אריכות ימים זה בעיקר גנטיקה

אריכות ימים זה בעיקר גנטיקה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  אריכות ימים זה בעיקר גנטיקה! גנטיקה וגורמים נוספים המשפיעים על אורך החיים שלנו זוכים שלא בצדק לאותה מידה של התייחסות. מחקרים שונים מראים שלא כך הדבר. ההבדלים באורך החיים מושפעים בעיקר מהגנים שלנו. אלה קובעים באלו מחלות נחלה וכמה זמן נחייה.

  ישנם אנשים שמתים צעירים ואחרים שחיים עד גיל 110 ויותר. מה גורם להבדלים הללו? האם זה ההימנעות מלחצים נפשיים? האם האנשים הללו ניזונים מאוכל מיוחד? האם זה קשור לאיכות האוויר שאנשים אלו נושמים? על פי החוקרים האנשים שמאריכים חיים במיוחד מפתחים במהלך חייהם את אותו מגוון מחלות קטלניות כמו כולנו, כולל סרטן של המעי ומחלות לב וכלי דם אך הם מצוידים בגנים שמגנים עליהם. הגנים המסוימים הללו אינם מאפשרים למחלות הקטלניות לבוא לידי ביטוי ולקצר את החיים.

  אריכות ימים זה בעיקר גנטיקה – רקע

  רוב בני האדם מקווים לחיות שנים רבות וליהנות מכול מה שחיים טובים יכולים להעניק לנו. ואכן האדם המודרני חי יותר ויותר שנים. עם זאת ישנה מגבלת גיל (זמנית?) שרק מתי מעט חוצים אותה. מעט אנשים חוצים את גיל 90 מעט יותר את גיל 100 והרבה פחות את גיל 110. מלבד השפעה גנטית שאין לנו הרבה מה לעשות לגביה ישנם גורמים נוספים שעשויים להועיל לנו להאריך חיים. מה הם?

  יש מגוון רחב של גורמים בעלי השפעה על אריכות החיים. כך למשל אנשים שחשופים למתחים נפשיים קיצוניים כרוניים מעלים את הסיכון שלהם לחלות במחלות מקצרות חיים. מאידך חיים חברתיים עשירים, חיים הכוללים עזרה הדדית, חיי משפחה הרמוניים, תחביבים ועיסוקים מאתגרים ומהנים כול אלה ועוד שומרים על הבריאות של האדם ובכך מאריכים את חייו. אך כאמור על כול אלה מאפילה ההשפעה שיש לגנים שלנו.

  חיים ארוכים לכולם?

  ישנו פער משמעותי באריכות החיים בין המדינות השונות ולפעמים גם בין אזורים שונים באותה מדינה. האדם הממוצע בעולם המתועש יחיה יותר שנים מהאדם הממוצע באפריקה. כך למשל עשוי יפני שחי באי אוקינאווה לחיות קרוב ל- 30 שנים יותר מהאזרח הממוצע במדינה אפריקאית נחשלת. הסיבות לכך הן רבות כולל הבדלים בתנאי המחייה, חסכים תזונתיים, טיפולים רפואיים חסרים ועוד.

  אריכות ימים זה בעיקר גנטיקה
  אריכות ימים זה בעיקר גנטיקה

  נמצא הבדלים באריכות החיים גם בין מדינות שונות באותה ארץ. כך למשל יש הבדל באורך שנות חייו של האמריקאי הממוצע המתגורר במדינה עשירה לעומת מדינה ענייה שעלול להגיע ליותר מ10 שנים. הפער בשנות חיים קיים גם בין האנשים השונים באותה מדינה. לרוב האנשים שחיים בפריפריה צפויים לחיות פחות שנים מהאנשים שחיים בערים המבוססות.

  המחקר

  מסקנות החוקרים:

  • אריכות ימים חריגה היא נטייה גנטית הרצה במשפחות.
  • אריכות ימים חריגה מושפעת ממגוון רחב של גנים שכול אחד מהם משפיעה מעט וביחד השפעת הגנים הללו היא משמעותית ומובילה לאורך חיים חריג.
  • ההשפעה הגנטית הולכת וגדלה ככול שהאדם מתבגר.
  • השפעת הגנים מסתכמת למעשה בהגנה על האדם מפני מחלות שהן בעלות פוטנציאל לסכן את החיים.
  • בקרב הסנטנריאנים (אלה החיים מעל גיל מאה) הנכויות מתפתחות בשלבים מאוחרים של החיים לכול המוקדם באמצע העשור התשיעי לחייהם.

  Front. Genet., 30 November 2012

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   פעילות גופנית עם פריצת דיסק

   פעילות גופנית עם פריצת דיסק

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.

   לחיות עם דלקת מפרקים

   לחיות עם דלקת מפרקים

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) לחיות עם דלקת מפרקים ולשמור על איכות החיים זה אפשרי. קיימים מעל

   פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

   פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף היד ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. כאבים ושאר