רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים! ספורט זה מעיין הנעורים. כול עוד אתם פעילים גופנית מובטח לכם חיים ארוכים יותר. השאלה היא מה סוג הפעילות המומלצת ומהי העצימות הנדרשת כדי להאריך את החיים. ובכן, לחיים ארוכים לא צריך לרוץ מהר וגם לא צריך לרוץ מרתונים. רוצו לאט ומעט זה כול מה שנדרש. המחקר המסוקר כאן סותר את התפיסה שדגלה שכדי להיות בריא, לחיות יותר שנים ולחיות חיים איכותיים יותר יש צורך בריצות מהירות המאתגרות את הלב ובריצות ארוכות המשפרות את הסיבולת. החוקרים טוענים: רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים. יתרון נוסף לתפיסה הזאת – באופן הזה גם תמנעו פציעות.

כולם כבר יודעים שפעילות גופנית סדירה משפיעה באופן חיובי על הבריאות וכתוצאה מכך על תוחלת החיים שלנו. השאלה שנותרה פתוחה היא כמה פעילות צריך לעשות כדי להגיע לתוצאה אופטימלית? האם הרבה פעילות גופנית תעניק לנו יותר יתרונות? האם יש דבר כזה "יותר מידי מדבר חיובי".

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןרוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים – רקע

ריצה היא ספורט פופולרי עם השפעה משמעותית על הבריאות שלנו ועל אריכות החיים שלנו. מיליוני בני אדם מעורבים בספורט הריצה ומספרם הולך וגדל. בין הגורמים לפופולריות הזאת של הריצה נמנה את הזמינות הגבוהה שלה. כדי לרוץ אתם לא צריכים להיות חברים במועדון כזה או אחר או לארגן קבוצת שחקנים. לא נדרש דבר מלבד זוג נעלי ריצה כדי לרוץ ואין לשכוח שישנם כאלה שרצים גם בלי נעלי ריצה.

מומחים בתחום מתווכחים איזה נפח ריצה הוא מעט מידי, יותר מידי או במידה הנכונה כדי ליהנות מבריאות טובה ואריכות ימים. המחקר שלפנינו מנסה לענות על השאלות החשובות הללו. בקצרה ניתן לומר שלדעת החוקרים הכמות האופטימלית של פעילות גופנית היא מועטה באופן שממפתיע רבים. יחד עם זאת לדעת החוקרים יותר פעילות גופנית ופעילות אינטנסיבית יותר אינם צפויים להועיל ולמעשה אחוז מקרי המוות בקרב קבוצה זאת היו דומים למספר מקרי המוות בקרב האנשים שאינם רצים כלל.

המחקר

המחקר התצפיתי עקב אחר 1878 אנשים שנוהגים לרוץ ואחר 3950 אנשים שאינם רצים לאורך 35 שנים ותיעד מאפיינים רלוונטיים למחקר. המעקב החל בשנת 2001. כול הנחקרים בתחילת המחקר היו בריאים, במשקל גוף מאוזן ובחתך גילים דומה.

ממצאי המחקר

גברים ונשים שנוהגים לרוץ נהנו מירידה דרמטית של 44% בסיכון למות. אנשים בקרב קבוצה זאת נהנו בממוצע מ- 6 שנות חיים נוספים. הממצאים היו שונים בהקשר של כמות הריצה, מהירות הריצה המוערכת, ותדירות הריצה. ההשפעה הטובה ביותר הושגה על ידי ריצה של שעה עד שעתיים וחצי לשבוע בקצב אטי עד בינוני בתדירות של 2-3 פעמים בשבוע. השיפורים הבריאותיים ואריכות החיים לא גדלו גם כאשר הרצים עשו יותר: רצו יותר פעמים בשבוע, רצו מהר יותר ורצו למרחקים גדולים יותר. למעשה מצבם הבריאותי ואורך החיים של אלו שהתאמנו באופן אינטנסיבי יותר היה דומה למצבם של הקבוצה הנחקרת שלא רצה.

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים
רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים

מסקנות החוקרים

לא צריך להשתגע, מתברר ששעה עד שעתיים וחצי של ריצה המחולקות ל- 3 פעמים בשבוע מספיקות להשגת בריאות טובה יותר וחיים ארוכים יותר. וגם לגבי קצב הריצה יש הפתעות, כבר לא צריך לרוץ מהר מידי ולהסתכן בפציעות. קצב הריצה שהניב את התוצאות הבריאותיות הטובות עמד בסך הכול על 8 – 9 קמ"ש בלבד. מאידך לגבי אותם רצים שרצים רחוק מידי ומהר מידי מצא המחקר שהסיכוי שלהם למוות מוקדם דומה לסיכוייהם של אנשים שאינם רצים כלל.

Feb. 10 Journal of the American College of Cardiology

ומה לגבי פציעות ספורט?

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים ותיהנו מיתרון נוסף – מניעת פציעות ספורט. הגורם העיקרי לפציעות ספורט הוא נזקים מצטברים. אחד הסיבות העיקריות להצטברות נזקים ברקמות נושאות המשקל בגוף שלנו היא מהירות. ככול שאנו רצים מהר יותר כך אנו מעלים את העומס המוטל על הרקמה ומעלים את הסיכון להתפתחות פציעות ברקמות נושאות המשקל השונות ברגליים (1).

מאידך ריצה אטית מחסנת מפני פציעות. ריצה אטית מאפשרת לגוף להתחזק ולעמוד בצורה יעילה יותר בפציעות. גורמים נוספים לפציעות ספורט כוללים בין היתר חוסר הקפדה על סרגל מאמצים ראוי, ציוד לקוי ועוד.

 J Strength Cond Res. 2012 Apr;26(4):953-60.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים