מתיחות לא מונעות פציעות גידים

מתיחות לא מונעות פציעות גידים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מתיחות לא מונעות פציעות גידים! פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה. ברוב המקרים הגורם לפציעות גידים הוא בעיקר מאמץ חוזרני. מאמץ חוזרני על הגידים נוצר בגלל פעולות כמו:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • הקלדה
  • שימוש בכלי עבודה כמו פטיש או מברשת צבע
  • היעזרו באביזרי ספורט כמו מחבט טניס ועוד
  • פעולות חוזרניות כמו ריצה, קפיצה והליכה

  דוגמאות לפציעות ממאמץ חוזרני כוללות:

  • פציעות גידים בכף היד ובשורש כף היד
  • פגיעות בגידים במרפק (מרפק טניס ומרפק גולף) או בכתף (השרירים המסובבים)
  • פציעות גידים בגפה התחתונה (גיד אכילס)

  פציעות גידים יכולים להתרחש גם בגלל נזקים טראומטיים. נפילה, פציעת ספורט, תאונות דרכים ועוד עלולים לגרום בין היתר למתיחה או קרע של גידים. גורמי הסיכון לפציעות גידים כוללים בין היתר גיל (ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון), טיפול ממושך באנטיביוטיקה ועוד.

  שיטות רבות מוצעות לצמצום הסיכון וטיפול בפציעות גידים. מתיחות לפני האימון או המשחק היא שיטה שספורטאים רבים מאמינים בה ומבצעים באדיקות. המחקר הנוכחי קובע: מתיחות לא מונעות פציעות גידים! למניעת פציעות גידים יש לפעול אחרת.

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים – רקע

  פציעות גידים הם עניין שכיח ביותר כמעט כולנו סובלים מידי פעם או נסבול מגירוי דלקתי קל בגיד זה או אחר. הסיבה לכך היא השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בגידים בגפיים. הגידים שמחברים את השרירים לעצמות מוציאים לפועל את רצוננו. הליכה, ריצה, הרמת חפצים, אכילה כתיבה, הקלדה, משחקי מחשב ועוד ועוד. הגידים הם כבלים סחוסיים עבים המחברים את השריר אל העצם. נזק לגיד יכול לנוע בין מתיחה קלה לבין קרע חלקי או מלא.

  פציעה של גיד עלולה לגרום לדלקת בגיד (Tendinopathy). נזק גידי בין אם זה מתיחה קלה או קרע מתרחש לרוב סביב המפרקים ברגל או ביד. המפרקים המעורבים ביותר כוללים:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • מפרק הקרסול (גיד אכילס)
   • ברך (גיד פיקת הברך)
   • מפרקי הירך
   • מפשעות (הגיד של השרירים המקרבים)
   • מפרקי הכתפיים (הגידים של השרירים המסובבים)
   • מפרק המרפק (מרפק טניס או מרפק גולף)
   • מפרק כף יד (הגידים של האצבעות)

   הסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות פציעות גידים משתנים בהתאם למיקום הגיד ולחומרת הנזק. באופן כללי ניתן לומר שהסימנים והתסמינים יכללו כאב מקומי, נפיחות מקומית, נוקשות, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. פציעה של גיד עלולה להיות חוזרנית וכרונית. ואכן נזקים כרוניים בגידים היא תופעה שכיחה בקרב ספורטאים מקצועיים אך גם בקרב אנשים רבים שאינם עוסקים בספורט. בחלק ניכר מהמקרים פציעת גידים כרונית מהווה את הסיבה לכך שספורטאים מקצועיים מסיימים את הקריירה מוקדם מידי.

   מתיחות לא מונעות פציעות גידים
   מתיחות לא מונעות פציעות גידים

   למתוח או לא למתוח – המחקר

   מתיחות נראות כמו משהו ברור ביעילותו בכול הנוגע למניעת פציעות ספורט כולל פציעות גידים. עם זאת חשוב לזכור שאין ראייה מדעית ליעילות הזאת. המחקר הנוכחי מצא שמתיחות אינן מונעות פציעות גידים ולעתים אפילו מעלות את הסיכון לפציעתם. החוקרים בדקו 10 מחקרים שבדקו שיטות למניעת פציעות של גידים.

   ממצאי המחר

   על פי המחקר הזה נעליים עם בולמי זעזועים, טיפול הורמונלי חלופי לנשים בגיל המעבר ותרגילי שיווי משקל היו יעילים במידת מה במניעת פציעות של גיד אכילס. לא נמצאו הוכחות ליעילות של ביצוע מתיחות לצורך מניעת פציעות גידים. בחלק מהמחקרים נמצא שמתיחות אפילו העלו את הסיכון לפציעות גידים. עוד נמצא שגם כיווץ השרירים תוך כדי התארכות או אימון אקסצנטרי לא הועיל במניעת פציעות גידים.

   מסקנות החוקרים

   יש לאבחן ולטפל במהירות האפשרית בדלקות גידים. עיכוב עלול לגרום לבעיה להפוך לכרונית וקשה יותר לטיפול. אין הוכחה לכך שמתיחות מועילות למנוע פציעות גידים והן עלולות אף להזיק. יתכן שטיפול הורמונלי חלופי יועיל במידת מה למניעת פציעות גידים בקרב נשים בגיל המעבר. בחלק מהמקרים אלה שסובלים מליקויים מבניים בכפות הרגליים עשויים באמצעות מדרסים לצמצם את הסיכון לפציעות גידים ברגליים.

   Journal of Science and Medicine in Sport, online March 31, 2015

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת