לבחור מאמן כושר אישי
לבחור מאמן כושר אישי

לבחור מאמן כושר אישי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


לבחור מאמן כושר אישי הוא הליך חשוב לפני שאתם מתחילים להתאמן? לבחור נכון את מאמן הכושר שאתו תעבדו בחודשים הבאים מחייב גם תשומת לב רבה. אימון עם מאמן אישי ידחוף גם את העצלנים שבקרבנו לאימון משמעותי ועקבי. מאמנים אישיים טובים משפרים את מרכיבי הכושר הגופני ואת הביצועים של אתלטים מקצועיים ברחבי העולם. מאמן גרוע יפגע בכם.

מאמנים אישיים לא צריכים להיות נחלתם הבלעדית של ספורטאים מקצועיים. כול אחד מאתנו ללא הבדל גיל, מין או מצב גופני יכול וצריך ליהנות מהשירותים שלהם. יחד עם זאת מאמן אישי גרוע שאינו יודע להתאים את רמת האימון וסוג האימון לחניך שלו חושף אותו לסיכון גבוה לפציעות ספורט. פציעות שרירים בכתף, פריצת דיסק בגב התחתון או בצוואר, שחיקות של סחוסים בברכיים ועוד הן פציעות שכיחות שאני רואה במרפאתי שנגרמו בגלל הנחיות המאמן או בגלל שהמאמן “לא שם לב” לחניך. מאידך בחדר הכושר שבו אני מתאמן אני רואה הרבה יותר מקרים שבהם המדריך האישי משביח את הבריאות ואת היכולות של המתאמן שלו. חשוב לזכור, פציעות קשות וממושכות עלולות לעצור את האימונים שלכם באופן מוחלט עם כול המשתמע מכך מבחינה בריאותית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןלבחור מאמן כושר אישי – למה צריך מאמן כושר?

באופן רגיל כאשר אין מגבלות כלשהן המאמן יתאים ליכולות שלכם תכנית אימון הכוללת אימונים אירוביים, אימוני כוח, אימוני שיווי משקל ועוד. את התכנית ירכיב המאמן לאחר שיעור ניסיון שבו בחן את היכולות שלכם. המאמן שלכם יציב מטרות ברות השגה, ישגיח על אופן ביצוע האימון ויעודד עקביות באימונים. המאמן ישגיח שאתם עובדים נכון ואינכם חשופים לפציעות, יזהה מתי קשה או קל לכם מידי ויבצע שינויים בתכנית האימונים. במידה ומטרת האימונים שלכם היא לא רק כושר גופני על מרכיביו השונים אלא גם שיקום מפציעה יעמוד המאמן בקשר עם הכירופרקט שלכם כדי לקבל הנחיות. אך ראשית יש לבחור מאמן מתאים.

לבחור מאמן כושר אישי – מה לבדוק?

השכלה / הכשרה

לא כול המאמנים עברו הכשרה דומה. חלק מהם עבר הכשרה בת מספר חודשים בלבד בעוד שמאמנים אחרים מעלי תארים אקדמאים בתחום או סיימו בתי ספר למאמנים. גיליתי במהלך השנים שישנם מאמנים טובים ומוכשרים שלא זכו להשכלה רחבה בתחום ולמרות זאת צריך להעניק עדיפות לבעלי ההשכלה המקיפה. מאמנים עם השכלה מתאימה בתחום מצוידים בידע האנטומי והפיזיולוגי הנדרש כדי להפחית את הסיכון לפציעות.

שנות ניסיון

נתון נוסף שיש לברר הוא מספר שנות הניסיון כמאמנים. הרבה פעמים שנים של ניסיון באימון אנשים מחפים על השכלה חסרה. רק בעבודה אינטנסיבית עם אנשים אתה לומד להכיר את המגבלות שלהם, מה מותר ומה אסור, מתי לדחוף לעוד חזרה ומתי להניח ועוד.

אישיות מתאימה

עבודה עם מאמן אישי באופן צמוד מספר פעמים בשבוע ולאורך חודשים דורשת התאמה גם ברמה של האישיות. נכון, אתם כאן כדי לעבוד ולא לבלות אבל בכל זאת מאמן או מאמנת עם תכונות מתאימות עשויות להפחית את הטרדה שבאימונים. לכן, כדאי לנסות להתרשם גם מהאופי ומהתנהלות של המאמן או מאמנת. האם יהיה לכם כיף ומעניין להתאמן איתם לאורך זמן?

המלצות

תוכלו גם לבקש המלצות ממתאמנים בהווה או בעבר. סביר להניח שמאמן שעבד עם מספר רב של אנשים תוך שהוא גורם להם להתמיד, להיות מרוצים ולא לפצוע אותם יהיה טוב גם עבורכם. המאמן או המאמנת שאתם רוצים לגייס אינם מספקים המלצות? תמשיכו לחפש!.

התאמה של לוחות זמנים

יש להניח שאימוני כושר אינה הפעילות היחידה שלכם במשך היום. בטוח שיש לכם דברים נוספים על הראש כולל עבודה, עיסוקים עם הילדים, חברים ועוד. אנו נוטים לבטל אימוני הכושר שאינם משובצים במשבצת זמן נוחה. לכן חשוב גם לבדוק האם המאמן או המאמנת הללו מתאימים לכם גם בכול הנוגע ללוח הזמנים שלהם. האם הם יוכלו לאמן אתכם בשעות שנוחות לכם?

עלויות

יש כמובן את נושא העלות. עלויות של אימון אישי נעות בין 150-200 שח. בררו האם תקבלו הנחה על תשלום מראש על מספר שיעורים. עשו את החשבון שלכם והחליטו כמה שווה לכם לשלם. אל תשכחו לברר מה המדיניות של המאמן בכול הנוגע לביטולים.

לבחור מאמן כושר אישי לצורך שיקום

ראשית חשוב שנציין כבר בהתחלה: ללא פעילות גופנית אין שיקום וללא שיקום הסיכון של התפתחות פציעות ספורט חוזרות או פציעות חוזרות אחרות הוא גבוה. מאמן אישי טוב יכול ליישם באופן מדויק וזהיר את ההנחיות שקיבל מהכירופרקט ולאפשר לחולה אימון בטוח ושיקום יעיל ומהיר. מאמן אישי לצורך שיקום נדרש לידע וניסיון נרחבים יותר. מאמן מסוג זה צריך ללכת על קרקע בטוחה בלבד. כאשר יש ספק לגבי פעולה מסוימת הוא צריך להתייעץ עם הקלינאי ששלח את המתאמן ורק לאחר מכן לבצע אותה.

מתי המאמן כושר אינו טוב ויש להחליפו?

בחירת מאמן כושר אישי מתאים מחייבת מחשבה. אך לפעמים גם לאחר שבועות וחודשים של אימונים הבחירה שלכם עלולה להתגלות כלא נכונה. אי התקדמות שלכם גם לאחר שבועות וחודשים של אימונים או התנהגויות שונות של המאמן אמורים להציב דגלים אדומים מעל הבחירה שלכם ולגרום לכם לשקול להחליף מאמן אישי. להן מספר דוגמאות להתנהלות שאינה תקינה שבגינן מומלץ להחליף מאמן כושר אישי:

חוסר מקצועיות

לבחור מאמן כושר אישי
לבחור מאמן כושר אישי

מאמן כושר אישי מקצועי ידחוף אתכם החוצה מאזור הנוחות שלכם בכול הנוגע לרמת הקושי באימונים אך גם אמור לדאוג לכך שלא תפצעו. מאמן אישי טוב ייקח בחשבון את יכולות היסוד שלכם ואת מצבכם הרפואי, יוודא שהאימון יבוצע נכון ומדויק, יקפיד על הדרגתיות תוך שמירה על זמני מנוחה והתאוששות. אין לבצע את הנחיות המאמן במידה והן גורמות להופעת כאב. כאבים ופציעות מרובות מעידים על חוסר מקצועיות.  במידה ואתם מרבים להיפצע החליפו מאמן.

“מעניק” עצות שלא מתחום התמחותו

למאמני כושר אישיים ידע רב אך מוגדר ותחום. לעתים מתוך רצון טוב עלולים המאמנים לגלוש ולתת עצות בתחומים שבהם אינם מבינים כמו למשל בתזונה או ברפואה או שאינם מבינים מספיק. בכול בעיה בריאותית יש להתייעץ עם בעלי המקצוע המתאימים בלבד. אין לבצע את הנחיות המאמן במידה והן סותרות את ההנחיות שקיבל מהכירופרקט או מבעל המקצוע הרפואי שהפנה אתכם אליו.

עסוק בעניינים אחרים

עוד חשוב לוודא שאתם מתאמנים יותר מאשר מדברים. הזמן שלכם יקר ואתם רוצים לנצל אותו באופן היעיל ביותר מאמן כושר אישי שמבזבז את זמנכם על פטפוטים חברתיים אתכם או עם הסובבים או מרבה לדבר בטלפון אינו המדריך המתאים. החליפו אותו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני…

 • לשיפור הקוגניציה שפרו כושר גופני

  כושר גופני לשיפור הקוגניציה היא אסטרטגיה נכונה! פעילות גופנית קבועה מעניקה יתרונות בריאותיים רבים. על פי המחקר מבוגרים שמצויים בכושר…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן