כאבי גב אמצעי מה גורם להם

כאבי גב אמצעי מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב אמצעי מה גורם להם? כאבים בגב המרכזי נגרמים בעיקר כתוצאה מנזקי חבלה או בגלל אגירה אטית של נזקים באחת או יותר מהרקמות המרכיבות או מניעות את האזור הזה. בין יתר הרקמות שעלולות להיפגע ולגרום לסימנים ותסמינים שונים נכלול דיסקים בין חולייתיים, חוליות, שרירים, גידים, רצועות, מפרקים, סחוסים ועוד. הגורמים העיקריים לפציעות באזור הזה הם עומסים חוזרניים על רקע יציבה או ארגונומיה לקויים. גם מחלות שונות ונזקי חבלה עלולים להוות גורם.

שכיחות הכאבים באזור זה על רקע של נזק לדיסקים הבין חולייתיים ונזק לפרקי השטחה הופכת בשנים האחרונות להיות משמעותית יותר וזאת בגלל היות אזור אנטומי זה צומת בין אזור של תנועה מוגברת (חוליות המותן) לבין אזור של תנועה מופחתת (בהשפעת הצלעות). פה תמצאו מענה על השאלה: כאבי גב אמצעי מה גורם להם?

להלן גורמים שכיחים לכאבי גב עליון:

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב אמצעי מה גורם להם – פירוט

כאבי גב אמצעי בגלל פגיעה ברקמות בגב האמצעי

מגוון רחב של רקמות המרכיבות את הגב המרכזי עלול להיפגע ולגרום לכאבים מקומיים. בין הרקמות נמנה חוליות, דיסקים בין חולייתיים, רצועות, גידים, שרירים, סחוסים, חוט שדרה, עצבים, כלי דם ועוד.

פגיעות חבלה

תאונות דרכים, פציעות ספורט או נפילות עלולות לגרום לנזקים בעמוד השדרה הגבי ולרקמות התומכות ומניעות אותו. בין הנזקים האפשריים נמנה שברים של חוליות, פריקות, קריעות של רקמות, נזקים טראומטיים לחוט השדרה ועוד.

פגיעה חוזרנית בשרירים וברקמות רכות אחרות

שרירי הגב או השרירים הבין צלעיים יכולים להיפגע בגין חולשה, עומסי יתר ופעולות חוזרניות. פגיעה בשרירים הללו עלולה לגרום להתפתחות נקודות הדק, כאב מקומי והקרנת כאב לאזורים מרוחקים. רקמות רכות אחרות עלולות להיפגע ולגרום בין היתר לכאבים בגב המרכזי. בין הרקמות הללו נמנה רצועות, מעטפות מפרקים, סחוסים, עצבים כלי דם ועוד.

פגיעה במפרקי בעמוד השדרה האמצעי

כאבי גב אמצעי מה גורם להם
כאבי גב אמצעי מה גורם להם

חולשה מוקדמת, עומס יתר או חבלה או מחלה עלולים לגרום לפגיעה במפרקים בין החוליות ובמפרקים שבין הצלעות לחוליות וכלל הרקמות הממוקמות ומתפקדות סביבן. פגיעה במפרקים הללו ו/או ברקמות סביבן עלולה לגרום בין היתר לכאבים בגב האמצעי. גם דלקות פרקים עלולות לגרום בין היתר לפגיעה במפרקים של עמוד השדרה המרכזי. דלקת פרקים שכיחה היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis).

בלט, בקע או פריצת דיסק בגב האמצעי

שכיחות בינונית. בלט, בקע או פריצת הדיסק הבין חולייתי (Herniated disc) עלולה לגרום לשינוי במקומו האנטומי וללחץ על אחד משורשי העצבים. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי, הקרנות כאב ושינויים נוירולוגיים בעיקר באזור החזה והבטן.

היצרות תעלת השדרה

היצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis) בעמוד השדרה הגבי עלולה להיות גורם בין היתר לכאבים שאתם חשים באזור הזה של עמוד השדרה. הכאבים מתפתחים כאשר תעלת חוט השדרה מסיבות ניווניות או על רקע טראומטי נעשית צרה מכדי להכיל באופן מרווח את חוט השדרה. בתסמונת זאת עלולים להתפתח גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

כאבי גב אמצעי בגלל מחלות הפוגעות בגב האמצעי

מגוון מחלות עלול לגרום בין היתר לכאבים בגב המרכזי. בין היתר נמנה:

דלקות פרקים

מגוון רחב של דלקות פרקים עלול לפגוע במפרקי עמוד השדרה המרכזי והוביל בכך להתפתחות כאבים מקומיים. בין דלקות הפרקים שעלולות להיות הגורם לכאבים באזור זה נמנה כמובן את דלקת הפרקים הניוונית ואת דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis).

 עקמת

עקמת (Scoliosis) עלולה להיות הגורם להתפתחות כאבים בגב המרכזי. ברוב המקרים, עמוד השדרה מצליח להתפתח מבלי שהעקמת תפגע בו ותגרום לנזקים וכאבים. ישנם מקרים ובעיקר כשהעקמת גדולה יחסית שבהם נוצרים עומסי יתר על אזורים מסוימים בעמוד השדרה וכתוצאה מכך נוצרים בלאי וכאבים.

מחלת שוירמן

נזקים לחוליות עמוד השדרה המרכזי וכאבים מקומיים עלולים להתפתח גם בגלל מחלת שוירמן (Scheuermann's Disease). מדובר בהפרעה בריאותית של בני נוער שבה חל שישוב בהתפתחות חוליות עמוד השדרה הגבי. סימנים ותסמינים של המחלה כוללים כאבים בגב כולל המרכזי ועקשת (Hyperkyphosis). ממצאים בצילום רנטגן יכללו חוסר סדירות של משטחי החוליות (Endplate irregularities) וקשרי שמורל (Schmorl's nodes).

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה להיות הגורם לכאבים שלכם בגב אמצעי. פיברומיאלגיה היא מחלה שלא ניתן לאשר את קיומה על ידי בדיקות אובייקטיביות התוקפת בעיקר נשים בין הגילאים 30-60 . סימני ההיכר של המחלה כוללים את קיומן של נקודות רגישות בכול אזורי הגוף, עייפות קיצונית, הפרעות שינה, כאבים במפרקי הלסת (הידוק לסתות, חריקות שיניים?), כאבים בראש, ליקויים במערכת העיכול, פגיעה בריכוז, דיכאון ועוד.

יציבה לקויה

ליקויים מבניים או נרכשים ביציבה עלולים להעלות את העומס על הרקמות בגב האמצעי ולגרום להתפתחות כאבים באזור הזה. דוגמאות לליקויים מבניים שמשבשים את היציבה כוללים עקמת (Scoliosis) וקיפוזיס (kyphosis). הגורם העיקרי לשיבוש היציבה הוא הרגלי ישיבה לקויים שבהם אנו לא שומרים על הקימורים הטבעיים של עמוד השדרה באזור הזה.

מחלת דלדול העצם

מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) מהווה גורם סיכון להתפתחות שברים בחוליות עמוד השדרה הגבי ולהוביל להתפתחות כאבים באזור הזה.

שלבקת חוגרת

כאב בגב המרכזי יכול להתפתח בגלל שלבקת חוגרת (Herpes Zoster). הכאב במקרה הזה יתפרס לאורך פס עור (Dermatome pain) מעמוד השדרה לכיוון הבטן או החזה. מלבד כאב תופענה פריחה עורית ושלפוחיות והחולה עלול לדווח גם על רגישות קיצונית למגע בעור הנגוע.

כאבי גב אמצעי בגלל השלכות כאב מחלק אחר בעמוד השדרה

הפרעות, פגיעות וליקויים בחלקים אחרים של עמוד השדרה כולל בעמוד השדרה הצווארי, בעמוד השדרה העליון ובעמוד השדרה התחתון עלולים לגרום גם להשלכת כאב אל עבר הגב המרכזי. בין יתר הבעיות בעלי יכולת להקרין כאב לגב המרכזי נמנה:

בלט, בקע או פריצת דיסק בצוואר, גב עליון או תחתון

פריצת דיסק בצוואר (Herniated Disk) או בגב העליון היוצרת גירוי של שורש עצב מקומי עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבים המושלכים לגב המרכזי

פגיעה במפרקים או ברקמות הרכות באזורים אלו

דלקת במפרקים של עמוד השדרה הצווארי או של עמוד השדרה בגב העליון עלולים לגרום גם להשלכת כאב לגב המרכזי.

כאבים בגב האמצעי בגלל כאב המוקרן ממחלות פנימיות

מגוון בעיות פנימיות של מערכת העיכול, הלבלב, הריאות והכליות עלולים להקרין כאב אל האזור וזאת בגלל שאותו עצב אוטונומי מעצבב גם את החוליות באזור זה וגם את האברים הללו.

מפרצת באבי העורקים הבטני

מפרצת באבי העורקים הבטני (Abdominal aortic aneurysm) עלולה לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם לכאבי גב מרכזיים. כאשר הכאבים הללו מתפתחים במהירות יש לחשוד בקרע של המפרצת באבי בעורקים הבטני. מדובר במצב חירום המחייב ניתוח מידי. תסמינים אפשריים נוספים כוללים תחושת חוסר נוחות הנובעת ממסה פועמת בחלל הבטן.

כאבים בגב האמצעי על רקע נפשי

שרירי הצוואר ושרירי הגב העליון רגישים במיוחד ללחצים נפשיים. מתחים אלו גורמים להתכווצות כרונית של השרירים ולכאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור