ויוקס תרופה קטלנית

ויוקס תרופה קטלנית

ויוקס תרופה קטלנית. Vioxx היא תרופה נוגדת דלקת שאינה סטרואידים שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

בחודש מאי 1999 אושרה התרופה לשיווק על ידי ה- FDA האמריקאי. התרופה הפכה ללהיט כנגד כאבים בכלל ובעיקר נגד כאבים ראומטיים וכאבי מחזור. כול מי שסבל מפגיעה במערכות שריר ושלד ובכלל זה:

או כול כאב אחר הסתובב מרוצה עם ויוקס בכיסו. הרופאים הרבו להמליץ על התרופה וזו נחטפה מן המדפים.

ויוקס תרופה קטלנית – רקע

ויוקס תרופה קטלנית
ויוקס תרופה קטלנית

ההתלהבות הגדולה מויוקס נבעה מהעובדה שתרופה זאת יחד סלברקס (Celebrex) היו פיתוח חדש של תרופות אנטי דלקתיות. תרופות אלה בלמו לצורך הפחתת הדלקת רק את פעילותו של אנזים הקרוי קוקס 2. התרופות אנטי דלקתיות האחרות בלמו גם את הפעילות של אנזים הקרוי קוקס 1. פגיעה זאת באנזים קוקס 1 האחראי לתקינותו של הרקמה המצפה את הקיבה גרמה לכיבים ובמקרים קשים אף למוות.

בשימוש תרופתי ארוך טווח ובמינונים גבוהים התרופות האנטי דלקתיות מן הדור הקודם כגון:

  • אספירין
  • נפרוקסן
  • דיקלופנק
  • איבופרופן ועוד

מעלות את הסיכון למחלות כלי דם, התקפי לב ושבץ מוחי בשיעור דומה לתרופות האנטי דלקתיות החדשות.

עד לאחרונה היה מקובל שהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות מן הדור הקודם כרוך בסיכון להזיק בעיקר למערכת העיכול ולהתפתחות דימומים. מחקרים אחרים מצאו ששימוש ארוך טווח ובמינונים גבוהים בתרופות אנטי דלקתיות מן הדור הקודם כגון אספירין, נפרוקסן, ואיבופרופן מעלות גם את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי.

ויוקס – המחקר וממצאיו

במחקר נרחב (BMJ. 2006 Jun 3;332(7553):1302-8) עם משתתפים רבים נמצא שאין הבדל ממשי ברמת ההשפעה השלילית על בריאות כלי הדם התקפי לב ושבץ מוחי הנגרמת על ידי תרופות אנטי דלקתיות ולא משנה אם מדובר בתרופות החדישות הסלקטיביות מהדור החדש (Cox-2 inhibitors) כגון ויאוקס (שהפצתו נעצרה בשנת 2004), בקסטרה (הפצתו נאסרה ב2005) וסלברקס (עדיין משווק) או בתרופות הישנות שאינן סלקטיביות (Non-cox-2 medications). יש לציין שהאיבופרופן נמכרת גם תחת השמות מוטרין ואדויל והדיקלופן נימכר גם תחת השמות קטפלם וגם וולטרן. התרופה נפקרוסן המוכרת גם בשמות נרוסין, נקסין ופוינט לא הראתה רמת סיכון דומה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

כאבי ראש בקרב ילדים

כאב ראש אצל ילדים

כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול להיות רציני אפילו מסכן חיים. חשוב לזהות את מקור הכאב.

יציבה לקויה איך היא פוגעת בבריאות

יציבה לקויה והשפעתה על הבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.