פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי

פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי! שבץ מוחי (Stroke) הוא אירוע חירום קליני הגורם כול שנה לנכויות קשות ומוות לאלפי בני אדם בישראל . לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים גופניים ונפשיים רבים. על פי המחקר הנוכחי אדם מבוגר שמקפיד לבצע פעם עד פעמיים בשבוע פעילות גופנית ברמת קושי בינונית עד קשה מוריד את הסיכון ללקות בשבץ מוחי בהשוואה לאנשים שאינם פעילים.

שבץ מוחי היא המחלה השנייה או השלישית בקטלניות שלה בעולם והראשונה ביכולת שלה לגרום לנכות. מחלה זאת הקרויה גם (Cerebro Vascular Accident – CVA) נגרמת בגלל פגיעה חדה באספקת הדם למוח שכתוצאה מממנה נגרמים נזקים לרקמה העצבית. בין הסימנים והתסמינים עקב שבץ מוחי נמנה פגיעות מוטוריות, פגיעות תחושתיות, פגיעה ביכולת הדיבור, פגיעות קוגניטיביות ועוד. למהירות שבה מוגש הטיפול ישנה חשיבות עליונה בכול הנוגע למניעת נזקים בלתי הפיכים במוח.  פעילות גופנית כך מסתבר עשויה לחסוך עוגמת נפש רבה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי – רקע

לצורך הפעילות התקינה זקוק המוח לאספקה שוטפת של חמצן ושל גלוקוז הניתנים לו באמצעות זרם הדם. פגיעה מתמשכת באספקת הדם (מעל 6 – 7 דקות) תוביל לנזקים עצביים במוח ואף למוות. פגיעה זאת באספקת הדם נגרמת לרוב כאשר קריש דם חוסם את כלי הדם המוביל דם למוח וגורם לאוטם. חשוב לציין שקרישי דם יכולים להיות מקומיים כלומר להיווצר בתוך אחד מכלי הדם במוח אך גם יכולים להיווצר בכלי דם מרוחק ולהיסחף עם זרם הדם עד הגיעו אל כלי הדם במוח. שבץ מוחי היא מחלה שניתן למנוע. כמובן שכדי למנוע שבץ מוחי יש להכיר את גורמי הסיכון למחלה זאת ולנטרל אותם.

בין יתר גורמי הסיכון נמנה היסטוריה משפחתית, לחץ דם גבוה, סוכרת סוג 2, עודף שומנים בדם, השמנה ועודף משקל, חלוקת השומן באזורי הגוף השונים, עישון, פרפור עליות או פרפור פרוזדורים, מחלות לב, קיומה של מפרצת וכמובן חוסר בפעילות גופנית. כמות עצומה של מחקרים שבו והצביעו על החשיבות העצומה של פעילות גופנית למניעת מחלות לב וכלי דם.

המנגנון כפי שהוא מובן הוא עצם שיפור זרימת הדם המושג באמצעות הפעילות הגופנית ונטרול מגוון רחב של גורמי סיכון אחרים לשבץ מוחי כולל שיפור בלחץ הדם, שיפור במצב הסוכרת סוג 2, שיפור במצב הנפשי כולל דיכאון, שיפור במשקל הגוף וכמות השומן הבטני ועוד. שיפורים אלה מצמצמים עד מאוד את הסיכון למחלות לב וכלי דם ובכלל זה את הסיכון להתפתחות שבץ מוחי.

המחקר

פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי
פעילות גופנית מונעת שבץ מוחי

ההמלצות העכשוויות לגבי כמות הפעילות הגופנית המומלצת מדברת על 40 דקות של פעילות גופנית בינונית עד קשה לפחות 3 – 4 פעמים בשבוע. לאחרונה מחקרים שונים הדגימו כיצד פעילות גופנית מצומצמת יותר הפחיתה את הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם. ההשפעות של פעילות גופנית מתונה על הסיכון לחלות בשבץ מוחי נותרו עלומות.

מטרת המחקר הייתה לבדוק את ההשפעות שיש לפעילות גופנית מתונה על הסיכון לסבול משבץ מוחי. לצורך המחקר בדקו החוקרים את הממצאים של 336,326 אנשים שעברו בדיקה כללית בין השנים 2009 – 2010. רמת פעילות הגופנית של אנשים אלו תועדה באמצעות שאלונים שבועיים שבהם רשמו את תדירות האימונים והאינטנסיביות שלהם: אימונים קלים, אימונים בינוניים ואימונים קשים. אימונים בינוניים עד קשים חולקו לארבע קטגוריות על פי התדירות של האימונים פעם בשבוע, פעמיים בשבוע, 3 – 4 פעמים בשבוע ו5 פעמים בשבוע. בהתבסס על הנתונים הללו החוקרים בצעו חישובים כדי להעריך את הסיכון ללקות בשבץ מוחי.

ממצאי המחקר

לאורך 3.6 שנות המחקר התרחשו 2,213 מקרים של שבץ מוחי. אנשים שביצעו פעילות בינונית עד קשה 1 – 2 בשבוע נהנו מ16% פחות סיכון ללקות בשבץ מוחי בהשוואה לאנשים שלא שביצעו פעילות גופנית מסוג זה.

מסקנות החוקרים

אפילו פעם עד פעמיים בשבוע של פעילות גופנית בינונית עד קשה עשויה להועיל במניעת שבץ מוחי המתרחשת לראשונה בחיים באוכלוסייה הכללית. מנקודת מבט של בריאות הציבור יש לעודד את האנשים לפעילות גופנית ועל הצבת מטרות ברות השגה.

Journal of the American Heart Association, August 2017

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים