כאבי גדילה בברכיים

כאבי גדילה בברכיים

כאבי גדילה בברכיים מהווים עניין שכיח. מפרק הברך מהווה ציר חשוב ומרכזי בחיינו. חשיבותו ומרכזיותו חושפים אותו לעומסים קיצוניים ועקב כך לפגיעות וכאבים. כאבי גדילה מתוארים ככאבים לעתים כאבים פועמים בקדמת הירך, בשוקיים מאחור או בחלק האחורי של הברכיים הפוגעים בילדים בגילים 3 – 12 שנים. לרוב הכאבים מופיעים מאוחר ביום או בלילה ועלולים להיות חמורים ולהעיר את הילד משנתו. הכאבים יכולים להיות קלים או חמורים להימשך מספר דקות או מספר שעות ולחלוף עד הבוקר. הכאבים יכולים להופיע לסרוגין כל מספר ימים ולעתים להופיע כל יום. חשוב לציין שהכאבים הללו מתחילים ללא רקע טראומטי.

ברוב המקרים ההורים מרגיעים את הילדים שמדובר בבעיה חולפת וממתינים מספר ימים. כאשר הכאבים אינם חולפים מגיע התור של הרופא להרגיע את ההורים ואת הילד. הרופא מסביר שמדובר בסך הכול בכאבי גדילה. זה כלום, זה יעבור כך הוא אומר. יש מומחים האומרים שאין הוכחות לכך שכאבי גדילה אכן קיימים. לטענת המומחים הכאבים הללו נובעים מסף כאב נמוך או לעתים בגלל בעיות פסיכולוגיות.

האמנם? על פי המחקר הנוכחי מתברר שילדים הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח עם התבגרותם בעיות ברכיים אחרות. בעיקר מסיבה זאת רצוי לאבחן ולטפל ללא דיחוי בכאבי ברכיים אצל ילדים ונערים.

כאבי גדילה בברכיים – רקע

כאבי גדילה נשמע אומנם כמשהו שאנו יודעים את מקורו. האמת הפשוטה היא שלמדע אין מושג ירוק מה גורם לכאבים הללו. במטרה ללמוד את המאפיינים של כאבי גדילה עקבו החוקרים הדנים אחר 3,000 נערים. ישנה נטייה להתעלם מכאבים בברכיים בקרב נערים ההמוגדרים ככאבי גדילה. לטענת החוקרים כאבי ברכיים הנובעים מכאבי גדילה שכיחים יותר ממה שסברנו. ילדים אלה נפגעים בטווח הקצר ובטווח הארוך. בטווח הקצר הם אינם מבצעים פעילות גופנית סדירה והתפתחותם הפיזית והחברתית נפגעת.

על פי נתוני המחקר מתברר שישנה גם פגיעה ארוכת טווח:

 • שליש מהנערים בגילים 12 – 19 חשים כאבים מסוג זה בקדמת הברכיים
 • בקרב מחציתם הכאבים הללו הופכים להיות כרוניים
 •  25% מהאנשים שעברו ניתוח להחלפת ברך סבלו בנערותם מכאבי גדילה בברכיים
 • הניתוח להחלפת מפרק התבצע בגלל דלקת פרקים ניוונית במפרק הפטלופמורל.
כאבי גדילה בברכיים
כאבי גדילה בברכיים

למרות ששמם מרמז שתוך זמן קצר המיחושים יחלפו זה לא תמיד קורה. לפעמים הכאבים הללו ממשיכים הלאה ומסמנים את האפשרות שהילד יסבול ברבות השנים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים. מסיבה זאת חשוב לטפל בכאבי הברכיים גם כאשר הם מוגדרים ככאבי גדילה.

התעלמות "מכאבי גדילה" מעלה את הסבירות שהם יהפכו להיות כרוניים. התעלמות כזאת מעלה את הסבירות שמאוחר יותר בהמשך החיים, הנער שהפך כבר לאיש יסבול מדלקת פרקים ניוונית. חשוב שקלינאים יתחילו להתייחס בצורה יותר רצינית לכאבים המופעים בברכיים של הנערים.

דלקת פרקים ניוונית בברך

כאבי ברכיים הם מהבעיות השכיחות ביותר לאדם. כאבי גדילה מהווים חלק שולים מהגורמים לכאב זה. כאבים בברכיים נגרמים לרוב בגלל נזק לאחת או יותר מרקמות הברך ובכלל זה:

 • עצמות
 • סחוסים
 • מיניסקוסים
 • רצועות
 • גידים
 • שרירים
 • בורסות ועוד
 • הגורם העיקרי לכאבי ברכיים הוא עומס יתר חוזרני נזק מצטבר הנוצר על הברכיים. דוגמאות לפעילות חוזרנית כזאת כוללות:
 • ריצה
 • רכיבת אופניים
 • עלייה וירידה מרובה בדרגות
 • סקוואטים ועוד

כאבים בברכיים עלולים להתפתח גם על רקע טראומטי כגון פציעת ספורט, נפילה או תאונת דרכים. עם זאת אין לשכוח שכאב בברך עלול להיות מושלך מנזק בגב התחתון. גורם שכיח נוסף להתפתחות כאב בברכיים הן דלקות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית.

העומסים המוטלים על מפרקי הברכיים חושפים אותם להתפתחות דלקת פרקים ניוונית ושחיקת סחוסים. מיליוני בני אדם ברחבי העולם סובלים מדלקת פרקים ניוונית בברכיים. גיל מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות דלקת כזאת. ככול שאנו מתבגרים הסיכון שלנו לחלות במחלה הזאת גבוה יותר. בגיל 85 שנים מעל למחצית מהציבור האמריקאי יחלה בדלקת פרקים ניוונית בברך אחת לפחות (נתונים משנת 2008 על פי משרד הבריאות האמריקאי).

Aarhus University, news release, July 29, 2014

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקות מעי וחרדות מה הקשר

חרדות ודלקות מעי

דלקות מעי וחרדות מתקיימות לעתים קרובות יחדיו. מחלות מעי דלקתיות פוגעות באיכות חייהם של אנשים רבים בגילים שונים בכול רחבי העולם. הסימנים והתסמינים של המחלות הללו הם פיזיים בעיקרם אך כוללים גם סימנים ותסמינים נפשיים כגון דיכאון וחרדות.

דלקת במרפק

דלקת במרפק

דלקת במרפק שכוללת בין היתר מיחושים, מגבלות תנועה וקשיי תפקוד הם עניין שכיח בכלל ובקרב שחקני טניס ושחקני גולף בפרט. חשוב להיות מודע לגורמים ולגורמי הסיכון לפגיעה במפרק הזה כדי להתנהל נכון ולמנוע התפתחות סימנים ותסמינים כרונים. 

כאבי רגליים אבחון

כאבי רגליים אבחון

כאבי רגליים? אבחון עצמי ובמידת הצורך אבחון מקצועי מהיר יאפשרו טיפול מהיר ומניעת נזק בלתי הפיך. מיחושים בגפה התחתונה יכולים להתפתח בגלל ליקוי בזרימת דם, בעיות נוירולוגיות, דלקות זיהומיות אך ברוב המקרים הגורם יהיה עומס יתר, פציעה ו/או שחיקה ובלאי המתפתחים עם הגיל.