כאבי ראש ופנים, אבחון וטיפול

כאבי ראש ופנים

כאבי ראש ופנים מהווים תלונה שכיחה. מדובר לרוב בתסמינים המייצגים תופעות לוואי חולפות למחלות והפרעות זמניות כמו שפעת, מתח נפשי, כאבי שרירים בצוואר, כאבי שרירים בלסתות או כאבי שרירים בשכמה, קלקול קיבה, ועוד. אצל רבים אחרים, כאבי ראש או פנים הם מצב כרוני המשבש את איכות החיים. כאן בקטגוריה הזאת תמצאו חומר שעוסק במגוון גורמים שכיחים לכאבי ראש ופנים, אבחונם, הטיפול בהם ומניעתם. אבחון מוקדם של מקור הבעיה עשוי לאפשר טיפול יעיל, מניעת מצבים כרוניים וכמובן הפניה למומחה כאשר הבעיה לא נמצאת בתחום הידע שלנו.

כאבים שאנו חשים בראש, מעכירים את חייהם של בני אדם רבים מאז ומעולם. למעשה, מעל 70% מהאנשים יסבלו לפחות מאפיזודה אחת של מיחושים בראש כול שנה. רבים סובלים מהם באופן כרוני. ברוב המקרים הכאבים הם זמניים וחסרי משמעות קלינית. 

כאבי ראש בין אם מיגרנה, כאב ראש על רקע פגיעה בצוואר, כאב ראש מתחי או כל סוג אחר של כאב ראש מהווים מטרד קשה ביותר. ישנם גורמים רבים לכאב ראש. אבחון מהיר ומדויק של כאב הראש יאפשרו טיפול וניהול יעילים וימנעו הפיכת כאב הראש לכרוניים.

כאב ראש הוא מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבי ראש במהלך חייהם. כאב ראש עלול להיות תסמין נילווה למגוון מחלות והפרעות בריאותיות שחלקן מוגדר כמסכן חיים ועלול להיות תוצר של לחצים נפשיים.

כאבי פנים יכולים להיגרם מבעיות רפואיות שונות. לרוב, הכאבים נובעים מבעיות קלות וצפויים תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים מקור הכאב עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל בכאבים המתפתחים בפנים נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

האבחון והטיפול בכאבי פנים חייב להתחיל עם למידה זהירה של האופן שבו התחיל הכאב. רוב המקרים של כאבים בפנים מתפתחים על רקע בעיות בשיניים או בחניכיים ואלו יופנו לרופא שיניים. גורמים אחרים עשויים להיזדקק לטיפול וניהול של כירופרקט.

כאב ראש מתחי (Tension headache) הוא סוג כאב הראש השכיח ביותר. מעל 80% מהאנשים המתלוננים על כאב ראש סובלים מכאב ראש זה. אצל רובם הכאב ראש מופיע למשך יום או יומיים חודש. אצל כ3% מהאנשים כאב הראש המתחי היא תופעה יום יומית. 

שכיחותו הגבוהה של כאב ראש מתחי (Tension headache) הופכת אותו לבעיה מטרידה במיוחד. האבחון של כאב ראש מתחי מתבסס על ביצוע אבחנה מבדלת ושלילת פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום לכאב ראש כולל כאלה שעלולות לסכן את חיי החולה.

כאב ראש צווארי הוא שכיח. כאב ראש מסוג זה נגרם לרוב כתוצאה מפגיעה באחת מהרקמות בצוואר כולל בין היתר שרירי צוואר, דיסקים בין חולייתיים, רצועות, גידים, סחוסים ועוד. לשלושת שורשי העצבים הצוואריים העליונים ולעצב המשולש יש תפקיד מרכזי בכאב ראש זה.

כאבי ראש מהווים את אחת הסיבות השכיחות ביותר לפניה לעזרה רפואית. כמעט כול בני האדם צפויים לסבול במהלך חייהם מכאב ראש. אחד מסוגי כאב הראש השכיחים ביותר הוא כאב ראש המתפתח בעקבות נזק באחת או יותר מהרקמות השונות בצוואר. 

חלק משמעותי מהאוכלוסייה סובל מהפרעות במפרק הלסת (Temporomandibular joint disorder) ו/או ברקמות הסובבות אותו. כאב ראש לסתי נמנה על אחד מהסימנים והתסמינים של פגיעה זאת. הקשר בין  הפרעה במפרק הלסת לבין כאב ראש אינו ידוע כול צרכו.

כאב ראש היא בעיה בריאותית מרכזית. ישנם גורמים רבים וסוגים שונים של כאבי ראש. ברוב המקרים כאבי הראש הם זמניים ואמורים לחלוף תוך דקות או שעות אפילו בלי טיפול. בחלק קטן מהמקרים כאב ראש עלול להתפתח גם בגלל פתולוגיות קטלניות.

טינטון או צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי של צלילים היא בעיה מטרידה במיוחד. הסיבה לתופעה אינה ברורה. גורמים אפשריים להתפתחות הבעיה כוללים נזקים מוחיים, נזק באוזן התיכונה, נזק בעמוד בשדרה הצווארי ובמפרקי הלסתות.

סינוסיטיס (Sinusitis) - זוהי דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת שלנו. התסמינים של סינוסיטיס כוללים בין היתר: נזלת מתמשכת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים, כאבי ראש חום וחולשה.