האם MRI נחוץ לאבחון כאבי גב?

האם MRI נחוץ לאבחון כאבי גב

האם MRI נחוץ לאבחון כאבי גב? האם זה נכון להפנות החולים עם כאב בגב לדימות MRI כדי להבין מה קורה שם?  כאבי גב תחתון מהווים את אחת הסיבות העיקריות להזדקקות לעזרה רפואית. החולים הללו לוחצים על הרופא לתת להם:

 • תרופה שתעלים את הכאב "עכשיו"
 • והפנייה ל- MRI כדי לזהות את הנזק בגב

לרוב אמצעים אלה מיותרים ויש שיגידו אפילו מזיקים. ברוב המכריע של המקרים ניתן לאבחן את הגורם לכאבי גב גם בלי דימות MRI. עוד חשוב לדעת, דימות MRI (magnetic resonance imaging) הוא עתיר יתרונות אך אינו חף מחסרונות. בין החסרונות נציין עלות גבוהה ולא פחות חשוב גם גילוי ממצאים לא רלוונטיים למקרה. האם MRI נחוץ לאבחון כאבי גב? על שאלה זאת ננסה לענות במאמר הבא.

האם MRI נחוץ לאבחון כאבי גב? – רקע

מכשירי דימות בתהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging – MRI) דייקו דרמטית את האבחון הרפואי. מדובר בהליך לא פולשני היוצר תמונות איכותיות וחדות של רקמות בגוף ומאפשר את בחינתם. השימוש בדימות MRI נשמר למקרים שבהם תוצאות הבדיקה ישפיעו משמעותית על אופן הטיפול בחולה. האם MRI נחוץ לאבחון כאבי גב? ובכן, לא לגמרי. זה נכון שדימות MRI הוא נטול קרינה מייננת שעלולה לגרום בין היתר למחלות סרטן. וזה גם נכון שהוא מעניק תמונות חדות גם של מערכת העצבים המקלות על מלאכת האבחון של מקור הכאב. האם אלה סיבות מספיק טובות? מול קלות האבחון יש להציב את החסרונות המשמעותיים של דימות MRI.

דימות MRI לכאבי גב, למה לא כדאי?

למרות יתרונותיו האדירים לדימות MRI לכאבי גב מספר חסרונות שאמורות לצמצם את השימוש בו. בין יתר החסרונות נציין:

מתכות אינן מאפשרות דימות MRI

מכשיר ה- MRI עושה שימוש בשדה מגנטי עוצמתי. בשל החשש משיבוש נבדקים שיש בגופם קוצבי לבו/או רסיסי מתכת לא יכולים לבצע דימות MRI.

קלסטרופובי

פחד ממקומות קטנים וסגורים היא הפרעה בריאותית שנקראת קלסטרופוביה או בעברית "בעת סגר". הפרעה שכיחה זאת (משפיעה על 10% מהאוכלוסייה) מקשה על הסובלים ממנה לבצע גם בדיקות רפואיות כדוגמת MRI או CT. קשה לבצע דימות MRI גם לילדים וזאת בשל פחדים מהמכונה ו/או בשל קשיי שליטה. במצבים הכרחיים הנבדקים (כולל ילדים) צריכים לעבור את הבדיקה תחת טשטוש.

יקר

בדיקת MRI בהשוואה לאלטרנטיבה – דימות CT – היא בדיקה יקרה. כול ארגון ובכלל זה קופת החולים שחייב להתבסס על שיקולי עלות אינו יכול להתעלם מהנתון הזה. ואכן רוב הסיכויים שקופת החולים לא מפנה אותכם לבדיקת MRI בגלל עלותו ולא מסיבות אחרות.

חוסר ממצאים

יש לעתים שבדימות MRI לא ניתן לזהות כול נזק מבני וזאת למרות תלונות החולה על כאבי גב. האם חולה יכול לסבול מכאבי גב גם אם אין כל ממצאים לא תקינים בדימות MRI? התשובה היא חיובית. רקמות מערכת שריר ושלד עלולות להיות כאובות גם בלי שניתן לאתר נזק בדימות MRI.

ממצאים לא רלוונטיים

לדימות MRI יכולת אדירה להראות מבנים אנטומיים בצורה חדה וברורה. עם זאת אין לדימות כזה יכולת להבדיל בין ליקויים מבניים משמעותיים לכאלה שהם נטולי משמעות. ליקויים מבניים חסרי משמעות קלינית שמאותרים בקרב 30 – 60% עשויים לכלול בין היתר:

שכיחים בעמוד השדרה המותני במילים אחרות דימות MRI עלול לגרום לנו שיש צורך בניתוח בגלל פריצת דיסק גם כאשר הכאב של החולה לא נובע מכך. אם אתם חושבים שאנחנו מגזימים תחשבו שוב. מחקרים שונים מראים כיצד ביצוע של בדיקות MRI מעלות משמעותית את כמות הניתוחים. חוקרים מבית הספר לרפואה סטנפורד, ארצות הברית הגיעו למסקנה (Health Services Research, 46: 1362-1381) שבדיקות MRI:

 • העלו את כמות הניתוחים בגב התחתון ב- 34%
 • חקירת יתר עם אמצעים מתקדמים כמו MRI עלולים להקשות על האבחון ולא להבהירו

אם מוותרים על MRI אז איך נאבחן כאבי גב?

ברוב המכריע של המקרים לא דרוש דימות MRI כדי לאבחן כאבי גב. אבחון כאבי גב יכול וצריך להתבסס ברוב המקרים על אנמנזה רפואית ובדיקה גופנית:

אנמנזה או למידת תולדות מחלת החולה

בשלב הזה נלמד את ההיסטוריה הרפואית של החולה ובכלל זה נברר:

 • מה הם התסמינים שעליהם מתלונן החולה
 • באיזה אופן התפתחו
 • מה משפיע עליהם
 • נלמד על הרקע הבריאותי של החולה כולל רקע גנטי (מחלות, תרופות, אשפוזים ועוד)
 • נברר אודות מקצועו הרגליו של החולה (עישון, פעילות גופנית ועוד)

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הגופנית הכירופרקט יאתר את הרקמה הפגועה ויעריך את חומרת הנזק. הבדיקה הגופנית תכלול בין היתר:

 • תצפית על החולה כולל על עמוד השדרה המותני והאגן. חיפוש מנחים לקויים, נפיחות, אדמומיות ועוד
 • מישוש רקמות עמוד השדרה והאגן. חיפוש אזורים כואבים
 • נבחן את טווחי התנועה הפסיביים והאקטיביים של עמוד השדרה והאגן. נחפש ליקויים תנועתיים
 • נבצע בדיקות אורתופדיות ונוירולוגיות. נחפש ליקויים עצביים כאלה ואחרים

אבחון כאבי הגב

עד לשלב הזה צברנו את הנתונים הבאים:

 • למדנו את אופן התפתחות המחלה
 • בבדיקה הגופנית איתרנו את הרקמה שניזוקה והערכנו את חומרת הנזק

ברוב המקרים המידע שהפקנו עד עכשיו יאפשר הגעה לאבחון מדויק. בחלק קטן מהמקרים כאשר קיים ספק לגבי האבחון שהגענו אליו או כדי לשלול אבחון אלטרנטיבי ניעזר גם בתוצאות הבדיקות וההדמיות של החולה.

אבחנה מבדלת של כאבי גב

ביצוע הליך של אבחנה מבדלת מעלה את דיוק האבחון של כאבי גב. בהליך זה נבחן את כלל הגורמים האפשריים לכאבי גב ונשלול את הלא רלוונטיים. שלילת ההפרעות תתבסס על המידע והממצאים שהופקו מהמפגש שלנו עם החולה.

מה עושים אחרי האבחון?

לאחר שאיתר את הגורם לכאבי הגב של החולה על הכירופרקט להחליט:

 • האם לטפל בחולה או להפנותו?

אם החולה זקוק לניתוח או לטיפול תרופתי כזה או אחר הכירופרקט יפנה אותו לקלינאי המתאים. במידה והכירופרקט מחליט שהוא יכול לטפל בחולה הוא ינקוט בצעדים הבאים:

 • יבהיר את מהות הבעיה לחולה
 • ינחה את החולה בכול הנוגע להתנהלות נכונה בחיי היום יום בבית, בעבודה ובפעילות גופנית

לאחר כל טיפול מסדרת הטיפולים על הכירופרקט:

 • לברר את מצב החולה
 • לוודא שהחולה ממלא אתי הוראותיו

טיפול כירופרקטי בכאבי גב

MRI לאבחון כאבי גב
MRI לאבחון כאבי גב

הטיפול המועדף בכאבי גב הוא לרוב שמרני. ללא כירורגיה ובמידת האפשר גם ללא תרופות. הכירופרקט מאתר ומטפל בליקוי תפקודי של עמוד השדרה הנובע מניוון, מטראומה ועוד. לאחר האבחון והבהרת מהות הבעיה לחולה יתחיל השלב הטיפולי.

הטיפול בכאב

המטרה הראשונית של הטיפול היא הפחתת הכאב. בשלב מתקדם יותר נרצה גם לשפר את טווחי התנועה של עמוד השדרה והאגן ותפקודם. הטיפול במרפאה כולל הנחיות בנושאים שונים ובכללם:

 • התנהלות נכונה עם הגב בשגרה, בעבודה ובפעילות גופנית

עוד ניעזר:

 • במכשור לריפוי דלקות כגון לייזר רך ואולטרה סאונד
 • טכניקות טיפול הנעה ידניות

אמצעים אלה אמורים על ציר הזמן להפחית את הדלקת ואת התסמינים בגב. את אופן הטיפול נתאים לגיל ולמצבו הגופני של החולה עם כאבי גב תחתון. עם השיפור הראשוני במצב החולה נחל בשלב השיקומי. השיקום שיקנה לעמוד השדרה את היכולת להתמודד עם עומסים יכלול עבודה ותרגול במטרה לשפר את:

 • טווחי התנועה של הגב התחתון, האגן ושאר המפרקים בשרשרת הקינמטית
 • האיזון הכוח והגמישות בשרירים הרלוונטיים
 • שיווי המשקל וחוש החישה העצמית
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הדמיה עבור כאבי גב לרוב מיותר

דימות בגלל כאבי גב לרוב מיותר

דימות? לא תמיד יש צורך! בדיקות הדמיה תרמו ליכולת האבחון של מגוון בעיות רפואיות. יחד עם זאת, השימוש האינטנסיבי שעושים באמצעי הדמיה שונים (רנטגן, MRI, CT) לצרכי אבחון כרוך בעלויות עצומות, בקרינה מזיקה (רנטגן, CT) ולרוב אינו משנה. 

כושר גופני וכיצד ניתן לשפר אותו

כושר גופני ואיך לשפרו

כושר גופני מהו וכיצד לשפרו? כושר גופני הנמדד על פי היכולת של האדם לעמוד בביצוע מטלות גופניות קשות מבלי להתעייף קשור קשר הדוק לבריאות טובה. כדי להתמודד עם מטלות גופניות קשות האדם זקוק לכושר גופני גבוה יותר. כושר גופני לקוי הוא אחד מגורמי הסיכון לפציעות ספורט.

כאבים בצוואר גורמי הסיכון לכך

כאבים בצוואר גורמי הסיכון לכך

כאבים בצוואר? גורמי סיכון שכיחים להתפתחות מיחושים אלו כוללים כאלה שאין לנו שליטה עליהם כמו גיל וגנטיקה ואחרים שיש לנו שליטה על קיומם כמו אורח חיים יושבני ויציבה לקויה. התנהלות שלוקחת בחשבון את גורמי הסיכון תמנע את התסמינים הללו. 

כריות שינה בחירה

איך לבחור כרית שינה מתאימה

כריות שינה? בחירה מתאימה היא כורח בריאותי. אתם לא ישנים טוב? מסתובבים מצד לצד וקמים בבוקר עם כאבי צוואר או כאבי ראש? יתכן שהסיבה לכך היא כרית שינה לא מתאימה! כרית שינה שאינה מותאמת אליכם עלולה להוביל להתפתחות נזקים וכאבים בצוואר.