מניפולציה יעילה לריפוי כאב גב תחתון

מניפולציה יעילה לכאב גב תחתון

מניפולציה יעילה לריפוי כאב גב תחתון! כך קובע מגה מחקר שנערך ופורסם בארצות הברית. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון. המחקר הנוכחי מצא שמניפולציה בעמוד השדרה המתבצעת לרוב על ידי כירופרקט יעילה לבעיה זאת לפחות כמו תרופות נוגדות דלקת. לנוכח תופעות הלוואי השכיחות הנובעות מטיפולים תרופתיים בכאבי גב יש לשקול האם כדאי להתחיל איתן.

לפי מחקרים שונים מעל 80% מבני האדם סובלים מכאבי גב תחתון. אצל חלק ניכר מאנשים אלה הכאבים אינם פוסקים כלל. למעשה כאבי גב תחתון מהווים גורם מוביל בכל הנוגע לביקורי רופאים ולנכות בקרב בוגרים ומבוגרים.

מניפולציה יעילה לריפוי כאב גב תחתון – רקע

כאבי גב תחתון הם מצב שכיח ומגביל שמשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למעשה רוב בני האדם מתלוננים או התלוננו במהלך חייהם על גב תחתון תפוס או כואב. בשנת 2021 ערכו מחקר שבחן את נטל המחלה העולמי בשנת 2020:

 • כאב בגב התחתון היה הגורם המוביל לחיים עם נכות (YLDs)
 • 619 מיליון אנשים ברחבי העולם סבל מכאב זה

מגוון רחב של גורמים משפיעים על השכיחות של כאבי גב תחתון ובכלל זה נציין:

 • גיל, מין, אזור וגורמי סיכון, כגון חשיפה תעסוקתית, עישון ומדד מסת גוף גבוה

רוב המקרים של כאבי גב תחתון אינם ספציפיים. כלומר אין לכאבים הללו סיבה אנטומית או פתולוגית ברורה. עם זאת, במקרים מסוימים עשויים להיות קשורים למצבים בריאותיים מוגדרים ובכלל זה:

 • שברים, זיהומים, מחלות דלקתיות, גידולים ממאירים ועוד

מגוון הטיפולים בכאבי גב תחתון הוא רחב. רוב הטיפולים אינם יעילים ובחלקם אף מזיקים. אחת משיטות הטיפול היעילות והנפוצות ביותר היא מניפולציה של חוליות עמוד השדרה. מניפולציה בעמוד השדרה היא טכניקה הכוללת הפעלת כוח מבוקר על מפרקים ספציפיים בעמוד השדרה. מטרת המניפולציה המבוצעת לרוב על ידי כירופרקטורים היא לשפר את הניידות ולהפחית את הכאב. גורמי מקצוע נוספים שמבצעים מניפולציה של עמוד השדרה כוללים אוסטאופתים, פיזיותרפיסטים ואנשי מקצוע בתחום הבריאות. מניפולציה בעמוד השדרה הוכחה כיעילה עבור חלק מהחולים הסובלים מכאבי גב תחתון חריפים או כרוניים. היעילות הזאת גדלה כאשר היא משולבת עם טיפולים אחרים כגון פעילות גופנית והדרכה.

מה גורם לכאבי גב תחתון?

מניפולציה יעילה לכאב גב תחתון
מניפולציה יעילה לכאב גב תחתון

גורמים אפשריים לכאבי גב תחתון כוללים:

 • עומסים חוזרניים על הגב כמו אלו שנוצרים בישיבה ממושכת, תנוחת שינה לקויה ועוד
 • עומס חד פעמי גדול כמו זה שנוצר כשמנסים להרים חפץ כבד במיוחד
 • נזקי חבלה כמו אלו שעלולים להתרחש בתאונת דרכים, נפילה או פציעת ספורט ועוד
 • מגוון מחלות והפרעות בריאותיות

לעתים קרובות כאבים אלו חולפים מעצמם. כאשר הם אינם חולפים מחפש החולה עזרה ונתקל במגוון אפשרויות טיפוליות עצום. רובם חסרי כל ערך. כאן במאמר הנוכחי אנו מפרטים מעט אודות המלצות החוקרים. לא משנה מה הסיבה לכך שאתם סובלים כאב בגב התחתון. אתם צריכים עכשיו לאבחן ולטפל בהם. סיבות שכיחות להתפתחות כאבי גב כוללות:

 • "תנועה לא טובה" עם הגב בעודכם מתקלחים
 • או שהרמתם משהו כבד
 • או שאולי אתם סובלים מדלקת פרקים ניוונית בגב התחתון

אבחון כאבי גב תחתון

ישנם מספר שלבים בדרך לאבחון הבעיה שלכם בגב התחתון. ראשית לומד הקלינאי את תולדות החולה. בשלב הזה שואל הקלינאי שאלות העוסקות בתלונות של החולה כולל בין היתר מתי החלו, כיצד החלו, מה משפיע עליהן ועוד. בשלב גם לומד הקלינאי על הרקע האישי של החולה ועל הרקע הבריאותי והגנטי של החולה ומשפחתו. לאחר מכן יעבור הקלינאי לבדיקה גופנית ורק במידת הצורך יפנה את החולה לבדיקות מעבדה ו/או הדמיה. הקלינאי חייב להיות מודע לגורמים המסכנים את בריאות הגב ולבצע אבחנה מבדלת יסודית. לאחר האבחון יחל השלב הטיפולי.

טיפולים בכאבי גב תחתון

מגוון אפשרויות הטיפול הוא עצום החל מצעדים עצמיים הכוללים מנוחה, חגורת גב, קומפרסים כאלה ואחרים עבור דרך עשרות טיפולים מקצועיים וכלה בטיפולים תרופתיים וכירורגיים. אז במה לבחור? כירופרקט וחלק מבעלי המקצוע האחרים בתחום, מטפלים בכאבי גב תחתון בין היתר מניפולציה (הנעה) של חוליות עמוד השדרה המותני.

הרפואה המודרנית מטפלת בכאבי גב תחתון באמצעות תרופות נוגדות דלקת או מרפות שרירים ואם אלו לא עוזרות גם באמצעות ניתוחים. הכירופרקט עושה שימוש בטכניקה הזאת של מניפולציה בעמוד השדרה גם כדי לטפל בין היתר בכאבי צוואר וכאבי ראש וגם במגוון בעיות מפרקים אחרות.

טיפול כירופרקטי בכאבי גב תחתון

טיפול כירופרקטי בכאבי גב תחתון הוא אופציה נפוצה ויעילה עבור מטופלים הסובלים מכאבים באזור המותני. כירופרקטורים משתמשים במניפולציה ידנית של עמוד השדרה ומפרקים אחרים כדי:

 • להחזיר תפקוד ומיקום תקינים
 • להפחית דלקת ומתח שרירים
 • לשפר את זרימת הדם ואת ההולכה העצבית
 • להפחית כאב

בשל העובדה שהכירופרקט משפר את היציבה והביומכניקה ומטפל בסיבות הבסיסיות לכאב הוא:

 • גם מסייע למנוע אפיזודות עתידיות של כאבי גב תחתון

טיפול כירופרקטי הוא בדרך כלל בטוח ונסבל היטב, אך בחלק מהמקרים מניפולציה עלולה גם לגרום לתופעות לוואי ותגובות לא רצויות. אלה הם בדרך כלל זמניים וניתן לטפל בהם עם קרח, חום, או משככי כאבים ללא מרשם. לכן, אסור שמניפולציה בעמוד השדרה תתבצע על ידי מטפלים שאינם מיומנים ומורשים. הכשרת הכירופרקט מאפשרת לו להעריך את מצב המטופל ואת ההיסטוריה הרפואית שלו ולקבוע כיצד ואם בכלל ניתן לבצע מניפולציה בעמוד השדרה.

המחקר בנושא

המחקר מתבסס על מידע שהופק מ- 15 מחקרים שעסקו בטיפול בכאבי גב תחתון שכללו מעקב אחר 1,711 בני אדם בוגרים.

ממצאי המחקר

לאחר 6 שבועות של טיפולים המניפולציה של חוליות עמוד השדרה השיגה בקרב חולים אלו הפחתה משמעותית ברמת הכאב ושיפור משמעותי ביכולת התפקודית. ההשפעה על הכאב הייתה דומה לזאת שהושגה על ידי תרופות נוגדות דלקת (NSAIDS). עוד חשוב לציין שבכל המחקרים הללו המניפולציה של עמוד השדרה נעשתה בלי שנגרמו תופעות לוואי משמעותיות.

מסקנות החוקרים

מניפולציה של עמוד השדרה המתבצעת לצורך טיפול בכאבי גב תחתון יעילה לפחות כמו תרופה נוגדת דלקת. ביצוע מניפולציה של עמוד השדרה בטוחה ורק לעתים רחוקות ביותר גורמת לתופעות לוואי משמעותיות.

מחקרים נוספים בנושא

טיפול כירופרקטי הוא סוג של טיפול ידני הכולל מניפולציה בעמוד השדרה וטכניקות אחרות לטיפול בכאבי גב תחתון. כאבי גב תחתון הם מצב נפוץ ויקר שמשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. זה יכול לפגוע באיכות החיים ולגרום לנכות. מטרת פסקה זו היא לסקור את הראיות לטיפול כירופרקטי בכאבי גב תחתון בהשוואה לטיפולים אחרים.

Haas (2005)

מחקר של האס (2005) שהשווה טיפול רפואי עם ובלי פיזיותרפיה וכירופרקטיקה עם ובלי שיטות גופניות לחולים עם כאבי גב תחתון. המחקר מצא כי טיפול כירופרקטי בשיטות גופניות היה יעיל יותר מטיפול רפואי בלבד או טיפול רפואי עם פיזיותרפיה בהפחתת עוצמת הכאב והנכות במעקב של 6 חודשים.

Rubinstein (2011)

מחקר של רובינשטיין (2011) שערך סקירה שיטתית ומטא-אנליזה של RCT המשווה טיפול מניפולטיבי בעמוד השדרה עם התערבויות אחרות לכאבי גב תחתון. המחקר מצא כי טיפול מניפולטיבי בעמוד השדרה היה עדיף על טיפול דמה ובדומה לטיפולים אחרים בהפחתת כאב ושיפור תפקוד במעקב קצר טווח.

Globe et al. (2016)

סקירה שיטתית נוספת של Globe et al. (2016) שפיתח קו מנחה קליני לטיפול כירופרקטי בכאבי גב תחתון המבוסס על קונצנזוס של מומחים. ההנחיה המליצה על מניפולציה בעמוד השדרה כטיפול קו ראשון לכאבי גב תחתון חריפים וכרוניים, יחד עם התערבויות אחרות כגון פעילות גופנית, חינוך ושיטות.

Khodakarami et al. (2020)

ניסוי קליני אקראי שנערך על ידי Khodakarami et al. (2020) השווה פיזיותרפיה ומניפולציה כירופרקטית לחולים עם כאבי גב תחתון. המחברים מצאו כי טיפול כירופרקטי היה חסכוני יותר מאשר פיזיותרפיה במונחים של עלויות טיפול רפואי, שביעות רצון המטופל ושנות חיים מותאמות לאיכות. הם הגיעו למסקנה כי טיפול כירופרקטי הוא חלופה בת קיימא לפיזיותרפיה למבוגרים עם כאבי גב תחתון.

Main reference:

Lauche R, Sundberg T, Cramer H. Spinal Manipulative Therapy for Low Back Pain. JAMA. 2017;318(9):865–866. doi:10.1001/jama.2017.8837

More references:

Paige NM, Miake-Lye IM, Booth MS, et al. Association of spinal manipulative therapy with clinical benefit and harm for acute low back pain: systematic review and meta-analysis. JAMA. 2017;317(14):1451-1460. doi:10.1001/jama.2017.3086

Bronson MA, Smith DL, Tuchin P. Spinal manipulation is beneficial for nonchronic low back pain. Am J Emerg Med. 2017;35(10):1576-1577. doi:10.1016/j.ajem.2017.04.048

Schneider M, Haas M, Glick R, Stevans J, Landsittel D. Comparison of spinal manipulation methods and usual medical care for acute and subacute low back pain: a randomized clinical trial. Spine (Phila Pa 1976). 2015;40(4):209-217. doi:10.1097/BRS.0000000000000724

von Heymann WJ, Schloemer P, Timm J, Muehlbauer B. Spinal high-velocity low amplitude manipulation in acute nonspecific low back pain: a double-blinded randomized controlled trial in comparison with diclofenac and placebo. Spine (Phila Pa 1976). 2013;38(7):540-548. doi:10.1097/BRS.0b013e318275d09c

Morton JE. Manipulation in the treatment of acute low back pain. J Manual Manip Ther. 1999;7(4):182-189. doi:10.1179/106698199790813467

Cramer GD, Humphreys CR, Hondras MA, McGregor M, Triano JJ. The Hmax/Mmax ratio as an outcome measure for acute low back pain. J Manipulative Physiol Ther. 1993;16(1):7-13.

Farrell JP, Twomey LT. Acute low back pain: comparison of two conservative treatment approaches. Med J Aust. 1982;1(4):160-164.

Shekelle PG, Adams AH, Chassin MR, Hurwitz EL, Brook RH. Spinal manipulation for low-back pain. Ann Intern Med. 1992;117(7):590-598.

Shekelle PG, Brook RH. A community-based study of the use of chiropractic services.Am J Public Health 1991;81:439–442.

Meade TW, Dyer S, Browne W et al. Randomised comparison of chiropractic and hospital outpatient management for low back pain: results from extended follow up.BMJ 1995;311:349–351.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

סגנון חיים וצפיפות העצם

סגנון חיים משפיע על צפיפות העצם

סגנון חיים וצפיפות העצם קשורים זה בזה! אורח החיים המודרני המתאפיין בחוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת מול המחשב, טלפון חכם ו/או מול הטלוויזיה מזיקים לבריאותנו בהרבה דרכים כולל בין היתר פוגעים בצפיפות העצם כבר במהלך הילדות שלנו.

כאב במותח המחתלה הרחבה

כאב בשריר מותח המחתלה הרחבה

כאב במותח המחתלה הרחבה היא תופעה שכיחה למדי. שריר זה הממוקם בחלק הצדי של הירך מהווה מחולל כוח מרכזי וגורם מייצב עבור מפרק הירך והאגן. לעתים הוא עלול להיות המקור לתסמינים באזור הזה. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע מיחושים כרוניים. 

למה לרקדני בלט אין סחרחורת

סחרחורת לא אצל רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.