Skip to main content

כאבי ראש, אבחון וטיפול

כאבי ראש, אבחון וטיפול

כאבי ראש? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים.  כאבים המופעים בראש מהווים תלונה שכיחה. הם משפיעים על בני אדם ללא הבדל גיל, גזע או מין. על פי ארגון הבריאות העולמי קרוב למחצית מאוכלוסייה העולם הבוגרת יסבלו מכאב בראש בכול שנה. כאבים אלו המופיעים בראש הם לרוב תסמינים המייצגים תופעות לוואי חולפות למחלות והפרעות זמניות כמו שפעת, מתח נפשי, כאבי שרירים בצוואר, כאבי שרירים בלסתות או כאבי שרירים בשכמה ועוד. 

לעתים כאבים בראש או בפנים הם מצב כרוני המשבש את איכות החיים וישנם גם מקרים שבהם כאבים אלו בראש נובעים מגורמים מסכני חיים כמו גידול מוחי או אירוע מוחי. ריכזתי חומר שעוסק בהרחבה בתופעה המטרידה של כאבים בראש כולל גורמים, גורמי סיכון, אבחון, טיפול ומניעה. אבחון מוקדם ומדויק עשוי לאפשר טיפול יעיל ולמנוע כאבים כרוניים. במידת הצורך יאפשר הפניה למומחה מתאים.

כאבי ראש

רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאפיזודות של כאבים בראש. חלק מהאנשים סובלים מכאבים אלו על בסיס יומי. מדובר בכאב מגביל מעין כמוהו. קשה לבצע את המטלות הפשוטות ביותר כאשר הראש כואב. הכאבים עלולים להופיע בכול נקודה בראש כולל באזור העורף, שני צידי הראש, פנים ועוד. מאפייני כאב הראש משתנים בהתאם לגורם להם. הם עלולים להיות פועמים וחריפים או מתמשכים וקהים קצרי מועד או מתמשכים. מלבד כאבים החולה עלול לסבול מסינים ותסמינים נוספים כמו למשל בחילות והקאות. נהוג לסווג את כאבי הראש לכאב ראש ראשוני וכאב ראש משני הנגרם בגלל מחלת רקע אחרת. אבחון מדויק וטיפול יסודי וממושך עשויים להפחית את הכאבים ולאפשר לכם לחזור לאורח חיים תקין. 

גורמים

כאבי הראש נחלקים לשני סוגים כאב ראש ראשוני שאינו נגרם מפתולוגיה אחרת וכאב ראש משני שהנגרם ממחלה או מהפרעה בריאותית. כאב ראש ראשוני נגרם בגלל גירוי ישיר של רקמות בראש ובצוואר כמו כלי דם, שרירים, עצבים ועוד שהן רגישות לכאב. דוגמאות לכאב ראש ראשוני כוללות את כאב ראש מתחי, כאב ראש לסתי, כאב ראש צווארי, מיגרנה, כאב ראש מקבצי ועוד. כאב ראש משני נובע ממחלת רקע אחרת המגרה את הרקמות הרגישות לכאב. דוגמאות למחלות הגורמות לכאב ראש משני כוללות גידול סרטני במוח, אירוע מוחי, סחיף דם במוח, דימום תוך מוחי, הרעלה של פחמן חד-חמצני, התייבשות, שפעת, חמרמורת לאחר צריכת אלכוהול, שימוש יתר בתרופות נגד כאב ראש ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון לכאב ראש מתחי כוללים: לחץ נפשי, עייפות, רעב עישון, חוסר שינה, חוסר בפעילות גופנית, רעב, הידוק לסתות, חריקת שיניים ועוד.  גורמי סיכון למיגרנה: אכילה לא מסודרת, שינה לא מסודרת, לחץ רגשי, עישון, דיכאון, שתיית יתר של אלכוהול וקפה, רעשים חזקים, אור חזק, צריכת שוקולד, גבינה מיושנת, ירקות כבושים, בשר מועבד, תרופות (הורמונים, גלולות למניעת הריון), מין (נשים בסיכון גבוה יותר), גיל (בגיל העשרה שכיח יותר), רקע משפחתי, ריחות שונים, שינוי בגובה, מזג אוויר או באזור זמן ועוד. גורמי סיכון לכאב ראש מקבצי: עישון, רקע של ניתוח בראש, גיל 20-50, מין (גבר בסיכון גבוה יותר). 

סימנים ותסמינים

המאפיינים  של כאב הראש והסימנים ותסמינים הנלווים לו משתנים מכאב ראש אחד למשנהו. כאב הראש יכול להתפתח באופן הדרגתי או באופן סדיר, להימשך פחות משעה או לאורך מספר ימים, יכול להקרין לאזורים שונים בראש או בפנים, יכול להיות חד, פועם, קהה ועוד. כאב ראש מתחי מתאפיין בכאב קל עד בינוני העוטף את העורף ומשפיע לרוב על שני הצדדים. כאשר ראש מסוג מיגרנה הוא כאב פועם, בצד אחד של הראש, יתכנו בחילה, הקאה, רגישות לאור ורעש. כאב ראש מקבצי מתאפיין בכאב ראש חריף ביותר המתמקד לרוב סביב העין, מתפתח לרוב בתקופה מסוימת בשנה למשך חודש עד חודשיים.

אבחון

בגלל שכאב ראש עלול להיות תסמין של מחלה רצינית חשוב לאבחן את מקורו באופן מדויק ומהיר. האבחון שך כאב הראש יחל עם היסטוריה רפואית שבה ישאל החולה על הרקע האישי (מקצוע, מצב אישי, יחסים ועוד) ועל הרקע הבריאותי שלו (אשפוזים תרופות, ניתוחים, פציעות) ושל משפחתו (נטיות גנטיות למחלות רלוונטיות). נלמד על כאב הראש ומאפייניו השונים ונעבור לבדיקה הגופנית. בבדיקה הגופנית נתבונן, נמשש ונניע את הצוואר, הפנים, הגב העליון והלסתות. ננסה לאתר אזורים כואבים, לא סימטריים ועוד. נערוך בדיקה נוירולוגית  ובמידת הצורך כדי לשלול פתולוגיות רציניות נערוך בדיקות דם, צילום רנטגן של הצוואר והלסתות, MRI של המוח ועוד. 

טיפול

הטיפול בכאב הראש משתנה בהתאם לגורם לו. במקרים של כאב ראש קל ושגרתי ניתן להסתפק במנוחה, כרית חימום או קירור, הימנעות מלחצים נפשיים, אכילה מסודרת לשמירה על רמת סוכר יציבה בדם וגלולה נגד כאב ראש. לפעמים גם מקלחת חמה יכולה לעזור. במקרים שבהם מדובר בכאב ראש משני למחלה מסוימת יש לטפל במחלת הרקע הזאת. טיפול כירופרקטי בכאב ראש על רקע של מתחים, בעיות צוואר או לסת התמקדו בשיפור התפקוד וטווחי התנועה של אזורים אלה. 

גישות אחרות לטיפול בכאבים בראש כוללות בין היתר ביופידבק, היפנוזה, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ועוד. במקרים קשים יופנה החולה לטיפול רפואי תרופתי. יש להיזהר מצריכת יתר של תרופות נגד כאב ראש כדי למנוע כאב ראש חוזר (Rebound headaches). כאב ראש חוזר נגרם כאשר מטופל נוטל תרופות, לטיפול בכאב ראש במינונים גבוהים או למשך זמן ארוך.

כאב ראש? גורמים וסיווג שלהם יאפשר להכירם ולהימנע מהם. מיחושים המופיעים בראש מעכירים את חייהם של בני אדם מאז ומעולם. מעל מחצית מהאוכלוסייה בעולם סובלת לפחות מאפיזודה אחת של כאבים אלו כול שנה ורבים סובלים מהם באופן כרוני על בסיס יומי. 

כאבים בראש? גורמים מפתיעים לכאבים אלו כוללים בין היתר ענידת עגילים, קשירת צמות ועוד? כאבים המופיעים בראש ולא משנה מה סוגם מהווים מטרד קשה ביותר. קיים קושי עצום לחיות ולתפקד עם מיגרנה או עם כאב ראש לסתי או מתחי או כל סוג אחר.

כאב ראש? אבחון וטיפול נדרשים כעת כדי למנוע נזק בלתי הפיך. כאב המופיע בראש הוא מהתסמינים השכיחים ביותר לאדם. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. הכאב עלול להיות תסמין נלווה ללחץ נפשי או למגוון מחלות שחלקן מוגדר כמסכנות חיים. 

כאבים בפנים? גורמים אפשריים לכאבים בפנים כוללים פציעות מינוריות וגם מחלות קשות. לרוב, הכאבים נובעים מבעיות קלות וצפויים תוך ימים אחדים גם בלי טיפול. לעיתים מקור הכאב עלול להיות מחלה משמעותית. לטיפול יעיל בכאבים נדרשת אבחנה מדויקת ומהירה.

כאבי פנים? אבחון וטיפול כאבים אלו חייב להתחיל בהקדם. אכן, ברוב המקרים מיחושי פנים מתפתחים בגלל פצעונים או בעיות שיניים וחניכיים. אך לעתים הם נובעים מפתולוגיות קשות שחלקן עשוי להזדקק לטיפול של כירופרקט ואחרות צריכות בירור בחדר מיון.

כאב ראש מתחי? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. מיחושים בראש מהסוג המתחי נחשבים לשכיחים ביותר, מעל 80% מהאנשים המתלוננים על מיחושים בראש סובלים מהם. אצל רובם הוא נמשך יום או יומיים בחודש. אצל כ3% מהם הוא אינו פוסק. 

כאב ראש מתחי? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את משך הכאב ולמנוע את האפיזודות הבאות. שכיחותו הגבוהה של כאב הראש מהסוג המתחי הופכת אותו לבעיה מטרידה במיוחד. האבחון של כאב זה מתבסס על ביצוע אבחנה מבדלת ושלילת פתולוגיות אחרות.

כאב ראש צווארי? גורמים ותסמינים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים בדרך לאבחון מקור הבעיה. כאב ראש צווארי שנחשב לשכיח נגרם לרוב בגלל פגיעה באחת מהרקמות בצוואר כולל שרירי צוואר, דיסקים בין חולייתיים, רצועות, גידים, סחוסים ועוד. 

כאב ראש צווארי? אבחון וטיפול נדרשים כדי למנוע כאבים ונזקים כרוניים. כאבים בראש בגלל ליקויים צוואריים נחשבים לשכיחים ביותר ומהווים את אחת הסיבות העיקריות לפנייה לעזרה רפואית. כמעט כול בני האדם צפויים לסבול מסוג זה של כאבי ראש במהלך החיים. 

כאב ראש לסתי?חלק משמעותי מהאוכלוסייה סובל מהפרעות במפרק הלסת ו/או ברקמות הסובבות אותו. כאבים המתפתחים בראש בגלל ליקויים במפרק הלסת נמנים כאחד מהסימנים והתסמינים של פגיעה זאת. סימנים ותסמינים נוספים כוללים כאבים בלסת ועוד.

כאב ראש לסתי? אבחון וטיפול הם הדרך הנכונה להתנהל כעת. כאבי ראש מהסוג הלסתי מהווים בעיה בריאותית משמעותית שמקורה פגיעה באחת הרקמות במפרק הלסת. לרוב, כאבים אלו הם זמניים ואמורים לחלוף תוך דקות עד ימים ספורים אפילו בלי טיפול. 

טנטון? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי של צלילים היא בעיה מטרידה במיוחד. הסיבה לכך לא תמיד ברורה. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה ועוד.

סינוסיטיס (Sinusitis) - זוהי דלקת של הריריות באחד או יותר מחללי הסינוסים (הגתות) המצויים בעצמות הגולגולת שלנו. התסמינים של תופעה קלינית זאת כוללים בין היתר: נזלת מתמשכת, התעטשויות, תחושת מלאות בפנים, כאבי פנים, כאבי ראש חום וחולשה.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • צמחי מרפא לטיפול בדלקות פרקים

  דלקות פרקים גורמות לפגיעה קשה באיכות חייו של החולה. החיפוש אחר הקלה בכאבים ושיפור ביכולת התנועה גורם לחולה בדלקת פרקים לחפש מזור בכול מקום אפשרי. לא תמיד התרופות שמוצעות יעילות. הטיפול בדלקות פרקים עם צמחי מרפא לא הוכח כיעיל במחקרים.

   
 • דיווש ללב בריא

  דיווש ללב בריא, רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת לב קטלנית. אחד הגורמים לתמותה הוא אוטם שריר הלב. ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות אוטם שריר הלב אחד מהם הוא חוסר פעילות. 

   
 • ספורטאי עלית ודלקת פרקים ניוונית

  ספורטאי עלית ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים מעלים את הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית. ספורטאי עלית ובעיקר אלה העוסקים בספורט הכולל מגע אגרסיבי כגון כדור רגל ורוגבי מצויים בסיכון מוגבר לסבול בעתיד מדלקת מפרקים ניוונית.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)