Skip to main content

כאבים בכף הרגל, אבחון וטיפול

כאבים בכף רגל, אבחון וטיפול

כאבים בכף הרגל? אבחון וטיפול מידיים עשויים לחסוך לכם עוגמת נפש מרובה. כפות הרגליים נושאות את משקל גופנו במגוון מצבים ועל כן חשופות להתפתחות נזקים ופציעות. מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בכף הרגל. סקרתי חלק מאותם גורמים להתפתחות הכאבים הללו, אבחונם, הטיפול בהם ומניעתם. אתם עשויים למצוא בדפים אלו גם הכוונה לגבי ההתנהלות הרצויה עם התפחות המיחושים בכפות הרגליים. אבחון מוקדם של מקור הכאב והבנת מנגנון התפתחותו יאפשרו הענקת טיפול יעיל ומניעת התמודדות עם בעיות כרוניות וניתוחים.

כאבים בכף הרגל

כפות הרגליים שלנו הם מבנים מורכבים הנושאים בעומסים גדולים ובמצבים מסוימים כמו ריצה אפילו אדירים. הקשתות של כף הרגל בולמות חלק מהזעזועים שמוטלים על כפות הרגליים ואחראיות לכוחות הקרקע שמגיעות בסופו של דבר לגוף. עומסי יתר, נזקי חבלה או פציעות עלולים לגרום לכאב בכף הרגל, לקשיי תנועה ועוד. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים ופגיעה קשה באיכות החיים. הטיפול המדויק בכאב תלוי בגורם לו.

גורמים

מיחושים בכף הרגל נגרמים מעומסי יתר על כפות הרגליים לרוב בגלל עומסים חוזרניים כמו למשל ריצות, קפיצות, ריקוד ועוד. עומסי יתר על כפות הרגליים עקב פעולות חוזרניות יכולים להתרחש גם בגלל פעילות מקצועית כמו למשל נושאי מכתבים, שוטרים, חיילים או מטיילים שמרבים לצעוד. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה (נקיעת קרסול, נפילה, תאונת דרכים, פציעת ספורט ועוד) וכמובן מחלות כמו דלקת פטרייתית, יבלות, דלקת פרקים ניוונית, שיגדון ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות כאבים בכף הרגל כוללים ראשית כול גיל, ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה. עוד נציין ליקויים מבניים בכף הרגל גנטיים או נרכשים (כף רגל שטוחה או גבוהה, אצבע פטיש, בוהן קלובה ועוד) , נעליים לא מתאימות, עיסוק בפעילות גופנית או במקצוע היוצרים עומסים חריגים על כפות הרגליים, פעילות גופנית על משטחים קשיחים או רכים מידי, משקל עודף או השמנה הגורמים לעומסי יתר על כפות הרגליים ועוד.

סימנים ותסמינים נלווים

כאב בכף הרגל אינו התסמין היחידי שמופיע. סימנים ותסמינים אופייניים נוספים כוללים מגבלות תנועה, צליעה, קושי לשאת את משקל הגוף, קושי לנעול נעליים, שטפי דם מפציעה, נימול או הירדמות של חלקים מכף הרגל, אדמומיות ועוד. במצב של דלקת זיהומית בכף הרגל יופיעו גם חום גבוה, תחושת חום מקומית בכף הרגל, כאבים חמורים במיוחד ונפיחות עוד יתכנו במצב הזה ובמצבים חמורים אחרים קושי לישון, עיוות של כף הרגל ועוד. 

אבחון

תהליך האבחון של הכאבים בכף הרגל כרוכים בלמידת ההיסטוריה הרפואית של התפתחות הסימנים והתסמינים בכף הרגל, בבדיקה גופנית ולעתים בהיעזרות בבדיקות מעבדה ודימות. נרצה לדעת מתי החלו הכאבים, איפה הם ממוקמים, כיצד החלו, מה הם הגורמים שמשפיעים עליהם ועוד. בבדיקה הגופנית נתבונן, בכם בעת ביצוע מטלות שונות, נמשש את כף הרגל ואת השרשרת הקינטית שלה ונניע אותם, נערוך בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך גם בדיקות מעבדה ודימות. 

טיפול כירופרקטי

לאחר שזיהה את מקור הכאב בכף הרגל יחל הטיפול הכירופרקטי שיותאם בשלביו השונים לחומרת הכאבים ולמגבלות של החולה. רוב הבעיות בכף הרגל נגרמות בגלל בעיות תפקודיות של כף הרגל ו/או נעליים לא מתאימות. טיפול בבעיות יסוד אלו בשילוב עם מכשור מתקדם לריפוי דלקות וטכניקות טיפול ידניות כדי להסדיר את הביומכניקה של כף הרגל מניב פירות. לטיפול התלווה ייעוץ בתחומים בעלי השפעה על כפות הרגליים כולל פעילות גופנית, ארגונומיה ועוד.

שיקום כף הרגל

כף רגל שנפצעה מחייבת שיקום כדי למנוע חזרה של הבעיה. אין להסתפק בכך שהטיפול נשא פירות וכף הרגל אינה כואבת יותר. שיקום איכותי יאפשר לכם לחזור לפעילות השגרתית שלכם עם סיכוי נמוך יותר להישנות הבעיה. השיקום התמקד בחיזוק וגמישות של השרירים התומכים ברגל התחתונה, קרסול וכף הרגל נשפר את האיזון השרירי בין השרירים האגוניסטים לאנטגוניסטים, נשפר את שיווי המשקל, נשפר את חוש החישה העצמית ועוד.

המשיכו לקרוא כאן בהרחבה על נושאים העוסקים בכאים בכפות רגליים כולל בין היתר גורמים ותסמינים, גורמי סיכון, אבחון, תסמונות שכיחות, קרסול לא יציב, דורבן בעקב, תסמונת התעלה הטרסלית ועוד.

כאבים בכף הרגל? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להצביע על הגורם להם. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה היא לא כואבת הרבה יותר. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה

כאבים בכף הרגל? אבחון יסודי נדרש כעת כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים. כאבים אלו יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את כף הרגל: עצמות, רצועות, שרירים, רקמות חיבור, ציפורניים, עצבים, כלי דם ועור. עומסים חוזרניים הוא מנגנון הפציעה השכיח.

כאבים בכרית כף הרגל? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע ליקויים כרוניים. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכף הרגל ותסמונות שכיחות כמו דורבן בכף הרגל ועוד מהווים גורם מרכזי לפגיעה באיכות חיים. כמעט כול אדם סובל או יסבול מהן בחייו. הגורמים לתסמונות הללו כוללים עומס יתר, נזקי חבלה, מחלות, הפרעות בריאותיות ועוד. נעליים לא מתאימות מהוות גורם סיכון.

כאבים בכף הרגל? טיפול מהיר עשוי לקצר את הסבל ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. כפות הרגליים שלנו נושאות אותנו בנאמנות תחת עומסים עצומים. אנחנו הולכים, רצים וקופצים עליהם מבלי לתת את הדעת על היכולת המופלאה שלהם לעמוד בעומסים מבלי להיפצע. 

רקדנים, בעיקר רקדני בלט קלאסי, חושפים עצמם לפציעות ולכאב בכפות הרגליים. נעליים דקיקות וריקוד במצב פוינט (pointe) באופן חוזרני ולאורך שעות ארוכות יוצר עומס בלתי סביר וגורם מלבד לציפורניים שבורות ויבלות גם לפציעות.

כאבים בקרסול? אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע נקיעות חוזרניות. נקע בקרסול הוא ברוב המקרים הגורם להתפתחות כאבים אלו. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל נקיעות חוזרניות.

קרסול לא יציב? אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע נקיעות חוזרניות ונזקים כרוניים. אחד הקשיים הגדולים בשיקום ציר התנועה הזה היא החזרת היציבות שלו. הפרק הזה ממחיש למעשה באופן מיוחד את הקשר שבין חוסר יציבות לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום. 

כאבים בקרסול בקרב רקדנים הם עניין שכיח במיוחד. רוב הפציעות של רקדנים מתמקדות בגפה התחתונה ובעיקר בכפות רגליים ובמפרקי הקרסול. הגורם לשכיחות הגבוהה של הפציעות באזורים הללו הם המנחים והעומסים הקיצוניים המוטלים על הקרסול וכף הרגל בריקוד.

נקע בקרסול? גורמים ותסמינים מאפיינים יכולים לעזור באבחון חומרת הנזק. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה גורם לפציעה ומה הם התסמינים? 

נקע של מפרק הקרסול היא מהפציעות השכיחות ביותר. מנגנון הפציעה הוא לרוב סיבוב הקרסול החוצה בעודו במצב של כפיפה קלה והתוצאה היא נזק לרצועות התומכות בצד החיצוני של הקרסול. אבחון וטיפול עשויים למנוע נקיעות קרסול חוזרניות.

כאבים בקרסול? אוסטאוכונדריטיס דיסקנס עלול להיות הגורם. מאפיינים של מחלה זאת כוללים כאב שמחמיר עם הליכה וריצה, צליעה, רעשים הבוקעים מהמפרק ואפילו נעילה של המפרק. טיפול מהיר עשוי להניב תוצאות ולמנוע כירורגיה.

אנטומיה וביומכניקה של כף הרגל עשויים להועיל בהבנת הגורמים להתפתחות כאבים ודלקות בכף הרגל. כף הרגל נושאת את משקל הגוף במצבים נייחים ודינאמיים. כדי לעמוד בעומסים אלו דרושים לכף הרגל מבנה וביומכניקה תקינים.

דורבן בעקב וכאבים בכף הרגל מהווים תלונה שכיחה ביותר. דורבן בעקב הוא למעשה התגבשות של זיז גרמי בחלק התחתון של העקב בכף הרגל. לעתים ניתן לזהות דורבן בעקב מבלי שהחולה מתלונן על סימנים ותסמינים כלשהם. טיפול באמצעות גלי הלם יעיל לדורבן בעקב.

דורבן ברגל וכאבים בכף הרגל מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל? אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע סימנים ותסמינים כרוניים. מדובר בתסמונת כאב טורדנית המופיעה בעקב כף הרגל. הגורם הוא לרוב עומסים חוזרניים על העקב. לא מדובר בבעיה בריאותית מסוכנת אלא, בבעיה שפוגעת באיכות החיים. 

דורבן ברגל? מדרסים וגלי הלם הם שני דרכי טיפול בבעיה. מדרסים מספקים הקלה מינימאלית וזמנית לחולים עם כאבים ומגבלות בכף הרגל הנובעים מ"דורבן". צריך לשלב אבחון וטיפול שמרני בדורבן הכולל בין היתר טיפול עם גלי הלם. 

כפות הרגליים נרדמות? אבחון וטיפול מהירים עשויים להועיל. לרוב מדובר בתחושת נימול או הירדמות זמניים הנגרמים בגלל ישיבה על האסלה ולחץ על כלי דם או עצבים. במצב זה קימה, והליכה של מספר צעדים מחזירה את התחושה לקדמותה. 

תסמונת התעלה הטרסלית נגרמת בגלל לכידה של העצב השוקתי האחורי בעודו עובר בתעלה הטרסלית הממוקמת בחלק האחורי פנימי של מפרק הקרסול. תסמונת זאת גורמת למגוון סימנים ותסמינים בכף הרגל כולל מיחושים, תחושת שריפה, נימול ועוד. 

כאבים בגיד אכילס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי חומרת הנזק בגיד. הגורם העיקרי לכאבים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

כאבים בגיד אכילס? אבחון וטיפול מהירים עשויים להציל את הגיד שלכם. סימנים ותסמינים בגיד אכילס היא אחת התלונות השכיחות בקרב ספורטאים. גיד האכילס הוא הגיד הגדול ביותר בגוף. המבנה המסיבי שלו מאפשר לו לעמוד בעומסים גדולים. 

שבר מאמץ בכף הרגל? אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע התפתחות שבר מלא וכאבים כרוניים. שבר מאמץ הוא למעשה סדק זעיר בעצם שרוחבו לא עולה על רוחבה של שערה שיכול להתפתח בכול אחת מהעצמות בגופנו הנתונה לעומסים חריגים

כף רגל שטוחה? גורמים ותסמינים אופיניים עשויים לעזור לנו להחליט עם צריך בכלל לטפל בבעיה. מדובר במצב שבו כף הרגל נוגעת במלואה או כמעט במלואה בקרקע. התופעה נגרמת מאובדן או החלשות של הקשת האורכית בכף הרגל ולרוב אינה כרוכה בסימנים ותסמינים. 

כף רגל שטוחה? אבחון וטיפול יכולים למנוע נזקים עתידיים. כפות הרגליים שלנו מצוידות בקשתות שתפקידן לסייע לנו בפעילות נושאת משקל מגוונת כולל עמידה, הליכה, ריקוד, קפיצה ועוד. כאבים בכף הרגל עלולים להעיד על כף רגל שטוחה. 

נעלי עקב? כאבים בכף רגל הם שאלה של זמן. אין חולק, נשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעילת נעלי עקב מזיקה! וגורמת בין היתר לכאבי ברכיים, כאבים בכפות הרגליים או כאבים בגב ועוד. 

מורטון נוירומה וכאבים בכף הרגל הם עניין שכיח למדי. הגורם לכך היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגין לחצים ועומסים חוזרניים. תסמינים נוספים כוללים תחושת דגדוג ושריפה הירדמות של האצבע ועוד. מורטון נוירומה מחייבת אבחון וטיפול מהירים למניעת מצב כרוני.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • פעילות גופנית ללב חזק

  פעילות גופנית ללב חזק היא אסטרטגיה נכונה. מליוני בני אדם מתים כול שנה ברחבי העולם ממחלות לב וכלי דם. בארצות הברית בלבד מתים מידי שנה 380,000 בני אדם מסיבה זאת. פעילות גופנית עקבית תשפר את בריאותנו ותפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. 

   
 • ילקוט מתאים לילד

  ילקוט מתאים לילד הוא קריטי למניעת נזקים והתפתחות תקינה של עמוד השדרה. בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר ילדים ובני נוער המתלוננים על כאבי גב. כאבי גב בגיל צעיר נובעים ממספר סיבות ובכללן ילקוט בית ספר שאינו מותאם לילד. 

   
 • איחוי מהיר של שבר בירך

  איחוי מהיר של שבר בירך היא משאת נפשם של החולים והרופאים. מחקר חדש טוען שהדרך להשיג זאת היא על ידי פעילות גופנית רציפה. שבר בירך או באגן בקרב מבוגרים היא תופעה שכיחה הגורמת בחלק ניכר מהמקרים לנכות ומוות.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)