כירופרקט או אורתופד למי לפנות

כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד למי לפנות כאשר יש כאבי גב תחתון או כאבים בברכיים? מגוון רחב של רופאים ומטפלים רוצים לרפא את הכאבים שלכם בחלקי הגוף השונים. הרוב המכריע של הטיפולים הללו אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. כירופרקט יעיל יותר וזול יותר מטיפול רפואי מקובל לסובלים מכאבי גב תחתון ומתסמונות כאב נוספות.

80% מתושבי ארצות הברית (המספרים דומים גם בשאר העולם) סובלים מכאבי גב תחתון. הנזק הכלכלי השנתי הכרוך במגפת כאבי גב תחתון בארצות הברית נע בין 100 – 200 מיליארדי דולרים. מספר רב של קלינאים ומרפאים מציעים את עזרתם. נכון להיום מלבד הרפואה המדיצינית רק הכירופרקטיקה הוכיחה את יכולתה לעזור ולהקל על כאבי הגב. במחקר המדובר במאמר זה נבדקה יעילותה של הכירופרקטיקה בטיפול בכאבי גב תחתון בהשוואה לטיפול הרפואי. מסקנתו של המחקר שנערך במספר מרכזים רפואיים ופורסם בארצות הברית היא ברורה: כירופרקטיקה יעילה יותר.

כירופרקט או אורתופד למי לפנות? – רקע

אם אתם סובלים מכאבי גב ותוהים האם כדאי לכם לפנות לכירופרקט או למנתח אורתופדי, ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון. שני סוגי המומחים יכולים לטפל בבעיות שרירים ושלד, אך יש להם גישות שונות ומומחיות שונה.

כירופרקט

כירופרקט הוא ספק שירותי בריאות המתמקד באבחון וטיפול בהפרעות עצב שריר ושלד. הכשרתו של הכירופרקט מקיפה אבחון, טיפול ושיקום של הפרעות בריאותיות:

 • בעמוד השדרה ובכלל זה הפרעות בצוואר ובגב התחתון
 • בגפיים ובכלל זה, ברכיים, כתפיים ועוד
 • במפרקי הלסת ועוד

כירופרקטורים משתמשים במניפולציה בעמוד השדרה ובטכניקות אחרות כדי להחזיר את היישור והתפקוד התקין של עמוד השדרה והמפרקים. בעיות בריאותיות רבות ניתן לשפר על ידי תיקון חוסר תיאום בעמוד השדרה המשפיעים על מערכת העצבים. בכל הנוגע לטיפול בגפיים נוקטים הכירופרקטורים בשיטות טיפול הכוללות טכניקות טיפול ידניות בשילוב עם אמצעים מודרניים כגון לייזר וגלי הלם.

אורתופד

מנתח אורתופדי הוא רופא המתמחה בטיפול כירורגי במחלות ופציעות של מערכת השלד והשרירים. מנתחים אורתופדיים יכולים לבצע הליכים שונים כדי לתקן או להחליף עצמות, מפרקים, רצועות, גידים ושרירים פגועים. לעתים קרובות הם רושמים תרופות ו/או מפנים לפיזיותרפיה כחלק מתוכנית הטיפול שלהם.

הבחירה בין אורתופד לכירופרקט?

הבחירה בין כירופרקט או כירורג אורתופדי תלויה במספר גורמים, כגון:

 • הסיבה והחומרה של כאבי הגב שלך
 • ההיסטוריה הרפואית שלך ובריאותך הכללית
 • ההעדפות והציפיות שלך
 • הזמינות והעלות של כל אפשרות

סביר להניח שתפגוש תחילה את רופא המשפחה שלך הוא יעזור לך להחליט אם כירופרקט או מנתח אורתופדי מתאים לך. טיפול כירופרקטי עשוי להתאים יותר לכאבי גב קלים עד בינוניים הנגרמים כתוצאה ממתח שרירים, יציבה לקויה או פציעות קלות. ניתוח אורתופדי עשוי להתאים יותר לכאבי גב חמורים או כרוניים הנגרמים על ידי דלקת מפרקים ניוונית, פריצות דיסק, היצרות עמוד השדרה, שברים או זיהומים.

עם זאת, אין תשובה חד משמעית לשאלה זו. אנשים מסוימים עשויים להפיק תועלת הן מטיפול כירופרקטי והן מטיפול אורתופדי, בהתאם למצבם ולמטרותיהם. אנשים מסוימים עשויים גם להעדיף אפשרות אחת על פני השנייה בהתבסס על האמונות והחוויות האישיות שלהם. הדרך הטובה ביותר לגלות מה עובד בשבילך היא להתייעץ עם שני סוגי המומחים ולהשוות את המלצותיהם ותוצאותיהם.

 המחקר וממצאיו

כירופרקט או אורתופד למי לפנות
כירופרקט או אורתופד למי לפנות

המחקר שפורסם באוקטובר 2005 (.J. Manipulative Physiol. Ther) ערך השוואה בין הטיפולים לכאבי גב תחתון שניתנים על ידי כירופרקטים לאלו הניתנים על ידי רופאים אחרים. ההשוואה נערכה בתחומים הבאים:

 • יעילות הטיפול בכאבי גב תחתון
 • עלויות של הטיפול
 • שביעות הרצון של המטופלים

המחקר נמשך שנתיים במהלכו חולקו 2780 חולים עם כאבי גב בין 11 רופאים ו- 60 כירופרקטים. תוצאות המחקר הראו שבקרב הקבוצה שטופלה על ידי כירופרקטים:

 • חל שיפור גדול יותר בהפחתה של כאבי הגב ובהפחתה של המוגבלות

הקבוצה שטופלה על ידי הכירופרקטים הראתה גם:

 • רמה גבוהה יותר של שביעות רצון מהטיפול לעומת שביעות הרצון שהראתה הקבוצה שטופלה על ידי הרופאים.

מסקנות המחקר

הטיפול הכירופרקטי לכאבי גב תחתון יעיל יותר ביחס לעלויות (Cost-effective) מהטיפול שניתן על ידי הרופאים.

כירופרקט או אורתופד למי לפנות?

אדם המבקש מזור לכאביו ראוי להיקרא היום צרכן בריאותי ולא חולה. העידן המודרני מעניק לחולה את האפשרות לבחור את הטיפול בבעיה שלו מתוך מגוון טיפולים עצום. לפעמים המגוון הזה עלול לבלבל. במי לבחור? כירופרקטים ואורתופדים מטפלים בחולים הסובלים מפגיעות במערכת שריר ושלד כולל פגיעות בשרירים, חוליות גידים, רצועות, מפרקים ועוד. האם אני צריך כירופרקט או אורתופד? ואיך אפשר להיות בטוח שהקלינאי שבחרתי הוא אכן האיש המתאים ביותר לטפל בבעיה שלי?

מצבים שעדיף שיטופלו על ידי כירופרקט

רוב המקרים של כאבים בגב או בחלקים אחרים במערכת שריר ושלד ניתנים לאבחון, טיפול שמרני ויעיל ושיקום על ידי כירופרקט. הטיפול הכירופרקטי משלב בעבודתו שימוש בטכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור טווחי התנועה, חיזוק הרקמות ושיקום יחד עם שימוש באמצעי עזר לריפוי דלקות כגון לייזר רך, מכשיר גלי הלם ועוד. במסגרת הטיפול יעניק הכירופרקט ייעוץ ארגונומי וייעוץ בנושא היציבה. מחקרים רבים שבים ומאשרים את היעילות של הטיפול הכירופרקטי בכאבי גב תחתון בהשוואה לטיפולים תרופתיים או טיפולי פיזיותרפיה. אפילו חברות הביטוח השתכנעו בכך וכל חברות הביטוח בארצות הברית וגם בארץ מכירות בטיפולים אלה. אך לפעמים אין בררה ונכון יותר להגיע לאורתופד או נוירוכירורג. את הסינון יש לערוך באמצעות היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ולפעמים גם בדיקות מעבדה והדמיה.

מצבים שעדיף שיטופלו על ידי לאורתופד או נוירוכירורג

מצבים שמחייבים להגיע לטיפול כירורגי אצל אורתופד או נוירוכירורג כוללים:

 • כאב שמלווה בחום
 • צמרמורות או הזעות
 • כאבים בלתי נסבלים הנמשכים שלושה חודשים
 • חסר נוירולוגי מתפתח
 • תסמינים המעידים על "תסמונת זנב הסוס"

התסמינים שעלולים להופיע בתסמונת זנב הסוס כוללים:

 • כאבים חריפים במורד הרגל או הרגליים
 • כאב בגב
 • כאבים בישבנים
 • כאב באזור הרקטום ואברי הרבייה
 • אובדן תחושה בצורת אוכף באזור הרקטום ואברי הרבייה
 • חולשה בגפיים
 • אובדן שליטה על סוגרי שלפוחית השתן ופי הטבעת
 • חוסר יכולת לתפקד מינית
 • פגיעה בהחזרים של הברך והקרסול ולפעמים גם של פי הטבעת

התפתחות חדה של התסמינים הללו מוגדרת כמצב כחירום המחייב כירורגיה מידית. התערבות מהירה עשויה למנוע נזקים בלתי הפיכים בעצבים.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

ארוחה משפחתית להרגלי אכילה טובים

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול

תסמונת התעלה הקוביטלית? טיפול נדרש למניעת נזק בלתי הפיך. כאב, נימול, עקצוצים וחולשת שרירים בכף היד ובאמה עלולים להתפתח כתוצאה מגירוי של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית במרפק. מנגנון הפציעה יהיה לרוב פציעות מעומסים ותנועות חוזרניות.

הליכה או רכיבה על אופניים

הליכה או רכיבה על אופניים

להגיע ברגל או עם אופניים? לא משנה, העיקר לא לנסוע ברכב. פעילות גופנית משפרת את תפקוד המוח, מונעת מחלות ובכלל זה כאבי גב ומאריכה חיים ולמרות זאת רוב האנשים אינם פעילים גופנית. הליכה או רכיבת אופניים יומית לעבודה עשויים להספיק. 

קומפרסים קרים אינם יעילים

קומפרסים קרים אינם יעילים

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?