פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן

פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן

פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן נכתב כדי לענות על צורך מובהק. אזור הגב התחתון מרבה להיפצע. רוב בני אדם סובלים או יסבלו עקב כך מכאבי גב תחתון.  לרוב האנשים הללו אין מושג מה נפגע, למה נפגע וכיצד ניתן למנוע את הפגיעה הבאה.

ברוב המקרים הכאבים בגב התחתון הם קלים וקצרי מועד ונגרמים בגלל מתיחת שריר. במקרים הללו רוב בני האדם נוטים להתעלם מהכאבים ולהמשיך בשגרת חייהם. רק מיעוט חכם מתייחס לכאב כאות אזהרה להתנהלות שמזמינה פציעות גב חמורות יותר. כמובן שישנם גם את אותם מקרים של פציעות גב קשות שמהן אי אפשר להתעלם. הכאב עלול להיות קשה ביותר ולגרום למגבלות תנועה קיצוניות. ובכן מה עלול להיפצע בגב התחתון? מה גורם לפציעות הללו בגב? ולא פחות חשוב כיצד ניתן למנוע אותן. על כול אלה ועוד במאמר הבא: פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן.

פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן – רקע

פגיעות בגב התחתון מתייחסות לכול נזק הנגרם באזור האנטומי שכולל את עמוד השדרה המותני ואת האגן. נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות, מייצבות ו/או מניעות את הגב עלול לגרום לכאב גב. כאבי גב תחתון מהווים תלונה שכיחה. למעשה מדובר בבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לבני האדם לאחר שפעת. הנזקים הכלכליים העצומים הנגרמים ברחבי העולם התעשייתי בשל בעיה זאת נאמדים במיליארדים רבים. כאבי הגב התחתון כרוכים בעלויות אדירות הנגרמות בשל:

 • אובדן ימי עבודה
 • פריון עבודה לקוי
 • תשלומי פיצויים
 • טיפולים כאלה ואחרים ובכלל זה ניתוחים מסוכנים
 • אשפוזים
 • הדמיות יקרות ועוד

ברוב המקרים פציעות בגב התחתון נגרמות בגלל:

 • עומסים חוזרניים כמו אלו המוטחים בגב במצב של ישיבה. עומסים חוזרניים עלולים לגרום לנזקים מצטברים בסחוסים, גידים, דיסקים בין חולייתיים ועוד.

פציעות בגב התחתון עלולות להתרחש גם על רקע טראומה ובכלל זה:

 • נפילה, תאונת דרכים, הרמת משקל כבד מידי, פציעת ספורט, חבטה ישירה ועוד. טראומה עלולה לגרום לקרע רקמות (רצועות, גידים, שרירים ועוד), פריקה או שבר בחוליות עמוד השדרה המותני או באגן.

נזק לרקמות עמוד השדרה והאגן מתרחש לעתים קרובות גם בגלל:

 • מחלות ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית ועוד

מגוון רחב של גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות פציעות שכיחות בגב התחתון. כאן במאמר הנוכחי "פציעות שכיחות בגב התחתון ומניעתן" נדון בכך.

פציעות שכיחות באזור הגב התחתון

הגב שלנו מורכב, מיוצב ומונע באמצעות רקמות רבות ובכלל זה:

 • עצמות
 • מפרקים, סחוסים ורצועות
 • חוליות ודיסקים ביו חולייתיים
 • שרירים וגידים
 • סיבי עצב וחוט שדרה
 • כלי דם ועוד

פציעות בגב התחתון מתרחשות כאשר אחת או יותר מהרקמות הללו ואחרות ניזוק. הפציעות הללו עלולות להיות תוצאה מישיבה, עבודה בגינה, אימון משקולות או תאונת דרכים ועוד. להלן פירוט פציעות בגב התחתון:

מתיחה או קרע רקמות רכות בעמוד השדרה המותני ו/או באגן

עומסי יתר חוזרניים נובעים לרוב בגלל ישיבה, סוגי ספורט מסוימים או הרגלי עבודה לקויים. העומסים הללו עלולים להוביל למתיחה או קרע של רקמות רכות בגב התחתון. בין הרקמות שעלולות להימתח או להיקרע נמנה רצועות, גידים, שרירים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים ועוד. גם טראומה הנובעת מתאונה, נפילה ועוד עלולה לגרום לנזקים ברקמות הללו.

הנזקים הללו גורמים להתפתחות דלקת מקומית ולהופעת סימנים ותסמינים שונים ובכלל זה:

 • כאבי בגב התחתון או באגן (סקרואילאיטיס)
 • עם או בלי השלכות של כאב לגפיים התחתונות
 • מגבלות תנועה ותפקוד ברמות חומרה שונות ועוד

בלט, בקע או פריצת דיסק בגב התחתון

נזק בדיסק הבין חולייתי מותני עלול לגרום להתפתחות בלט, בקע או פריצת דיסק בגב התחתון. נזק כזה גם הוא עלול להיגרם בשל עומסי יתר חוזרניים או על רקע טראומטי. לכשעצמם בלט, בקע או פריצת דיסק בגב התחתון אינם כואבים. הכאב נגרם כשהדיסק או החומר שבקע ממנו לוחץ על חוט השדרה ו/או על שורש העצב. סימנים ותסמינים עלולים לכלול:

 • כאבי גב תחתון עם או בלי השלכות כאב לרגל או לרגליים
 • מגבלות תנועה ותפקוד של הגב התחתון
 • תסמינים הנובעים מפגיעה בחוט השדרה כמו תסמונת זנב הסוס ועוד

שבר בחולייה

תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט עלולים לגרום שבר באחת או יותר מחוליות עמוד השדרה המותני. החוליות בין עמוד השדרה הגבי לעמוד השדרה המותני (T11 – L1) הן המיקום השכיח לשבר. שברים שכיחים כוללים:

 • שבר דחיסה הקרוי גם שבר תמט (compression fractures) שבו החולייה נדחסת לתוך עצמה. אוסטאופורוזיס מהווה גורם סיכון לשבר דחיסה. אצל אנשים הסובלים ממחלה זאת גם מעידה קלה עלולה לגרום לשבר דחיסה.
 • ושבר פיצוץ (burst fractures). בשבר פיצוץ הרצועות האוחזות בחוליה נקרעות וחלקי החולייה השבורים עלולים לזוז ממקומם (fracture-dislocation). חלקי חוליה שבורים שאבדו את מקומם עלולים לגרום ללחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים.
 • שבר נוסף שעלול להיגרם נקרא ספונדילוליזיס. יש לעתים שספונדילוליזיס מוביל להתפתחות ספונדילוליסטזיס שבו החולייה זזה ממקומה קדימה (אנטרוליסטזיס) או אחורה (רטרוליסטזיס) ביחס לחוליה תחתיה.

סימנים ותסמינים עלולים לכלול החל:

 • מכאבי גב ברמות חומרה משתנות
 • ועד חסרים נוירולוגיים קשים הנגרמים בשל פגיעה ברמות חומרה שונות בחוט השדרה

שבר באגן

פציעות בגב התחתון כוללות גם שבר באחד או יותר מחלקי האגן ובכלל זה עצמות האגן, עצם העצה ועצם הזנב. כ- 3% מכלל השברים בשלד האנושי מתרחשים באגן. סיווג מקובל מתייחס ליציבות של השבר: שבר יציב כאשר השברים נותרים במקומם ושבר לא יציב כאשר חלקי העצם השבורים אבדו את מקומם האנטומי. הגורם העיקרי לשברים באגן הן תאונות דרכים ובמידה פחותה גם נפילות מגובה. סימנים ותסמינים ישתנו בהתאם לרקמות הנוספות שניזוקו וחומרת הפגיעה. סימנים ותסמינים אפשריים עלולים לכלול:

 • כאבים בגב התחתון
 • שינויים תחושתיים ומוטוריים בגפיים
 • כאבי בטן ותסמינים נוספים הנובעים מפגיעה במערכות הגוף השונות בבטן ועוד

דלקת פרקים ניוונית

עומסי יתר חוזרניים הנובעים למשל מיציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה עלולים לגרום לנזקים מצטברים ברקמות ובמפרקי עמוד השדרה האגן. נזקים אלו עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה ומפרקי העצה והכסל. דלקת פרקים ניוונית היא הגורם השכיח ביותר לכאבי גב תחתון בעיקר בקרב אנשים שחצו גיל 50. מחלה זאת כרוכה בשחיקת סחוסים במפרקים הפצטליים והיווצרות זיזים גרמיים שעלולים לגרום ללחץ על שורשי עצבים ואף על חוט השדרה.

תסמונות שעלולות להתפתח בגלל דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה ובאגן כוללים בין היתר סקרואילאיטיס, תסמונת פצטלית, דלקת רדיקולרית מותנית, היצרות תעלת השדרה המותנית ועוד. סימנים ותסמינים עלולים לכלול:

 • כאבי גב תחתון ומגבלות תנועה
 • סימנים ותסמינים נירולוגיים הנובעים מהלחץ על רקמות עצביות

מניעת פציעות שכיחות בגב התחתון

פציעות בגב התחתון ובאגן והתפתחות כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה. למעשה רוב בני האדם יחוו כאבים בגבם התחתון בשלב כזה או אחר בחייהם כאשר יותר ממחיצתם יסבלו מהם שוב ושוב. פציעות בגב התחתון גורמות לנזקים כלכליים אישיים ולאומיים וכן לפגיעה קשה באיכות החיים. הטיפולים השמרנים בכאבי גב לא תמיד מצליחים ולעתים אין מוצא מניתוחים מורכבים המחייבים תקופות שיקום ארוכות. הרבה יותר פשוט למנוע פציעות שכיחות בגב התחתון מאשר לטפל בהן ולשקמן. כדי למנוע פציעות באזור הגב התחתון והאגן חשוב להקפיד על מספר עקרונות ועל מספר כללי התנהגות. להלן פירוט:

הקפדה על כללי אימון גופני נכונים

פעילות גופנית אי אכן דרך נפלאה "לחסן" את הגב שלכם מפני פציעות. עם זאת אימונים גופניים שאינם מתנהלים נכון מסכנים את הבריאות של גבכם. תכנית אימונים טובה תתבסס על היכולות האישיות ועל התגובות הפיזיולוגיות של מערכות הגוף השונות שלכם לאימון. הקפדה על כללי האימון הנכונים ובכלל זה הקפדה על עלייה הדרגתית בעצימות, הקפדה על זמני התאוששות, הקפדה על חימום ראוי לפני האימון ועוד עשויים לצמצם את הסיכון שלכם להתרחשות פציעות בגב התחתון בפרט.

שמירה על משקל מאוזן

משקל עודף והשמנה יוצרים עומסי יתר על רקמות הגב התחתון ובכך מעלים את הסבירות להתפתחות פציעות בגב התחתון. משקל עודף והשמנה אף משנים את האופן שבו עמוד השדרה והאגן מתפקדים. עוד חשוב לציין שאנשים הסובלים מעודף משקל או השמנה נוטים לא לעסוק בפעילות גופנית. פעילות גופנית היא כידוע אחד הגורמים היעילים ביותר במניעת כאבי גב תחתון.

הימנעות מעישון

עישון מהווה גורם סיכון למגוון רחב של הפרעות בריאותיות ובכלל זה פציעות בגב התחתון. האופן שבו עישון מוביל לנזקים הללו בגב התחתון אינו ברור לחלוטין. מומחים בתחום סבורים שהעישון גורם לפגיעה בזרימת הדם לרקמות השונות בגב התחתון ובאגן ועקב כך תורם לתהליכי השחיקה והבלאי שלהן.

כושר גופני וחיזוק שרירי הליבה

פציעות שכיחות בגב התחתון
פציעות שכיחות בגב התחתון

כושר גופני טוב ובכלל זה סבולת לב ריאה, סבולת שרירית, שרירי ליבה חזקים, מהירות, זריזות, כוח מתפרץ, כוח דינמי וכוח סטטי, גמישות, שיווי משקל ועוד יצמצמו את הסיכוי שלכם להתרחשות פציעות בגב התחתון ובאגן. שרירי הליבה לא רק תומכים בעמוד השדרה המותני אלא על כול פלג הגוף העליון. שרירי ליבה מאוזנים מבחינת חוזקם וגמישותם הנשלטים באופן אופטימלי על ידי מערכת העצבים מייצבים את עמוד השדרה ומאפשרים לו לנוע באופן חלק תוך תיאום עם חלקיו השונים. חשוב לזכור שלאחר פציעת גב השליטה העצבית השרירית הזאת נפגמת וחשוב לשקמה אחרת הפציעה עלולה להחמיר.

הקפדה על יציבה

לאופן שבו אתם יושבים, עומדים, הולכים, או בקצרה לאופן שבו אתם נושאים את גופכם ישנה משמעות לגבי העומסים המוטלים בין היתר על הגב התחתון. עמוד השדרה נותר חזק ויציב כאשר אנו שומרים על יציבה שבה הקימורים והקעורים בעמוד השדרה נשמרים. כאשר היציבה שלנו "נמרחת" הרקמות הרכות ומפרקי עמוד השדרה והאגן מאבדים את מקומם האופטימלי ובכך נוצרים עומסים, פציעות בגב התחתון ובאגן וכאבים.

 הקפדה על ארגונומיה תקינה

למידת ההתאמה של עמדת העבודה או הציוד שבו אתם משתמשים בעבודה וחיי השגרה שלכם ישנה השפעה על העומסים המוטלים על הגב התחתון. כך למשל עמדת מחשב שאינה מתוכננת על פי מידתכם (כיסא לא מתאים, שולחן בגובה והרוחב הלא נכונים, מסך ממוקם לא נכון, מקלדת ועכבר לא ארגונומיים ועוד) תגרום לכם לשבת באופן לקוי ולבצע את עבודתכם באופן שגוי.

הדברים נכונים גם בשגרת חייכם כך למשל מזרן ישן שאינו תומך כראוי במשקל ומבנה גופכם יעלה את הסבירות לגרימת נזק ולהתפתחות פציעות בגב התחתון. דוגמאות נוספות להתנהלות ארגונומית לקויה כוללות תנוחות שינה מזיקות, הרמת משאות באופן לקוי, ישיבה לא נכונה, ישיבה ממושכת מידי, גריבת גרביים ושריכת שרוכים עם גב כפוף, כניסה ויציאה מהרכב באופן שגוי, ישיבה לקויה ברכב ועוד.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה

איך מאבחנים יציבה ומשפרים אותה

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

טרמפולינה עלולה לגרום פציעות קשות

פציעות בגלל קפיצה על טרמפולינה

קפיצה על טרמפולינה מסוכנת! קפיצה על טרמפולינה עלולה לגרום לפציעות, חלקן קשות, בעיקר בקרב ילדים. האגודה האמריקאית לרופאי ילדים המליצה להימנע מהן. בין יתר הפציעות נמנה נקיעות, מתיחות, פריקות, שברים ולעיתים גם נזקים בלתי הפיכים בראש ובעמוד השדרה. 

כאבים בקרסול בקרב רקדנים

כאבים בקרסול בקרב רקדנים

כאבים בקרסול בקרב רקדנים הם עניין שכיח במיוחד. רוב הפציעות של רקדנים מתמקדות בגפה התחתונה ובעיקר בכפות רגליים ובמפרקי הקרסול. הגורם לשכיחות הגבוהה של הפציעות באזורים הללו הם המנחים והעומסים הקיצוניים המוטלים על הקרסול וכף הרגל בריקוד.

פריקת כתף גורמים ותסמינים

פריקת כתף גורמים ותסמינים

פריקת כתף? גורמים ותסמינים עשויים לעזור לנו להבין אלו נזקים התרחשו במפרק. פריקה של מפרק זה מהווה את אחת הפציעות השכיחות ביותר. ברוב המקרים מדובר בפציעת ספורט המתרחשת בגלל חבלה ישירה, נפילה על יד מושטת לפנים או בגלל תנועות חדות ופתאומיות.