ויוקס תרופה קטלנית

ויוקס תרופה קטלנית

ויוקס תרופה קטלנית. Vioxx היא תרופה נוגדת דלקת שאינה סטרואידים שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה אסורה לשיווק לאחר שהתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

בחודש מאי 1999 אושרה התרופה לשיווק על ידי ה- FDA האמריקאי. התרופה הפכה ללהיט כנגד כאבים בכלל ובעיקר נגד כאבים ראומטיים וכאבי מחזור. כול מי שסבל מפגיעה במערכות שריר ושלד ובכלל זה:

או כול כאב אחר הסתובב מרוצה עם ויוקס בכיסו. הרופאים הרבו להמליץ על התרופה וזו נחטפה מן המדפים.

ויוקס תרופה קטלנית – רקע

ויוקס תרופה קטלנית
ויוקס תרופה קטלנית

ההתלהבות הגדולה מויוקס נבעה מהעובדה שתרופה זאת יחד סלברקס (Celebrex) היו פיתוח חדש של תרופות אנטי דלקתיות. התרופות החדישות חולקו באופן נדיב כדי "לרפא" מגוון פציעות ונזקי גוף שהתרחשו מעבודה, מספורט או בחיי השגרה. פציעות אלה כללו:

קבוצת תרופות זאת בלמה לצורך הפחתת הדלקת רק את פעילותו של אנזים הקרוי קוקס 2. התרופות אנטי דלקתיות האחרות בלמו גם את הפעילות של אנזים הקרוי קוקס 1. פגיעה זאת באנזים קוקס 1 האחראי לתקינות הרקמה המצפה את הקיבה גרמה לכיבים ובמקרים קשים אף למוות.

בשימוש תרופתי ארוך טווח ובמינונים גבוהים התרופות האנטי דלקתיות מן הדור הקודם כגון:

  • אספירין
  • נפרוקסן
  • דיקלופנק
  • איבופרופן ועוד

מעלות את הסיכון למחלות כלי דם, התקפי לב ושבץ מוחי בשיעור דומה לתרופות האנטי דלקתיות החדשות.

עד לאחרונה היה מקובל שהשימוש בתרופות אנטי דלקתיות מן הדור הקודם כרוך בסיכון להזיק בעיקר למערכת העיכול ולהתפתחות דימומים. מחקרים אחרים מצאו ששימוש ארוך טווח ובמינונים גבוהים בתרופות אנטי דלקתיות מן הדור הקודם כגון אספירין, נפרוקסן, ואיבופרופן מעלות גם את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי.

ויוקס – המחקר וממצאיו

מסקנות מחקר נרחב (BMJ. 2006 Jun 3;332(7553):1302-8) עם משתתפים רבים:

  • אין הבדל ממשי ברמת ההשפעה השלילית על בריאות כלי הדם התקפי לב ושבץ מוחי הנגרמת על ידי תרופות אנטי דלקתיות
  • לא משנה אם מדובר בתרופות החדישות הסלקטיביות מהדור החדש (Cox-2 inhibitors) כגון ויאוקס (שהפצתו נעצרה בשנת 2004), בקסטרה (הפצתו נאסרה בשנת 2005) וסלברקס (עדיין משווק) או בתרופות הישנות שאינן סלקטיביות (non-cox-2 medications).

יש לציין שהאיבופרופן נמכרת גם תחת השמות מוטרין ואדויל. הדיקלופן נימכר גם תחת השמות קטפלם וגם וולטרן. התרופה נפקרוסן המוכרת גם בשמות נרוסין, נקסין ופוינט לא הראתה רמת סיכון דומה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

קליקים בברך

קליקים בברך אבחון וטיפול

קליקים בברך?, אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים קשים יותר במפרק הזה. אם גם המפרק שלכם משמיע לעתים רעשים בעת הליכה או כפיפה? סביר להניח שלא מדובר נזק משמעותי ואינכם צריכים להיות מוטרדים מכך. עם זאת, רעש תכוף או קבוע עלולים להעיד על דלקת פרקים ניוונית.

בורסיטיס במרפק אבחון וטיפול

בורסיטיס במרפק אבחון וטיפול

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס – זוהי דלקת בשק הקרוי בורסה או אמתחת המצוי בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. הגורם לדלקת (בורסיטיס) הוא חיכוך מתמשך על משטח קשיח של החלק התחתון של הפרק. 

כאבים בגפה העליונה

כאבים בגפה העליונה גורמים

כאבים ביד? גורמים אפשריים לכך עשויים להועיל לתהליך האבחון. הסימנים והתסמינים הנובעים מהפגיעה תלויים בסוג הנזק, חומרת הנזק ומיקומו. מיחושים אלו יכולים להיות חריפים או קלים ולהופיע בכל אזור בגפה העליונה תלוי בסוג הרקמה ובאופי הפגיעה.