להתאמן יחף משפר יכולות מוטוריות
אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות

להתאמן יחף משפר יכולות מוטוריות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


להתאמן יחף משפר יכולות מוטוריות! פציעות ספורט בקרב ילדים ובני נוער מהווים עניין שכיח. בארצות הברית ילדים ובני נוער בגילים 6 – 17 מבצעים ביליוני פעילויות, אימונים ומשחקים כול שנה כולל בין היתר רכיבת אופניים, טיפוס על קירות, משחקי כדור, גלגליות, סקי, סנובורד ועוד. לרוב הילדים והוריהם מפיקים תועלת פיזית ונפשית מפעילות גופנית זאת אך יש והתוצאה עלולה להיות פציעת ספורט שעלולה להגיע לחדר מיון וגם להסתיים במוות.

כיצד ניתן לצמצם את הפציעות הללו? האימון עם רגליים יחפות משפר את היכולות המוטוריות של ילדים ובני נוער ובכלל זה את שיווי המשקל ואת יכולת הניתור שלהם! האם נעילת נעליים לילד הרך פוגעת בו? מגפת הפציעות בקרב ילדים ובני נוער מעניקים חשיבות למחקר הזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלהתאמן יחף משפר יכולות מוטוריות – רקע

ספורט מעניק יתרונות עצומים לידים ולבני הנוער. ספורט מפתח פיזית את הילדים הללו ותורם רבות גם להתפתחותם המנטלית. הילדים הללו לומדים להתמודד עם קשיים, לשאוף להישגים, להכיר בחשיבות הקבוצה, להבין את החשבות של התקשורת בתוך הקבוצה ועוד. כול היתרונות האלה ועוד ישרתו אותם במהלך חייהם. למרות היתרונות העצומים שיש לספורט עבור הילדים שלנו אי אפשר להתעלם מהשכיחות הגדולה של פציעות הספורט. פציעות הספורט בקרב ילדים ובני נוער מהוות בעיה הולכת וגדלה.

בין הסיבות לפציעות הללו מונים חוקרים גם ליקוי ביכולות המוטוריות הבסיסיות ביותר. גורמי סיכון נוספים לפציעות בגילים הללו כוללים רקמות בגוף שהן בשלבי גדילה והתפתחות ועל כן עמידים פחות לפגיעה ועומסים, אימון לקוי, תזונה לקויה, השמנה או משקל עודף, כושר גופני לקוי, שינויים מבניים וביו מכניים מולדים או נרכשים, ציוד לא תקין כולל נעליים, אימון ללא אביזרי בטיחות, משטחי אימון לא תקינים, גורמים פסיכולוגיים ועוד.

המחקר הנוכחי מצביע על גורם סיכון אפשרי נוסף – עצירה או עיכוב בהתפתחות מיומנות מוטורית בקרב ילדים ובני נוער. המחקר הזה שהוא המחקר הראשון שבודק ומשווה בין המיומנויות המוטוריות של ילדים הגדלים יחפים לבין המיומנויות המוטוריות של ילדים הנועלים נעליים ברוב זמנם מראה כיצד ילדים ובני נוער שבילו את רוב זמנם יחפים נהנים מכישורים מוטוריים וטובים יותר מילדים ובני נוער שמבלים את רוב זמנם עם נעליים. מסקנתו: להתאמן יחף משפר יכולות מוטוריות.

מה הן יכולות מוטוריות?

היכולות המוטוריות הנחלקות ליכולות מוטוריות גסות ויכולות מוטוריות עדינות מושפעות מתורשה ומאימון אך כפי שהמחקר הזה מדגים גם מהשלב שבו התחלנו לאמן את היכולות הללו ומאופן האימון. יכולות מוטוריות גסות העושות שימוש בקבוצות שרירים גדולות כוללות הליכה, ריצה, ספרינטים, שחייה, קפיצה, שיווי משקל, זחילה ועוד. יכולות מוטוריות עדינות ומדויקות הדורשות שימוש בשרירים קטנים ותיאום יד עין כוללות בין היתר כתיבה, נגינה, גזירה, רכיסת כפתורים, ציור ועוד. מיומנויות מוטוריות עדינות וגסות דורשות רמה גדלה והולכת (בהתאם לרמת הקושי של המטלה) של יכולת תכנון, שליטה ובקרה ושילובים של כוח, טונוס שרירים, תיאום עצבי שרירי ועוד.

השלבים המוקדמים של הילדות (עד גיל 6 – 5) הם הזמן הנכון לאפשר ולעודד התפתחות של יכולות מוטוריות. מעבר לגיל זה ניתן עדיין לפתח את הכישורים המוטוריים אך לשם כך יש להרבות באימונים. השלבים המוקדמים הללו של התפתחות העצבית במערכת העצבים המרכזים והפריפרית הם גם השלבים שבהם מערכות אלה יודעות להטמיע מיומנויות מוטוריות באופן היעיל ביותר. עד הגיל הזה ילד (בריא) הנחשף לגירויים מוטוריים מפתח במהירות, בדיוק וביעילות את המיומנויות הנדרשות להמשך חייו.

מה המשמעות של יכולות מוטוריות לקויות?

הפרעות התפתחותיות עלולות להיגרם בגלל פגיעה אנטומית או תפקודית במערכת העצבים או בשרירים או באברי החוש. כמו שהמחקר הנוכחי מדגים גם נעילת נעליים בשלבים מוקדמים של החיים גורמת לסוג של חסך חושי שיתכן והוא עומד בבסיס היכולות המוטוריות הטובות יותר של הילדים היחפים. בלי מיומנויות מוטוריות איכותיות יגיע הילד אל מגרש הכדורגל חלש, לא יציב, ונוטה ליפול. ילד כזה, לנוכח הדחיפות על ידי שחקני יריב והקשיים הפיזיים המוטלים עליו במגרש, יבצע בסבירות גבוהה “תנועות לא נכונות”, התקשה לשמור על היציבות שלו ועל היציבות של המפרקים שלו. התוצאה עלולה להיות סיכון מוגבר לפציעות.

אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות? המחקר

החוקרים בחנו שלושה כישורים מוטוריים בסיסיים בקרב 810 ילדים ובני נוער ממספר בתי ספר בדרום אפריקה ובערים בצפון גרמניה. הילדים בדרום אפריקה נבחרו משום שהיו רוב זמנם יחפים ואילו הילדים מגרמניה נבחרו משום שניהלו אורח חיים מערבי שבו בגיל צעיר מאוד הם כבר נעלו נעליים.

תוצאות המחקר:

קבוצת הילדים מדרום אפריקה שגדלה והתפתחה רוב הזמן בלי נעליים לרגליה הדגימה יכולות מוטוריות טובות יותר משמעותית מהילדים הגרמניים שנעלו נעליים כבר בשלבים מוקדמים של חייהם.
היכולות המוטוריות שנבחנו כללו יכולת שיווי משקל, יכולת ניתור וספרינטים.

ההבדלים בכול הנוגע לשיווי המשקל והיכולת לנתר היו בולטים לטובת הילדים היחפים בכול קבוצות הגיל 6 -10, 11- 14, 15 – 18 אך בעיקר בקבוצת הגיל הראשונה 6 – 10. בכול הנוגע ליכולת ריצת ספרינט הראו הילדים הגרמנים עדיפות מסוימת. לדעת החוקרים ההבדל בכול הנוגע לספרינטים נבעו מהתנאים הלא שווים שבהם נערכה בדיקה זאת ספציפית. בעוד שהילדים הגרמנים רצו עם נעלי ספורט באולם סגור על משטח sprung floor הילדים האפריקאים רצו עם נעלי בית ספר.

מסקנות החוקרים

אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות
אימון עם רגליים יחפות משפר יכולות

להתאמן יחף משפר יכולות מוטוריות!. החוקרים מסכמים את ממצאי המחקר וממליצים להורים לילדים קטנים לדאוג לפחות בחלק מהזמן שהוא יבצע פעילויות בלי נעליים. כמובן שבעת פעילות מחוץ לבית יש לוודא שהשטח נקי ממכשולים, מסמרים, שברי זכוכיות, בורות ומהמורות.

מניעת פציעות בקרב ילדים ובני נוער

מניעת פציעות ספורט בקרב ילדים ובני נוער מתבססים בעיקר על זיהוי גורמי הסיכון לפציעות הללו ונטרולם. ראשית יש לבחור בקפידה את המורים והמאמנים שיאמנו את הילדים שלכם. המשמעות של מאמן טוב היא התפתחות גופנית ונפשית של הילדים ובני הנוער ובכלל זה פיתוח של מיומנויות מוטוריות גסות ועדינות תוך שמירה על הבריאות שלהם.

בעיקרון יש להקפיד על שיפור יכולותיו הגופניות של הילד ובכלל זה יכולותיו המוטוריות כולל שיווי משקל, יכולת הניתור, היכולת לצאת לריצה מהירה, שיפור סיבולת לב ריאה, שיפור גמישות, חיזוק הגוף, שיפור זריזות ועוד. הקפדה על חימום ראוי, שימוש קפדני על ציוד מגן ונעליים מתאימות, יש להקפיד על הדרגתיות באימונים ואין לעבור את כלל 10% לשבוע.

על פי הכלל הזה אין לעלות את רמות הקושי של האימון ביותר מ10% לשבוע. הקפידו לגוון את הספורט שבו ילדכם עוסק. על פי מחקרים שונים, באופן הזה הילד התפתח נכון יותר ויפתח חסינות גבוהה יותר לפציעות. עוד חשוב לזכור שהילד אמור ליהנות מהספורט ואין להפוך עבורו את העיסוק בספורט לעינוי.

Frontiers in Pediatrics, 2018; 6

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • אימוני כוח לחיזוק העצמות

  אימון כוח לחיזוק העצם עובד. אימוני כוח הכוללים הרמת משקלות עשויים לחזק את מסת העצם בכול הגוף ובמיוחד באזורים נושאי המשקל כגון עמוד השדרה המותני ועצמות ומפרקי הירך. אימוני כוח…

 • נעלי עקב מכערות את כפות הרגליים

  נעלים יפות רגליים מכוערות! נעלי שפיץ יפות יובילו להתפתחות הלוקס ולגוס (עיוות של הבוהן בכף הרגל), יבלות (Bunions), דורבן בכף הרגל ובעיות אחרות שהופכות את כפות הרגליים למכוערות וכואבות. גם גנטיקה…

 • ספורט משפר גם יכולת קוגניטיבית

  ספורט משפר יכולות קוגניטיביות. עם השנים חלה התדרדרות באיכות הרקמות של בני האדם ולצערנו גם ביכולות הקוגניטיביות שלהם. בין היתר נפגעים הזיכרון ויכולות החשיבה. כול עוד אנו פעילים גופנית אנו…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך לפני שלושה חודשים פסימית ומיואשת, סובלת מכאבים עזים בכפות רגליי שנמשכו חודשים…

 • אימוני כוח אירובי ושיווי משקל

  פעילות אירובית וגם אימוני כוח ושיווי משקל אלו עיקרי ההמלצות לציבור של וועדת מומחים בבריטניה. הצעידה, הריצה הקלה ורכיבת האופניים הפכו להיות אופנתיות. אנשים רבים צועדים, רצים או רוכבים ברחובות…

 • אימוני כושר מונעים כאבי גב

  אימון של הגב מונע כאבי גב! אימונים הגב התחתון היא אחת הדרכים היעילות למנוע התפתחות כאבים בגב התחתון. יש להקפיד להתאמן באופן נכון ובהדרגה ובכך תמנעו גם פציעות ספורט מיותרות. נותר…

 • אימון נושא משקל לחיזוק העצם

  אימון נושא משקל לחיזוק העצם היא אסטרטגיית אימונים נכונה אם אתם רוצים להפחית את הסיכון לשברים, סיבוכים אפשריים ואף למות מוות מוקדם בגיל המבוגר. אימונים נושאי משקל כמו הליכה מהירה,…

 • אימון כוח לשיפור הלב וכלי הדם

  אימון כוח טוב ללב ולכלי הדם! על פי מחקר שנערך באוניברסיטת איווה בארצות הברית אימוני כוח פעם בשבוע הנמשכים פחות משעה מפחיתים את הסיכון לאוטם שריר הלב או שבץ מוחי…

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר מזה של בני גילם הלא פעילים. התובנה שלהיות פעיל גופנית…

 • הטלפון החכם מזיק

  הטלפון החכם מזיק. אני מניח שלא יפתיע אף אחד לדעת שהשימוש בטלפונים חכמים ושאר אביזרים אלקטרוניים לפני השינה משבש את איכות השינה ופוגע באורכה. אני מניח שזה גם לא יפתיע…