אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות
אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות

אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


אימון עם רגליים יחפות משפר את יכולות מוטוריות! אימון עם רגליים יחפות משפר את היכולות המוטוריות של ילדים ובני נוער ובכלל זה את שיוויי המשקל ואת יכולת הניתור שלהם! אלו מסקנותיו של המחקר המסוקר כאן. מגפת הפציעות בקרב ילדים ובני נוער מעניקים חשיבות למחקר הזה.

בארצות הברית ילדים ובני נוער בגילים 6 – 17 מבצעים ביליוני פעילויות, אימונים ומשחקים כול שנה כולל בין היתר רכיבת אופניים, טיפוס על קירות, משחקי כדור, גלגליות, סקי, סנובורד ועוד. לרוב הילדים והוריהם מפיקים תועלת פיזית ונפשית מפעילות גופנית זאת אך יש והתוצאה עלולה להיות פציעת ספורט שעלולה להגיע לחדר מיון וגם להסתיים במוות. כיצד ניתן לצמצם את הפציעות הללו? האם נעילת נעליים לילד הרך פוגעת בו?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאימון עם רגליים יחפות משפר יכולות – רקע

פציעות הספורט בקרב ילדים ובני נוער מהוות בעיה הולכת וגדלה. בין הסיבות לפציעות הללו מונים חוקרים גם ליקוי ביכולות המוטוריות הבסיסיות ביותר. גורמי סיכון נוספים לפציעות בגילים הללו כוללים רקמות בגוף שהן בשלבי גדילה והתפתחות ועל כן עמידים פחות לפגיעה ועומסים, אימון לקוי, תזונה לקויה, השמנה או משקל עודף, כושר גופני לקוי, שינויים מבניים וביו מכניים מולדים או נרכשים, ציוד לא תקין כולל נעליים, אימון ללא אביזרי בטיחות, משטחי אימון לא תקינים, גורמים פסיכולוגיים ועוד.

המחקר הנוכחי מצביע על גורם סיכון אפשרי נוסף – עצירה או עיכוב בהתפתחות מיומנות מוטורית בקרב ילדים ובני נוער. המחקר הזה שהוא המחקר הראשון שבודק ומשווה בין המיומנויות המוטוריות של ילדים הגדלים יחפים לבין המיומנויות המוטוריות של ילדים הנועלים נעליים ברוב זמנם מראה כיצד ילדים ובני נוער שבילו את רוב זמנם יחפים נהנים מכישורים מוטוריים וטובים יותר מילדים ובני נוער שמבלים את רוב זמנם עם נעליים.

מה הן יכולות מוטוריות?

היכולות המוטוריות הנחלקות ליכולות מוטוריות גסות ויכולות מוטוריות עדינות מושפעות מתורשה ומאימון אך כפי שהמחקר הזה מדגים גם מהשלב שבו התחלנו לאמן את היכולות הללו ומאופן האימון. יכולות מוטוריות גסות העושות שימוש בקבוצות שרירים גדולות כוללות הליכה, ריצה, ספרינטים, שחייה, קפיצה, שיווי משקל, זחילה ועוד. יכולות מוטוריות עדינות ומדויקות הדורשות שימוש בשרירים קטנים ותיאום יד עין כוללות בין היתר כתיבה, נגינה, גזירה, רכיסת כפתורים, ציור ועוד. מיומנויות מוטוריות עדינות וגסות דורשות רמה גדלה והולכת (בהתאם לרמת הקושי של המטלה) של יכולת תכנון, שליטה ובקרה ושילובים של כוח, טונוס שרירים, תיאום עצבי שרירי ועוד.

השלבים המוקדמים של הילדות (עד גיל 6 – 5) הם הזמן הנכון לאפשר ולעודד התפתחות של יכולות מוטוריות. מעבר לגיל זה ניתן עדיין לפתח את הכישורים המוטוריים אך לשם כך יש להרבות באימונים. השלבים המוקדמים הללו של התפתחות העצבית במערכת העצבים המרכזים והפריפרית הם גם השלבים שבהם מערכות אלה יודעות להטמיע מיומנויות מוטוריות באופן היעיל ביותר. עד הגיל הזה ילד (בריא) הנחשף לגירויים מוטוריים מפתח במהירות, בדיוק וביעילות את המיומנויות הנדרשות להמשך חייו.

מה המשמעות של יכולות מוטוריות לקויות?

הפרעות התפתחותיות עלולות להיגרם בגלל פגיעה אנטומית או תפקודית במערכת העצבים או בשרירים או באברי החוש. כמו שהמחקר הנוכחי מדגים גם נעילת נעליים בשלבים מוקדמים של החיים גורמת לסוג של חסך חושי שיתכן והוא עומד בבסיס היכולות המוטוריות הטובות יותר של הילדים היחפים. בלי מיומנויות מוטוריות איכותיות יגיע הילד אל מגרש הכדורגל חלש, לא יציב, ונוטה ליפול. ילד כזה, לנוכח הדחיפות על ידי שחקני יריב והקשיים הפיזיים המוטלים עליו במגרש, יבצע בסבירות גבוהה “תנועות לא נכונות”, התקשה לשמור על היציבות שלו ועל היציבות של המפרקים שלו. התוצאה עלולה להיות סיכון מוגבר לפציעות.

אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות? המחקר

החוקרים בחנו שלושה כישורים מוטוריים בסיסיים בקרב 810 ילדים ובני נוער ממספר בתי ספר בדרום אפריקה ובערים בצפון גרמניה. הילדים בדרום אפריקה נבחרו משום שהיו רוב זמנם יחפים ואילו הילדים מגרמניה נבחרו משום שניהלו אורח חיים מערבי שבו בגיל צעיר מאוד הם כבר נעלו נעליים.

תוצאות המחקר:

קבוצת הילדים מדרום אפריקה שגדלה והתפתחה רוב הזמן בלי נעליים לרגליה הדגימה יכולות מוטוריות טובות יותר משמעותית מהילדים הגרמניים שנעלו נעליים כבר בשלבים מוקדמים של חייהם.
היכולות המוטוריות שנבחנו כללו יכולת שיווי משקל, יכולת ניתור וספרינטים.

ההבדלים בכול הנוגע לשיווי המשקל והיכולת לנתר היו בולטים לטובת הילדים היחפים בכול קבוצות הגיל 6 -10, 11- 14, 15 – 18 אך בעיקר בקבוצת הגיל הראשונה 6 – 10. בכול הנוגע ליכולת ריצת ספרינט הראו הילדים הגרמנים עדיפות מסוימת. לדעת החוקרים ההבדל בכול הנוגע לספרינטים נבעו מהתנאים הלא שווים שבהם נערכה בדיקה זאת ספציפית. בעוד שהילדים הגרמנים רצו עם נעלי ספורט באולם סגור על משטח sprung floor הילדים האפריקאים רצו עם נעלי בית ספר.

מסקנות החוקרים

אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות
אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות

החוקרים מסכמים את ממצאי המחקר וממליצים להורים לילדים קטנים לדאוג לפחות בחלק מהזמן שהוא יבצע פעילויות בלי נעליים. כמובן שבעת פעילות מחוץ לבית יש לוודא שהשטח נקי ממכשולים, מסמרים, שברי זכוכיות, בורות ומהמורות.

מניעת פציעות בקרב ילדים ובני נוער

מניעת פציעות ספורט בקרב ילדים ובני נוער מתבססים בעיקר על זיהוי גורמי הסיכון לפציעות הללו ונטרולם. ראשית יש לבחור בקפידה את המורים והמאמנים שיאמנו את הילדים שלכם. המשמעות של מאמן טוב היא התפתחות גופנית ונפשית של הילדים ובני הנוער ובכלל זה פיתוח של מיומנויות מוטוריות גסות ועדינות תוך שמירה על הבריאות שלהם.

בעיקרון יש להקפיד על שיפור יכולותיו הגופניות של הילד ובכלל זה יכולותיו המוטוריות כולל שיווי משקל, יכולת הניתור, היכולת לצאת לריצה מהירה, שיפור סיבולת לב ריאה, שיפור גמישות, חיזוק הגוף, שיפור זריזות ועוד. הקפדה על חימום ראוי, שימוש קפדני על ציוד מגן ונעליים מתאימות, יש להקפיד על הדרגתיות באימונים ואין לעבור את כלל 10% לשבוע.

על פי הכלל הזה אין לעלות את רמות הקושי של האימון ביותר מ10% לשבוע. הקפידו לגוון את הספורט שבו ילדכם עוסק. על פי מחקרים שונים, באופן הזה הילד התפתח נכון יותר ויפתח חסינות גבוהה יותר לפציעות. עוד חשוב לזכור שהילד אמור ליהנות מהספורט ואין להפוך עבורו את העיסוק בספורט לעינוי.

Frontiers in Pediatrics, 2018; 6

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אימוני כוח לחיזוק העצמות

  אימון כוח לחיזוק העצם עובד. אימוני כוח הכוללים הרמת משקלות עשויים לחזק את מסת העצם בכול הגוף ובמיוחד באזורים נושאי…

 • הנעלים יפות כפות הרגליים מכוערות

  נעלים יפות רגליים מכוערות! נעלי שפיץ יפות יובילו להתפתחות הלוקס ולגוס (עיוות של הבוהן בכף הרגל), יבלות (Bunions), דורבן בכף הרגל…

 • ספורט משפר גם יכולת קוגניטיבית

  ספורט משפר יכולות קוגניטיביות. עם השנים חלה התדרדרות באיכות הרקמות של בני האדם ולצערנו גם ביכולות הקוגניטיביות שלהם. בין היתר…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • אימוני כוח, אירובי ושיווי משקל

  פעילות אירובית וגם אימוני כוח ושיווי משקל אלו עיקרי ההמלצות לציבור של וועדת מומחים בבריטניה. הצעידה, הריצה הקלה ורכיבת האופניים…

 • אימון גב מונע כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן…

 • אימון נושא משקל לחיזוק העצם

  אימון נושא משקל לחיזוק העצם היא אסטרטגיית אימונים נכונה אם אתם רוצים להפחית את הסיכון לשברים, סיבוכים אפשריים ואף למות…

 • אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם

  אימון כוח טוב ללב ולכלי הדם! על פי מחקר שנערך באוניברסיטת איווה בארצות הברית אימוני כוח פעם בשבוע הנמשכים פחות…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • הטלפון החכם מזיק

  הטלפון החכם מזיק. אני מניח שלא יפתיע אף אחד לדעת שהשימוש בטלפונים חכמים ושאר אביזרים אלקטרוניים לפני השינה משבש את…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן