סוכרת בקרב ילדים היא מגפה
סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


סוכרת בקרב ילדים היא מגפה. בישראל סובלים מסוכרת סוג אחד שהיא מחלה אוטואימונית כ-400,000 חולים וכול שנה מצטרפים למעגל החולים עוד כ300 חולים חדשים. העומס שמטיל הטיפול בסוכרת (Diabetes mellitus)על הילדים ועל ההורים הוא עצום וכולל בין היתר בדיקות והזרקות תכופות ודיאטה מיוחדת.

יש לבצע בדיקות תכופות של רמת הסוכר בדם (7 פעמים ביממה), הזרקה תכופה של ההורמון אינסולין (12 פעמים ביממה) ולהקפיד על דיאטה מיוחדת. המשמעות של לא לטפל או לטפל באופן לקוי במחלה עלולה להיות מוות. מאז 2002 עלתה ב60% השכיחות של מחלת הסוכרת מסוג אחד בקרב ילדים בארצות הברית ובחלקים נרחבים של העולם והמומחים אינם יודעים למה. מה שמוסיף לקשיים של הילדים הללו היא הפגיעה בכליות הנלוות למחלת הסוכרת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןסוכרת בקרב ילדים היא מגפה – רקע

סוכרת היא מחלה מטבולית שנגרמת בגין קשיים בייצור של ההורמון אינסולין בתאי הבטא בלבלב או קשיים בקליטה שלו בתאים. קשיים גורמים לכך שהגלוקוז נותר בריכוז גבוה בדם ולפעמים גם בשתן. נהוג לחלק את הסוכרת לשלושה סוגים. סוכרת מסוג 1, סוכרת מסוג 2 וסוכרת היריון.

סוכרת בקרב ילדים – סוג אחד

סוכרת בקרב ילדים היא מגפה
סוכרת בקרב ילדים היא מגפה

סוכרת מסוג 1  או כפי שהיא קרויה סוכרת נעורים היא מחלה אוטואימונית המקיפה כ10% מחולי הסוכרת. במהלך התפתחות המחלה מותקפים ונהרסים על ידי המערכת החיסונית, תאי הבטא שאחראים על הייצור של האינסולין.  עקב ההרס של תאי הבטא בלבלב והפסקה מוחלטת בייצור של אינסולין ילדים עם סוכרת מסוג 1 נזקקים לזריקות

גורמים

כאמור, הגורם העיקרי להתפתחות סוכרת מסוג 1 הוא מחלה אוטואימונית. גם גורמים גנטיים עלולים להשפיע אך חשוב לציין שבניגוד לסוכרת מסוג 2 השכיחה בקרב ילדים סוכרת סוג 1 אינה קשורה להשמנה. חוקרים העלו סברות רבות לגבי גורמים אפשריים להרס של תאי הבטא בלבלב על ידי התגובה ההרסנית המערכת החיסונית כולל בין היתר מחלה ויראלית, מתח נפשי וחשיפה לחומרים רעלים כולל תרופות.

סימנים ותסמינים

למחלה זאת תופעות לוואי שכיחות כולל נזקים לעיניים, לעצבים, לכליות ללב וכלי הדם. התאוריות לגבי מה גורם למחלה כוללות בין היתר קשר גנטי, שיבוש באוכלוסיית החיידקים במערכת העיכול ומחלות וירליות הגורמות לתגובה חריגה של המערכת החיסונית. יש חשיבות לבדוק את הכליות של הילדים החולים בסוכרת מסוג 1. סימני אזהרה כוללים ירידה בלתי מוסברת במשקל הילד, צמא מוגזמת, מתן שתן מוגבר, ועייפות קיצונית.

סוכרת סוג 2 – לא רק בקרב מבוגרים

גם השכיחות של סוכרת מסוג 2 ברחבי העולם עולה ולמעשה 90% מחולי הסוכרת בעולם חולים בסוג זה של סוכרת ומספרם בעולם נאמד בכ-160 מיליון חולים. בעבר סוכרת סוג שץתיים הייתה נחלתם של מבוגרים בלבד בשנים האחרונות אנו עדים גם לחולי של בני נוער. בין השנים 2006 – 2013 נרשמה בארצות הברית ירידה קלה בשכיחות שגרמה לאופטימיות. המומחים מסבירים את הירידה הנקודתית הזאת במספר המקרים של סוכרת מסוג 2 בבלימת מגפת ההשמנה בקרב הילדים האמריקאים. מלבד הירידה הזאת נימצא שבכול העולם גם במקומות שבהם מחלת הסוכרת סוג 2 הייתה נדירה מספר החולים נמצא בעלייה מתמדת.

לטענת מומחים עלייה עקבית במספר החולים היא תוצאה של מגפת ההשמנה בקרב ילדי העולם המתועש. מחלה זאת מתאפיינת בהתנגדות לאינסולין של תאי הגוף. בהמשך צפויים גם תאי הבטא בלבלב להינזק. יש לזכור שסוכרת סוג 2 אינה מחלה השוקדת על שמריה. אי הקפדה על טיפול מיטבי עלול לגרום להתדרדרות פרוגרסיבית במצב.

הגורמים

מחלת הסוכרת מסוג 2 נושאת השפעה גנטית חזקה במיוחד. מלבד גנטיקה גם אורח החיים מהווה גורם רב השפעה על התפתחות המחלה. אכילה מרובה וחוסר בפעילות גופנית הגורמים להשמנה מהווים גורם משמעותי בהתפתחות המחלה. גם גיל מהווה גורם למחלה זאת, ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון. כך למשל אחרי 20% מהמבוגרים לאחר גיל 70 חולים במחלה ורק 2% מהמבוגרים בגיל 40.

סימנים ותסמינים

בין יתר הסימנים והתסמינים לסוכרת סוג 2 נמנה תכיפות מתן שתן ולחץ דם גבוה. אין לשכוח את העלייה בתחלואה עתידית הנלוות לסוכרת. הטיפול כולל ירידה במשקל, פעילות גופנית ותזונה נכונה. טיפול תרופתי כולל מטפורמין ובמצבים קשים יותר גם אינסולין.

February 2016, Diabetes Care

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

 • הילקוט גורם כאבי גב בקרב ילדים

  ילקוט כבד וכאב גב בקרב ילדים? שוב נמצא קשר בין השניים. כול שנה מטופלים בארצות הברית קרוב ל15,000 ילדים בגלל…

 • ספורט עוזר למנוע סוכרת היריון

  ספורט למניעת סוכרת היריון היא אסטרטגיה נבונה שחייבת להיות משולבת עם שמירה על משקל גוף עוד לפני הכניסה להיריון ועל…

 • משחק אלים דוחף ילדים לאלימות

  משחקים אלימים ילדים אלימים! משחקי וידאו עשויים לתרום למגוון מיומנויות אך משחקי ווידאו אלימים שניתן לשחק אותם על פלטפורמות שונות…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • בריונות מותירה ילדים מצולקים נפשית

  צלקות נפשיות מבריונות אינן עניין נדיר. ילדים רבים הנחשפים לבריונות סובלים מדיכאונות והפרעות אחרות ומטופלים בהמשך חייהם בשל כך. בריונות…

 • הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים

  הרגלי שינה טובים בקרב תלמידים הם קריטיים לשמירה על בריאותם, על התפתחותם ועל יכולתם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך…

 • מגפת תסמונת התעלה הקרפלית

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן