כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות
כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות

כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות! ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. יוגה גם מועילה לחולים הסובלים מסימנים ותסמינים כרוניים בעמוד השדרה המותני והאגן אך יוגה אינה נטולת סיכונים. אם אתם בוחרים לתרגל יוגה כדרך לטפל בכאבי הגב שלכם קחו בחשבון שמדובר בסוג פעילות גופנית שיכולה לעשות לכם טוב אבל יכולה גם לפצוע אתכם. אז זכרו: במצב שבו אתם חשים כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות.

כירופרקטים, ובכלל זה כותב שורות אלה ורוב בעלי המקצוע אשר עוסקים בטיפול ושיקום בבעיות בעמוד השדרה ממליצים באופן עקבי על פעילות גופנית כדרך מעולה למנוע מגוון תסמונות כאב כולל בין היתר כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ואפילו את כאבי הגב אצל הילדים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות – רקע

ואכן מחקרים רבים מאשרים את היכולת של פעילות גופנית ובכלל זה יוגה לשפר את היכולות של הגוף ובכך למנוע מגוון בעיות גב ובעיות במערכת שריר ושלד. יתרון נוסף של פעילות גופנית שנעשית נכון היא הקלה בכאבים קיימים והאצה בתהליכי הריפוי. עם זאת אנו חוזרים ומזהירים מפני המחשבה שיש פעילות גופנית יעילה ובכלל זה יוגה, שהיא בטוחה לחלוטין ואינה נושאת שום סיכון לפציעות בכלל ולפציעות גב בפרט. כל פעילות גופנית ללא יוצא מן הכלל כרוכה בסיכון מסוים לפציעות. הדרך לצמצם את הסיכון היא פשוט להקשיב לגוף או אם תרצו לפתח מודעות. הגוף אומר לנו (אם רק נקשיב) כל מה שאנו צריכים לדעת.

האם ניתן לסמוך על המדריך?

התשובה היא לא. אין מדריך יוגה, טוב ככל שיהיה, שיכול לדעת טוב מכם מה נכון ומה לא נכון עבורכם. מדריך יוגה טוב יכול לצמצם את הסיכונים ולהנחות אותכם לגבי אופן ביצוע נכון יותר ומדויק יותר של התרגילים, אבל, אין המדריך יכול להגיע לרמת המודעות שלכם לגבי התחושות שהגוף שלכם משדר. לכן אין תחליף להקשבה שלכם לגופכם על מנת למנוע פציעות. לשם כך עליכם להתרכז בגופכם ובגופכם בלבד ולא במה עושה השכן שלכם על מזרן האימונים הסמוך. כואב? מציק? עצרו!.

יוגה לכאבי גב – על פי הניו יורק טיימס

בעיתון הארץ מצוטט מאמר (201219) שהתפרסם בניו יורק טיימס שכותרתו “הצד המסוכן של היוגה”. כותרת המשנה של אותו מאמר היא “מדריכים בארצות הברית מזהירים מפני עלייה בהיקף הפציעות בקרב מתרגלים”. על פי המאמר מספר המתאמנים ביוגה אכן מצוי בעלייה אך כך גם מספר הפציעות הבלתי הפיכות שהיא גורמת. על פי המאמר הפציעות הללו מיוחסות למדריכים בעלי אגו. מדריך יוגה בכיר שמצוטט במאמר מספר על כך שמלבד הפציעות שגורמים חלק ממורי היוגה לתלמידים שלהם, מורים רבים סובלים בעצמם מבעיות בריאותיות קשות עקב שחיקה ונזקי גוף אחרים שנגרמו להם מביצוע יוגה באופן הרסני. חלק מאותם מדריכים עוברים עקב כך ניתוחים להחלפת מפרקים וניתוחי גב.

יוגה לכאבי גב – המחקרים

כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות
כאבי גב תרגלו יוגה אבל בזהירות

על פי המחקר שנערך בארצות הברית יוגה מועילה לכאבי גב כרוניים יותר מתרגילי ספורט כלליים או מספר הדרכה עצמית בנושא. עוד מצאו החוקרים שיוגה מעודנת מפחיתה את הצורך בתרופות נגד כאבי גב תחתון.

לדעת החוקרים השילוב בין ההשפעה הגופנית לזו הנפשית היא היתרון של היוגה לעומת פעילות גופנית אחרת. אלה מה? החוקרים סבורים שיוגה בגרסאות היותר אגרסיביות שלה ועם תנוחות מתקדמות עלולה גם לעורר או להחמיר כאבי צוואר וגב תחתון בעיקר כאבים הנובעים מנזק לדיסקים הבין חולייתיים. מחקר זה מחייב את מדריכי היוגה למשנה זהירות בעיקר לגבי חולים עם כאבי גב שמקורם נזק לדיסק מותני.

יוגה גורם לאנשים עם כאבי גב להתנועע. כך קובע מחקר אחר שנערך באנגליה ופורסם בארצות הברית (Annals of Internal Medicine, Nov., 2011). על פי המחקר הזה יוגה אכן משפרת את התנועה אך רמת הכאבים בגב נותרת דומה. מחקר אחר שנערך בארצות הברית ופורסם השנה (2011) בארכיב לרפואה פנימית מוצא שדווקא כאב הגב הוא זה שפוחת עם שיעורי יוגה. התוצאות הן מבחינת הכאב והן מבחינת היכולת לנוע היו טובות יותר מיד עם סיום שיעור היוגה.

יתרונות

ליוגה יתרונות הן בתחום הפיזי והן בתחום הנפשי. מבחינה פיזית- ביוגה נחזק ונגמיש קבוצות שרירים באופן משולב על ידי שהייה בתנוחות ועל ידי ביצוע תנועות. הרבה מהתנוחות ביוגה מחזקות את שרירי הליבה הכוללים גם את שרירי הגב ואת שרירי הבטן. שרירים אלו מהווים חלק עיקרי משרירי הליבה התומכים, מגנים ומפעילים את הגב התחתון. טיפוח שרירים אלו מהווה מקדם הגנה חשוב עבור הגב התחתון. היוגה משפרת את היציבה ועל ידי כך מפחיתה עומסים שליליים על הגב. כמו כן ביוגה התרגילים נעשים בשילוב תרגילי נשימה המשפרים את היכולת להירגע ואת זרימת הדם. רגיעה זו חשובה שכן מתח מהווה גורם משמעותי בגרימת כאבי גב.

חסרונות

כאמור, עם כל היתרונות הידועים של היוגה יש לזכור שתנוחות יוגה מסוימות עלולות, בעיקר כאשר אינן מבוצעות נכון (או אינן יכולות להתבצע נכון בגלל מגבלות גופניות) ליצור לחץ מוגבר על הדיסקים הבין חולייתיים. ללחץ מוגבר זה עלולה להיות משמעות קלינית במיוחד כאשר יש כבר נזק ראשוני לדיסקים. תנוחת הנר היא דוגמה לתנוחה המפעילה עומס מוגבר על חוליות הצוואר ועלולה לגרום נזק לדיסקים צוואריים ואילו תנוחת ברכת השמש היא דוגמה לתנוחה שעלולה ליצור עומס מוגבר על חוליות המותן ולהזיק לדיסקים מותניים. לסיכום עשו יוגה אבל תוך הקשבה לגוף.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב הגורמות לכאבי גב כולל כאבי שרירים וכמובן כאבי גב תחתון במהלך היריון שעשויות להימנע על ידי פעילות גופנית נכונה כולל יוגה. אך כאמור חייבים לזכור שפעילות גופנית כולל יוגה שאינה מתבצעת נכון מזיקה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן