כאבי גדילה בברכיים

כאבי גדילה בברכיים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבי גדילה בברכיים שכיחים יותר ממה שהיינו סבורים עד כה. מפרק הברך מהווה ציר חשוב ומרכזי בחיינו. חשיבותו ומרכזיותו חושפים אותו לעומסים קיצוניים ועקב כך לפגיעות וכאבים. כאבי גדילה מתוארים ככאבים לעתים כאבים פועמים בקדמת הירך, בשוקיים מאחור או בחלק האחורי של הברכיים הפוגעים בילדים בגילים 3 – 12 שנים. ברוב המקרים הכאבים עלולים מופיעים בשלב מאוחר ביום או או בלילה ויכולים להיות חמורים ולהעיר את הילד משנתו. הכאבים יכולים להיות קלים או חמורים להימשך מספר דקות או מספר שעות ולחלוף עד הבוקר. הכאבים יכולים להופיע לסרוגין כל מספר ימים ובמקרים מסוימים להופיע כל יום. חשוב לציין שהכאבים הללו מתחילים ללא רקע טראומטי.

  ברוב המקרים ההורים מרגיעים את הילדים שמדובר בבעיה חולפת וממתינים מספר ימים. כאשר הכאבים אינם חולפים מגיע התור של הרופא להרגיע את ההורים ואת הילד ולהודיע שמדובר בסך הכול בכאבי גדילה. זה כלום, זה יעבור הוא יגיד. יש מומחים האומרים שאין הוכחות לכך שכאבי גדילה אכן קיימים. לטענת המומחים הכאבים הללו נובעים מסף כאב נמוך או לעתים בגלל בעיות פסיכולוגיות. האמנם? ילדים הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח עם התבגרותם בעיות ברכיים אחרות. בעיקר מסיבה זאת רצוי לאבחן ולטפל ללא דיחוי בכאבי ברכיים אצל ילדים ונערים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבי גדילה בברכיים – רקע

   החוקרים הדנים עקבו אחר 3,000 נערים ומצאו שכאבי ברכיים המוגדרים ככאבי גדילה שכיחים יותר ממה שסברו. ילדים אלה אינם משתתפים בפעילות גופנית סדירה בגלל הכאבים והתפתחותם הפיזית והחברתית נפגעת. אנו נוטים להתעלם מכאבים בברכיים בקרב נערים תוך כדי כך שאנו מגדירים אותם ככאבי גדילה.

   כאבי גדילה נשמע אומנם כמשהו שאנו יודעים את מקורו אך האמת הפשוטה היא שלמדע אין מושג ירוק מה גורם לכאבים הללו. שליש מהנערים בגילים 12 – 19 חשים כאבים מסוג זה בקדמת הברכיים ובקרב מחציתם הכאבים הללו הופכים להיות כרוניים. נתון מטריד נוסף שנמצא במחקר מצביע על כך ש- 25% מהאנשים שעברו ניתוח להחלפת ברך סבלו בנערותם מכאבי גדילה בברכיים. הניתוח להחלפת מפרק התבצע בגלל דלקת פרקים ניוונית במפרק הפטלופמורל.

   כאבי גדילה בברכיים
   כאבי גדילה בברכיים

   למרות ששמם מרמז שתוך זמן קצר המיחושים יחלפו זה לא תמיד קורה. שלא תמיד כאבי גדילה בברכיים של הנערים צפויים לחלוף עם התבגרותם ולכן השם כאבי גדילה אינו מדויק. לפעמים הכאבים הללו ממשיכים הלאה ומסמנים את האפשרות שהילד יסבול ברבות השנים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים. מסיבה זאת חשוב לטפל בכאבי הברכיים גם כאשר הם מוגדרים ככאבי גדילה.

   התעלמות "מכאבי גדילה" מעלה את הסבירות שהם יהפכו להיות כרוניים. התעלמות כזאת מעלה את הסבירות שמאוחר יותר בהמשך החיים, הנער שהפך כבר לאיש יסבול מדלקת פרקים ניוונית. חשוב שקלינאים יתחילו להתייחס בצורה יותר רצינית לכאבים המופעים בברכיים של הנערים.

   דלקת פרקים ניוונית וכאבי ברכיים

   כאבי ברכיים הם מהבעיות השכיחות ביותר לאדם. כאבים אלו משמעותם שאחת או יותר מרקמות הברך נפגעו: עצמות, סחוסים, מיניסקוסים, רצועות, גידים, שרירים, בורסה ועוד. הגורם העיקרי לכאבי ברכיים הוא עומסי יתר חוזרניים ונזק מצטבר. דוגמאות לסוג פעילות כזאת כוללות ריצה, רכיבת אופניים או עלייה על מדרגות רבות מידי. כאבים בברכיים עלולים להתפתח גם על רקע טראומטי כגון פציעת ספורט, נפילה או תאונת דרכים. עם זאת בבואנו לאבחן את הכאב בברך חשוב לזכור שהוא עלול להיות מושלך מהגב.

   כאבי ברכיים יכולים להתפתח גם בגלל דלקת פרקים ניוונית. העומסים המוטלים על מפרקי הברכיים חושפים אותם להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ושחיקת סחוסים. מיליוני בני אדם ברחבי העולם סובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים כאשר הגיל מהווה גורם סיכון משמעותי. ככול שאנו מתבגרים הסיכון שלנו לחלות במחלה הזאת גבוה יותר. בשנת 2008 העריך משרד הבריאות האמריקאי שעד הגיעם לגיל 85 שנים מעל למחצית מהציבור האמריקאי יחלה בדלקת פרקים ניוונית בברך אחת לפחות.

   Aarhus University, news release, July 29, 2014

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע