פגיעת ראש וצוואר סיכון לשבץ מוחי

פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פגיעת ראש וצוואר סיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי היא תופעה נדירה בקרב צעירים. ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של המחקר המסוקר כאן מתברר שקיים קשר בין פגיעת ראש וצוואר לבין שבץ מוחי בקרב אנשים צעירים. על פי המחקר הנוכחי פציעת ראש ו/או צוואר משלשים את סיכויי אדם עד גיל 50 לסבול משבץ מוחי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  במידה ואתם צעירים עד גיל 50 והייתם מעורבים בתאונת דרכים מהסוג של צליפת שוט שבה הראש והצוואר שלכם נחבלו העליתם את הסיכון שלכם להתפתחות שבץ מוחי. לטענת החוקרים יתכן מאוד ובמהלך החבלה בראש ניזוקים כלי הדם ומותירים אותם פגיעים להתפתחות שבץ מוחי.

  {loadposition inside-page}

  פגיעת ראש וצוואר סיכון לשבץ מוחי – רקע

  שבץ מוחי (Cerebro Vascular Accident) הוא אירוע מסכן חיים שכיח יחסית הנגרם בגלל פגיעה באספקת הדם למוח ועלול לגרום לנזקים מוחיים ובעקבותיהם גם לסימנים ותסמינים גופניים ומנטליים. 15,000 מקרים של שבץ מוחי מתרחשים מידי שנה בישראל. שני שליש ממקרי השבץ מוחי מתרחשים לאחר גיל 65 ורק שליש אחד מהמקרים מתרחשים בקרב קבוצת הגיל שמתחת לגיל 65, עם זאת, פגיעת ראש וצוואר משלשים את הסיכון לסבול משבץ מוחי בקרב צעירים וגם במידה פחותה בקרב ילדים.

  סימנים ותסמינים

  הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח בגין בעיה תלויים במיקום הנזק במוח ועלולים לכלול מגבלות מוטוריות בגפיים, הפרעות קוגניטיביות כולל זיכרון ויכולות ניהוליות, הפרעות ראייה והפרעות דיבור. לעתים קצב ההתדרדרות לאחר השבץ המוחי  מהיר הרבה יותר מאשר לפניו. שבץ מוחי בקרב צעירים אינו אירוע שכיח. שבץ מוחי מתפתח לעתים קרובות מידי כאשר אנו נמצאים במצב טוב, נכונים להמשיך את העשייה שלנו בחיים. בבת אחת האנשים אלו נזרקים אל מחוץ למעגל העשייה אל תוך בדידות חברתית, אורח חיים מוגבל ואובדן העצמאות התפקודית.

  טיפול ושיקום בשבץ מוחי

  השיקום הוא ארוך אך לא תמיד מסתיים מבלי להותיר כול נזק. לאפשרות שמציעים לנו החוקרים למנוע בקלות יחסית את השבץ המוחי נשמעת מפתה לאור הנזק הרב הנגרם ממחלה זאת לחולה, לסובבים אותו ולמדינה. טיפול מהיר באמצעות נוגדי קרישה עשויים למנוע את הסימנים והתסמינים של המחלה. הבעיה היא שרק מפחות ממחצית החולים בארץ מצליחים לקבל את הטיפול הזה מוקדם מספיק.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי – המחקר

   פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי
   פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

   החוקרים עקבו אחד 1.3 מיליוני אמריקאים צעירים מתחת לגיל 50 שטופלו בחדרי מיון בעקבות טראומה שכללה פגיעת ראש וצוואר.

   ממצאי המחקר

   11 מתוך כול 100,000 חולים שעברו פגיעת ראש וצוואר סבלו משבץ מוחי בתוך חודש אחד מהביקור בחדר המיון. היות וכול חודש מאושפזים כ 2 מיליוני אמריקאים מתחת לגיל 50 התוצאה נכון להיום היא שישנם 214 מקרים של שבץ מוחי בכול חודש.

   לטענת החוקרים

   על ציר הזמן 48 מתוך 100,000 צעירים ו11 מתוך 100,000 ילדים שסבלו פגיעת ראש וצוואר צפויים לסבול גם משבץ מוחי. אלה מקרב הצעירים שסבלו משבץ מוחי לאחר טראומת צוואר וראש היו בממוצע בגיל 37 ואילו אלה מקבוצת הצעירים שלא סבלו משבץ מוחי היו בממוצע בגיל 24.

   מסקנות החוקרים

   פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי מהווים גורם סיכון לשבץ מוחי. לדעת החוקרים נתונים אלו עשויים לשנות את ההתייחסות לאנשים שעברו פגיעת ראש וצוואר ויש לעשות מאמצים למנוע אצלם שבץ מוחי לאחר טראומה. הקשר בין פגיעת ראש וצוואר לבין שבץ מוחי אינו ברור לחלוטין אך חוקרים טוענים שיתכן שפציעת הראש ו/או הצוואר גורמים לקרעים בכלי הדם ובכך נסללת הדרך להתפתחות שבץ. התוצאות הללו חשובות בגלל העובדה שיתכן וניתן למנוע את הסוג הזה של השבץ המוחי שלאחר חבלת ראש וצוואר. טיפול מהיר בתרופות נוגדות קרישה עשוי למנוע את השבץ המוחי לאחר תאונה.

   American Stroke Association, 02, 2014

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת