מחלת אוסגוד שלטר אבחון וטיפול

מחלת אוסגוד שלטר אבחון וטיפול

מחלת אוסגוד שלטר – אבחון וטיפול עשויים להועיל בשמירה על אורח חיים פעיל של ילדכם. מחלת אוסגוד שלטר (Osgood-Schlatter Disease) היא גורם שכיח לכאבים בקדמת הברכיים. מחלה זאת תוארה לראשונה בשנת 1903 על ידי שני רופאים: ד"ר רוברט אוסגוד וד"ר קארל שלטר. הנפגעים העיקריים ממחלה זאת הם בעיקר ילדים ובני נוער ורק מיעוט מקרב המבוגרים.

גורם סיכון משמעותי להתפתחות הפרעה זאת הוא עיסוק אינטנסיבי בספורט כמו כדור סל, כדורגל ועוד. אוסגוד שלטר עלולה להתפתח בסבירות נמוכה יותר גם בקרב בנים ובנות שאינם פעילים גופנית. גורם סיכון נוסף להתפתחות מחלה זאת הוא מגדר. בנים נפגעים פי שלוש יותר מבנות. ברוב המקרים הפרעה בריאותית זאת פוגעת בברך אחת וברבע מהמקרים בשתי הברכיים. במקרה של מחלת אוסגוד שלטר – אבחון וטיפול מהירים ישרתו את האינטרסים של ילדכם ולשכם.

מחלת אוסגוד שלטר אבחון וטיפול – רקע

מחלת אוסגוד שלטר היא מחלה המערבת את לוחית הצמיחה של ילדים ובני נוער. העצמות של נערים ונערות כוללות אזורי צמיחה הקרויים לוחות צמיחה או לוח אפיפיזיאלי (Lamina epiphysialis). לוחיות צמיחה אלו הממוקמות בקצוות של העצמות מאפשרות את הגדילה לגובה של הילדים. הלוחיות הללו בנויות מרקמה סחוסית בעלת יכולת התרבות. רקמה סחוסית זאת מתפתחת, מתחלפת ברקמת עצם וחוזר חלילה על עד גמר גדילה של העצם. חלק מלוחיות הצמיחה משמשות גם נקודת חיבור לגידים. דוגמאות לכך כוללות את:

  • עצם העקב המהווה נקודת חיבור לגיד אכילס
  • גבששת השוקה המהווה נקודת חיבור לגיד הפיקה. גבששת השוקה היא בליטה גרמית המכסה את לוח הצמיחה הנמצאת בקצה העליון של עצם השוקה (tibia) מיד מתחת לקו המפרק. אל גבששת השוקה מתחבר גיד הפיקה המהווה המשכו של הגיד והשריר הארבע ראשי.

מחלת אוסגוד שלטר היא גורם שכיח לכאבי ברכיים המתפתחים בקרב בנים בגילים 10- 15 ובנות בגילים 8 – 13.  מדובר מהפרעה בריאותית הנובעת מדלקת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל גבששת השוקה הנמצאת על לוחית הגדילה. אוסגוד שלטר מתפתחת לרוב בתקופה של פרץ גדילה כאשר הרקמות השונות של המתבגר/ת משתנים במהירות. במהלך פרק זמן זה עומסים חוזרניים על גיד הפיקה מעלות את הסבירות להתפתחות אוסגוד שלאטר. ואכן הפרעה זאת מתפתחת בקרב:

  • 20% מבני ובנות הנוער שעוסקים ספורט הכרוך בעיקר בריצה ובקפיצה
  • רק 5% מבני ובנות הנוער שאינם עוסקים בספורט

ברוב המקרים מדובר בפרעה בריאותית זמנית שמנוחה ושינויים בפעילות הגופנית עשויים להספיק כדי לרפאה. בחלק קטן מהמקרים נדרשת התערבות מקצועית.

גורמים למחלת אוסגוד שלטר

מחלת אוסגוד שלטר נגרמת בגלל משיכה חוזרנית של לוחית הצמיחה הממוקמת על גבששת השוקה (Tibial tuberosity). גבששת השוקה הממוקמת מעט מתחת לקו המפרק בקדמת הברך מהווה נקודת אחיזה של גיד הפיקה. כול מאמץ הכרוך בכפיפה ובפשיטה של הברך גורם בהכרח למשיכה של גבששת השוקה ושל לוחית הצמיחה. משיכות חוזרניות באמצעות גיד הפיקה עלול להוביל לתלישה הדרגתית של גבששת השוקה ולוחית הצמיחה ולגרום דלקת בגיד הפיקה.

סימנים ותסמינים למחלת אוסגוד שלטר

תסמינים מחלת אוסגוד שלטר כוללים כאבי ברכיים במיוחד בעת ביצוע מאמצים נושאי משקל. פעילויות שעלולות להחמיר את הכאבים הללו בברכיים כוללות ריצות, קפיצות, כפיפות ברכיים, כריעות ברכיים ועוד. החולה עלול אף לצלוע. מישוש של גבששת השוקה תגלה גבששת גדולה מהרגיל, נפיחות וכמובן כאב במגע. גם פשיטה של הברך מול התנגדות תחמיר את הכאב. מנוחה מקלה על הכאבים. כול הבדיקות האחרות של הברכיים אמורות להיות תקינות.

אבחון מחלת אוסגוד שלטר

אבחון של מחלת אוסגוד שלטר אמור להיות פשוט למדי. היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית מספיקים כדי לקבוע אבחון. במהלך ההיסטוריה הרפואית הילד וההורה ישאלו שאלות לגבי הסימנים והתסמינים ואופן התפתחותם. לאחר מכן במהלך הבדיקה הגופנית:

  • נזהה את הבליטה הגרמית שנוצרת מתחת לקו המפרק נמשש אותה ונתרשם ממידת רגישותה

במידת הצורך נבקש מהילד לרוץ ואף לקפץ או לכרוע כדי לאשר אבחון של אוסגוד שלטר. אין צורך באמצעי הדמיה או מעבדה כדי לאבחן הפרעה זאת. צילום רנטגן יראה סימנים אופייניים של המחלה רק במצבים מתקדמים. כמובן שיש לבצע הליך מסודר של אבחנה מבדלת כדי לשלול הפרעות בריאותיות אחרות. בין יתר ההפרעות שצריך לשלול נמנה:

טיפול במחלת אוסגוד שלטר

החלמה מאוסגוד שלטר יכולה לקחת חודשים ואף שנים. אך חשוב לזכור שבסופו של דבר מדובר במחלה מוגבלת בזמן. הפרעה בריאותית זאת נעלמת לרוב כאשר הילד או הילדה מפסיקים לגדול. ברוב המקרים בין גיל 14 – 18 הדלקת חולפת והילד או הילדה נותרים עם גבששת שוקה בולטת במיוחד אך אינה כואבת. בחלק מהמקרים מבוגרים שסבלו בנעוריהם מאוסגוד שלטר יסבלו מכאב בכול פעם שהם כורעים ברך בגלל הבליטה שנותרה.

מסיבה זאת הטיפול בהתפתחות מחלת אוסגוד שלטר צריך להיות שמרני וללא צורך בניתוח. הטיפול במרפאה שלנו יכלול הדרכה על שינויים נדרשים באופני פעולה על מנת להפסיק להחמיר את הבעיה בברכיים. במידה הצורך ניעזר גם ברצועה ייעודית הנמתחת בין פיקת הברך לבין גבששת הברך שמטרתה הפחתת כוחות המתיחה המופעלים על גיד הפיקה ועל לוחית הצמיחה. אותם מקרים נדירים שבהם החולים אינם מגיבים לטיפולים שמרניים יופנו לטיפול רפואי. טיפול רפואי כולל בין היתר שימוש בתרופות נוגדות דלקת ורק בחלק קטן מהמקרים גם פתרונות כירורגיים.

מחלת אוסגוד שלטר – האם להמשיך להתאמן?

מחלת אוסגוד שלטר
מחלת אוסגוד שלטר

הילד מתלונן על כאבים ומגבלות תנועה כאלה ואחרות ואתם שואלים האם אפשר להמשיך ולהתאמן עם מחלת אוסגוד שלטר. בעיקרון התשובה על שאלה זאת היא חיובית. מותר להמשיך בשגרת החיים של הילד ובכלל זה אימונים גופניים כול עוד הכאב הוא נסבל ומשתפר תוך יום אחד של מנוחה. המשמעות של כאב נסבל הוא כאב שאינו פוגע ביכולת של הילד לבצע את הפעילות הגופנית. צעד נוסף שעשוי להקל על ילדכם לעסוק בפעילות גופנית כולל הנחת תומך או מגן ברך שיהוו חוצץ מפני מכות או לחץ ישיר על גבששת השוקה הכואבת.

גם מבוגרים סובלים ממחלת אוסגוד שלטר

כאמור ברוב המקרים הכאבים ושאר הסימנים והתסמינים הנובעים מהתפתחות מחלת אוסגוד שלטר חולפים עם תום תקופת הגדילה של הנער או הנערה בין הגילים 14 – 18. מסיבה זאת מחלה זאת אינה שכיחה בקרב מבוגרים ורק 1 מכול עשרה ילדים וילדות הסובלים ממחלה זאת ימשיכו לסבול ממנה גם לאחר סיום גיל צמיחת העצמות שלהם. עוד נוסיף שבקרב אותם מבוגרים מועטים אוסגוד שלטר פוגעת לרוב רק בברך אחת. הגורם לכך שמבוגרים ממשיכים לסבול מאוסגוד שלטר הוא לרוב שבב גרמי חופשי שנותר מהזמן שבו העצם החליפה את הסחוס בלוחית הצמיחה.

שבב זה נותר בגיד הפיקה ויוצר גירוי דלקתי מקומי. מבוגרים העוסקים בספורט היוצר עומסי יתר כמו כדורגל, כדורסל וכדורעף מעלים את סיכוייהם להתפתחות מחלה זאת. הטיפול בהפרעה זאת בקרב מבוגרים דומה לטיפול הניתן לילדים ובני נוער. הטיפול כולל מנוחה מפעילות המחמירה את הכאב, במקרים מסוימים נמליץ על תומך ברך ייעודי ורק במקרים קיצוניים נזדקק לפתרון כירורגי.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

תסמונת ראיית מחשב מה גורם לה

תסמונת ראיית מחשב מה גורם לה

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.