Skip to main content

כאבים בכתף, אבחון וטיפול

כאבי כתף

כאבים בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע כאבים כרוניים ופגיעה באיכות החיים. על פי הערכות ממחקרים שונים שכיחות הכאב במפרק הכתף מקיפה בין 16-26% מהאוכלוסייה. קבוצות הגיל המצויות בסיכון הכי גבוה לכאב במפרק הכתף הן גילאים 45-64 וגילאים 12-18. למעשה אחרי כאבי גב וכאבי ברכיים פציעות כתף מהווים את הפגיעה השכיחה ביותר במערכת שריר ושלד. כאב במפרק הכתף ומגבלות תנועה יגרמו בהכרח לפגיעה קשה באיכות חייו של החולה. הוא התקשה לאכול, להתלבש, לקחת מזון או חפצים ממדף גבוה, לעבוד ואפילו לדאוג להיגיינה האישית שלו בשירותים.

מחקרים עדכניים מצביעים על נטייה של כאבים אלו להפוך לכרוניים. להערכתי המרכזיות של מפרק הכתף בחיינו היא הסיבה לכך. קשה להעניק לכתף הפצועה את המנוחה שהיא צריכה כדי להירפא. המשך העבודה והפעילות עם הכתף הפצועה מעלה את הסיכון להתפתחות כאבים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים. ריכזתי כאן חומר רב שעוסק בהרחבה בכאבי כתפיים, הגורמים להם, גורמי הסיכון, אבחונם, טיפול, שיקום וכמובן מניעתם. 

כאבים בכתף

כאב בכתף הוא עניין שכיח. ארבעת סוגי הפציעות והכאבים השכיחים ביותר והמגבילים ביותר בכתף כוללים: פציעות של השרירים המסובבים של הכתף, פציעות וכאבים במפרק הזרוע, פציעות וכאבים במפרק שיא הכתף והבריח וכמובן הקרנות כאב מהצוואר על רקע לחץ על שורש עצב צווארי. גורמים אפשריים לפציעות וכאבים אלו כוללים עומסים חוזרניים, מחלות ופציעות חבלה. הטיפול במקור הכאב חייב להינתן במהירות. לזמן ישנה משמעות רבה במניעת כאבים ומגבלות תנועה כרוניות ולעתים אף מניעת ניתוחים מורכבים. אבחון מהיר של מקור הבעיה בכתף והבנה של הגורם לה יאפשרו טיפול יעיל ומהיר.

גורמים

גורמים אפשריים לכאב המתפתח במפרק הכתף כוללים עומס חוזרני, נזקי חבלה ומחלות. עומסים חוזרניים הכרוכים בהרמת כתף חוזרנית קיימים במקצועות כמו ספר, עובדי בניין וצבעי או בענפי ספורט כמו טניס, כדור עף וכדור יד. גם מקצועות או ענפי ספורט שבהם מרימים משאות כבדים כמו סבלים, ממייני חבילות בדואר או מתאמנים באימוני כוח נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה לפציעות כתף. גם עובדים שבמסגרת עבודתם משתמשים בכלי עבודה היוצרים ויברציות מעלים את סיכוייהם לפגוע בכתף. נזקי חבלה בכתף עלולים להיגרם בגלל תאונה, פציעת ספורט, נפילה על יד מושטת לפנים או סתם בגלל נפילה על הכתף. מחלות כולל דלקות פרקים (בעיקר דלקת פרקים ניוונית) עלולות לתרום את חלקן למיחושים במפרק הזה. אנשים הסובלים מדיכאון, חרדות, לחצים נפשיים נוטים לדווח יותר על כאב במפרק הכתף.

גורמי סיכון

מיחושים במפרק הכתף מושפעים ממספר גורמי סיכון. בין גורמי סיכון נמנה ראשית את הגיל. ככול שאנו מתבגרים הסיכון גדל. עם זאת גם בקרב בני נוער כאבים מסוג שכיחים למדי. גם מין מהווה גורם סיכון כאשר לנשים ובעיקר לנשים לחוצות ודיכאוניות יש סיכוי גבוה יותר. מקצועות וענפי ספורט מסוימים שבהם מבצעים תנועות חוזרניות, מרימים משקלים גבוהים, משתמשים בכלי עבודה היוצרים ויברציות חושפים את העוסקים בהם לסיכון מוגבר לכאב במפרקי הכתפיים. ליקויי יציבה, ארגונומיה לקויה הכוללת עמדת עבודה ואופן עבודה לקוי מעלים גם הם את הסיכון. הסיכון עולה גם כאשר אתם עובדים במקום עבודה עם דרישות מנטליות גבוהות, סיפוק נמוך וחוסר תמיכה חברתית.

סימנים ותסמינים

מספר רב של סימנים ותסמינים עלולים להתפתח בעקבות הפגיעה בכתף. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כמובן כאבים במפרק הכתף שעלולים להיות שונים בעוצמתם ובאופיים. יכולים להיות קלים או חריפים, להימשך שעות וימים או להימשך שנים. פגיעות בכתף עלולות לגרום גם למגבלות תנועה קלות או קשות ולעתים גם לחוסר יכולת להניע את הכתף. סימנים ותסמינים נוספים כוללים שטף דם, הקרנות כאב לזרוע, שינויים תחושתיים לאור היד, חולשה של הכתף והיד ועוד.

אבחון

אבחון כאבים בכתף יחל עם לקיחת ההיסטוריה הרפואית. זו תכלול למידת הרקע האישי והבריאותי של החולה ומשפחתו. נלמד על מקצועו, תחביביו והספורט המועדף על החולה וננסה להעריך קשר אפשרי לכאבים. נלמד על נטיות גנטיות, מחלותו, אשפוזים, ניתוחים, פציעות ועוד. נשאל על הכאב במפרק הכתף כולל מתי החלו, מה גרם להם, מה המאפיינים שלהם, מה משפיע עליהם, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים ועוד. נעבור לבדיקה הגופנית. זו תכלול התבוננות ומישוש של הרקמות והמפרקים בצוואר, כתף, בית השחי, חזה וגב עליון בחיפוש אחר נפיחות, אדמומיות, כאב, ניוון שרירי, חום מקומי, עיוות, חוסר סימטריה. נמשיך עם בדיקות טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים של האזורים הללו בחיפוש אחר כאב, מגבלות תנועה, תנועות לקויות, חוסר יציבות של אחד המפרקים, רעשים הבוקעים מהמפרקים. נמשיך עם ביצוע בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות. בדיקות מעבדה ודימות יבוצעו רק עם חסר מידע כדי לקבוע אבחון. במקרים שבהם ישנם סימנים ותסמינים מערכתיים כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד נפנה את החולה להמשך בירור.

טיפול

סוג הטיפול בכאב בכתף תלוי בגורם לכאב. במקרים של כאב קל ניתן לטפל בכאים הללו באופן עצמוני באמצעות מנוחה, שינויים באורח החיים ובכלל זה בעבודה, בבית ובמהלך הפעילות הגופנית, קומפרסים חמים ובמידת הצורך קיבוע או חבישה זמניים. במקרים קשים יותר שבהם התפתח נזק משמעותי יותר לשרירים המסובבים של הכתף, כתף קפואה, דלקת במפרק הזרוע, דלקת במפרק שיא הכתף והבריח או חוסר יציבות, נדרשת התערבות מקצועית. כירופרקט עושה שימוש באמצעים שונים כולל מכשיר גלי הלם, לייזר רך ועוד כדי להפחית את הכאבים ומשלב זאת עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה ואף שיפור הדרגתי בטווחי התנועה של הכתף וביכולת התפקודית שלה.

שיקום

מטרת השיקום של הכתף היא חזרה לאורח חיים פעיל ובכלל זה חזרה לספורט שאתם אוהבים. הרעיון המרכזי שעומד אחרי השיקום הוא שימור ושיפור היכולות הגופניות הדרושות לביצוע מטלות ותפקידים יומיומיים. כמובן ששיקום כתף של ספורטאי מחייב שיפור סבולת, מהירות, כוח, גמישות, מהירות תגובה, קואורדינציה, שיווי משקל, זריזות ופרופריוספציה. בתחילת הדרך עוד בשלב הטיפולי נניע באופן פסיבי את המרפק וכף היד, בשלב הבא נניע את הכתף באופן פסיבי ואקטיבי בטווחים מוגבלים ובכיווני תנועה מוגבלים, נסיר בהדרגת את ההגבלות על טווחי התנועה וכיווני התנועה ונעבור בהדרגה לתרגילים אקטיביים מול התנגדות גדלה והולכת. נחזק, נגמיש ונאזן את השרירים הפועלים על הכתף. בסוף התהליך החולה אמור לחזור למגרש.

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים יכולים לעזור לנו לאבחן את מקור הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי. מדובר בציר תנועה מורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו. התוצאה לעתים כאב במפרק הזה. 

כאבים בכתף? תסמונות שכיחות הכוללות בין היתר גם כאב במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות של מפרק הכתף בכול הנוגע לטווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בתחום היציבות והחוסן וחושפים את המפרק לפציעות שונות ומרובות. 

כאבים בכתף? אבחון מדויק של כאב זה יאפשר טיפול מהיר ויעיל יותר. כאב במפרק הכתף היא תלונה שכיחה. מקור הכאב יכול להיות רקמה פצועה במפרק עצמו או הקרנה מנזק או מחלה ברקמה מרוחקת כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי. 

כאבי כתף? טיפול מהיר עשוי לחסוך עוגמת נפש רבה. סוג הטיפול המדויק בכאבים אלו תלוי ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק. ברוב המקרים הטיפול המועדף יהיה שמרני, כלומר, ללא ניתוחים. לעיתים טיפול עצמי שיכלול מנוחה מפעולות הגורמות לכאב יאפשר ריפוי הכאב.

תסמונת הצביטה בכתף? תסמונת זאת נחשבת לאחד הגורמים השכיחים לכאבים בכתף. תסמונת הצביטה נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת זיז שיא הכתף.

תסמונת הצביטה בכתף? אבחון וטיפול נדרשים כעת למניעת קרעים של הגידים. תסמונת כאב זאת נובעת מצביטה של שרירי השרוול המסובב ושל האמתחת (בורסה) בכתף בעת הרמת הכתף. במצב תקין אנו אמורים להיות מסוגלים להרים את הכתף ללא מגבלות.

פריקת כתף? גורמים ותסמינים עשויים לעזור לנו להבין אלו נזקים התרחשו במפרק. פריקה של מפרק הכתף מהווה את אחת הפציעות השכיחות ביותר. ברוב המקרים מדובר בפציעת ספורט המתרחשת בגלל חבלה ישירה לכתף, נפילה על יד מושטת לפנים או מתנועות חדות ופתאומיות של הכתף. 

פריקת כתף? אבחון וטיפול וטיפול מהירים ויעילים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים ופריקות חוזרות. בפציעה זאת ראש עצם הזרוע יוצר ממקמו בשקע הגלנואידי. התוצאה היא כאבים קשים, קושי רב להניע את המפרק וסימנים ותסמינים נוספים, תלוי בנזק לרקמות.

קרע לברום בכתף? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע את החמרת הקרע. הלברום בכתף היא רקמה סחוסית התומכת בראש עצם הזרוע בשקע הגלנואידי. הגורם לקרע יכול להיות טראומה או עומס יתר על מפרק הכתף בגלל מאמצים חוזרניים.

בריקוד נוצרים פחות עומסים על הגפה העליונה ולכן השכיחות הנמוכה יחסית של פציעות גפה זאת מריקוד. למרות זאת בעקבות עומסים חריגים הנובעים מנפילות, סיבובים, הרמות חוזרות ונשנות ועוד נגרמים נזקים וכאבים למפרק הכתף. 

בורסיטיס בכתף? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע כאבים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים בכתף. הרופא אבחן דלקת בבורסה בכתף? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. מדובר בהפרעה בריאותית שכיחה במפרק הכתף.

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של הכתף. מתלוננים על כאבים, מגבלות תנועה קשות וקושי לתפקד עם מפרק הכתף יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

פציעת שרירי הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו כאבים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק הכתף. הסיבה העיקרית לשכיחות פציעת שרירי הכתף היא השילוב הייחודי המתקיים במפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

חדשות - מחקרים רפואיים

 • תסמונת התעלה הקרפלית. מגפה

  תסמונת התעלה הקרפלית היא תסמונת שכיחה. בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זו  לשכיחה יותר והתפתחה לכדי מגפה. תסמונת זו נוצרת בגלל לחץ על עצב המדיאן, בעוברו בשורש כף היד. הגורם העיקרי: שימוש יתר בכף היד והאצבעות.

   
 • למבוגרים עדיף לרוץ

  למבוגרים עדיף לרוץ! שיבוש בצורת ההליכה מהווה אינדיקציה טובה לניבוי חולי בקרב מבוגרים. מבוגרים העוסקים בפעילות גופנית הכוללת ריצה שומרים על היעילות אנרגטית של ההליכה שלהם יותר ממבוגרים העוסקים בספורט הכולל צעידה בלבד. 

   
 • מוות מנפילה מסולם

  מוות מנפילה מסולם מתרחש לעתים קרובות מידי. אלפי בני אדם נהרגים ונפצעים מידי שנה, ברחבי העולם, בגלל תאונות עבודה ותאונות בבית. נפילה מסולם במקום העבודה או בבית מהווה גורם מרכזי למוות ולפציעות קשות בעלות השלכה על איכות החיים. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)