כאבי ראש ופנים, אבחון וטיפול

כאבי ראש ופנים

כאבי ראש ופנים מהווים תלונה שכיחה. מדובר לרוב בתסמינים המייצגים תופעות לוואי חולפות למחלות והפרעות זמניות כמו שפעת, מתח נפשי, כאבי שרירים בצוואר, כאבי שרירים בלסתות או כאבי שרירים בשכמה, קלקול קיבה, ועוד. אצל רבים אחרים, כאבי ראש או פנים הם מצב כרוני המשבש את איכות החיים. כאן בקטגוריה הזאת תמצאו חומר שעוסק במגוון גורמים שכיחים לכאבי ראש ופנים, אבחונם, הטיפול בהם ומניעתם. אבחון מוקדם של מקור הבעיה עשוי לאפשר טיפול יעיל, מניעת מצבים כרוניים וכמובן הפניה למומחה כאשר הבעיה לא נמצאת בתחום הידע שלנו.

כאבי ראש מעכירים את חייהם של בני אדם רבים מאז ומעולם. מעל 70% מהאנשים יסבלו לפחות מאפיזודה אחת של כאבים בראש כול שנה. רבים סובלים מכאבי ראש באופן כרוני אך לרוב הם זמניים וחסרי משמעות קלינית. במאמר זה נפרט על כאבי ראש, שכיחות, גורמים וסיווג.

כאבי ראש בין אם מיגרנה, כאבי ראש על רקע פגיעה בצוואר, כאב ראש מתחי או כל סוג אחר של כאב ראש מהווים מטרד קשה ביותר. ישנם גורמים רבים לכאב ראש. אבחון מהיר ומדויק של כאב הראש יאפשרו טיפול וניהול יעילים וימנעו הפיכת כאב הראש לכרוני.

כאבי ראש הוא מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבי ראש במהלך חייהם. כאב ראש עלול להיות מחד, תסמין נילווה ללחץ נפשי ומאידך למגוון מחלות והפרעות בריאותיות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. כאן תקראו על כאבי ראש, אבחון וטיפול בהם.

כאבי פנים יכולים להיגרם מבעיות רפואיות שונות. לרוב, הכאבים נובעים מבעיות קלות וצפויים תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים מקור הכאב עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל בכאבים המתפתחים בפנים נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

האבחון והטיפול בכאבי פנים חייב להתחיל עם למידה זהירה של האופן שבו התחיל הכאב. רוב המקרים של כאבים בפנים מתפתחים על רקע בעיות בשיניים או בחניכיים ואלו יופנו לרופא שיניים. גורמים אחרים עשויים להיזדקק לטיפול וניהול של כירופרקט.

כאב ראש מתחי (Tension headache) הוא סוג כאב הראש השכיח ביותר. מעל 80% מהאנשים המתלוננים על כאב ראש סובלים מכאב ראש זה. אצל רובם הכאב ראש מופיע למשך יום או יומיים בחודש. אצל כ3% מהאנשים כאב הראש המתחי היא תופעה יום יומית. 

שכיחותו הגבוהה של כאב ראש מתחי (Tension headache) הופכת אותו לבעיה מטרידה במיוחד. האבחון של כאב ראש מתחי מתבסס על ביצוע אבחנה מבדלת ושלילת פתולוגיות אחרות שעלולות לגרום לכאב ראש כולל כאלה שעלולות לסכן את חיי החולה.

כאב ראש צווארי הוא שכיח. כאב ראש מסוג זה נגרם לרוב כתוצאה מפגיעה באחת מהרקמות בצוואר כולל בין היתר שרירי צוואר, דיסקים בין חולייתיים, רצועות, גידים, סחוסים ועוד. לשלושת שורשי העצבים הצוואריים העליונים ולעצב המשולש יש תפקיד מרכזי בכאב ראש זה.

כאבי ראש מהווים את אחת הסיבות השכיחות לפניה לעזרה רפואית. כמעט כול בני האדם צפויים לסבול מהם במהלך חייהם. כאב ראש צווארי המתפתח בעקבות נזק לרקמות הצוואר השונות נחשב לשכיח מכולם. אבחון וטיפול מהיר של כאבי ראש צוואריים הוא קריטי למניעת כאבים כרוניים.

חלק משמעותי מהאוכלוסייה סובל מהפרעות במפרק הלסת (Temporomandibular joint disorder) ו/או ברקמות הסובבות אותו. כאב ראש לסתי נמנה על אחד מהסימנים והתסמינים של פגיעה זאת. הקשר בין הפרעה במפרק הלסת לבין כאב ראש אינו ידוע כול צרכו.

כאב ראש לסתי מהווה בעיה בריאותית משמעותית שמקורה פגיעה במפרק הלסת. לרוב, כאבי ראש לסתיים הם זמניים ואמורים לחלוף תוך דקות עד ימים ספורים אפילו בלי טיפול. לעתים כאב הראש עלול להעיד על בעיה משמעותית יותר. אבחון וטיפול מהירים חשוב.

טינטון או צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי של צלילים היא בעיה מטרידה במיוחד. הסיבה לתופעה אינה ברורה. גורמים אפשריים להתפתחות הבעיה כוללים נזקים מוחיים, נזק באוזן התיכונה, נזק בעמוד בשדרה הצווארי ובמפרקי הלסתות.

סינוסיטיס (Sinusitis) - זוהי דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת שלנו. התסמינים של סינוסיטיס כוללים בין היתר: נזלת מתמשכת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים, כאבי ראש חום וחולשה.