ספורט מגוון לילדים ובני נוער

ספורט בגיל הצעיר צריך להיות מגוון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ספורט מגוון לילדים ובני נוער הכרחי להתפחות טובה. מחקרים רבים מצביעים על החשיבות של פעילות גופנית אצל ילדים בכול גיל. כול פעילות גופנית עשויה לתרום לבריאותם הגופנית, לבריאותם המנטלית ולהתפתחותם אבל עדיף לגוון. חשוב שהספורטאי הצעיר יקפיד על גיוון בענפי הספורט ובכלל זה אתלטיקה, משחקי כדור, אומנות לחימה לילדים (רק בזהירות) ועוד. מתברר שעיסוק בסוגים שונים של ספורט משפרים את היכולות של הספורטאי הצעיר ומעלים את סיכוייו להצליח ולהרוויח כסף גדול בענף ספורט מסוים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הילד שלכם מוכשר מבחינה גופנית ואתם רוצים שהוא התמקצע בענף הספורט שהוא טוב בו. בשלב הזה, אתם עושים מה שרוב ההורים עושים, דוחפים את הילד לשעות על גבי שעות של אימונים ומשחקים בענף המסוים הזה. ובכן… זה לא נכון! בין יתר הממצאים של המחקר שנערך בארצות הברית ומסוקר כאן נמצא שילדים ונערים המתמקצעים מוקדם מידי בענף ספורט יחיד מצויים בסיכון גבוה יותר להיפצע כתוצאה מפעולות חוזרניות הגורמות לעומסי יתר וכתוצאה מכך לנשור באופן כולל מפעילות ספורטיבית. המלצות החוקרים: ספורט מגוון לילדים ובני נוער הכרחי להתפתחות תקינה.

  {loadposition inside-page}

  ספורט מגוון לילדים ובני נוער – רקע

  חשיבות העיסוק בספורט בגיל צעיר

  החשיבות של עיסוק בספורט כבר בגיל צעיר היא אדירה ורבת השפעות. ילד שעוסק בפעילות גופנית באופן סדיר מפתח מלבד יכולות גופניות גם משמעת עצמית, הערכה עצמית, ביטחון עצמי ויכולת התמדה. ילד קטן שמטבעו רואה רק צרכיו לומד בעצם השתתפותו במשחקים קבוצתיים בין היתר את החשיבות של האחר, של הקבוצה ושל התקשורת בין חברי הקבוצה. כלל התכונות והתובנות שאותן רוכש הילד בספורט ישרתו אותו גם בהמשך חייו כאשר הוא צריך להתמודד עם מטלות הדורשות התמדה, התמודדות עם קשיים בליתי צפויים, עבודת צוות ועוד. אין לשכוח שאחד האיומים הגדולים לבריאותו של הילד ומאוחר יותר של המבוגר שיצמח ממנו היא ההשמנה. השמנה מהווה גורם סיכון למגוון רחב של מחלות החל משחיקת סחוסים, דלקת פרקים ניוונית, כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים וכאבים בכפות הרגליים ועד מגוון מחלות קטלניות כולל סוכרת, מחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן. סיכוייו של ילד שעוסק בספורט לסבול מעודף משקל והשמנה קטנים הרבה יותר.

  ילדים ובני נוער הקפידו על ספורט מגוון
  ילדים ובני נוער הקפידו על ספורט מגוון

  חשיבות הגיוון בענפי הספורט בגיל צעיר

  כפי שמדגים המחקר הזה ילדים העוסקים בספורט מגוון מפיקים יותר מעצם העיסוק בספורט. ענף ספורט מסוים ולא חשוב מה טיבו נוטה לעשות שימוש חוזרני באותם שרירים ומפרקים ועל הציר של הזמן חושף אתכם לפציעות מהסוג של שימוש יתר. גיוון והשתתפות במגוון ענפי ספורט יגן עליכם מהתופעה הזאת. אין לשכוח שהתנסות בענפי ספורט אחרים שתאפשר לכם לפתח כישורים פיזיים ומנטליים הנדרשים בענפי ספורט אלה. כישורים אלו עשויים לשפר את היכולות שלכם כאשר עונת המשחקים תתחיל ותוכלו לחזור לשחק כדור סל.

  כך למשל אם אתם משחקים בנבחרת הכדור סל של בית הספר ועונת המשחקים הסתיימה. האם עד לפתיחת העונה הבאה תשבו בבית ולא תעשו דבר או שתקפצו למגרש הכדורסל השכונתי ותמשיכו לשחק כדורסל?  זה לא ישרת את רצונכם להיות ספורטאים טובים יותר וכדורסלנים משובחים יותר. נסו לעסוק בפרק זמן הזה בענפי ספורט אחרים. עיסוק בענפי ספורט שאינכם מורגלים בהם יפתחו יכולות גופניות ופסיכומוטוריות נוספים ויעזרו לכם להיות שחקני כדורסל טובים יותר. אין לשכוח גם שלשחק במשחק אחד לאורך שנים עלול לגרום לרוויה. גיוון והשתתפות במגוון ענפי ספורט ימנע את התופעה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בגיל הצעיר הספורט צריך להיות מגוון – המחקר

   60 מיליון ילדים ונערים אמריקאים בגילאים 6 – 18 משתתפים כול שנה בענפי ספורט מאורגנים. 27% מתוכם מתמחים בענף ספורט יחיד כאשר חלקם עוסק בספורט יחיד זה כול השנה. עד גיל 13 70% מהילדים והנערים נושרים מכול פעילות ספורטיבית.

   ממצאי המחקר

   נימצא שילדים המתמחים בשלבים מוקדמים מידי בחייהם בענף ספורט אחד, נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מלחצים נפשיים, משחיקה נפשית וגופנית ולסבול מפציעות הנובעות מעומסי יתר. לעומת זאת הסיכויים של ילדים המשתתפים במספר רב של ענפי ספורט להישאר פעילים לאורך חייהם ולהשיג את המטרות האתלטיות שלהם הוא גבוה הרבה יותר.

   מסקנות החוקרים

   ספורט אמור להקנות לילדים הנאה, לימוד של מיומנויות פיזיות ומוטיבציה להמשיך בפעילות גופנית לאורך החיים. לכן, חשוב שילדים ימשיכו לעסוק בפעילות גופנית ולא ינשרו ממנה עקב לחצים, פציעות וסיבות אחרות. במילים אחרות: ספורט בגיל הצעיר צריך להיות מגוון אחרת הילד חשוף לעומסים קיצוניים ולסיכונים גדולים יותר להיפצע.

   המלצות החוקרים למניעת נשירה מפעילות גופנית כוללות בין היתר:

   • התחלת התמקצעות בענף ספורט אחד רק בהגעה לגיל 15 – 16 וזאת כדי להפחית סיכון לפציעות.
   • עידוד הילד להמשיך להשתתף במגוון רחב של ענפי ספורט
   • פיקוח וההדרכה של הילד בכול הנוגע למטרות שהוא מציב לעצמו בכול הנוגע ספורט.
   • לעודד את הילד לקחת שלושה חודשי פגרה בשנה מהספורט העיקרי שלו. ניתן להתאמן בענפי ספורט אחרים בתקופה זאת.
   • לעודד הילד להימנע מפעילות גופנית יום או יומיים כול שבוע.

   September 2016 Pediatrics

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם