קרע בגיד הכתף מה גורם לזה
קרע בגיד הכתף מה גורם לזה

קרע בגיד הכתף מה גורם לזה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קרע בגיד הכתף מה גורם לזה? הגידים במפרק הכתף מחברים את שרירי השרוול המסובב (rotator cuff) אל ראש עצם הזרוע (humerus). היציבות של מפרק הכתף תלויה רבות ביכולות ובשלמות של הגידים והשרירים הללו. שרירי וגידי השרוול המסובב מייצבים את הראש של עצם הזרוע בתוך השקע הגלנואידי. חשיפת הכתפיים לעומסי יתר או לנזקי חבלה גורמים לקרעים זעירים או לקרעים מלאים בגידי השרוול המסובב (rotator cuff tear). קרע בגיד מוביל להתפתחות דלקת (tendonitis), כאבים, מגבלות תנועה ותפקוד, קושי לישון ועוד. אבחון, טיפול מהירים בכאבים בכתף ומגבלות תנועה ותפקוד הנגרמים בגלל קרע בגיד הכתף עשויים למנוע החמרה וצורך בפתרון כירורגי.

אבחון קרע בגיד הכתף התבסס על היסטוריה רפואית, על בדיקה גופנית ובמידת הצורך על אולטרה סאונד או MRI. ההיסטוריה הרפואית כוללת למידה של בין היתר מתי ואיך החלו הכאבים הללו בכתף. הבדיקה הגופנית כוללת בין היתר מספר בדיקות פרובוקטיביות העוזרות לנו לזהות את הנזק בגיד ולאמוד את חומרתו. בגלל הנטייה לקרע חוזר בגידי הכתף חשוב לאחר הטיפול לשקם באופן יסודי את מפרק הכתף. שיקום הכתף יכלול בין היתר חיזוק וייצוב של מפרק הכתף. עם זאת, כולנו נסכים שעדיף למנוע קרע בגידי הכתף מאשר לטפל ולשקם אותם. המאמר הנוכחי “קרע בגיד הכתף מה גורם לזה” נכתב כדי לענות על הצורך הזה.

קרע בגיד הכתף מה גורם לזה – רקע

קרע בגיד הכתף היא פציעה שכיחה בקרב חלק ניכר מהאוכלוסייה. השכיחות המדויקת של קרעים בגידי הכתפיים משתנה באופו ניכר ממחקר למחקר. כך למשל בבדיקות אולטרה סאונד ו- MRI של גופות נמצאו קרעים בגידי הכתף בקרב 20% – 39% מכלל הנבדקים. עוד נמצא שבקרב מחצית מהנבדקים עם קרע בגיד הכתף זוהו קרעים בשתי הכתפיים. השכיחות לקרע בגיד הכתף עולה עם הגיל. במספר מחקרים הנשענים גם הם על סריקות אולטרה סאונד ו- MRI נמצא שכרבע מהאנשים הסובלים מקרע בגיד הכתף אינם סובלים מסימנים ותסמינים כלשהם.

קרע בגידי הכתף יכול להיות קרע מלא או קרע חלקי. את הקרע החלקי בגיד הכתף מסווגים על פי חומרת הקרע. קרע המקיף פחות מרבע העובי של הגיד מוגדר כקרע דרגה אחת (Grade 1). קרע המקיף פחות ממחצית מעוביו של הגיד מוגדר כקרע דרגה 2 (Grade 1). קרע המקיף יותר ממחצית מעוביו של הגיד מוגדר כקרע בדרגה שלוש (Grade 3). מה גורם להתפתחות קרע בגיד הכתף? הגורם העיקרי לקרעים בגידים בכתף הם עומסי יתר חוזרניים כאשר גורם הסיכון העיקרי לפגיעה כזאת הוא הגיל. כאן במאמר הנוכחי נסקור את הגורמים לקרע בגידי השרוול המסובב ואת גורמי הסיכון להתפתחות קרע כזה.

גורמים לקרע בגידי הכתף

המנגנון העיקרי לקרע בגידי הכתף הוא חשיפתם לעומסים חוזרניים בעיקר כאשר הגפיים העליונות מורמות שוב ושוב מעל גובה הראש. הרמות חוזרות ונשנות של הגפה העליונה מעל גובה הראש חושפות את הגידים של השרוול המסובב ללחץ משיא הכתף (acromion). הלחץ הזה המופעל באופן חוזרני על הגידים גורם לנזק מצטבר בגיד ועל ציר הזמן להתפתחות קרע בגיד הכתף. דוגמאות לפעילויות גופניות החושפות את הגידים בכתף לעומסים חוזרניים מתנועות המתבצעות מעל גובה הראש : שחייה בסגנון חתירה, כדור עף, כדור יד, טניס, כדור סל ועוד. גם אנשים שלא עוסקים בספורט חשופים לנזקים מצטברים והתפתחות של קרע בגיד הכתף. בין יתר הדוגמאות לכך נמנה סדרנים בסופר המסדרים סחורה על המדפים העליונים, צבעים הצובעים את התקרה ועוד. טראומה הוא מנגנון נוסף להתפתחות קרע בגיד הכתף. נפילה, תאונה, פציעת ספורט או כל מנגנון טראומטי אחר עלול להיות הגורם לקרע בגידי הכתף.

גורמי סיכון לקרע בגידי הכתף

מגוון רחב של גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות קרע בגיד הכתף. להלן פירוט של גורמי הסיכון:

גיל

גיל מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות קרע באחד או יותר מהגידים בכתף.  הסיבות לכך כוללות שינויים ניווניים במבנה האנטומי של הרקמות השונות וירידה משמעותית באספקת הדם אל הגידים. מעל גיל 60 הסיכון להתפתחות קרעים בגידי הכתף מכפיל את עצמו. מעל גיל 60 עולה גם הסיכון להתפתחות קרע גדול יותר. ככל שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון לכך. במחקר מסוים נמצא שבקבוצת הגילים 60 – 70 השכיחות של קרע בגיד הכתף הייתה כ-20% – 30% ולאחר גיל 80 השכיחות עלתה ל62%. לאחר גיל 60 הסיכון להתפתחות קרע גידים בשתי הכתפיים מגיע ל50%.

מקצוע

מקצועות מסוימים מעלים את הסיכון להתפחות קרע בגיד הכתף. בין יתר המקצועות שחושפים את העוסקים בהם לעומסי יתר חוזרניים ולתנועות גפיים מעל גובה הראש נכלול צביעה, סידור סחורה על מדפים גבוהים, מקצועות המחייבים הרמת משאות כבדים מעל גובה הראש ועוד.

סוגי ספורט

קרע בגיד הכתף
קרע בגיד הכתף

סוגי ספורט הכרוכים בביצוע חוזרני של תנועות ידיים מעל גובה הראש או בהרמת משקלים מעל גובה הראש מעלים את הסבירות לקרעים בגידי הכתף. דוגמאות לסוגי ספורט כאלו כוללים טניס, כדור סל, כדור יד, כדור עף, שחייה בסגנון חתירה, הרמת משקולות ועוד.

מגדר

בקבוצת הגילים 50 – 60 השכיחות לקרע בגיד הכתף גבוהה יותר משמעותית בקרב גברים לעומת נשים. לאחר גיל 60 השכיחות של קרע בגיד הכתף בקרב שני המינים התאזנה.

יד דומיננטית

חלק מהמחקרים מצביעים על העומסים המוטלים על היד הדומיננטית כגורם סיכון להתפתחות קרע בגיד הכתף דווקא ביד הזאת.

קרע בגיד הכתף השנייה

מחקרים מסוימים מצביעים על קשר בין פציעת כתף אחת לפציעה של הכתף השנייה. לטענת החוקרים הללו קרע גיד בכתף אחת מעלה את הסבירות לקרע בגיד בכתף השנייה.

עישון

עישון מהווה גורם סיכון למגוון אדיר של מחלות והפרעות בריאותיות ובכלל זה גם להתפתחות קרע בגיד הכתף. על פי מחקרים רבים לעישון ולפרק הזמן שבו אתם מעשנים יש השפעה שלילית על זרימת הדם וההזנה של הגידים בגוף ובכלל זה של הגידים בכתפיים.

רקע משפחתי, גנטיקה

הסיכון להתפתחות קרע בגיד הכתף עולה גם במידה ואחד מבני המשפחה הקרובים סובל מפגיעה כזאת לפני הגיעו לגיל 40.

יציבה

על פי מחקרים שונים נמצא קשר בין יציבה לקויה והתפתחות קרע בגיד הכתף. סביר להניח שיציבה לקויה משנה את האופן שבו הכתף מתפקדת ובכך משפיעה גם על הסבירות לפציעה. הסיכון לפצוע את הגידים בכתפיים עולה ב- 65.8% בקרב אנשים עם יציבה המאופיינת בקיפוזיס ויתר לורדוזה מותנית. הסיכון לפצוע את הגידים בכתפיים עולה ב54.3% כאשר הלורדוזה המותנית שטוחה מידי. הסיכון לפצוע את הגידים בכתפיים עולה ב- 48.9% כאשר האדם מתנהל שפוף ושמוט או עם יציבה עצלה ( Sway Back).

מבנה אנטומי של הכתף

הרמות חוזרניות של הכתף גורמות למפגש חוזרני בין גידי הכתף לבין קשת הנוצרת בין זיז החרטום ושיא הכתף (coracoacromial arch). ליקויים במבנה האנטומי של מפרק הכתף ובעיקר במבנה האנטומי של חלק זה או אחר בקשת זיז החרטום שיא הכתף עלולים להשפיע על הסיכון לקרע גיד הכתף.

דלקת פרקים

דלקת פרקים ניוונית במפרק הכתף מעלה את הסיכון לקרע בגידי בכתף. יתכן והדבר נובע משינויים הניווניים ומהזיזים המתפתחים במפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • קרע בגיד אולי האנטיביוטיקה אשמה

  קרע בגיד - אולי האנטיביוטיקה אשמה! אתם וודאי שואלים מה הקשר בין טיפול אנטיביוטי בזיהום כזה או אחר לבין קרע…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים…

 • קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן

  קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן כגורם סיכון? מה הקשר? מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שיש קשר והוא משמעותי. הסיכון של…

 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים.…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן