רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים
רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים! לחיים ארוכים לא צריך לרוץ מהר וגם לא צריך לרוץ מרתונים. רוצו לאט ומעט זה כול מה שנדרש. המחקר המסוקאר כאן סותר את התפיסה שדגלה שכדי להיות בריא, לחיות יותר שנים ולחיות חיים איכותיים יותר יש צורך בריצות מהירות המאתגרות את הלב ובריצות ארוכות המשפרות את הסיבולת. החוקרים טוענים: רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים. יתרון נוסף לתפיסה הזאת – באופן הזה גם תמנעו פציעות.

כולם כבר יודעים שפעילות גופנית סדירה משפיעה באופן חיובי על הבריאות וכתוצאה מכך על תוחלת החיים שלנו. השאלה שנותרה פתחוה היא כמה פעילות צריך לעשות כדי להגיע לתוצאה אופטימאלית? האם הרבה פעילות גופנית תיתן יותר יתרונות? האם יש דבר כזה “יותר מידי מדבר חיובי”.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןרוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים – רקע

ריצה היא ספורט פופולארי עם השפעה משמעותית על הבריאות שלנו ועל אריכות החיים שלנו. מיליוני בני אדם מעורבים בספורט הריצה ומספרם הולך וגדל. בין הגורמים לפופולאריות הזאת של הריצה נמנה את הזמינות הגבוהה שלה. כדי לרוץ אתם לא תריכים להיות חברים במועדון כזה או אחר או לארגן קבוצת שחקנים. לא נדרש דבר מלבד זוג נעלי ריצה כדי לרוץ ואין לשכוח שישנם כאלה שרצים גם בלי נעלי ריצה.

מומחים בתחום מתווכחים איזה נפח ריצה הוא מעט מידי, יותר מידי או במידה הנכונה כדי ליהנות מבריאות טובה ואריכות ימים. המחקר שלפנינו מנסה לענות על השאלות החשובות הללו. בקצרה ניתן לומר שלדעת החוקרים הכמות האופטימאלית של פעילות גופנית היא מועטה באופן שממפתיע רבים. יחד עם זאת לדעת החוקרים יותר פעילות גופנית ופעילות אינטסיבית יותר אינם צפויים להועיל ולמעשה אחוז מקרי המוות בקרב קבוצה זאת היו דומים למספר מקרי המוות בקרב האנשים שאינם רצים כלל.

המחקר

המחקר התצפיתי עקב אחר 1878 אנשים שנוהגים לרוץ ואחר 3,950 אנשים שאינם רצים לאורך 35 שנים ותיעד מאפיינים רלוונטיים למחקר. המעקב החל ב2001. כול הנחקרים היו עם תחילת המחקר בריאים, במשקל גוף מאוזן ובחתך גילים דומה.

ממצאי המחקר

גברים ונשים שנוהגים לרוץ נהנו מירידה דרמטית של 44% בסיכון למות. אנשים בקרב קבוצה זאת נהנו בממוצע מ6 שנות חיים נוספים. הממצאים היו שונים בהקשר של כמות הריצה, מהירות הריצה המוערכת, ותדירות הריצה. ההשפעה הטובה ביותר הושגה על ידי ריצה של שעה עד שעתיים וחצי לשבוע בקצב איטי עד בינוני בתדירות של 2-3 פעמים בשבוע. השיפורים הבריאותיים ואריכות החיים לא גדלו גם כאשר הרצים עשו יותר: רצו יותר פעמים בשבוע, רצו מהר יותר ורצו למרחקים גדולים יותר. למעשה מצבם הבריאותי ואורך החיים של אלו שהתאמנו באופן אינטנסיבי יותר היה דומה למצבם של הקבוצה הנחקרת שלא רצה.

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים
רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים

מסקנות החוקרים

לא צריך להשתגע, מתברר ששעה עד שעתיים וחצי של ריצה המחולקות ל3 פעמים בשבוע מספיקות להשגת בריאות טובה יותר וחיים ארוכים יותר. וגם לגבי קצב הריצה יש הפתעות, כבר לא צריך לרוץ מהר מידי ולהסתכן בפציעות. קצב הריצה שהניב את התוצאות הבריאותיות הטובות עמד בסך הכול על 8 – 9 קמ”ש בלבד. מאידך לגבי אותם רצים שרצים רחוק מידי ומהר מידי מצא המחקר שהסיכוי שלהם למוות מוקדם דומה לסיכוייהם של אנשים שאינם רצים כלל.

Feb. 10 Journal of the American College of Cardiology

ומה לגבי פציעות ספורט?

רוצו לאט ומעט ותחיו יותר שנים ותהנו מיתרון נוסף – מניעת פציעות ספורט. הגורם העיקרי לפציעות ספורט הוא נזקים מצטברים. אחד הסיבות העיקריות להצטברות נזקים ברקמות נושאות המשקל בגוף שלנו היא מהירות. ככול שאנו רצים מהר יותר כך אנו מעלים את העומס המוטל על הרקמה ומעלים את הסיכון להתפתחות פציעות ברקמות נושאות המשקל השונות ברגליים (1).

מאידך ריצה איטית מחסנת מפני פציעות. ריצה איטית מאפשרת לגוף להתחזק ולעמוד בצורה יעילה יותר בפציעות. גורמים נוספים לפציעות ספורט כוללים בין היתר חוסר הקפדה על סרגל מאמצים ראוי, ציוד לקוי ועוד.

 J Strength Cond Res. 2012 Apr;26(4):953-60.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • רוצו לחיים ארוכים יותר

  רוצו לחיים ארוכים יותר! על פי משרד הבריאות האמריקאי מומלץ לכול אדם לבצע אימוני כושר של לפחות 75 דקות מידי…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

  שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה…

 • ללעוס יותר כדי לאכול פחות

  לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים…

 • לדווש ללב בריא יותר

  דיווש ללב בריא היא דרך נפלאה לגוף בריא. רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת…

 • תשבו פחות תחיו יותר

  תשבו פחות תחיו יותר! הישיבה הממושכת המאפיינת את סדר היום של רובנו גורמת לנזקים בריאותיים קשים ולמחלות קטלניות בחלקן ומעלה…

 • שינה בחיק הטבע איכותית יותר

  לינה בחיק הטבע טובה יותר! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי…

 • לחיים ארוכים שבו פחות ונועו יותר

  שבו פחות, נועו יותר! זה העיקרון שצריך להנחות אותנו. הנזקים מישיבה ובעיקר מישיבה לא נכונה ו/או ישיבה ממושכת כוללים כאבי…

 • יותר חלבון מהחי למניעת שבץ

  יותר חלבון מהחי למניעת שבץ מוחי! המאבק בין צמחונים לקרניבורים כבר מזמן הפסיק להיות צמחוני והתעצם לדרגה של מלחמת דת.…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן