מניפולציה יעילה לכאב גב תחתון

מניפולציה יעילה לכאב גב תחתון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מניפולציה יעילה לכאב גב תחתון! כך קובע מגה מחקר שנערך ופורסם בארצות הברית. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון. המחקר הנוכחי מצא שמניפולציה בעמוד השדרה המתבצעת לרוב על ידי כירופרקט יעילה לבעיה זאת לפחות כמו תרופות נוגדות דלקת. לנוכח תופעות הלוואי השכיחות הנובעות מטיפולים תרופתיים מקובלים במקרים אלו של כאבי גב יש לשקול האם כדאי בכלל להתחיל איתן.

על פי מחקרים שונים מעל 80% מבני האדם סובלים מכאבי גב תחתון כאשר אצל חלק ניכר מהם הכאבים אינם פוסקים כלל. למעשה כאבי גב תחתון מהווים גורם מוביל בכל הנוגע לביקורי רופאים ולנכות בקרב בוגרים ברחבי העולם. גורמים אפשריים לכאבי גב תחתון כוללים עומסים חוזרניים על הגב כמו אלו שנוצרים בישיבה ממושכת, עומס חד פעמי גדול כמו זה שנוצר כשמנסים להרים חפץ כבד במיוחד, נזקי חבלה כמו אלו שעלולים להתרחש בתאונת דרכים, נפילה או פציעת ספורט ועוד. לעתים קרובות כאבים אלו חולפים מעצמם. כאשר הם אינם חולפים מחפש החולה עזרה ונתקל במגוון אפשרויות טיפוליות עצום. רובם חסרי כל ערך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמניפולציה יעילה לכאב גב תחתון – רקע

מניפולציה יעילה לכאב גב תחתון
מניפולציה יעילה לכאב גב תחתון

יתכן ובצעתם "תנועה לא טובה" עם הגב בעודכם מתקלחים או שהרמתם משהו כבד או שאולי אתם סובלים מדלקת פרקים ניוונית בגב התחתון, לא משנה מה הסיבה לכאבי הגב התחתון שלכם אתם צריכים עכשיו לאבחן ולטפל בזה.

אבחון כאבי גב תחתון

ישנם מספר שלבים בדרך לאבחון הבעיה שלכם בגב התחתון. ראשית לומד הקלינאי את תולדות החולה. בשלב הזה שואל הקלינאי שאלות העוסקות בתלונות של החולה כולל בין היתר מתי החלו, כיצד החלו, מה משפיע עליהן ועוד. בשלב גם לומד הקלינאי על הרקע האישי של החולה ועל הרקע הבריאותי והגנטי של החולה ומשפחתו. לאחר מכן יעבור הקלינאי לבדיקה גופנית ורק במידת הצורך יפנה את החולה לבדיקות מעבדה ו/או הדמיה. הקלינאי חייב להיות מודע לגורמים המסכנים את בריאות הגב ולבצע אבחנה מבדלת יסודית. לאחר האבחון יחל השלב הטיפולי.

טיפולים בכאבי גב תחתון

מגוון אפשרויות הטיפול הוא עצום החל מצעדים עצמיים הכוללים מנוחה, חגורת גב, קומפרסים כאלה ואחרים עבור דרך עשרות טיפולים מקצועיים וכלה בטיפולים תרופתיים וכירורגיים. אז במה לבחור? כירופרקט וחלק מבעלי המקצוע האחרים בתחום, מטפלים בכאבי גב תחתון בין היתר מניפולציה (הנעה) של חוליות עמוד השדרה המותני. הרפואה המודרנית מטפלת בכאבי גב תחתון באמצעות תרופות נוגדות דלקת או מרפות שרירים ובמידה ואלו לא עוזרות גם באמצעות ניתוחים. הכירופרקט עושה שימוש בטכניקה הזאת של מניפולציה בעמוד השדרה גם כדי לטפל בין היתר בכאבי צוואר וכאבי ראש וגם במגוון בעיות מפרקים אחרות.

המחקר

המחקר מתבסס על מידע שהופק מ- 15 מחקרים שעסקו בטיפול בכאבי גב תחתון שכללו מעקב אחר בסך הכל 1,711 בני אדם בוגרים.

ממצאי המחקר

לאחר 6 שבועות של טיפולים המניפולציה של חוליות עמוד השדרה השיגה בקרב חולים אלו הפחתה משמעותית ברמת הכאב ושיפור משמעותי ביכולת התפקודית. ההשפעה על הכאב הייתה דומה לזאת שהושגה על ידי תרופות נוגדות דלקת (NSAIDS). עוד חשוב לציין שבכל המחקרים הללו המניפולציה של עמוד השדרה נעשתה מבלי שנגרמו תופעות לוואי משמעותיות.

מסקנות החוקרים

מניפולציה של עמוד השדרה המתבצעת לצורך טיפול בכאבי גב תחתון יעילה לפחות כמו תרופה נוגדת דלקת. ביצוע מניפולציה של עמוד השדרה בטוחה ורק לעתים רחוקות ביותר גורמת לתופעות לוואי משמעותיות.

JAMA, online April 11, 2017

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים