פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן

פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן

פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן הוא מאמר שיחד עם מאמרים נוספים מסדרת "פציעות שכיחות" נכתב כדי לענות על צורך מובהק. אזור הגב התחתון מרבה להיפצע ואכן רוב בני אדם צפויים לסבול עקב כך מכאבי גב תחתון.  למרבה הפלא לרובם המכריע של אותם אנשים שנפצעו בגבם אין מושג מה נפגע, למה נפגע וכיצד ניתן למנוע את הפגיעה הבאה.

ברוב המקרים הכאבים בגב התחתון הם קלים וקצרי מועד ונגרמים ממתיחה קלה של שריר כזה או אחר. במקרים הללו הכאבים אינם מהווים בעיה ועל כן באופן שגוי אנו נוטים להתעלם מהם במקום להתייחס אליהם כאות אזהרה להתנהלות שמזמינה פציעות גב חמורות יותר. כמובן שישנם גם את אותם מקרים של פציעות גב קשות שמהן אי אפשר להתעלם. הכאב עלול להיות קשה ביותר ולגרום למגבלות תנועה קיצוניות. ובכן מה עלול להיפצע בגב התחתון? מה גורם לפציעות הללו בגב? ולא פחות חשוב כיצד ניתן למנוע אותן. על כול אלה ועוד במאמר הבא: פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן.

פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן – רקע

פציעות שכיחות בגב התחתון ובעקבות זאת כאבי גב תחתון מהווים תלונה שכיחה. למעשה מדובר בבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לבני האדם לאחר שפעת. הנזקים הכלכליים העצומים הנגרמים ברחבי העולם התעשייתי בשל בעיה זאת נאמדים במיליארדים רבים. העלויות האדירות הכרוכות בכאבי גב תחתון נובעים מאובדן ימי עבודה, פריון עבודה לקוי, פיצויים, אשפוזים ועוד. פציעות בגב התחתון מתייחסות לכול נזק הנגרם באזור האנטומי שכולל את עמוד השדרה והמותני ואת האגן. נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות, מייצבות ו/או מניעות את האזורים הללו עלול להיות הסיבה לפציעה.

ברוב המקרים פציעות בגב התחתון נגרמות בגלל עומסים חוזרניים כמו אלו המוטחים בגב במצב של ישיבה. עומסים חוזרניים עלולים לגרום לנזקים מצטברים בסחוסים, גידים, דיסקים בין חולייתיים ועוד. פציעות בגב התחתון עלולות להתרחש גם על רקע טראומה. נפילה, תאונת דרכים, הרמת משקל כבד מידי, פציעת ספורט, חבטה ישירה ועוד עלולים לגרום לקרע רקמות (רצועות, גידים, שרירים ועוד), פריקה או שבר בחוליות עמוד השדרה המותני או באגן. נזק לרקמות עמוד השדרה והאגן מתרחש לעתים קרובות גם בגלל דלקת פרקים. מגוון רחב של גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות פציעות שכיחות בגב התחתון. כאן במאמר הנוכחי "פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן" נדון בכך.

פציעות שכיחות באזור הגב התחתון

הגב שלנו מורכב ומונע בזכות מפרקים, עצמות, חוליות, דיסקים ביו חולייתיים, סחוסים, שרירים, גידים, רצועות, סיבי עצב, כלי דם ועוד. פציעות בגב התחתון מתרחשות כאשר אחת או יותר מהרקמות הללו ואחרות ניזוק. הפציעות הללו עלולות להיות תוצאה מישיבה, עבודה בגינה, אימון משקולות או תאונת דרכים ועוד. להלן פירוט פציעות בגב התחתון:

מתיחה או קרע רקמות רכות בעמוד השדרה המותני ו/או באגן

עומסי יתר חוזרניים הנובעים למשל מישיבה, סוגי ספורט מסוימים או הרגלי עבודה לקויים עלולים להוביל למתיחה או קרע של רקמות רכות בגב התחתון. בין הרקמות שעלולות להימתח או להיקרע נמנה רצועות, גידים, שרירים. נזקים אלו שעלולים להתרחש גם מסיבות טראומטיות יגרמו להתפתחות דלקת מקומית ולמגוון של סימנים ותסמינים. בין הסימנים והתסמינים נמנה כאבי בגב התחתון או באגן (סקרואילאיטיס), עם או בלי השלכות של כאב, מגבלות תנועה ותפקוד ברמות חומרה שונות.

בלט, בקע או פריצת דיסק בגב התחתון

נזק בדיסק הבין חולייתי מותני עלול לגרום להתפתחות בלט, בקע או פריצת דיסק בגב התחתון. נזק כזה גם הוא עלול להיגרם בשל עומסי יתר חוזרניים או על רקע טראומטי. לכשעצמם בלט, בקע או פריצת דיסק בגב התחתון אינם כואבים. הכאב נגרם כאשר הדיסק עצמו או החומר הבוקע ממנו לוחץ על חוט השדרה או על שורש עצב מותני. סימנים ותסמינים עלולים לכלול כאבי גב תחתון עם השלכות כאב לרגל או לרגליים, מגבלות תנועה ותפקוד של הגב התחתון וסימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה בחוט השדרה כמו למשל תסמונת זנב הסוס.

שבר בחוליה

תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט ולעתים רק מעידה קלה עלולים להוביל להתרחשות שבר באחת או יותר מחוליות עמוד השדרה המותני. המיקום השכיח לשבר בגב התחתון נמצא באזור המעבר בין עמוד השדרה הגבי לעמוד השדרה המותני (T11, T12 – L1). שברים שכיחים כוללים שבר דחיסה הקרוי גם שבר תמט (compression fractures) שבו החוליה נדחסת לתוך עצמה ושבר פיצוץ (burst fractures). אוסטאופורוזיס מהווה גורם סיכון לשבר דחיסה. אצל אנשים הסובלים ממחלה זאת גם מעידה קלה עלולה לגרום לשבר דחיסה.

שבר פיצוץ שבו הרצועות האוחזות בחוליה נקרעות עלול להוביל לכך שחלקי החוליה השבורים זזים ממקומם (fracture-dislocation). חלקי חוליה שבורים שאבדו את מקומם עלולים לגרום ללחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים. שבר נוסף שעלול להיגרם נקרא ספונדילוליזיס. יש לעתים שספונדילוליזיס מוביל להתפתחות ספונדילוליסטזיס שבו החוליה זזה ממקומה קדימה (אנטרוליסטזיס) או אחורה (רטרוליסטזיס) ביחס לחוליה תחתיה. סימנים ותסמינים עלולים לכלול החל מכאבי גב ברמות חומרה משתנות ועד חסרים נוירולוגיים קשים הנגרמים בשל פגיעה ברמות חומרה שונות בחוט השדרה.

שבר באגן

פציעות בגב התחתון כוללות גם שבר באחד או יותר מחלקי האגן ובכלל זה עצמות האגן, עצם העצה ועצם הזנב. כ- 3% מכלל השברים בשלד האנושי מתרחשים באגן. סיווג מקובל מתייחס ליציבות של השבר: שבר יציב כאשר השברים נותרים במקומם ושבר לא יציב כאשר חלקי העצם השבורים אבדו את מקומם האנטומי. הגורם העיקרי לשברים באגן הן תאונות דרכים ובמידה פחותה גם נפילות מגובה. סימנים ותסמינים ישתנו בהתאם לרקמות הנוספות שניזוקו וחומרת הפגיעה. סימנים ותסמינים אפשריים עלולים לכלול כאבים בגב התחתון, שינויים תחושתיים ומוטוריים בגפיים, כאבי בטן ותסמינים נוספים הנובעים מפגיעה במערכות הגוף השונות בבטן ועוד.

דלקת פרקים ניוונית

עומסי יתר חוזרניים הנובעים למשל מיציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה עלולים לגרום לנזקים מצטברים ברקמות ובמפרקי עמוד השדרה האגן. נזקים אלו עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה ומפרקי העצה והכסל. דלקת פרקים ניוונית היא הגורם השכיח ביותר לכאבי גב תחתון בעיקר בקרב אנשים שחצו גיל 50. מחלה זאת כרוכה בשחיקת סחוסים במפרקים הפצטליים והיווצרות זיזים גרמיים שעלולים לגרום ללחץ על שורשי עצבים ואף על חוט השדרה.

תסמונות שעלולות להתפתח בגלל דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה ובאגן כוללים בין היתר סקרואילאיטיס, תסמונת פצטלית, דלקת רדיקולרית מותנית, היצרות תעלת השדרה המותנית ועוד. סימנים ותסמינים עלולים לכלול מלבד כאבי גב תחתון ומגבלות תנועה גם סימנים ותסמינים נירולוגיים הנובעים מהלחץ על רקמות עצביות.

מניעת פציעות שכיחות בגב התחתון

פציעות בגב התחתון ובאגן והתפתחות כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה. למעשה רוב בני האדם יחוו כאבים בגבם התחתון בשלב כזה או אחר בחייהם כאשר יותר ממחיצתם יסבלו מהם שוב ושוב. פציעות בגב התחתון גורמות לנזקים כלכליים אישיים ולאומיים וכן לפגיעה קשה באיכות החיים. הטיפולים השמרנים בכאבי גב לא תמיד מצליחים ולעתים אין מוצא מניתוחים מורכבים המחייבים תקופות שיקום ארוכות. הרבה יותר פשוט למנוע פציעות שכיחות בגב התחתון מאשר לטפל בהן ולשקמן. כדי למנוע פציעות באזור הגב התחתון והאגן חשוב להקפיד על מספר עקרונות ועל מספר כללי התנהגות. להלן פירוט:

הקפדה על כללי אימון גופני נכונים

פעילות גופנית אי אכן דרך נפלאה "לחסן" את הגב שלכם מפני פציעות. עם זאת אימונים גופניים שאינם מתנהלים נכון מסכנים את הבריאות של גבכם. תכנית אימונים טובה תתבסס על היכולות האישיות ועל התגובות הפיזיולוגיות של מערכות הגוף השונות שלכם לאימון. הקפדה על כללי האימון הנכונים ובכלל זה הקפדה על עלייה הדרגתית בעצימות, הקפדה על זמני התאוששות, הקפדה על חימום ראוי לפני האימון ועוד עשויים לצמצם את הסיכון שלכם להתרחשות פציעות בגב התחתון בפרט.

שמירה על משקל מאוזן

משקל עודף והשמנה יוצרים עומסי יתר על רקמות הגב התחתון ובכך מעלים את הסבירות להתפתחות פציעות בגב התחתון. משקל עודף והשמנה אף משנים את האופן שבו עמוד השדרה והאגן מתפקדים. עוד חשוב לציין שאנשים הסובלים מעודף משקל או השמנה נוטים לא לעסוק בפעילות גופנית. פעילות גופנית היא כידוע אחד הגורמים היעילים ביותר במניעת כאבי גב תחתון.

הימנעות מעישון

עישון מהווה גורם סיכון למגוון רחב של הפרעות בריאותיות ובכלל זה פציעות בגב התחתון. האופן שבו עישון מוביל לנזקים הללו בגב התחתון אינו ברור לחלוטין. מומחים בתחום סבורים שהעישון גורם לפגיעה בזרימת הדם לרקמות השונות בגב התחתון ובאגן ועקב כך תורם לתהליכי השחיקה והבלאי שלהן.

כושר גופני וחיזוק שרירי הליבה

פציעות שכיחות בגב התחתון
פציעות שכיחות בגב התחתון

כושר גופני טוב ובכלל זה סבולת לב ריאה, סבולת שרירית, שרירי ליבה חזקים, מהירות, זריזות, כוח מתפרץ, כוח דינמי וכוח סטטי, גמישות, שיווי משקל ועוד יצמצמו את הסיכוי שלכם להתרחשות פציעות בגב התחתון ובאגן. שרירי הליבה לא רק תומכים בעמוד השדרה המותני אלא על כול פלג הגוף העליון. שרירי ליבה מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם הנשלטים באופן אופטימלי על ידי מערכת העצבים מייצבים את עמוד השדרה ומאפשרים לו לנוע באופן חלק תוך תיאום עם חלקיו השונים. חשוב לזכור שלאחר פציעת גב השליטה העצבית השרירית הזאת נפגמת וחשוב לשקמה אחרת הפציעה עלולה להחמיר.

הקפדה על יציבה

לאופן שבו אתם יושבים, עומדים, הולכים, או בקצרה לאופן שבו אתם נושאים את גופכם ישנה משמעות לגבי העומסים המוטלים בין היתר על הגב התחתון. עמוד השדרה נותר חזק ויציב כאשר אנו שומרים על יציבה שבה הקימורים והקעורים בעמוד השדרה נשמרים. כאשר היציבה שלנו "נמרחת" הרקמות הרכות ומפרקי עמוד השדרה והאגן מאבדים את מקומם האופטימלי ובכך נוצרים עומסים, פציעות בגב התחתון ובאגן וכאבים.

 הקפדה על ארגונומיה תקינה

למידת ההתאמה של עמדת העבודה או הציוד שבו אתם משתמשים בעבודה וחיי השגרה שלכם ישנה השפעה על העומסים המוטלים על הגב התחתון. כך למשל עמדת מחשב שאינה מתוכננת על פי מידתכם (כיסא לא מתאים, שולחן בגובה והרוחב הלא נכונים, מסך ממוקם לא נכון, מקלדת ועכבר לא ארגונומיים ועוד) תגרום לכם לשבת באופן לקוי ולבצע את עבודתכם באופן שגוי.

הדברים נכונים גם בשגרת חייכם כך למשל מזרן ישן שאינו תומך כראוי במשקל ומבנה גופכם יעלה את הסבירות לגרימת נזק ולהתפתחות פציעות בגב התחתון. דוגמאות נוספות להתנהלות ארגונומית לקויה כוללות תנוחות שינה מזיקות, הרמת משאות באופן לקוי, ישיבה לא נכונה, ישיבה ממושכת מידי, גריבת גרביים ושריכת שרוכים עם גב כפוף, כניסה ויציאה מהרכב באופן שגוי, ישיבה לקויה ברכב ועוד.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי צוואר? טיפול כירופרקטי וספורט

טיפול כירופרקטי ותרגילים לכאבי צוואר

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

שינה מרובה או קצרה מידי

שינה ארוכה או קצרה מידי

פחות מידי או יותר מידי שינה? בשני המקרים אתם גורמים לנזק. אנו מרבים לדבר אודות היתרונות של שינה איכותית וכמה חשוב להקפיד על מספר שעות שינה מינימאלי, ומה לגבי מי שנוהג לישון יותר מידי שעות? האם גם יותר מידי שעות שינה עלולות להזיק? 

פריצת דיסק - מכתב תודה

פריצה של דיסק מותני – מכתב תודה

פריצת דיסק

ד"ר בכר שלום, 

אני כותב לך היות ואני מעוניין להודות לך באופן הראוי עקב טיפולך המסור. כשהגעתי אל מרפאתך עמדתי על סף ההתייאשות מאמצעי הרפואה של ימינו בכל הנוגע לפגיעה שלי בגב. לא יכולתי לנהל אורח חיים תקין והייתי משועבד לישיבות ממושכות, הליכה צולעת וכאבים ממושכים.