה לקויים. גם מחלות שונות ונזקי חבלה עלולים להוות גורם. שכיחות הכאבים באזור זה על רקע של נזק לדיסקים הבין חולייתיים ונזק לפרקי השטחה הופכת בשנים האחרונות להיות משמעותית יותר וזאת בגלל היות אזור אנטומי זה צומת בין אזור של תנועה מוגברת (חוליות המותן) לבין אזור של תנועה מופחתת (בהשפעת הצלעות). פה תמצאו מענה על השאלה: כאבי גב אמצעי מה גורם להם?

להלן גורמים שכיחים לכאבי גב עליון:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב אמצעי מה גורם להם – גורמים אפשריים

כאבי גב אמצעי בגלל פגיעה ברקמות מקומיות בגב האמצעי

מגוון רחב של רקמות המרכיבות את הגב המרכזי עלול להיפגע ולגרום לכאבים מקומיים. בין הרקמות נמנה חוליות, דיסקים בין חולייתיים, רצועות, גידים, שרירים, סחוסים, חוט שדרה, עצבים, כלי דם ועוד.

פגיעות חבלה

תאונות דרכים, פציעות ספורט או נפילות עלולות לגרום לנזקים בעמוד השדרה הגבי ולרקמות התומכות ומניעות אותו. בין הנזקים האפשריים נמנה שברים של חוליות, פריקות, קריעות של רקמות, נזקים טראומטיים לחוט השדרה ועוד.

פגיעה חוזרנית בשרירים וברקמות רכות אחרות

שרירי הגב או השרירים הבין צלעיים יכולים להיפגע בגין חולשה, עומסי יתר ופעולות חוזרניות. פגיעה בשרירים הללו עלולה לגרום להתפתחות נקודות הדק, כאב מקומי והקרנת כאב לאזורים מרוחקים. רקמות רכות אחרות עלולות להיפגע ולגרום בין היתר לכאבים בגב המרכזי. בין הרקמות הללו נמנה רצועות, מעטפות מפרקים, סחוסים, עצבים כלי דם ועוד.

פגיעה במפרקי בעמוד השדרה האמצעי

כאבי גב אמצעי מה גורם להם
כאבי גב אמצעי מה גורם להם

חולשה מוקדמת, עומס יתר או חבלה או מחלה עלולים לגרום לפגיעה במפרקים בין החוליות ובמפרקים שבין הצלעות לחוליות וכלל הרקמות הממוקמות ומתפקדות סביבן. פגיעה במפרקים הללו ו/או ברקמות סביבן עלולה לגרום בין היתר לכאבים בגב האמצעי. גם דלקות פרקים עלולות לגרום בין היתר לפגיעה במפרקים של עמוד השדרה המרכזי. דלקת פרקים שכיחה היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis).

בלט, בקע או פריצת דיסק בגב האמצעי

שכיחות בינונית. בלט, בקע או פריצת הדיסק הבין חולייתי (Herniated disc) עלולה לגרום לשינוי במקומו האנטומי וללחץ על אחד משורשי העצבים. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי, הקרנות כאב ושינויים נוירולוגיים בעיקר באזור החזה והבטן.

היצרות תעלת השדרה

היצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis) בעמוד השדרה הגבי עלולה להיות גורם בין היתר לכאבים שאתם חשים באזור הזה של עמוד השדרה. הכאבים מתפתחים כאשר תעלת חוט השדרה מסיבות ניווניות או על רקע טראומטי נעשית צרה מכדי להכיל באופן מרווח את חוט השדרה. בתסמונת זאת עלולים להתפתח גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

כאבי גב אמצעי בגלל מחלות והפרעות הפוגעות בגב האמצעי

מגוון מחלות עלול לגרום בין היתר לכאבים בגב המרכזי. בין היתר נמנה:

דלקות פרקים

מגוון רחב של דלקות פרקים עלול לפגוע במפרקי עמוד השדרה המרכזי והוביל בכך להתפתחות כאבים מקומיים. בין דלקות הפרקים שעלולות להיות הגורם לכאבים באזור זה נמנה כמובן את דלקת הפרקים הניוונית ואת דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis).

כאבי גב אמצעי מה גורם להם- אולי עקמת

עקמת (Scoliosis) עלולה להיות הגורם להתפתחות כאבים בגב המרכזי. ברוב המקרים, עמוד השדרה מצליח להתפתח מבלי שהעקמת תפגע בו ותגרום לנזקים וכאבים. ישנם מקרים ובעיקר כשהעקמת גדולה יחסית שבהם נוצרים עומסי יתר על אזורים מסוימים בעמוד השדרה וכתוצאה מכך נוצרים בלאי וכאבים.

מחלת שוירמן

נזקים לחוליות עמוד השדרה המרכזי וכאבים מקומיים עלולים להתפתח גם בגלל מחלת שוירמן (Scheuermann’s Disease). מדובר בהפרעה בריאותית של בני נוער שבה חל שישוב בהתפתחות חוליות עמוד השדרה הגבי. סימנים ותסמינים של המחלה כוללים כאבים בגב כולל המרכזי ועקשת (Hyperkyphosis). ממצאים בצילום רנטגן יכללו חוסר סדירות של משטחי החוליות (Endplate irregularities) וקשרי שמורל (Schmorl’s nodes).

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה להיות הגורם לכאבים שלכם בגב אמצעי. פיברומיאלגיה היא מחלה שלא ניתן לאשר את קיומה על ידי בדיקות אובייקטיביות התוקפת בעיקר נשים בין הגילאים 30-60 . סימני ההיכר של המחלה כוללים את קיומן של נקודות רגישות בכול אזורי הגוף, עייפות קיצונית, הפרעות שינה, כאבים במפרקי הלסת (הידוק לסתות, חריקות שיניים?), כאבים בראש, ליקויים במערכת העיכול, פגיעה בריכוז, דיכאון ועוד.

כאבי גב אמצעי מה גורם להם – אולי יציבה לקויה

ליקויים מבניים או נרכשים ביציבה עלולים להעלות את העומס על הרקמות בגב האמצעי ולגרום להתפתחות כאבים באזור הזה. דוגמאות לליקויים מבניים שמשבשים את היציבה כוללים עקמת (Scoliosis) וקיפוזיס (kyphosis). הגורם העיקרי לשיבוש היציבה הוא הרגלי ישיבה לקויים שבהם אנו לא שומרים על הקימורים הטבעיים של עמוד השדרה באזור הזה.

מחלת דלדול העצם

מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) מהווה גורם סיכון להתפתחות שברים בחוליות עמוד השדרה הגבי ולהוביל להתפתחות כאבים באזור הזה.

שלבקת חוגרת

כאב בגב המרכזי יכול להתפתח בגלל שלבקת חוגרת (Herpes Zoster). הכאב במקרה הזה יתפרס לאורך פס עור (Dermatome pain) מעמוד השדרה לכיוון הבטן או החזה. מלבד כאב תופענה פריחה עורית ושלפוחיות והחולה עלול לדווח גם על רגישות קיצונית למגע בעור הנגוע.

כאבי גב אמצעי בגלל השלכות כאב בחלק אחר בעמוד השדרה

הפרעות, פגיעות וליקויים בחלקים אחרים של עמוד השדרה כולל בעמוד השדרה הצווארי, בעמוד השדרה העליון ובעמוד השדרה התחתון עלולים לגרום גם להשלכת כאב אל עבר הגב המרכזי. בין יתר הבעיות בעלי יכולת להקרין כאב לגב המרכזי נמנה:

בלט, בקע או פריצת דיסק בצוואר, גב עליון או תחתון

פריצת דיסק בצוואר (Herniated Disk) או בגב העליון היוצרת גירוי של שורש עצב מקומי עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבים המושלכים לגב המרכזי

פגיעה במפרקים או ברקמות הרכות באזורים אלו

דלקת במפרקים של עמוד השדרה הצווארי או של עמוד השדרה בגב העליון עלולים לגרום גם להשלכת כאב לגב המרכזי.

כאבים בגב האמצעי בגלל כאב המוקרן מפתולוגיות פנימיות

מגוון בעיות פנימיות של מערכת העיכול, הלבלב, הריאות והכליות עלולים להקרין כאב אל האזור וזאת בגלל שאותו עצב אוטונומי מעצבב גם את החוליות באזור זה וגם את האברים הללו.

מפרצת באבי העורקים הבטני

מפרצת באבי העורקים הבטני (Abdominal aortic aneurysm) עלולה לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם לכאבי גב מרכזיים. כאשר הכאבים הללו מתפתחים במהירות יש לחשוד בקרע של המפרצת באבי בעורקים הבטני. מדובר במצב חירום המחייב ניתוח מידי. תסמינים אפשריים נוספים כוללים תחושת חוסר נוחות הנובעת ממסה פועמת בחלל הבטן.

כאבים בגב האמצעי על רקע נפשי

שרירי הגב רגישים במיוחד למתחים נפשיים. מתחים אלו גורמים להתכווצות כרונית של השרירים ולכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן