כאבי גב אמצעי מה גורם להם

כאבי גב אמצעי מה גורם להם

כאבי גב אמצעי מה גורם להם? יציבה לקויה היא הגורם השכיח ביותר לכאב בגב העליון. העומסים החוזרניים הנובעים מיציבה או ארגונומיה לקויים גורמים לנזק מצטבר ברקמות הגב העליון. גם מחלות שונות ונזקי חבלה עלולים לגרום לנזקים באותם רקמות.

שכיחות הכאבים בגב העליון על רקע נזק לרקמות מקומיות הופכת בשנים האחרונות להיות משמעותית יותר. פה תמצאו מענה על השאלה: כאבי גב אמצעי מה גורם להם? להלן גורמים שכיחים לכאבי גב עליון:

כאבי גב אמצעי מה גורם להם – פירוט

כאבי גב אמצעי יכולים להתפתח מסיבות שונות, החל מנזקים מקומיים ועד לכאב מופנה ממקורות אחרים. אבחנה מבדלת היא תהליך של שלילת התנאים הסבירים ביותר בהתבסס על ההיסטוריה של המטופל, בדיקה גופנית ובדיקות אבחון. חלק מהגורמים האפשריים לכאבי גב אמצעי הם:

על רקע פגיעה ברקמות מקומיות

מגוון רחב של רקמות המרכיבות את הגב המרכזי עלול להיפגע ולגרום לכאבים מקומיים. בין יתר הרקמות שעלולות להיפגע ולגרום לסימנים ותסמינים שונים נכלול:

 • דיסקים בין חולייתיים
 • חוליות
 • גידים ושרירים
 • רצועות
 • מפרקים
 • סחוסים
 • סיבי עצב וחוט שדרה
 • כלי דם ועוד

פגיעות חבלה

תאונות דרכים, פציעות ספורט או נפילות עלולות לגרום לנזקים בעמוד השדרה הגבי ולרקמות התומכות ומניעות אותו. בין הנזקים האפשריים נמנה:

 • שברים של חוליות
 • פריקות
 • קריעות של רקמות ובכלל זה גידים, שרירים, עצבים, כלי דם ועוד
 • נזקים טראומטיים לחוט השדרה ועוד

פגיעה חוזרנית בשרירים וברקמות רכות אחרות

שרירי הגב או השרירים בין הצלעות יכולים להיפגע בגין חולשה, עומסי יתר ופעולות חוזרניות. פגיעה בשרירים הללו עלולה לגרום להתפתחות נקודות הדק, כאב מקומי והקרנת כאב לאזורים מרוחקים. רקמות רכות אחרות עלולות להיפגע ולגרום בין היתר לכאבים בגב המרכזי. בין הרקמות הללו נמנה רצועות, מעטפות מפרקים, סחוסים, עצבים כלי דם ועוד.

פגיעה במפרקי בעמוד השדרה האמצעי

כאבי גב אמצעי מה גורם להם
כאבי גב אמצעי מה גורם להם

חולשה מוקדמת, עומס יתר או חבלה או מחלה עלולים לגרום לפגיעה במפרקים בין החוליות ובמפרקים שבין הצלעות לחוליות וכלל הרקמות הממוקמות ומתפקדות סביבן. פגיעה במפרקים הללו ו/או ברקמות סביבן עלולה לגרום בין היתר לכאבים בגב האמצעי. גם דלקות פרקים עלולות לגרום בין היתר לפגיעה במפרקים של עמוד השדרה המרכזי. דלקת פרקים שכיחה היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis).

בלט, בקע או פריצת דיסק בגב האמצעי

שכיחות בינונית. בלט, בקע או פריצת הדיסק הבין חולייתי (Herniated disc) עלולה לגרום לשינוי במקומו האנטומי וללחץ על אחד משורשי העצבים. הסימפטומים האופייניים: כאב מקומי, הקרנות כאב ושינויים נוירולוגיים בעיקר באזור החזה והבטן.

היצרות תעלת השדרה

כאב בגב המרכזי עלול להופיע גם בגלל היצרות תעלת השדרה (Spinal Stenosis) בעמוד השדרה הגבי. הכאבים מתפתחים כאשר תעלת חוט השדרה מסיבות ניווניות או על רקע טראומטי נעשית צרה מכדי להכיל באופן מרווח את חוט השדרה. בתסמונת זאת עלולים להתפתח גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

בגלל מחלות הפוגעות בגב האמצעי

מגוון מחלות עלול לגרום בין היתר לכאבים בגב המרכזי. בין היתר נמנה:

דלקות פרקים

מגוון רחב של דלקות פרקים עלול לפגוע במפרקי עמוד השדרה המרכזי והוביל בכך להתפתחות כאבים מקומיים. בין דלקות הפרקים שעלולות להיות הגורם לכאבים באזור זה נמנה כמובן את דלקת הפרקים הניוונית ואת דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis).

 עקמת

עקמת (Scoliosis) עלולה להיות הגורם להתפתחות כאבים בגב המרכזי. ברוב המקרים, עמוד השדרה מצליח להתפתח מבלי שהעקמת תפגע בו ותגרום לנזקים וכאבים. ישנם מקרים ובעיקר כשהעקמת גדולה יחסית שבהם נוצרים עומסי יתר על אזורים מסוימים בעמוד השדרה ובשל כך נוצרים בלאי וכאבים.

מחלת שוירמן

נזקים לחוליות עמוד השדרה המרכזי וכאבים מקומיים עלולים להתפתח גם בגלל מחלת שוירמן (Scheuermann's Disease). מדובר בהפרעה בריאותית של בני נוער שבה חל שישוב בהתפתחות חוליות עמוד השדרה הגבי. סימנים ותסמינים של המחלה כוללים כאבים בגב כולל המרכזי ועקשת (Hyperkyphosis). ממצאים בצילום רנטגן יכללו חוסר סדירות של משטחי החוליות (Endplate irregularities) וקשרי שמורל (Schmorl's nodes).

פיברומיאלגיה

גם מחלה הנקראת פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) עלולה לגרום כאבים בגב אמצעי. פיברומיאלגיה היא מחלה שלא ניתן לאשר את קיומה על ידי בדיקות אובייקטיביות התוקפת בעיקר נשים בגילים 30 – 60. סימני ההיכר של המחלה כוללים את קיומן של נקודות רגישות בכל אזורי הגוף, עייפות קיצונית, הפרעות שינה, כאבים במפרקי הלסת (הידוק לסתות, חריקות שיניים?), כאבים בראש, ליקויים במערכת העיכול, פגיעה בריכוז, דיכאון ועוד.

יציבה לקויה

ליקויים מבניים או נרכשים ביציבה עלולים להעלות את העומס על הרקמות בגב האמצעי ולגרום להתפתחות כאבים באזור הזה. דוגמאות לליקויים מבניים שמשבשים את היציבה כוללים בין היתר:

הגורם העיקרי לשיבוש היציבה הוא הרגלי ישיבה לקויים שבהם אנו לא שומרים על הקימורים הטבעיים של עמוד השדרה באזור הזה.

מחלת דלדול העצם

מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) מהווה גורם סיכון להתפתחות שברים בחוליות עמוד השדרה הגבי ולהוביל להתפתחות כאבים באזור הזה.

שלבקת חוגרת

כאב בגב המרכזי יכול להתפתח בגלל שלבקת חוגרת (Herpes Zoster). הכאב במקרה הזה יתפרס לאורך פס עור (Dermatome pain) מעמוד השדרה לכיוון הבטן או החזה. מלבד כאב תופענה פריחה עורית ושלפוחיות והחולה עלול לדווח גם על רגישות קיצונית למגע בעור הנגוע.

השלכות כאב מחלק אחר בעמוד השדרה

הפרעות, פגיעות וליקויים בחלקים אחרים של עמוד השדרה כולל בעמוד השדרה הצווארי, בעמוד השדרה העליון ובעמוד השדרה התחתון עלולים לגרום גם להשלכת כאב אל עבר הגב המרכזי. בין יתר הבעיות בעלי יכולת להקרין כאב לגב המרכזי נמנה:

בלט, בקע או פריצת דיסק בצוואר, גב עליון או תחתון

פריצת דיסק בצוואר (Herniated Disk) או בגב העליון היוצרת גירוי של שורש עצב מקומי עלולה לגרום בין היתר להתפתחות כאבים המושלכים לגב המרכזי

פגיעה במפרקים או ברקמות הרכות באזורים אלו

דלקת במפרקים של עמוד השדרה הצווארי או של עמוד השדרה בגב העליון עלולים לגרום גם להשלכת כאב לגב המרכזי.

כאבים בגב האמצעי בגלל כאב המוקרן ממחלות פנימיות

מגוון בעיות פנימיות של מערכת העיכול, הלבלב, הריאות והכליות עלולים להקרין כאב אל האזור וזאת בגלל שאותו עצב אוטונומי מעצבב גם את החוליות באזור זה וגם את האברים הללו.

מפרצת באב העורקים הבטני

מפרצת באב העורקים הבטני (Abdominal aortic aneurysm) עלולה לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם לכאבי גב מרכזיים. כאשר הכאבים הללו מתפתחים במהירות יש לחשוד בקרע של המפרצת באבי בעורקים הבטני. מדובר במצב חירום המחייב ניתוח מידי. תסמינים אפשריים נוספים כוללים תחושת חוסר נוחות הנובעת ממסה פועמת בחלל הבטן.

כאבים בגב האמצעי על רקע נפשי

שרירי הצוואר ושרירי הגב העליון רגישים במיוחד ללחצים נפשיים. מתחים אלו גורמים להתכווצות כרונית של השרירים ולכאבים.

References:

Mid Back Pain (Right Side): 6 Causes & How to Differentiate. https://www.oh-mygut.com/mid-back-pain-right-side/

Johansson MS, Jensen Stochkendahl M, Hartvigsen J, Boyle E, Cassidy JD. Incidence and prognosis of mid-back pain in the general population: A systematic review. Eur J Pain. 2017 Jan;21(1):20-28.

Evaluation of back pain – Differential diagnosis of symptoms | BMJ Best Practice US https://bestpractice.bmj.com/topics/en-gb/189

Knecht, C., Hartnack, S., Sick, B. et al. A prospective observational study on trajectories and prognostic factors of mid back pain. BMC Musculoskelet Disord 21, 554 (2020).

Pleurisy – Symptoms and causes – Mayo Clinic https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pleurisy/symptoms-causes/syc-20351863

Johansson, Melker & Stochkendahl, Mette & Hartvigsen, Jan & Boyle, Eleanor & Cassidy, J. David. (2016). Incidence and prognosis of mid-back pain in the general population: A systematic review. European Journal of Pain. 21. 10.1002/ejp.884.

Knecht C, Hartnack S, Sick B, Riner F, Schweinhardt P, Wirth B. A prospective observational study on trajectories and prognostic factors of mid back pain. BMC Musculoskelet Disord. 2020 Aug 17;21(1):554.

De Vitta, A.; Noll, M.; Monfort-Pañego, M.; Miñana-Signes, V.; Maciel, N.M. Thoracic Spine Pain in High School Adolescents: A One-Year Longitudinal Study. Healthcare 2023, 11, 196. https://doi.org/10.3390/healthcare11020196

Wirth, B., Potthoff, T., Rosser, S. et al. Physical risk factors for adolescent neck and mid back pain: a systematic review. Chiropr Man Therap 26, 36 (2018). https://doi.org/10.1186/s12998-018-0206-y

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

קליקים בברך

קליקים בברך אבחון וטיפול

קליקים בברך?, אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים קשים יותר במפרק הזה. אם גם המפרק שלכם משמיע לעתים רעשים בעת הליכה או כפיפה? סביר להניח שלא מדובר נזק משמעותי ואינכם צריכים להיות מוטרדים מכך. עם זאת, רעש תכוף או קבוע עלולים להעיד על דלקת פרקים ניוונית.

כאב באיליו פסואס

כאב באיליו פסואס

כאב באיליו פסואס? גורמים ותסמינים אופייניים לפגיעה בשריר זה עשויים להעניק לנו רמזים חיוניים לצורך האבחון. פציעה של שריר המותן כסל היא אחת הסיבות האפשריות להופעת תסמינים במפשעה ובאזור הירך. תפקיד השריר הוא כיפוף הירך.

מזון ים תיכוני משפר יכולות קוגניטיביות

מזון ים תיכוני לשיפור הקוגניציה

אוכל למחשבה הוא מזון שביכולתו לשמור על המוח צעיר. למזון שאנו אוכלים ולאיכותו יש השפעה בין היתר גם על היכולות השכליות. מבוגרים המקפידים לאכול מזון ים תיכוני הכולל שפע פירות, שפע ירקות, דגים, שמן זית ואגוזים ישמרו טוב יותר על מוחם.