פציעות שכיחות בגב העליון ומניעתן

פציעות שכיחות בגב העליון ומניעתן

פציעות שכיחות בגב העליון ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולנו. פגיעה בכל אחת מהרקמות המרכיבות או מניעות את הגב העליון או את הגב המרכזי עלולה להיות האחראית להופעת הכאבים הללו. ואכן רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאב באזור הזה בשלב כזה או אחר בחיים. לצורך הדיוק נציין שכאבי גב עליון או מרכזי מתייחסים לכול כאב המופיע בין בסיס הצוואר ועד לחולייה הגבית מספר 12. ברוב המקרים הכאבים הללו בגב העליון נגרמים בשל מתיחה או קרע של סיבי שריר בודדים. רק לעתים רחוקות הכאבים בגב העליון וסימנים ותסמינים נוספים נובעים מנזק משמעותי כמו למשל פריצת דיסק בין חולייתי גבי, שבר דחיסה, פגיעה טראומטית בחוט בשדרה ועוד. היציבות ומגבלות התנועה של הגב העליון והגב המרכזי מהווים את הסיבה המרכזית לכך שכאבי גב עליון או מרכזי הנובעים מנזק משמעותי אינם שכיחים כמו כאבים בגב התחתון.

אבחון מהיר ובמידת הצורך טיפול ושיקום יעילים יצמצמו את היקף הנזקים הבלתי הפיכים בגב העליון ובגב המרכזי ויאפשרו לכם לחזור מהר יותר לאורח חיים פעיל. אבחון מקצועי חייב להתבסס על שלילה של הפרעות בריאותיות שעלולות היו לגרום לסימנים ולתסמינים שעליהם מתלונן החולה. על האדם החכם לעשות כל מאמץ למנוע את אותן פציעות בגב העליון וזאת למרות היעילות הגדולה של הטיפול השמרני כגון כירופרקטיקה בפציעות הללו. כאן במאמר "פציעות שכיחות בגב העליון ומניעתן" נדון בכך.

פציעות שכיחות בגב העליון ומניעתן – רקע

כאבי גב עליון ומרכזי נגרמים לרוב בגלל נזקים קלים לרקמות הרכות. מיעוט הנזקים היא תוצאה של היציבות היחסית המוקנית לאזור הזה בגלל כלוב הצלעות. הצלעות העוטפות את הפלג הגוף העליון ומעניקות הגנה על האיברים הפנימיים כמו ריאות, לב ועוד מתחברות מאחור עם חוליות עמוד השדרה הגבי ומלפנים עם עצם החזה (sternum). טווח התנועה של הגב העליון וכלוב הצלעות מצומצם בהשוואה לטווחי התנועה הנרחבים של עמוד השדרה הצווארי או המותני. המבנה הקשוח של כלוב הצלעות וטווחי התנועה המוגבלים מייצבים את הגב העליון והגב המרכזי ומצמצמים את סיכוייו להיפצע. עם זאת לא לעולם חוסן ולעתים גם הגב העליון והגב המרכזי נפצעים. הקשיחות המבנית והיכולת לעמוד בזעזועים אינם מונעים התפתחות פציעות שכיחות בגב העליון כאשר העומסים המוטלים עליו חורגים מיכולתו לספוג.

הפציעות של הגב העליון והגב המרכזי נגרמים לרוב בגלל עומסי יתר מתמשכים כגון יציבה לקויה או עומסי יתר חוזרניים כגון הקלדה לא נכונה. פציעות בגב העליון עלולות להתפתח גם על רקע טראומטי. תאונות דרכים, נפילות או פציעות ספורט מהוות סיבה שכיחה להתפתחות פציעות בגב העליון. כאבים בגב העליון עלולים להופיע גם בגלל דלקת פרקים כזאת או אחרת. אבחון ובמידת הצורך טיפול יעיל עשויים למנוע נזקים כרוניים. אבחון התבסס בין היתר על ביצוע אבחנה מבדלת שבה נשקול את כלל הגורמים האפשריים לכאבים בגב העליון.

נצטרך לשלול הפרעות בריאותיות שנובעות מנזקים מקומיים כמו למשל מתיחה או קרע של שריר, שבר של חולייה, פריצת דיסק בין חולייתי ועוד. נצטרך לשלול הפרעות בריאותיות שנובעות מנזקים ברקמות מרוחקות המשליכות כאב לגב העליון כמו למשל פגיעה בצוואר, דלקת בכיס המרה, רפלוקס קיבתי-ושטי (Reflux Disease), ליקויים בלב ועוד. במאמר הנוכחי "פציעות שכיחות בגב העליון ומניעתן" נדון בפציעות הללו ובאון הנכון למנוע אותן.

גב העליון וגב מרכזי – פציעות שכיחות

מתיחה או קרע של רקמות רכות

מתיחה או קרע של רקמות בגב העליון עלולים להיגרם בגלל טראומה כגון נפילה, פגיעת ספורט, תאונת דרכים ועוד. הסימנים והתסמינים וחומרתם תלויים בין היתר ברקמה שנפגעה ובחומרת הפגיעה. כאשר הנזק אינו קשה הנזקים יכולים להופיע בגלל התהליך הדלקתי רק 12 – 24 שעות לאחר הטראומה. מתיחה או קרע של רקמות בגב התחתון עלולים להיגרם גם בגלל עומסים ופעילות חוזרניים הנוצרים על הגב העליון במהלך יום העבודה, בפעילות גופנית ועוד. דוגמאות לסוגי ספורט שעלולים להוביל לכך כוללים סוגי ספורט שבהן מוסרים כדורים באופן חוזרני, ספורט חתירה ועוד.

בין הרקמות שעלולות להימתח או להיקרע באזור הגב העליון והגב המרכזי נמנה גידים, שרירים, רצועות, רקמות חיבור, סחוסים במפרקים הפצטליים ועוד. השרירים שנפצעים לעתים קרובות יחסית כוללים את זוקפי עמוד השדרה, השרירים המעוינים, השריר הרחב של הגב השרירים הבין צלעיים ועוד. גורמי סיכון להתפתחות פציעות בגב העליון בגלל עומסי יתר חוזרניים כוללים סוגי עבודה וסוגי ספורט מסוימים וכמובן גם ארגונומיה ויציבה לקויים. סימנים ותסמינים אפשריים כוללים כאבים מקומיים, מגבלות תנועה, התכווצות שרירים בלתי רצונית, קשיי נשימה (כאשר מדובר במתיחה או קרע של השרירים הבין צלעיים) ועוד.

בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק

עומסי יתר על הגב העליון הנובעים למשל מישיבה לקויה וחוזרנית או טראומה כזאת או אחרת עלולה לגרום להתפתחות נזק בדיסק הבין חולייתי גבי. הנזק בדיסק הבין חולייתי גבי מתפתח לרוב בשלבים. בתחילה הדיסק יתחיל לבלוט (בלט דיסק). עומס חוזרני או טראומה עלולים לגרום להתפתחות בקע או פתח זעיר בטבעת החיצונית המקיפה את הדיסק וחומר מהגרעין הפנימי יוצא החוצה (בקע או פריצת דיסק). פציעות של הדיסק הבין חולייתי מתרחשות לרוב בדיסקים הנמצאים מתחת לחולייה T8. בלט או בקע דיסק אינם כרוכים בהכרח בסימנים ותסמינים. בחלק מהמקרים הבלט דיסק עצמו או החומר הבוקע מהדיסק עלולים לגרום ללחץ על שורש עצב או על חוט השדרה ולגרום לשורה של סימנים ותסמינים.

הסימנים והתסמינים המתפתחים וחומרתם בסוג זה של פציעות בגב העליון או המרכזי תלויים במיקום המדויק של הדיסק הפצוע, על מה הוא לוחץ וכמה הוא לוחץ. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים כאבי גב מקומיים ומגבלות תנועה של הגב העליון. במידה ונוצר לחץ על חוט השדרה (מיאלופתיה) החולה עלול לסבול גם מהשלכות כאב במורד הגב והגפיים, חולשת גפיים, נימול והירדמות של הגפיים, קושי ללכת, פגיעה בשיווי משקל, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

שבר בחולייה גבית

שבר באחת החוליות של הגב העליון או המרכזי מוגדר כשבר חוליות השכיח ביותר. מעל 60% מהשברים מתרחשים בחוליות הגביות התחתונות ובחוליות המותן העליונות (T11 -L2). רק ב- 20% – 40% מהשברים הללו נגרמים גם נזקים לשורשי העצבים ו/או לחוט השדרה. הגורמים העיקריים לשברים הללו הם טראומה ובכלל זה תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט (סקי, כדורגל, אומנויות לחימה). בין גורמי הסיכון לכך נמנה אוסטאופורוזיס, שימוש ממושך בסטרואידים, כימותרפיה וטיפול בהקרנות ועוד.

שברים שכיחים כוללים שבר דחיסה שנקרא גם שבר תמט (compression fractures), שבר פיצוץ (burst fractures), שבר צ'אנס (Chance fracture) הנגרם לרוב מחגורת בטיחות ועוד. חלקי החוליה השבורים יכולים להישאר במקומם ולהיוותר יציבים אך עלולים גם לנוע ממקומם ולפגוע גם ברקמות רכות ובכלל זה בחוט השדרה ובשורשי העצבים. סימנים ותסמינים אפשריים בסוג הזה של פציעות בגב העליון או המרכזי כוללים כאבים מקומיים ברמת חומרה בינונית עד קשה, מגבלות תנועה, קשיי נשימה, החמרה של הקיפוזיס לעתים גם חסרים נוירולוגיים.

שבר בצלעות

פציעות בגב העליון או בגב המרכזי עלולות לכלול שבר של אחת או יותר מהצלעות. גורם שכיח לשברים הללו בצלעות כוללים כמובן מכה ישירה הנובעת מנפילה, תאונת דרכים פציעת ספורט ועוד. כאשר ישנן מחלות רקע כמו למשל אוסטאופורוזיס או מחלות עצם אחרות גם שיעול נמרץ עלול לגרום לכך. סימנים ותסמינים הכרוכים בשבר צלעות יכללו לרוב כאבים מקומיים קשיי תנועה וקשיי נשימה. עם זאת ישנם מקרים שבהם מלבד השבר בצלעות נגרמים נזקים פנימיים נוספים ואז הסימנים והתסמינים התרחבו בהתאם ועלולים לכלול אפילו מוות. איברים פנימיים שעלולים להיפגע כוללים את הריאות והרקמות וכלי הדם סביבן, הכבד, הטחול והסרעפת.

פציעה של חוט השדרה

תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט (למשל סקי ורכיבת סוסים) ועוד עלולים להוביל לפציעה המפחידה מכולן – פציעה של חוט השדרה. על פי נתונים סטטיסטיים שונים פציעות בגב העליון הכוללות פגיעה בחוט השדרה אינם תופעה שכיחה. עם זאת עבור אותם 30 – 40 מקרים מכול מיליון בני אדם המתרחשים כול שנה מדובר בהרס של החיים. אורך החיים של נפגעי חוט השדרה שהפכו להיות משותקים נותר ללא שינוי.

מניעת פציעות בגב העליון ובגב המרכזי

רוב הכאבים בגב העליון ניתנים למניעה. להלן מספר טיפים כיצד לעשות זאת:

יציבה תקינה

פציעות שכיחות בגב העליון
פציעות שכיחות בגב העליון

יציבה לקויה מהווה את אחת הסיבות העיקריות להתפתחות כאבים בגב העליון או בגב המרכזי. יציבה תקינה היא זאת הכוללת שמירה על הקעורים והקימורים הטבעיים של עמוד השדרה במהלך ישיבה, עמידה והליכה. יציבה לקויה כמו למשל ישיבה שפופה כרוכה בעומסי יתר מתמשכים על חלקי הגב השונים ובכלל זה בעמוד השדרה הגבי. יציבה תקינה מחייבת מודעות ושרירים חזקים ומאוזנים.

ארגונומיה תקינה

לעמדת העבודה שעליה אתם פועלים ולאופן שבו אתם עובדים ישנה משמעות בכול הנוגע לעומסים המוטלים על עמוד השדרה הגבי. עמדת עבודה לא מותאמת והרגלי עבודה לקויים יעלו את העומסים המוטלים על הגב העליון. הקפידו על עמדת עבודה מותאמת אליכם ובכלל זה גובה עמדת העבודה, גובה וסוג הכיסא, נגישות של הפריטים המונחים על שולחן העבודה ועוד. הקפידו על הרגלי עבודה נכונים ובכלל זה הרמת חפצים באופן נכון, הימנעו מישיבה ממושכת מידי, הימנעו מביצוע עבודות חוזרניות, הימנעו מתנוחת שינה על הבטן היוצרת עומסי יתר על הצוואר והגב העליון ועוד.

כושר גופני וחיזוק שרירי הליבה

לחוסר פעילות גופנית ולאורח חיים יושבני ישנה השפעה הרסנית על הבריאות של הגב העליון והגב המרכזי. חוסר פעילות גופנית גורמת להיחלשות של הרקמות השונות בגב ובכלל זה שרירים, חוליות, צלעות, ורקמות חיבור אחרות. חוסר פעילות גופנית גורמת גם לאובדן טווחי תנועה. השפעות אלו מעלות את הסבירות להתפתחות פציעות בגב העליון. פעילות גופנית המתמקדת בשיפור הכושר הגופני ובכלל זה שיפור שרירי הליבה והשליטה העצבית בהם מאפשרת לגב העליון ולגב המרכזי לתפקד באופן מיטבי ועם סיכוי מצומצם לפציעות.

ספורט תוך שמירה על כללי אימון נכונים

פעילות גופנית אי אכן דרך נפלאה "לחסן" את הגב שלכם מפני פציעות. עם זאת אימונים גופניים שאינם מתנהלים נכון מסכנים את הבריאות של גבכם. תכנית אימונים טובה תתבסס על היכולות האישיות ועל התגובות הפיזיולוגיות של מערכות הגוף השונות שלכם לאימון. הקפדה על כללי האימון הנכונים ובכלל זה הקפדה על עלייה הדרגתית בעצימות, הקפדה על זמני התאוששות, הקפדה על חימום ראוי לפני האימון ועוד עשויים לצמצם את הסיכון שלכם להתרחשות פציעות בגב התחתון בפרט.

שמירה על משקל גוף מאוזן

עודף משקל והשמנה יוצרים עומסי יתר על רקמות הגב השונות וגם משנים את האופן שבו הגוף מתפקד. כול אלה מעלים את הסבירות להתפחות פציעות בגב העליון או בגב המרכזי.

הפחיתו מתח נפשי

מתח נפשי מעלה את הסבירות לכיווץ בלתי רצוני של השרירים בצוואר ובגב העליון. כיווץ כרוני בלתי רצוני יוביל להתפתחות כאבים בגב העליון. אחד הגורמים העיקריים לכיווץ כזה של השרירים בגב העליון הוא מתח נפשי. הפחיתו מתחים נפשיים באמצעות פעילות גופנית, מדיטציות, תרגילי נשימות ועוד.

הימנעו מעישון

עישון מהווה גורם סיכון להתפתחות פציעות בגב העליון. יתכן והשפעה השלילית הזאת של העישון נגרמת בשל פגיעה בכלי הדם. אין לשכוח שגם שיעול שהוא תוצר לוואי של עישון מהווה גורם סיכון לפגיעות בעמוד השדרה.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת באמה

דלקת באמה מה גורם לה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

לייזר רך לטיפול בדלקת

לייזר רך לטיפול בדלקת

לייזר רך? טיפול באמצעות לייזר רך נחשב לטיפול יעיל בתסמונות כאב שמקורם במערכות עצב שריר ושלד ובתסמונות נוספות. רוב האמצעים הקיימים לרשות המטפלים שמטרתם טיפול בכאב אינם אלא גימיקים חסרי תועלת. מה לגבי לייזר רך? מדובר במכשיר לא חודרני ואפקטיבי.

כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי? גורמים ותסמינים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים בדרך לאבחון הבעיה. מיחושים המופעים בראש הם עניין שכיח הנגרם לרוב בגלל פגיעה באחת מהרקמות בצוואר ובכלל זה בשרירי הצוואר, בדיסקים הבין חולייתיים, ברצועות, בגידים, בסחוסים ועוד. 

כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

כאבים במרפק בגלל הטלפון החכם

מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול לגרום לפציעות במרפק.