למה הכתף שלכם נוטה להיפצע

למה הכתף שלכם נוטה להיפצע
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  למה הכתף שלכם נוטה להיפצע? השאלה הזאת נשאלת שוב ושוב בקרב אנשים רבים ובעיקר בקרב ספורטאים שעיסוקים מחייב פעולות חוזרניות עם מפרקי הכתף. בחלק מהמקרים אנשים וספורטאים אלו טוענים שאותם פציעות כתף ממשיכות לרדוף אחריהם שנים ארוכות. הם לא מצליחים להחלים מפציעה אחת בכתף ופציעה נוספת מתווספת. ספורטאים רבים פורשים מעיסוק בספורט על רקע פציעות כתף.

  חשוב להזכיר, פציעות כתף, כאבים ומגבלות תנועה של המפרק הזה מהווים תלונה שכיחה. עם זאת במידה ואתם לא מצליחים לגמור אימון או משחק בלי לפצוע את הכתף יתכן ואתם עושים משהו לא נכון. ראשית חוכמה אתם צריכים לדעת למה הכתף שלכם נוטה להיפצע.

  למה הכתף שלכם נוטה להיפצע – רקע

  פציעות כתף מהוות את אחת הבעיות השכיחות ביותר במערכת שריר ושלד. הסיבה העיקרית לכך היא חוסר היציבות הסטטית של הכתף או תלותו של מפרק הכתף לצורך יציבותו בשרירים הפועלים סביבו.  סיבות נוספות כוללות את טווחי התנועה העצומים של המפרק והמבנה הייחודי של המפרק הכולל ראש עם זרוע הגדול פי 2.5 מהשקע הגלנואידי הרדוד. פציעות במפרק זה מובילות בהרבה מקרים לפגיעה תפקודית ולנזקים כלכליים משמעותיים. על פי מחקרים שונים בין 7% – 26% מכלל האוכלוסייה סובלים בכול רגע נתון מכאבים בכתף.

  השכיחות עולה כאשר האנשים נשאלים אם סבלו מכאבים בכתף בחודש (עד 31% עונים שכן) או בשנה האחרונה (עד 46.7% עונים שכן) וכמובן אם סבלו מכאבים במהלך חייהם (עד 66.7% עונים שכן). כמובן ששיעור הפציעות בכתף עולה ככול שאנו מתבגרים וגם כאשר אנו נוטים לעשות שימוש אינטנסיבי מידי בכתף. דוגמה לכך היא ספורטאים העוסקים בספורט הכרוך בתנועות זריקה, הגישה או מסירת כדור מעל גובה הראש. סוגי ספורט שבהם מסירה או הגשה מעל הראש הן שכיחות כוללות טניס, כדור יד, כדור עף, כדור סל ועוד.

  סוגי הפציעות בכתף בקרב ספורטאים

  הנתונים לגבי סוג פציעות כתף בקרב האתלטים נעשו ברורים רק בשנים האחרונות עם השתכללות אמצעי ההדמיה וטכניקות הכירורגיה. על פי מחקרים עדכניים שנעשו לגבי פציעות ככתף של אתלטים העוסקים בספורט הכולל תנועות מסירה והגשה מעל גובה הראש נמצא שכול הרקמות במפרק חשופות לפגיעה. בין היתר נציין פציעת גידים והשרירים המסובבים של הכתף, קרע לברום, מתיחה או קרע של מעטפת המפרק, מתיחה או קרע של הרצועות, שחיקה של הסחוסים, דלקת של הבורסות, פגיעה בכלי הדם ולכידה של סיבי העצבים העוברים במקום. הפגיעות הללו בכתף גורמות להתפתחות חוסר יציבות המובילות להחמרת הנזקים ולהתפתחות מנגנוני פציעה נוספים כמו למשל תסמונת הצביטה בכתף.

  פציעות בחלק הקדמי

  פציעות כתף בחלק הקדמי של מפרק הכתף כוללים בעיקר פגיעה בגידי השרוול המסובב, פגיעה במפרק בין עצם הבריח לבין האקרומיון (acrormio clavicular joint  lesions), פריקות כתף, קרע של שרירים, תסמונת הצביטה, בורסיטיס בכתף, קרע בחל העליון של הלברום (SLAP) ועוד.

  פציעות בחלק האחורי

  פציעות כתף בחלק האחורי של מפרק הכתף כללו הסתיידות של הרצועה התחתונה במפרק הכתף או פגיעות כתף על שם בנט (Bennett's lesions), דלקת בלוחית הגדילה של ראש עצם הזרוע (Leaguer's Shoulder), שבר מאמץ בצלע הראשונה ודלקת בבורסה מתחת לעצם השכם (subscapular bursitis). עוד נציין שבפתולוגיה הקרויה פגיעות כתף על שם בנט נמצא שיעור גבוה של קרע לברום, פציעות של הקפסולה, חוסר יציבות של הכתף ועוד. בהקשר הזה נציין שחוקרים רבים סבורים שחוסר יציבות של מפרק הכתף מהווה תחנה הכרחית לרוב הפציעות המתפתחות לאחר מכן. מחקרים אחרים שעוסקים באותו נושא מצאו נמצא שמעל 60% מהפגיעות בכתף שנגרמות בשל פעילות חוזרנית של הגפה העליונה מעל גובה הראש כוללות פציעות כאלה ואחרות של שרירי השרוול המסובב. עוד נמצא במחקרים אלו שגם הגיד של השריר הדו ראשי נפגע בשיעור גבוה בשל פעילות חוזרנית של הגפה העליונה מעל גובה הראש.

  גורמים לפציעות כתפיים בקרב ספורטאים

  הגורם העיקרי להתפתחות פציעות כתף הם עומסים חוזרניים המובילים להתפתחות נזקים מצטברים ברקמות השונות. בחלק קטן יותר מהמקרים הפציעות הללו נובעות מנזקים טראומטיים הנגרמים בגלל נפילה או התנגשות עם שחקן יריב. ישנם שני דרכים שבהם הכתף שלכם יכולה להיפצע ראשית נזקי חבלה ושנית בלאי מעומס חוזרני. נזקי חבלה עלולים להיגרם בכתף בגלל נפילה, פציעת ספורט, תאונת דרכים ועוד. התוצאה במקרה הזה תהיה כאב חריף שיופיע מהר יחסית. נזקים באחת או יותר מרקמות הכתף עלולים להתפתח באופן הדרגתי עקב עומסים חוזרניים על הכתף. בעיקר עומסים הנגרמים בשל הרמה חוזרנית של היד מעל גובה הכתף.

  התוצאה במקרה הזה תהיה כאב כרוני שנובע מהנזקים המצטברים באחת או יותר מרקמות הכתף. לגבי נזקים טראומטיים אין יותר מידי מה לעשות מלבד להיזהר. ברור שנפילה על מפרק כתף מאוזן מבחינת הכוח והגמישות של שרירי השרוול המסובב ומאוזן מבחינת התפקוד הביו מכני תגרום לנזק קטן יותר מנפילה על כתף שאינה מאוזנת או מאומנת. בכול הנוגע לנזקים כרוניים וכאבים כרוניים יש גם יש מה לעשות. במאמר הבא נפרט מה צריך לעשות כדי לקבל חזרה כתף מתפקדת שאינה נוטה להיפצע שוב ושוב. כמובן שכתף שסובלת מנזקים בלתי הפיכים כמו למשל קרע בלברום לא תוכל לעמוד באותם עומסים שעומדת בהם כתף תקינה מבחינה מבנית.

  מניעת פציעות כתף בקרב ספורטאים

  הקשר בין עיסוק בספורט ובמיוחד בסוגי ספורט מסוימים לבין פציעות כתף ברורים. עוד ברור לכם שהכתף שלכם נפצעת שוב ושוב. אתם לא מצליחים לצאת מפציעה אחת וכבר נפצעים שוב. מה אתם צריכים לעשות כדי לצאת ממעגל הקסמים הזה שלמעשה מאיים על עצם העיסוק בספורט? ראשית אתם צריכים להיות מודעים לגורמי הסיכון נוספים להתפתחות פציעות כתף מלבד עצם העיסוק בענפי ספורט היוצרים עומסי יתר על המפרקים הללו. בין יתר גורמי הסיכון נמנה גיל, שינויים ניווניים מוקדמים במפרק, פציעות או ניתוחים מוקדמים, ליקויי יציבה, ליקויים מבניים, ליקויים תנועתיים, אי הקפדה על כללי האימון הנכונים ועוד.

  גורמים אלו מעלים משבשים את עבודת המפרק ומעלים את הסבירות לפציעות. במידה ואתם מודעים לגורמי סיכון אלה ומתנהלים על פיהם ועדיין ממשיכים להיפצע יתכן מאוד שכדאי לכם לנקוט בצעדים נוספים. אם אתם שואלים למה הכתף שלכם נוטה להיפצע יתכן שאתם צריכים להכיר עיקרון חשוב במדע הספורט הקרוי עיקרון SAID.

  עיקרון SAID

  כאשר אנו רוצים למנוע פציעות כתף ובמיוחד פציעות חוזרניות בכתף חשוב שנכיר את העיקרון במדע הספורט הקרוי (בתרגום חופשי) "עומס ייחודי כדי להשיג הסתגלות ייחודית" (Specific Adaptation to Imposed Demand) או בקצרה עיקרון SAID. על פי העיקרון הזה כאשר אנו חושפים את הגוף שלנו לעומס מסוים הוא מתחיל לבצע שינויים שיגרמו לו לעמוד באותו עומס בצורה יעילה יותר. השינויים הדורשים זמן הללו אינם תוצאה של הליך או מנגנון בודד אלא של מספר רב של הליכים המתרחשים במקביל. כך למשל במידה ואתם חושפים את העצמות בגופכם לעומסים וזעזועים באמצעות קפיצות, ריצות הגוף יבצע את השינויים הנדרשים על מנת לגרום לעצמות שלכם להתעבות ולהתחזק.

  במידה ואתם חושפים את השרירים או הגידים או הרצועות שלכם לעומסים על ידי אימוני כוח הגוף יגרום לרקמות הללו להתחזק ולהתעבות. גם זרועו הדומיננטית של שחקן הטניס שהיא חזקה ומסיבית יותר מהיד שאינה דומיננטית מדגימה את העיקרון הזה באופן ברור. העיקרון הזה תקף גם לגבי שיפור יכולות פסיכו מוטוריות. כך למשל עם תרבו לגלוש בשלג הגוף יבצע את השינויים הפסיכו מוטוריים הנדרשים כדי שתגלשו טוב יותר.
  למעשה כול ענף ספורט יכול ליהנות מהעיקרון הזה ולפתח יכולות ותכונות ייחודיות נדרשות אך יש לכך שני תנאים מקדימים: ראשית על תגזימו בעומסים ושנית ודאו שהעומס שבחרתם הוא ייחודי לספורט שאתם רוצים להשתפר בו.

  העומס האופטימלי

  אם אתם מגזימים בעומס אתם עלולים להזיק. מאידך עומס נמוך מידי לא יקדם את המטרה שלכם להסתגלות והתחזקות. כך למשל אם החלטתם שאתם רוצים לחזק את העצמות אל תגזימו במשקלים שאתם מרימים. משקלים גבוהים מידי, בשלבים מוקדמים מידי יובילו בהכרח לפציעה. מאידך עומס נמוך מידי לא יאפשר לכם להגיע לתוצאה הרצויה. התהליכים השונים שאחראים על חיזוק העצמות ועיבוי שלהם לא יפעלו באופן המקווה. אם אתם שוחים במשך שנים מבלי להשתפר מבחינת מהירות השחייה סביר להניח שזה נובע מכך שאתם לא מאתגרים את הגוף.
  אתם לא יוצרים עומס ייחודי (שוחים מהר יותר) כדי לאפשר לגוף להגיע להסתגלות ייחודית (שחייה מהירה יותר). מאידך יתכן שאתם לא מגבירים עומסים במידה מספקת כדי להגיע להסתגלות ספציפית בגלל שאתם נמצאים במצב של אימון יתר. גופכם לא מספיק להתאושש מהאימון הקודם ולמעשה אתם במצב של פציעה כרונית. העומס האופטימלי הוא על כן עומס שנעלה אותו באופן הדרגתי מספיק מבלי להגיע לכאב או לעייפות יתר. רמת העומס האופטימלית היא אותה רמה שמעט מעבר לה אתם גולשים למצב של עייפות יתר או פציעה ולא להסתגלות ושיפור יכולת.

  ייחודיות העומסים

  למה הכתף נוטה להיפצע
  למה הכתף נוטה להיפצע

  על פי עיקרון SAID לא מספיק לזהות היטב מהו העומס האופטימלי שנכון להטיל על גופכם אלא גם לתכנן היטב את סוג העומס שאתם נחשפים אליו. הגוף שלנו יוצר את ההסתגלות הנדרשת רק אם אנחנו חושפים אותו לעומסים ספציפיים. כך למשל אם אתם מוסרים כדורים עם היד הימנית בלבד אתם תיעשו טובים בלמסור כדורים ביד ימין. יכולת מסירת הכדורים ביד שמאל לא תשתפר משמעותית עקב כך. אם אתם רוצים למסור כדורים עם יד שמאל אתם צריכים לאמן אותה ספציפית לשם כך. לגוף שלנו אין אינטרס לבזבז אנרגיות בפיתוח יכולות שלא "ביקשנו" ממנו. נכון יש לעתים מעבר חלקי של יכולות כך שאם אתם משחקים טניס יהיה לכם יתרון קל גם בטניס שולחן. אבל כדי לשחק טניס שולחן ברמה טובה תצטרכו להתאמן על המשחק הזה באופן ספציפי. כדי להיות שחקני כדורסל טובים שחקו כדורסל.

  מניעת פציעות כתף על פי עיקרון SAID

  המורכבות האדירה של פעולת מפרק הכתף בעת מסירת כדור מעל גובה הראש כוללת שילוב של כיווץ והרפיה, האצה והאטה והכול בעיתוי מדויק. במהלך תנועת המסירה כלל הרקמות הרכות בכתף מתגייסות בהרמוניה של תנועות כדי מחד לייצב את מפרק הכתף ומאידך למסור את הכדור מעל גובה הראש במהירות, בעוצמה ובמדויק. פעילות מורכבת זאת דורשת כתף גמישה ושרירי שרוול מסובב חזקים. כתף נוקשה, ו/או שרירי שרוול מסובב חלשים בחלק או כולם יובילו לדפוסי תנועה לקויים ועל ציר הזמן לפציעה. תנועת מסירה מורכבת זאת זקוקה מאוד לשליטה עצבית-שרירית תקינה. פגיעה בשליטה העצבית-שרירית, תוביל בהכרח לתבניות תנועה לקויות ובעקבות כך להתפתחות פציעות כתף.

  זה לא מפתיע לדעת שספורטאי התלוי ביכולתו בבריאות הכתפיים שלו צריך להיות מודע לכך שכושרו הגופני הכללי טוב. כתפיים בריאות זקוקות גם לכושר לב ריאה תקין ולשרירי ליבה חזקים. זה גם לא מפתיע שספורטאי כזה צריך לדאוג לשמירה ופיתוח יכולות ספציפיות ובכלל זה גמישות וחיזוק של שרירי השרוול המסובב. בכול הנוגע לגמישות וחיזוק של מפרק הכתף וחיזוק שרירי השרוול המסובב הדברים ברורים לחלוטין. תרגילי גמישות ותרגילי חיזוק המכוונים ספציפית לכול אחד משרירי השרוול המסובב יעשו את העבודה.

  עוד נדרש אותו ספורטאי לשפר את טכניקות המשחק הייחודיות ואת אופן ביצוע התנועות המוגדרות הנדרשות כדי להוציא לפועל את רצונו של הספורטאי. יש להתאמן ספציפית על ביצוע הטכניקות הללו ועל הוצאה לפועל של התנועות הללו באופן הדרגתי מהקל אל הכבד. שיפור ספציפי של מיומנויות אלה באופן הדרגתי יוביל להסתגלות הנדרשת על מנת לבצע את פעולת מסירת הכדור מעל גובה הראש באופן חוזרני מבלי לגרום להתפתחות פציעות כתף.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

   כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה