ספורט בלבד לא מספיק להרזיה

רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק

ספורט בלבד לא מספיק להרזיה! על מסקנה זאת כבר אין חולק. עודף משקל והשמנה מהווים גורמי סיכון למגוון אדירים להתפתחות מחלות שונות. בין המחלות שנקשרות להשמנה נציין דלקות פרקים ובכלל זה: דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה, במפרקי הירך ובברכיים. וכן מחלות קטלניות כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, וסוגים מסומים של סרטן.

מסיבות אסתטיות וכדי למנוע פגיעה בבריאות אנשים רבים עושים מאמצים להפחית משקל:

 • חלקם עושים זאת באמצעות צמצום קלורי במזון
 • חלק מפחיתים משקל באמצעות פעילות גופנית בלבד
 • וחלקם מפחיתים משקל באמצעות שילוב של פעילות גופנית והגבלה קלורית במזון

לפי המחקר לא נכון לחשוב שככול שנרוץ יותר ונתאמץ יותר כך נשרוף יותר קלוריות. פעילות גופנית גם קיצונית שורפת מעט קלוריות. אם המטרה שלכם היא הרזייה כדאי שתצמצמו גם את כמות הקלוריות. עוד טוענים החוקרים:

יתכן שפעילות גופנית אינטנסיבית היא פחות יעילה בשריפת קלוריות בהשוואה לפעילות מתונה. ברמות עומס גבוהות, טוענים החוקרים, הגוף נכנס לפלאטוPlateau) ) בכול הנוגע לפעילות מטבולית ושריפת קלוריות. במצב הזה לא תשרפו יותר קלוריות גם עם מאמצים קיצוניים. הדרך להרזייה חייבת לעבור דרך קיצוץ בכמות הקלוריות שאתם צורכים.

ספורט בלבד לא מספיק להרזיה – רקע

אצל רובנו חודרת סוף סוף התובנה – השמנה היא מגפה. בשנת 2017 פרסם הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי נתונים לגבי שכיחות עודף משקל והשמנה. לפי הארגון הפרעות אלה שכיחות בקרב:

 • מעל 50% מהמבוגרים
 • ומעל 16% מהילדים

השמנה מהווה גורם סיכון להתפתחות מחלות ונזקים שונים. בין המחלת והנזקים שנמצא קשר בינם לבין השמנה נמנה:

 • מחלות כרוניות רבות כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 ומחלות סרטן מסוימות. כולן מחלות בעלות השפעה על אורך חיינו.
 • השמנה מעלה את הסבירות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל בגוף. מסיבה זאת לאנשים הסובלים מהשמנה סיכוי גבוה יותר לסבול משחיקת סחוסים וכאבים בגב התחתון, כאבים בברכיים וכאבים במפרקי הירך.

פעילות גופנית מעניקה לנו יתרונות גופניים ומנטליים רבים. אך, ירידה משמעותית במשקל אינה אחת מהן. כדי להרזות:

 • צריך לשמור על מאזן קלורי שלילי.

פעילות גופנית גם כאשר היא מתבצעת ברמות קושי גדולות מוגבלת ביכולת שריפת הקלוריות. בשלב מסוים הגוף מגיע לפלאטו בכול הנוגע ליכולת שריפת הקלוריות. המחקר שלפנינו מוכיח טענה זאת באמצעות מעקב אחר קבוצות שונות של אנשים שבצעו פעילות גופנית ברמות קושי שונות והתקשו להפחית ממשקלם. המסר מהמחקר הזה:

 • פעילות גופנית היא לא הדרך ובוודאי לא הדרך הראשית להוריד במשקל. המיקוד במקרה הזה חייב לעבור למה וכמה אתם אוכלים.

המחקר

ספורט בלבד לא מספיק להרזיה
ספורט בלבד לא מספיק להרזיה

במטרה להבין האם ספורט מספיק לאלו שרוצים להרזות עקבו החוקרים אחר 332 בוגרים בגילים 25 – 45 ממספר מדינות בעולם. כול הנחקרים ענדו רכיב אלקטרוני שבדק את רמות הפעילות שלהם בכול שבוע. מספר הקלוריות שנשרפו עקב פעילות זאת חושבו באופן אחיד.

ממצאי המחקר

 • אנשים שבצעו פעילות גופנית מתונה שרפו בממוצע 200 קלוריות יותר מאנשים שלא היו פעילים גופנית
 • האנשים שביצעו פעילות גופנית אינטסיבית לא שרפו יותר קלוריות מקבוצת האנשים שפעילותה הגופנית הייתה מתונה.

מסקנות החוקרים

רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק! לספורט אינטנסיבי יתרונות רבים כולל:

 • שיפור סיבולת לב ריאה
 • הפחתת הסיכון לחלות במחלות לב
 • הפחתת מתח נפשי ועוד

אך אינו מהווה כלי משמעותי בהרזייה. אם המטרה שלכם היא הרזייה פעילות גופנית מתונה או אינטנסיבית לבדה אינה מספקת. יש לחתוך גם בכמות המזון ובמספר הקלוריות שאתם צורכים.

את העובדה שמספר הקלוריות שנשרף הוא זהה במאמצים מתונים ובמאמצים אינטנסיביים מסבירים החוקרים בכך שברמת מאמץ מסוימת הגוף מסתגל ואינו שורף יותר. אפשרות נוספת שמעלים החוקרים היא שיתכן שאנשים שמתאמצים יותר במהלך הפעילות הגופנית האינטנסיבית נחים יותר בהמשך היום או אוכלים יותר.

Jan. 28, 2016, Current Biology

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אולטרסאונד טיפול בדלקת

אולטרה סאונד לטיפול בדלקת

אולטרה סאונד לריפוי הוא מכשיר המייצר קול בתדירות גבוהה כדי לטפל בדלקות וכאב. לרשות הרופא המטפל בכאבים ופציעות מערכות עצב, שריר ושלד עומדים מגוון אמצעים ייעודיים לשם כך.  בין האמצעים היעילים ניתן למנות מספר מצומצם של מכשירים: גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. 

קליקים בברך

קליקים בברך אבחון וטיפול

קליקים בברך?, אבחון וטיפול עשויים למנוע נזקים קשים יותר במפרק הזה. אם גם המפרק שלכם משמיע לעתים רעשים בעת הליכה או כפיפה? סביר להניח שלא מדובר נזק משמעותי ואינכם צריכים להיות מוטרדים מכך. עם זאת, רעש תכוף או קבוע עלולים להעיד על דלקת פרקים ניוונית.

כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני מכולם הוא עישון. במחקר ארוך טווח שאת תוצאותיו אנו מביאים כאן מצאו החוקרים שכושר גופני מהווה את הגורם השני בחשיבותו לאחר העישון. 

כאב במותח המחתלה הרחבה

כאב בשריר מותח המחתלה הרחבה

כאב במותח המחתלה הרחבה היא תופעה שכיחה למדי. שריר זה הממוקם בחלק הצדי של הירך מהווה מחולל כוח מרכזי וגורם מייצב עבור מפרק הירך והאגן. לעתים הוא עלול להיות המקור לתסמינים באזור הזה. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע מיחושים כרוניים.