כאבי כף רגל, אבחון וטיפול

כפות הרגליים נושאות את משקל גופנו במגוון מצבים ועל כן חשופות להתפתחות נזקים ופציעות. מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלול לגרום בין היתר להתפתחות כאבים בכף הרגל. בדף שלפניכם פירטתי לגבי חלק מאותם גורמים שכיחים להתפתחות סימנים ותסמינים בכף הרגל, אבחונם, הטיפול בהם ומניעתם. אבחון מוקדם של מקור הכאב שלכם והבנת מנגנון התפתחות שלו עשויים לאפשר לנו להעניק לכם טיפול יעיל ולמנוע התמודדות עם בעיות כרוניות ולעיתים צורך בניתוחים. עוד אתם עשויים למצוא בדפים אלו הכוונה לגבי אופן ההתנהלות הרצוי עם כאבים בכף הרגל.

כאבים בכף הרגל לא אמורים להפתיע איש. למעשה, לנוכח העומסים האדירים המוטלים עליהם, אנו אמורים להיות מופתעים למה כפות הרגליים שלנו אינם כואבים הרבה יותר. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה

כמעט כולנו סובלים או נסבול בשלב כלשהו מכאבים בכפות הרגליים. אצל חלקנו מדובר בכאבים כרוניים. מספר רב של גורמים עלול להוביל להתפתחות מיחושים בכף הרגל אך הגורם השכיח ביותר הוא עומס יתר על כפות הרגליים.

כאבים בכף הרגל היא תלונה שכיחה ביותר. כאבים אלו יכולים לנבוע מפגיעה בכול אחד מרקמות המרכיבות את כף הרגל: עצמות, רצועות, שרירים, רקמות חיבור, ציפורניים, עצבים, כלי דם ועור. עומסים חוזרניים הוא מנגנון הפציעה השכיח.

התפתחות כאבים ודלקות בכף הרגל אינם מפתיעים. כף הרגל נושאת את משקל הגוף במצבים נייחים (עמידה) ובמצבים דינאמיים (הליכה, ריצה, קפיצה). לעמידה בעומסים אלו דרושים לכף הרגל יציבות, עמידות, גמישות, כוח ביו מכניקה ומבנה תקין.

כפות הרגליים שלנו נושאות אותנו בנאמנות תחת עומסים עצומים. אנחנו הולכים, רצים וקופצים עליהם מבלי לתת את הדעת על היכולת המופלאה שלהם לעמוד בעומסים מבלי להיפצע.  את המחשבות שלנו על כפות הרגליים אנו שומרים לשלב שבו הם מתחילות לכאוב.

כאבים בקרסול מהווים תסמין שכיח. הגורם העיקרי לכאבים בקרסול הוא נקע. לפציעת קרסול עלולה להיות השפעות עתידיות על היכולת של הפצוע לעסוק בספורט. מבחן פשוט שניתן לעשות לכול ספורטאי יכול לאתר את אלו המצויים בסיכון גבוה לנקוע את הקרסול.

אחת הקשיים הגדולים בשיקום מפרק היא החזרת היציבות שלו. הקשר שבין היות המפרק לא יציב והנטייה שלו לפציעות חוזרות ברור. מפרק הקרסול ממחיש את הקשר שבין יציבות המפרק לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום.

עיקמתי את הקרסול... סובבתי את הקרסול... פצעתי את הקרסול... הרבה מונחים לתיאור פציעת ספורט שכיחה, הפציעה נפוצה ביותר- נקע בקרסול. המשמעות של פציעה זאת היא מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרצועות האוחזות את מפרק הקרסול. 

פציעה ונקע של מפרק הקרסול היא מהפציעות השכיחות ביותר. מנגנון הפציעה הוא לרוב סיבוב הקרסול החוצה בעודו במצב של כפיפה קלה והתוצאה היא נזק לרצועות התומכות בצד החיצוני של הקרסול. אבחון וטיפול עשוי למנוע נקיעות קרסול חוזרות ונשנות.

דורבן בעקב וכאבים בכף הרגל מהווים תלונה שכיחה ביותר. דורבן בעקב הוא למעשה התגבשות של זיז גרמי בחלק התחתון של העקב בכף הרגל. קיומו של דורבן בעקב אינו מחייב שהחולה יסבול גם מכאב בכף הרגל.

דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) או בשמה העממי דורבן ברגל גורמת לכאבים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר למעשה בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בקרקעית כף הרגל.  טיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן בכף הרגל הוא תסמונת כאב טורדנית בעקב כף הרגל. הגורם הוא לרוב עומסים חוזרניים על העקב. לא מדובר בבעיה בריאותית מסוכנת אלא, בבעיה שפוגעת באיכות החיים של אנשים רבים. מגוון טיפולים מוצע לבעיה. הטיפול בגלי הלם נחשב ליעיל מכולם.

מדרסים מספקים הקלה מינימאלית וזמנית לחולים עם כאבים ומגבלות בכף הרגל הנובעים מ"דורבן". יש להעדיף אבחון וטיפול שמרני בדורבן הכולל התייחסות לאיזון שרירי הרגליים, לביומכניקה של כפות הרגליים לטווחי התנועה ועוד.

נימול או ההירדמות בכפות הרגליים מתפתחים עקב פגיעה באספקת הדם אל כף הרגל או בגלל פגיעה בעצבים המעצבבים את כף הרגל. לרוב מדובר בפגיעה זמנית. חשוב לאבחן, ובמידת הצורך, לטפל במהירות האפשרית, בגורםסב  כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאבים באזור הקרסול וכף הרגל יכולים להתפתח בגין לכידה של העצב השוקתי האחורי בעודו עובר דרך תעלה הקרויה התעלה הטרסלית והתפתחות תסמונת התעלה הטרסלית. מדובר בתסמונת לכידת העצב השכיחה ביותר בכף הרגל.

דלקת בגיד אכילס היא דלקת שכיחה במיוחד. הגורם העיקרי לכך הוא עומס היתר אליו נחשף גיד האכילס בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומס היתר על הגיד אכילס הוא תולדה של העומס השגרתי שהמוטל על רגלנו. סיבות נוספות: זריקות סטרואידים ועוד.

רקדנים, בעיקר רקדני בלט קלאסי, חושפים עצמם לפציעות וכאבים בכפות הרגליים. נעליים דקיקות וריקוד במצב פוינט (pointe) באופן חוזרני ולאורך שעות ארוכות יוצר עומס בלתי סביר וגורם מלבד לציפורניים שבורות ויבלות גם לפציעות.

הקרסול של רקדנים פגיע במיוחד לפציעות. למעשה, רוב הפציעות של רקדנים מתמקדות בקרסול. המנחים והעומסים הקיצוניים הנוצרים על הקרסול וכף הרגל בעת הריקוד חושפות אותם להתפתחות פציעות וכאבים בקרסול ובכף הרגל.

שבר מאמץ הוא למעשה סדק זעיר בעצם שרוחבו לא עולה על רוחב שערה. שבר מאמץ יכול להתפתח בכול אחת מהעצמות בגופנו הנתונה לעומסים חריגים ולמרות רוחבו הזעיר הוא יכול לגרום לכאבים משמעותיים ולמגבלות תפקוד קשים.

כף רגל שטוחה (Pes Planus) הינו מצב קליני שבו כף הרגל נוגעת במלואה או כמעט במלואה בקרקע. התופעה נגרמת מאובדן או החלשות של הקשת האורכית בכף הרגל. משמעות הבעיה היא כאבי רגליים, כאבי גב ומגוון תסמונות כאב נוספים.

כפות הרגליים שלנו מצוידות בקשתות שתפקידן לסייע לנו בפעילות נושאת משקל מגוונת כולל עמידה, הליכה, ריקוד, קפיצה ועוד. קריסת הקשתות משבשת את אופן העבודה של כפות הרגליים ובכך מעלה את העומסים על אזורי הגוף הנושאים משקל.

גם בעיני נשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה שהן משאירות גובה מהן מחיר בריאותי. נעילת נעלי עקב מזיקה! יתכן מאוד שהכאבים שלכן כמו למשל כאבי ברכיים, כאבי כפות רגליים או כאבי הגב נגרמים בשל כך. 

כאבים בכרית כף הרגל או מטטרסלגיה (Metatarsalgia) היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות השכיחות לכאבים בכף הרגל. הסיבה היא שכרית כף הרגל נתונה לעומסים קיצוניים ועל כן חשופה לפציעות. כרית כף הרגל מצויה בקדמת כף הרגל.

מורטון נוירומה היא פתולוגיה של העצב העובר בין עצמות המסרק. התסמינים כוללים כאבים בכף הרגל, תחושת דגדוג ושריפה הירדמות של האצבע ועוד. לרוב, מדובר בגירוי מכאני דלקתי של העצב שנגרם מנעליים לא מתאימות.

אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis dissecans) בעצם הערקום המצויה במפרק הקרסול היא למעשה פגיעה בשכבת הסחוס המצויה על עצם הערקום ולפעמים גם פגיעה בעצם עצמה. משטח סחוסי חלק הוא רכיב קריטי לבריאותו של המפרק.