יוגה לכאבי גב אבל בזהירות

כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  יוגה לכאבי גב אבל בזהירות! ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. יוגה גם מועילה לחולים הסובלים מסימנים ותסמינים כרוניים בעמוד השדרה המותני והאגן אך יוגה אינה נטולת סיכונים. אם אתם בוחרים לתרגל יוגה כדרך לטפל בכאבי הגב שלכם קחו בחשבון שמדובר בסוג פעילות גופנית שיכולה לעשות לכם טוב אבל יכולה גם לפצוע אתכם. אז זכרו: פעילות גופנית היא קריטית לטיפול בכאבי גב. על פי העיקרון הזה ניתן לתרגל גם יוגה לכאבי גב אבל בזהירות.

  כירופרקטים, ובכלל זה כותב שורות אלה ורוב בעלי המקצוע אשר עוסקים בטיפול ושיקום בבעיות בעמוד השדרה ממליצים באופן עקבי על פעילות גופנית כדרך מעולה למנוע מגוון תסמונות כאב כולל בין היתר כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ואפילו את כאבי הגב אצל הילדים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   יוגה לכאבי גב אבל בזהירות – רקע

   ואכן מחקרים רבים מאשרים את היכולת של פעילות גופנית ובכלל זה יוגה לשפר את היכולות של הגוף ובכך למנוע מגוון בעיות גב ובעיות במערכת שריר ושלד. יתרון נוסף של פעילות גופנית שנעשית נכון היא הקלה בכאבים קיימים והאצה בתהליכי הריפוי. עם זאת אנו חוזרים ומזהירים מפני המחשבה שיש פעילות גופנית יעילה ובכלל זה יוגה, שהיא בטוחה לחלוטין ואינה נושאת שום סיכון לפציעות בכלל ולפציעות גב בפרט. כל פעילות גופנית ללא יוצא מן הכלל כרוכה בסיכון מסוים לפציעות. הדרך לצמצם את הסיכון היא פשוט להקשיב לגוף או אם תרצו לפתח מודעות. הגוף אומר לנו (אם רק נקשיב) כל מה שאנו צריכים לדעת.

   האם ניתן לסמוך על המדריך?

   התשובה היא לא. אין מדריך יוגה, טוב ככל שיהיה, שיכול לדעת טוב מכם מה נכון ומה לא נכון עבורכם. מדריך יוגה טוב יכול לצמצם את הסיכונים ולהנחות אותכם לגבי אופן ביצוע נכון יותר ומדויק יותר של התרגילים, אבל, אין המדריך יכול להגיע לרמת המודעות שלכם לגבי התחושות שהגוף שלכם משדר. לכן אין תחליף להקשבה שלכם לגופכם על מנת למנוע פציעות. לשם כך עליכם להתרכז בגופכם ובגופכם בלבד ולא במה עושה השכן שלכם על מזרן האימונים הסמוך. כואב? מציק? עצרו!.

   יוגה לכאבי גב – על פי הניו יורק טיימס

   בעיתון הארץ מצוטט מאמר (201219) שהתפרסם בניו יורק טיימס שכותרתו "הצד המסוכן של היוגה". כותרת המשנה של אותו מאמר היא "מדריכים בארצות הברית מזהירים מפני עלייה בהיקף הפציעות בקרב מתרגלים". על פי המאמר מספר המתאמנים ביוגה אכן מצוי בעלייה אך כך גם מספר הפציעות הבלתי הפיכות שהיא גורמת. על פי המאמר הפציעות הללו מיוחסות למדריכים בעלי אגו. מדריך יוגה בכיר שמצוטט במאמר מספר על כך שמלבד הפציעות שגורמים חלק ממורי היוגה לתלמידים שלהם, מורים רבים סובלים בעצמם מבעיות בריאותיות קשות עקב שחיקה ונזקי גוף אחרים שנגרמו להם מביצוע יוגה באופן הרסני. חלק מאותם מדריכים עוברים עקב כך ניתוחים להחלפת מפרקים וניתוחי גב.

   יוגה לכאבי גב – המחקרים

   כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות
   כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות

   על פי המחקר שנערך בארצות הברית יוגה מועילה לכאבי גב כרוניים יותר מתרגילי ספורט כלליים או מספר הדרכה עצמית בנושא. עוד מצאו החוקרים שיוגה מעודנת מפחיתה את הצורך בתרופות נגד כאבי גב תחתון.

   לדעת החוקרים השילוב בין ההשפעה הגופנית לזו הנפשית היא היתרון של היוגה לעומת פעילות גופנית אחרת. אלה מה? החוקרים סבורים שיוגה בגרסאות היותר אגרסיביות שלה ועם תנוחות מתקדמות עלולה גם לעורר או להחמיר כאבי צוואר וגב תחתון בעיקר כאבים הנובעים מנזק לדיסקים הבין חולייתיים. מחקר זה מחייב את מדריכי היוגה למשנה זהירות בעיקר לגבי חולים עם כאבי גב שמקורם נזק לדיסק מותני.

   יוגה גורם לאנשים עם כאבי גב להתנועע. כך קובע מחקר אחר שנערך באנגליה ופורסם בארצות הברית (Annals of Internal Medicine, Nov., 2011). על פי המחקר הזה יוגה אכן משפרת את התנועה אך רמת הכאבים בגב נותרת דומה. מחקר אחר שנערך בארצות הברית ופורסם השנה (2011) בארכיב לרפואה פנימית מוצא שדווקא כאב הגב הוא זה שפוחת עם שיעורי יוגה. התוצאות הן מבחינת הכאב והן מבחינת היכולת לנוע היו טובות יותר מיד עם סיום שיעור היוגה.

   יוגה לכאבי גב – יתרונות

   ליוגה יתרונות הן בתחום הפיזי והן בתחום הנפשי. מבחינה פיזית- ביוגה נחזק ונגמיש קבוצות שרירים באופן משולב על ידי שהייה בתנוחות ועל ידי ביצוע תנועות. הרבה מהתנוחות ביוגה מחזקות את שרירי הליבה הכוללים גם את שרירי הגב ואת שרירי הבטן. שרירים אלו מהווים חלק עיקרי משרירי הליבה התומכים, מגנים ומפעילים את הגב התחתון. טיפוח שרירים אלו מהווה מקדם הגנה חשוב עבור הגב התחתון. היוגה משפרת את היציבה ועל ידי כך מפחיתה עומסים שליליים על הגב. כמו כן ביוגה התרגילים נעשים בשילוב תרגילי נשימה המשפרים את היכולת להירגע ואת זרימת הדם. רגיעה זו חשובה שכן מתח מהווה גורם משמעותי בגרימת כאבי גב.

   יוגה לכאבי גב – חסרונות

   כאמור, עם כל היתרונות הידועים של היוגה יש לזכור שתנוחות יוגה מסוימות עלולות, בעיקר כאשר אינן מבוצעות נכון (או אינן יכולות להתבצע נכון בגלל מגבלות גופניות) ליצור לחץ מוגבר על הדיסקים הבין חולייתיים. ללחץ מוגבר זה עלולה להיות משמעות קלינית במיוחד כאשר יש כבר נזק ראשוני לדיסקים. תנוחת הנר היא דוגמה לתנוחה המפעילה עומס מוגבר על חוליות הצוואר ועלולה לגרום נזק לדיסקים צוואריים ואילו תנוחת ברכת השמש היא דוגמה לתנוחה שעלולה ליצור עומס מוגבר על חוליות המותן ולהזיק לדיסקים מותניים. לסיכום עשו יוגה אבל תוך הקשבה לגוף.

   המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב הגורמות לכאבי גב כולל כאבי שרירים וכמובן כאבי גב תחתון במהלך היריון שעשויות להימנע על ידי פעילות גופנית נכונה כולל יוגה. אך כאמור חייבים לזכור שפעילות גופנית כולל יוגה שאינה מתבצעת נכון מזיקה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע