כאבי גב וצוואר מתי MRI נחוץ

כאבי גב וצוואר מתי MRI נחוץ

כאבי גב וצוואר מתי MRI נחוץ? כאבים בגב או בצוואר מהווים הפרעה שכיחה שפוגעת ברוב אוכלוסיית העולם בשלב כלשהו בחיים. ברוב המקרים הכאבים קלים וחולפים במהרה. בחלק מהמקרים הכאבים הללו נעשים חריפים או כרוניים. לעיתים הכאבים בצוואר או בגב נובעים מנזקים קשים ואפילו מסכני חיים. מטבע הדברים החולה שמחפש מזור לכאביו פונה לרופאיו ומבקש MRI או דימות תהודה מגנטית. הוא שמע ש- MRI יכול לזהות את הגורמים לכאביו ומשם הדרך קצרה לריפוי. האמנם?

איך אתם יודעים ש- MRI הוא הדימות שאתם זקוקים לו? סריקת ‏MRI משתמשת במגנטים רבי עוצמה וגלי רדיו כדי ליצור תמונות אנטומיות מפורטות. במקרים של כאבי גב וצוואר הסריקה מתמקדת בעמוד השדרה וברקמות סביב האזור הרלוונטי. שלא כמו צילומי רנטגן או סריקות CT, דימות תהודה מגנטית (MRI) אינו משתמש בקרינה. לכן, מדובר באמצעי שהוא בדרך כלל בטוח. בחלק מהמקרים MRI יכול לעזור באבחון כאבי הצוואר או הגב ובתכנון הטיפול.‏ עם זאת, במצבים מסוימים רצוי לא לעשות שימוש ב- MRI. חשוב לציין שכירופרקט מיומן יאבחן ויטפל בהצלחה ברוב המקרים של כאבי גב וצוואר מבלי להזדקק ל-MRI. במאמר הנוכחי נענה על השאלה: כאבי גב וצוואר מתי MRI נחוץ?

כאבי גב וצוואר מתי MRI נחוץ – רקע

‏כאבי גב וצוואר הם מצבים שכיחים המשפיעים על חלק ניכר מהאוכלוסייה, ומובילים לאי נוחות ונכות. שכיחותם של מצבים אלה נחקרה בהרחבה, וחושפת גורמי סיכון ומגמות שונות. ניתוח שיטתי של נטל המחלה העולמי ב- 2017 מצא שהשכיחות הנקודתית של כאבי צוואר הייתה:

 • 3551.1 לכל 100,000 אוכלוסייה, ללא שינוי משמעותי משנת 1990.

מחקר אחר התמקד באפידמיולוגיה העולמית של כאבי צוואר, וציין שיעור שכיחות מתוקנן לגיל של:

 • 27.0 לכל 1000 אוכלוסייה בשנת 2019.‏

‏במונחים של כאבי גב, זה נשאר אחד הגורמים המובילים לנכות ברחבי העולם. מחקר חתך בקרב גברים מבוגרים גילה כי:

 • 29% חוו כאבי צוואר ו-54% כאבי גב עליון ומותני בתוך שנה ובדרגות שונות של תחלואה.

כאבי גב וצוואר אחראים להוצאות בריאות משמעותיות והיעדרויות מהעבודה. ‏הנטל של מצבים אלה אינו רק נושא בריאותי אישי. לנטל הזה יש גם השלכות רוחב על מערכות בריאות הציבור. בין היתר חשוב להיות מודע:

 • לעלות היקרה של סריקת MRI
 • לשכר הרדיולוג עבור פענוח תוצאות הסריקה
 • להוצאות נוספות שנגרמות בעקבות ממצאים חסרי משמעות.

‏ במאמר "כאבי גב וצוואר מתי MRI נחוץ" נדון בנושא בהרחבה.

‏עלות כלכלית של סריקות MRI עבור כאבי גב וצוואר

סריקות דימות תהודה מגנטית (MRI) לצורך בירור כאבי גב וצוואר מהוות שיקול כלכלי משמעותי במערכות הבריאות. הדבר נובע מעלותן הגבוהה של בדיקות אלה, מהשימוש הנרחב בהן. ההשפעה הכלכלית היא רבת פנים, וכוללת את העלויות הישירות של הסריקות, עלויות עקיפות הכרוכות בניהול הממצאים וההשלכות הרחבות יותר על משאבי הבריאות. מחקרים מצביעים על כך שבעוד שסריקות MRI הן כלי אבחון רב ערך, יש לאזן את התועלת שלהן מול הפוטנציאל לשימוש יתר והנטל הכלכלי הנובע מכך על מערכות הבריאות.

מחקרים הראו כי אחוז ניכר מבקשות ה-MRI לבירור כאבי גב וצוואר עשויות להיות בעלות ערך מפוקפק. דבר זה מוביל לטיפולים והתערבויות מיותרים המנפחים את עלויות הטיפול ללא שיפור מקביל בתוצאות. יתר על כן, הלחץ הכלכלי חמור לנוכח הקצאת המשאבים השגויה. משאבים אלו יכולים להיות מופנים להתערבויות יעילות יותר, מבוססות ראיות. האתגר טמון באופטימיזציה של השימוש בסריקות MRI כדי להבטיח שהן מופעלות באופן מושכל ובתרחישים שבהם הן עשויות להשפיע על ניהול המטופלים ולשפר את התוצאות הקליניות.

מתי נכון לבצע MRI

דימות תהודה מגנטית (MRI) הוא כלי אבחון לא פולשני המשמש לעתים קרובות כדי לחקור את הגורמים הבסיסיים לכאבי גב או צוואר. עם זאת, ברוב המקרים ניתן להגיע לאבחון מדויק של הגורם להתפתחות כאבי גב וצוואר ללא צורך בדימות. כירופרקט מיומן לא התקשה לעמוד במשימה הזאת. ההחלטה להשתמש ב-MRI צריכה להתבסס על הערכה קלינית יסודית והתחשבות ביתרונות ובסיכונים פוטנציאליים. זה שימושי במיוחד כאשר:

 • אם לאחר מספר שבועות של טיפול הכאב אינו משתפר.
 • אל כאבי גב וצוואר נלווים סימפטומים כגון חוסר תחושה, עקצוץ, חולשה, או אובדן תפקוד בידיים או ברגליים.
 • יש היסטוריה של ניתוחי עמוד שדרה, שתלים או מצבים אחרים שמשפעים על עמוד השדרה.
 • כאבי גב וצוואר נגרמים על ידי פציעה או טראומה בעמוד השדרה, כגון נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט.
 • מלבד כאבי גב וצוואר ישנם סימנים של זיהום, דלקת, נפיחות, או גידול בעמוד השדרה.

מתי MRI יכול לעזור לרופא באבחון הכאב בעמוד השדרה

MRI יכול לעזור לאבחן בעיות שונות בעמוד השדרה, כגון:

 • כאבי גב וצוואר הנגרמים משברים או נקעים של החוליות.
 • בלטים או פריצות דיסקים בעמוד השדרה הגורמים כאבי גב וצוואר.
 • הפרעות בחוט השדרה כגון לחץ , פציעה, זיהום, דלקת או גידול.
 • היצרות של תעלת עמוד השדרה הגורמת לחץ על חוט השדרה והעצבים והתפתחות כאבי גב וצוואר.
 • MRI יכול להועיל בבירור טורטיקוליס שגורם להטיית הראש לצד אחד.
 • מצבים ניווניים שבהם המפרקים והדיסקים בעמוד השדרה מתבלים ונגרמים כאבי גב וצוואר.
 • נזקים הנגרמים מצליפת שוט ומובילים להתפתחות כאבי גב וצוואר.

באילו הליכים רפואיים MRI חיוני?

MRI עשוי להיות חיוני בהליכים רפואיים שונים ובכללם פרוצדורות, כגון:

 • איחוי עמוד השדרה שבו שתי חוליות או יותר מחוברות יחד כדי לייצב את עמוד השדרה.
 • הסרת הדיסק הבין חולייתי או חלק ממנו כדי להפחית לחץ מעל חוט השדרה או העצבים.
 • כריתת קשת חוליה (Laminectomy) המכסה את תעלת עמוד השדרה כדי ליצור יותר מקום לחוט השדרה או לעצבים.
 • זריקות אפידורליות או סטרואידים לחלל סביב חוט השדרה או העצבים כדי להפחית כאב ונפיחות.

מתי MRI אינו הכרחי או לא רצוי?

כאבי גב וצוואר מתי MRI נחוץ
כאבי גב וצוואר מתי MRI נחוץ

דימות תהודה מגנטית (MRI) הוא כלי אבחון מתוחכם המספק תמונות מפורטות של עמוד השדרה ומשמש לעתים קרובות להערכת כאבי גב וצוואר. עם זאת, MRI לא תמיד הכרחי עבור כאבי צוואר או גב. לפעמים, צילום רנטגן או סריקת CT עשויים להספיק כדי לאבחן את המצב. חסרונות של MRI שיש לקחת בחשבון:

 • סריקות MRI הן יקרות וייתכן שלא יהיו זמינות בכל מסגרות הבריאות.
 • ההליך של סריקת MRI נמשך זמן רב שנע בין 30 – 60 דקות. במהלך הבדיקה המטופל עם כאבי גב וצוואר חייב להישאר ללא תנועה.
 • האופי הסגור של סורק MRI יכול להיות מטריד עבור אנשים עם קלסטרופוביה.
 • השדה המגנטי החזק שנוצר על ידי הסורק אינו בטוח עבור מטופלים עם סוגים מסוימים של שתלי מתכת, כגון קוצבי לב או שתלי שבלול.

MRI אינו משתמש בקרינה מייננת, מה שהופך אותו חלופה בטוחה יותר מסריקות CT. עם זאת במובנים מסוימים, הוא אינו חף ממגבלות. לדוגמה:

 • הוא לא תמיד מבחין בין פציעות ישנות וחדשות ביעילות, מה שמוביל לבלבול פוטנציאלי באבחון כאבי גב וצוואר.
 • הרגישות הגבוהה של MRI יכולה לעיתים לגרום לתוצאות חיוביות שגויות. אלו הן חריגות שעשויות להיות חסרות משמעות קלינית אך מובילות לחרדה מיותרת או בדיקות וטיפולים נוספים.
 • דימות תהודה מגנטית (MRI) יכול לספק תמונות ברורות של רקמות רכות. בכל הנוגע לפגיעה גרמית או סוגים מסוימים של ניוון עמוד השדרה טכניקות הדמיה אחרות עשויות להיות אינפורמטיביות יותר.

References:

Kazeminasab, S., Nejadghaderi, S.A., Amiri, P., Pourfathi, H., Araj-Khodaei, M., Sullman, M.J.M., Kolahi, A.-A., & Safiri, S., 2022. Neck pain: global epidemiology, trends and risk factors. BMC Musculoskeletal Disorders, 23(26).

Damm, H., Jönsson, A., Rosengren, B.E., Jehpsson, L., Ohlsson, C., Ribom, E., Mellström, D., & Karlsson, M.K., 2023. Prevalence and morbidity of neck pain: a cross-sectional study of 3000 elderly men. Journal of Orthopaedic Surgery and Research, 18(36).

Safiri S, Kolahi AA, et al. Global, regional, and national burden of neck pain in the general population, 1990-2017: systematic analysis of the Global Burden of Disease Study 2017. BMJ. 2020 Mar 26;368:m791.

Perry, A. (2020) 'Back Pain: When Is MRI Imaging Necessary?', Dorsal Health Blog.

Marion-Moffet, H., Bocti, C., & Evoy, F. (2022). Appropriateness of MRI Requests for Low Back Pain and Neck Pain. Canadian Journal of Neurological Sciences, 50(2).

Brinjikji, W., Luetmer, P.H., Comstock, B., Bresnahan, B.W., Chen, L.E., Deyo, R.A., Halabi, S., Turner, J.A., Avins, A.L., James, K., Wald, J.T., Kallmes, D.F., & Jarvik, J.G. (2022). BestMSK Spinal MRI: Patient Advice. NHS England. Retrieved from [NHS England website].

Mohammed Sajid, I., Parkunan, A., & Frost, K. (2021). Unintended consequences: quantifying the benefits, iatrogenic harms and downstream cascade costs of musculoskeletal MRI in UK primary care. BMJ Open Quality, 10(3), e001287.

Marion-Moffet, H., Bocti, C., & Evoy, F. (2022). Appropriateness of MRI Requests for Low Back Pain and Neck Pain. Canadian Journal of Neurological Sciences.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא: