כאבי כתף, אבחון וטיפול

כאבי כתף

כאבים בכתף הם עניין שכיח. גורמים אפשריים לכאבים אלו כוללים עומסים חוזרניים, מחלות ופציעות חבלה. בקטגוריה הזאת מצוי חומר רב שעוסק בגורמים השכיחים יותר לכאבי כתפיים, אופן אבחונם, הטיפול בהם וכמובן כיצד למנוע אותם. הטיפול בגורם לכאבים בכתף חייב להינתן במהירות. לזמן ישנה משמעות רבה במניעת התמודדות עם כאבים ומגבלות תנועה כרוניות בכתף ולעתים אף עם ניתוחים מורכבים. אבחון מהיר של הכאב ושל שאר הסימנים והתסמינים בכתף וכן ההבנה של הגורם להם יאפשרו לנו לטפל בכם באופן יעיל ומהיר.

מפרק הכתף הוא מפרק מורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו. תנועתיות יתר ושימוש מוגבר עלולים להוביל להתפתחות עומסים חריגים וסיכויים להתפתחות פציעות וכאבים.

מפרק הכתף - מפרק מורכב שיחודו בטווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב. יתרונות אלו בתנועה וטווח באים על חשבון יציבותו וחוסנו של המפרק וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. פציעות כתף הן לרוב ממושכות וטורדניות.

התלונה על כאבים בכתף נשמעת רבות במרפאתי. הכאב בכתף יכול להגיע מרקמה פצועה במפרק עצמו או להיות מוקרן מנזקים או מחלות ברקמה או איבר מרוחקים כמו שעלול לקרות למשל במצב שלפריצת דיסק בצוואר. נדרש אבחון מהיר ומדויק. 

הטיפול המדויק בכאבי כתפיים תלוי בנזק שבגינו החלו הכאבים ובחומרתו. ברוב המקרים הטיפול המועדף יהיה שמרני, כלומר, ללא ניתוחים. לעיתים טיפול ביתי שיכלול מנוחה מפעולות הגורמות לכאב עשוי לאפשר ריפוי של מקור הכאב. במידה והטיפול הביתי כשל

חשים כאב בעת הרמת הכתף? יתכן ואתם סובלים מתסמונת כאבי כתף שכיחה הקרויה תסמונת הצביטה. תסמונת הצביטה נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת זיז שיא הכתף (Acromion).

תסמונת הצביטה בכתף היא תסמונת כאב הנובעת מצביטה של שרירי השרוול המסובב או של האמתחת (בורסה) בכתף בעת הרמת הכתף. במצב תקין אנו אמורים להיות מסוגלים להרים את הכתף ללא מגבלות. מדובר בפציעת ספורט שכיחה.

פריקת כתף מהווה את אחת הפציעות השכיחות ביותר. ברוב המקרים מדובר בפציעת ספורט המתרחשת בגלל חבלה ישירה לכתף או מתנועות חדות ופתאומיות הכוללות סיבוב מתיחת הזרוע לאחור וגורמת לכאבים קשים ומגבלות תנועה.

כאבים בכתף עלולים להתפתח גם בגלל קרע ברקמה סחוסית הקרויה לברום. הגורם לקרע בלברום יכול להיות טראומה או עומס יתר על מפרק הכתף בגלל ביצוע מאמצים חוזרניים בטווחי תנועה קיצוניים כולל תנועות מעל גובה הראש.

בריקוד נוצרים פחות עומסים על הגפה העליונה ולכן השכיחות הנמוכה יחסית של פציעות גפה זאת מריקוד. למרות זאת בעקבות עומסים חריגים הנובעים מנפילות, סיבובים, הרמות חוזרות ונשנות ועוד נגרמים נזקים וכאבים למפרק הכתף. 

הרופא אבחן דלקת בבורסה בכתף? אין המשמעות שהפסדתם את הונכם בבורסה. דלקת בשק הבורסה בכתף או בורסיטיס היא דלקת וכאבים חריפים, בשק קטן המצוי בכתף ובמקומות נוספים בגוף בכתף הקרוי בעברית אמתחת או כסת. 

מתלוננים על כאבים ומגבלות קשות בתנועת הכתף יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק (Adhesive Capsulitis) או בשמה העממי "כתף קפואה" (Frozen Shoulder). בפגיעה זאת נפגעת באופן קיצוני יכולת התנועה של המפרק.

פציעות כתף הן עניין שכיח. הסיבה העיקרית לשכיחות זאת היא השילוב הייחודי המתקיים במפרק הכתף של תנועתיות גדולה מאוד ויציבות מוגבלת אשר חושפים אות המפרק לעומסים חריגים. הרוב המכריע של הפציעות בכתף כוללות פגיעה באחד או יותר מגידי ו/או ממסובבי הכתף.