ספורט בלבד לא מספיק להרזיה

רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ספורט בלבד לא מספיק להרזיה! עודף משקל והשמנה מהווים גורמי סיכון למגוון אדירים להתפתחות מחלות שונות. בין המחלות נמנה החל מדלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה, במפרקי הירך ובברכיים וכלה במחלות קטלניות כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, וסוגים מסומים של סרטן. מסיבות אסתטיות ובגלל ההשפעה השלילית שיש להשמנה על הבריאות אנשים רבים בעלי משקל עודף עושים מאמצים להפחית ממשקלם. חלקם מפחיתים משקל באמצעות צמצום קלורי במזון, חלקם מפחיתים משקל באמצעות פעילות גופנית בלבד וחלקם מפחיתים משקל באמצעות שילוב של פעילות גופנית והגבלה קלורית במזון.

על פי המחקר הנוכחי זה לא נכון לחשוב שככול שנרוץ יותר ונתאמץ יותר כך נשרוף יותר קלוריות. רק מעט קלוריות נשרפות בפעילות גופנית ואפילו כאשר במדובר בפעילות גופנית קיצונית. אם המטרה שלכם היא הרזייה כדאי שתצמצמו גם את כמות הקלוריות. עם זאת לטענת החוקרים יתכן שפעילות גופנית אינטנסיבית היא פחות יעילה בשריפת קלוריות בהשוואה לפעילות מתונה. הסיבה לכך טוענים החוקרים היא שברמות עומס גבוהות הגוף נכנס למצב של פלאטוPlateau) ) בכול הנוגע לפעילות מטבולית ושריפת קלוריות ובמצב הזה לא תשרפו יותר קלוריות גם במאמצים קיצוניים. הדרך להרזייה חייבת לעבור דרך קיצוץ בכמות הקלוריות שאתם צורכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןספורט בלבד לא מספיק להרזיה – רקע

אצל רובנו חודרת סוף סוף התובנה – השמנה היא מגפה. בשנת 2017 פרסם הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי את הנתונים הבאים מעל 50% מהמבוגרים ומעל 16% מהילדים סובלים מעודף משקל או השמנה. השמנה מהווה גורם סיכון להתפתחות מחלות שונות. בין המחלות שנקשרות להשמנה נמנה מחלות כרוניות רבות כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 ומחלות סרטן מסוימות. כולן מחלות בעלות השפעה על אורך חיינו. השמנה מעלה את הסבירות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי המשקל בגוף. מסיבה זאת לאנשים הסובלים מהשמנה סיכוי גבוה יותר לסבול משחיקת סחוסים וכאבים בגב התחתון, כאבים בברכיים וכאבים במפרקי הירך.

פעילות גופנית מעניקה לנו יתרונות גופניים ומנטליים רבים אך לא ניתן ליחס לה גם את היכולת לרדת משמעותית במשקל. כדי להרזות צריך לשמור על מאזן קלורי מתאים ולכן הדיאטה שלכם צריכה להיות הדרך להגיע למשקל גוף רצוי. פעילות גופנית גם כאשר היא מתבצעת ברמות קושי גדולות מוגבל ביכולת שריפת הקלוריות. בשלב מסוים הגוף מגיע לפלאטו בכול הנוגע ליכולת שריפת הקלוריות. המחקר שלפנינו מוכיח טענה זאת באמצעות מעקב אחר קבוצות שונות של אנשים שבצעו פעילות גופנית ברמות קושי שונות והתקשו להפחית ממשקלם. המסר מהמחקר הזה הוא שאם אתם רוצים להוריד במשקל פעילות גופנית היא לא הדרך ובוודאי לא הדרך הראשית. המיקוד במקרה הזה חייב לעבור למה וכמה אתם אוכלים.

המחקר

ספורט בלבד לא מספיק להרזיה
ספורט בלבד לא מספיק להרזיה

במטרה להבין האם ספורט מספיק לאלו שרוצים להרזות עקבו החוקרים אחר 332 בוגרים בגילאים 25-45 ממספר מדינות בעולם. כול הנחקרים ענדו רכיב אלקטרוני שבדק את רמות הפעילות שלהם בכול שבוע. מספר הקלוריות שנשרפו עקב פעילות זאת חושבו באופן אחיד.

ממצאי המחקר

אנשים עם פעילות גופנית מתונה שרפו בממוצע 200 קלוריות יותר ממספר הקלוריות ששרפו אנשים שלא עשו כול פעילות גופנית. אנשים שביצעו פעילות גופנית אינטסיבית לא שרפו יותר קלוריות מקבוצת האנשים שפעילותה הגופנית הייתה מתונה.

מסקנות החוקרים

רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק! לספורט אינטנסיבי יתרונות רבים כולל שיפור סיבולת לב ריאה, הפחתת הסיכון לחלות במחלות לב, הפחתת מתח נפשי ועוד אך אינו מהווה כלי משמעותי בהרזייה. אם המטרה שלכם היא הרזייה פעילות גופנית מתונה או אינטנסיבית לבדה אינה מספקת, יש לחתוך גם בכמות המזון ובמספר הקלוריות שאתם צורכים.

את העובדה שמספר הקלוריות שנשרף הוא זהה במאמצים מתונים ובמאמצים אינטנסיביים מסבירים החוקרים בכך שברמת מאמץ מסוימת הגוף מסתגל ואינו שורף יותר. אפשרות נוספת שמעלים החוקרים היא שיתכן שאנשים שמתאמצים יותר במהלך הפעילות הגופנית האינטנסיבית נחים יותר בהמשך היום או אוכלים יותר.

Jan. 28, 2016, Current Biology

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים