קרע בגיד הכתף מה גורם לזה

קרע בגיד הכתף מה גורם לזה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קרע בגיד הכתף מה גורם לזה? הגידים במפרק הכתף מחברים את שרירי השרוול המסובב (rotator cuff) אל ראש עצם הזרוע (humerus). היציבות של מפרק הכתף תלויה רבות ביכולות ובשלמות של הגידים והשרירים הללו. שרירי וגידי השרוול המסובב מייצבים את הראש של עצם הזרוע בתוך השקע הגלנואידי. חשיפת הכתפיים לעומסי יתר או לנזקי חבלה גורמים לקרעים זעירים או לקרעים מלאים בגידי השרוול המסובב (rotator cuff tear). קרע בגיד מוביל להתפתחות דלקת (tendonitis), כאבים, מגבלות תנועה ותפקוד, קושי לישון ועוד. אבחון, טיפול מהירים בכאבים בכתף ומגבלות תנועה ותפקוד הנגרמים בגלל קרע בגיד הכתף עשויים למנוע החמרה וצורך בפתרון כירורגי.

אבחון קרע בגיד הכתף התבסס על היסטוריה רפואית, על בדיקה גופנית ובמידת הצורך על אולטרה סאונד או MRI. ההיסטוריה הרפואית כוללת למידה של בין היתר מתי ואיך החלו הכאבים הללו בכתף. הבדיקה הגופנית כוללת בין היתר מספר בדיקות פרובוקטיביות העוזרות לנו לזהות את הנזק בגיד ולאמוד את חומרתו. בגלל הנטייה לקרע חוזר בגידי הכתף חשוב לאחר הטיפול גם לשקם באופן יסודי את מפרק הכתף. שיקום הכתף יכלול בין היתר חיזוק וייצוב של מפרק הכתף. עם זאת, כולנו נסכים שעדיף למנוע קרע בגידי הכתף מאשר לטפל ולשקם אותם. המאמר הנוכחי "קרע בגיד הכתף מה גורם לזה" נכתב כדי לענות על הצורך הזה.

קרע בגיד הכתף מה גורם לזה – רקע

קרע בגיד הכתף היא פציעה שכיחה בקרב חלק ניכר מהאוכלוסייה. השכיחות המדויקת של קרעים בגידי הכתפיים משתנה באופו ניכר ממחקר למחקר. כך למשל בבדיקות אולטרה סאונד ו- MRI של גופות נמצאו קרעים בגידי הכתף בקרב 20% – 39% מכלל הנבדקים. עוד נמצא שבקרב מחצית מהנבדקים עם קרע בגיד הכתף זוהו קרעים בשתי הכתפיים. השכיחות לקרע בגיד הכתף עולה עם הגיל. במספר מחקרים הנשענים גם הם על סריקות אולטרה סאונד ו- MRI נמצא שכרבע מהאנשים הסובלים מקרע בגיד הכתף אינם סובלים מסימנים ותסמינים כלשהם.

קרע בגידי הכתף יכול להיות קרע מלא או קרע חלקי. את הקרע החלקי בגיד הכתף מסווגים על פי חומרת הקרע. קרע המקיף פחות מרבע העובי של הגיד מוגדר כקרע דרגה אחת (Grade 1). קרע המקיף פחות ממחצית מעוביו של הגיד מוגדר כקרע דרגה 2 (Grade 1). קרע המקיף יותר ממחצית מעוביו של הגיד מוגדר כקרע בדרגה שלוש (Grade 3). מה גורם להתפתחות קרע בגיד הכתף? הגורם העיקרי לקרעים בגידים בכתף הם עומסי יתר חוזרניים כאשר גורם הסיכון העיקרי לפגיעה כזאת הוא הגיל. כאן במאמר הנוכחי נסקור את הגורמים לקרע בגידי השרוול המסובב ואת גורמי הסיכון להתפתחות קרע כזה.

גורמים לקריעה חלקית או מלאה של גידים במפרק הכתף

המנגנון העיקרי לקרע בגידי הכתף הוא חשיפתם לעומסים חוזרניים בעיקר כאשר הגפיים העליונות מורמות שוב ושוב מעל גובה הראש. הרמות חוזרות ונשנות של הגפה העליונה מעל גובה הראש חושפות את הגידים של השרוול המסובב ללחץ משיא הכתף (acromion). הלחץ הזה המופעל באופן חוזרני על הגידים גורם לנזק מצטבר בגיד ועל ציר הזמן להתפתחות קרע בגיד הכתף. דוגמאות לפעילויות גופניות החושפות את הגידים בכתף לעומסים חוזרניים מתנועות המתבצעות מעל גובה הראש : שחייה בסגנון חתירה, כדור עף, כדור יד, טניס, כדור סל ועוד. גם אנשים שלא עוסקים בספורט חשופים לנזקים מצטברים והתפתחות של קרע בגיד הכתף. בין יתר הדוגמאות לכך נמנה סדרנים בסופר המסדרים סחורה על המדפים העליונים, צבעים הצובעים את התקרה ועוד. טראומה הוא מנגנון נוסף להתפתחות קרע בגיד הכתף. נפילה, תאונה, פציעת ספורט או כל מנגנון טראומטי אחר עלול להיות הגורם לקרע בגידי הכתף.

גורמי סיכון לקריעה חלקית או מלאה של גידים במפרק הכתף

מגוון רחב של גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות קרע בגיד הכתף. חשוב לדעת למה הכתף שלכם נוטה להיפצע. המידע הזה יעזור לכם להימנע מפציעות. להלן פירוט של גורמי הסיכון:

גיל

גיל מהווה גורם סיכון מרכזי להתפתחות קרע באחד או יותר מהגידים בכתף.  הסיבות לכך כוללות שינויים ניווניים במבנה האנטומי של הרקמות השונות וירידה משמעותית באספקת הדם אל הגידים. מעל גיל 60 הסיכון להתפתחות קרעים בגידי הכתף מכפיל את עצמו. מעל גיל 60 עולה גם הסיכון להתפתחות קרע גדול יותר. ככל שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון לכך. במחקר מסוים נמצא שבקבוצת הגילים 60 – 70 השכיחות של קרע בגיד הכתף הייתה כ-20% – 30% ולאחר גיל 80 השכיחות עלתה ל62%. לאחר גיל 60 הסיכון להתפתחות קרע גידים בשתי הכתפיים מגיע ל50%.

מקצוע

מקצועות מסוימים מעלים את הסיכון להתפחות קרע בגיד הכתף. בין יתר המקצועות שחושפים את העוסקים בהם לעומסי יתר חוזרניים ולתנועות גפיים מעל גובה הראש נכלול צביעה, סידור סחורה על מדפים גבוהים, מקצועות המחייבים הרמת משאות כבדים מעל גובה הראש ועוד.

סוגי ספורט

קרע בגיד הכתף
קרע בגיד הכתף

סוגי ספורט הכרוכים בביצוע חוזרני של תנועות ידיים מעל גובה הראש או בהרמת משקלים מעל גובה הראש מעלים את הסבירות לקרעים בגידי הכתף. דוגמאות לסוגי ספורט כאלו כוללים טניס, כדור סל, כדור יד, כדור עף, שחייה בסגנון חתירה, הרמת משקולות ועוד.

מגדר

בקבוצת הגילים 50 – 60 השכיחות לקרע בגיד הכתף גבוהה יותר משמעותית בקרב גברים לעומת נשים. לאחר גיל 60 השכיחות של קרע בגיד הכתף בקרב שני המינים התאזנה.

יד דומיננטית

חלק מהמחקרים מצביעים על העומסים המוטלים על היד הדומיננטית כגורם סיכון להתפתחות קרע בגיד הכתף דווקא ביד הזאת.

קרע באחד מהגידים של הכתף השנייה

מחקרים מסוימים מצביעים על קשר בין פציעת כתף אחת לפציעה של הכתף השנייה. לטענת החוקרים הללו קרע גיד בכתף אחת מעלה את הסבירות לקרע בגיד בכתף השנייה.

עישון

עישון מהווה גורם סיכון למגוון אדיר של מחלות והפרעות בריאותיות ובכלל זה גם להתפתחות קרע בגיד הכתף. על פי מחקרים רבים לעישון ולפרק הזמן שבו אתם מעשנים יש השפעה שלילית על זרימת הדם וההזנה של הגידים בגוף ובכלל זה של הגידים בכתפיים.

רקע משפחתי, גנטיקה

הסיכון להתפתחות קרע בגיד הכתף עולה גם במידה ואחד מבני המשפחה הקרובים סובל מפגיעה כזאת לפני הגיעו לגיל 40.

יציבה

על פי מחקרים שונים נמצא קשר בין יציבה לקויה והתפתחות קרע בגיד הכתף. סביר להניח שיציבה לקויה משנה את האופן שבו הכתף מתפקדת ובכך משפיעה גם על הסבירות לפציעה. הסיכון לפצוע את הגידים בכתפיים עולה ב- 65.8% בקרב אנשים עם יציבה המאופיינת בקיפוזיס ויתר לורדוזה מותנית. הסיכון לפצוע את הגידים בכתפיים עולה ב54.3% כאשר הלורדוזה המותנית שטוחה מידי. הסיכון לפצוע את הגידים בכתפיים עולה ב- 48.9% כאשר האדם מתנהל שפוף ושמוט או עם יציבה עצלה ( Sway Back).

מבנה אנטומי של הכתף

הרמות חוזרניות של הכתף גורמות למפגש חוזרני בין גידי הכתף לבין קשת הנוצרת בין זיז החרטום ושיא הכתף (coracoacromial arch). ליקויים במבנה האנטומי של מפרק הכתף ובעיקר במבנה האנטומי של חלק זה או אחר בקשת זיז החרטום שיא הכתף עלולים להשפיע על הסיכון לקרע גיד הכתף.

דלקת פרקים

דלקת פרקים ניוונית במפרק הכתף מעלה את הסיכון לקרע בגידי בכתף. יתכן והדבר נובע משינויים הניווניים ומהזיזים המתפתחים במפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים