כאב גב תחתון סרטן

כאב גב תחתון סרטן

‏כאב גב תחתון? סרטן הוא גורם אפשרי לכך אך נדיר. כאבי גב תחתון הם מצב שכיח המשפיע על חלק ניכר מהאוכלוסייה בשלב כלשהו בחייהם. לעתים קרובות הפרעה זאת קשורה עם בעיות שרירים ושלד. עם זאת, ישנם מקרים שבהם זה יכול להצביע על תנאים חמורים יותר, כגון סרטן. סוגים מסוימים של סרטן, כגון סרטן עמוד השדרה, המעי הגס או השחלות, יכולים להתבטא בין היתר באמצעות כאב גב תחתון.

בדרך כלל, כאבי גב הקשורים לסרטן מלווים בסימנים ותסמינים נוספים. אלה עשויים לכלול ירידה בלתי מוסברת במשקל, עייפות מתמשכת ועוד.‏ חשוב להבין כי סרטן הוא גורם נדיר יחסית לכאבי גב תחתון אך, בגלל משמעותו רצוי לאבחנו במהרה. הטיפול הכירופרקטי בכאב גב תחתון אצל חולי סרטן הוא טיפול מסייע בלבד. במאמר הנוכחי "כאב גב תחתון סרטן" נדון בנושא.

כאב גב תחתון סרטן – רקע

כאבי גב תחתון הם גורם מוביל לנכות ברחבי העולם. על פי ארגון הבריאות העולמי, בשנת 2020, כאבים בגב התחתון המהווים בעיה מורכבת השפיעו על 619 מיליון אנשים ברחבי העולם. התחזיות בנושא מעריכות עלייה ל -843 מיליון עד 2050, בעיקר בשל גידול האוכלוסייה והזדקנות. האגודה הבינלאומית לחקר הכאב מדגישה כי הנטל העולמי של כאבי גב תחתון הולך וגדל. קבוצת הגיל המושפעת ביותר מכך היא אנשים מבוגרים בגילאי 80 – 85 שנים. לרוב, כאב גב תחתון אינו ספציפי, כלומר, ללא סיבה מבנית או מחלה ברורה. בחלק קטן מהמקרים, כאבים בגב התחתון קשורים למצבים הניתנים לזיהוי כגון סרטן.

סרטן הוא גורם נדיר לכאבי גב תחתון אך אין להתעלם מאפשרות זאת. סוגים מסוימים של סרטן, כולל אלה של עמוד השדרה, אזור המעי הגס או השחלות, יכולים להתבטא בסימפטום זה. עוד נוסיף שסוגי סרטן מסוימים יכולים לשלוח גרורות לעמוד השדרה ולגרום לכאב גב תחתון. חשוב לציין שחולים עם סרטן חווים סימפטומים נוספים מלבד כאבי גב תחתון ובכלל אלה:

 • ירידה בלתי מוסברת במשקל, שינויים בהרגלי היציאות, עייפות מתמשכת ועוד.

השכיחות של כאב גב תחתון הקשור לסרטן אינה מפורטת במחקרים השונים. על פי הערכות קיימת קורלציה בין העלייה בגיל לבין היארעות סרטן ושכיחות כאבי הגב התחתון.  חיוני לאבחן בהקדם את הגורם לכאבי הגב התחתון כדי לספק טיפול ותמיכה מתאימים. ניהול יעיל של כאב גב תחתון הקשור לסרטן, כרוך בגישה ביו-פסיכו-סוציאלית, המכירה ביחסי הגומלין של גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים. טיפול כירופרקטי עשוי לסייע לטיפולים המרכזיים בכאב גב תחתון הנגרם מסרטן. במאמר הנוכחי "כאב גב תחתון סרטן" נדון בנושא בהרחבה.

כאב גב תחתון‏ סרטן, מה הקשר?

‏סרטן היא מחלה מורכבת המאופיינת על ידי צמיחה בלתי מבוקרת והתפשטות של תאים חריגים בגוף. הסרטן יכול להיווצר כמעט בכל מקום בגוף האדם. הגוף האנושי מורכב מטריליוני תאים שלרוב גדלים, מתחלקים ומתים בצורה מסודרת. הסרטן משבש את התהליך ומוביל להיווצרות גידולים שיכולים להיות שפירים או ממאירים. גידולים ממאירים יכולים לפלוש לרקמות סמוכות ולהתפשט לחלקים מרוחקים של הגוף בתהליך המכונה גרורות. הגורמים לסרטן הם רב-גורמיים, כולל נטיות גנטיות וגורמים חיצוניים כגון מסרטנים פיזיים, כימיים וביולוגיים. סרטן גורם לכאבי גב תחתון בעיקר באמצעות:

לדוגמה, גידול בעמוד השדרה יכול לגדול בתוך עצמות עמוד השדרה או בתוך קרומי ההגנה סביב חוט השדרה, מה שעלול לגרום לכאבי גב. באופן דומה, גידולים בריאות יכולים ללחוץ על עמוד השדרה אם הם ממוקמים בסמוך לעמוד השדרה, וסרטן גרורתי, שהוא סרטן שהתפשט ממקומו המקורי, יכול גם לערב את עמוד השדרה ולגרום לכאבי גב תחתון. ראוי גם לציין כי כאבי גב יכולים להיות גם:

 • תופעת לוואי של טיפולים בסרטן, כגון כימותרפיה, או תוצאה של גרורות, שבו הסרטן התפשט לעמוד השדרה מחלק אחר של הגוף.

‏סוגי סרטן שיכולים לגרום לכאבי גב תחתון‏

‏כאבי גב תחתון הם מחלה נפוצה שיכולה להיות לה מספר רב של סיבות. בין יתר הסיבות נמנה החל ממתיחת שריר ועד למצבים חמורים ונדירים כגון סרטן. גידולים סרטניים בעמוד השדרה, שיכולים להתפתח בתוך רקמות עמוד השדרה או בקרומי ההגנה סביב חוט השדרה, הם דאגה עיקרית. הסיבה לכך היא העובדה שעמוד השדרה הוא אתר שכיח עבור גרורות סרטן. דוגמאות לסוגי סרטן שעלולים לגרום לכאבי גב תחתון כוללים:

 • גידול סרטני ראשוני או גרורות בעמוד השדרה
 • סרטן ריאות (תורם משמעותי לכאבי גב).
 • מחלת סרטן השד, הערמונית ומחלות סרטן אחרות ששולחות גרורות לעמוד השדרה.
 • סרטן של מערכת העיכול, כגון סרטן המעי הגס והחלחולת.
 • מחלות סרטן הדם והרקמות כמו מיאלומה נפוצה, לימפומה ומלנומה.

‏מנגנונים של כאבי גב תחתון בחולי סרטן‏

מערכת השלד, בהיותה האתר השלישי בשכיחותו לגרורות סרטניות, במיוחד בסרטן השד, הערמונית, הריאות והכליות, עלולה להוביל לכאבים עזים. המנגנון של הכאב הזה כולל:

 • את עומס הגידול והפגיעה במבני העצם.

עם זאת, הפתופיזיולוגיה של כאבי עצמות הנגרמים מסרטן היא ייחודית וכוללת מרכיבים נוסיצפטיביים ונוירופתיים.‏ ‏תאי הגידול, יחד עם תאי סטרומה ותאי דלקת מייצרים מתווכים שונים התורמים לתחושת הכאב. תאים אלה מתקשרים עם אוסטאובלסטים, אוסטאוקלסטים וסיבי עצב המעצבבים את העצם, מה שמוביל לאופי הרב-גורמי של הכאב.

תסמינים של כאבי גב תחתון הקשורים לסרטן‏

‏כאבי גב תחתון מיוחסים לרוב למצבים לא סרטניים כגון פציעה או מחלות ניווניות. עם זאת, כאבי גב תחתון יכולים גם להיות סימפטום של סרטן. כאב בגב התחתון הקשור לסרטן מתעורר בגלל סרטן המשפיע על עמוד השדרה או על הרקמות סביבו. במקרים בהם סרטן הוא הגורם, הכאב עשוי להתבטא באופן שונה מכאבי גב טיפוסיים הנגרמים על ידי מצבים לא סרטניים כגון פציעה או דלקת פרקים.‏ סוגי הסרטן שעלולים להתבטא בכאבי גב תחתון כוללים תסמינים שעשויים להצביע על גורם סרטני כוללים:

 • כאב מתמשך שאינו מחמיר בהכרח בגלל תנועה
 • כאב בולט יותר בלילה או בשעות הבוקר המוקדמות
 • ירידה בלתי מוסברת במשקל
 • שינויים בהרגלי המעיים או שלפוחית השתן
 • תסמינים נוירולוגיים כמו חולשה או חוסר תחושה

חשוב לקחת בחשבון את ההקשר הבריאותי הכללי ותסמינים אחרים בעת הערכת כאבי גב. אם יש היסטוריה אישית של סרטן או נוכחות של סימפטומים מדאיגים אחרים, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות להערכה יסודית.

‏אבחון וטיפול‏

‏אבחון וטיפול בכאבי גב תחתון הקשורים לסרטן הוא תהליך מורכב הדורש התייחסות מדוקדקת לגורמים שונים. חשוב להבחין בין כאבי גב הנגרמים על ידי בעיות שרירים ושלד לבין כאבים הנובעים מסרטן. כאבי גב הקשורים לסרטן עשויים להיות תוצאה של גידול ראשוני בעמוד השדרה או גרורות מאתר אחר. הסימפטומים נמשכים לעתים קרובות ללא קשר לתנועה ועשויים להתעצם בלילה או בשעות הבוקר המוקדמות.

אבחון כולל למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית ומחקרי הדמיה כגון סריקות MRI או CT כדי לזהות את נוכחותם של גידולים. לפעמים יהיה צורך גם בהליכי ביופסיה כדי לקבוע אם קיים סרטן ואת תכונותיו.

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה הרפואית ננסה לאתר דגלים אדומים שעלולים להצביע על סרטן כמקור אפשרי לכאבי הגב. דגלים אדומים הם סימנים ותסמינים כגון:

 • היסטוריה קודמת של סרטן.
 • גיל מעל 50 עם כאבי גב לראשונה.
 • ירידה בלתי מוסברת במשקל.
 • הכאב אינו קשור לתנועה.
 • כישלון להשתפר עם טיפול שמרני.

נוכחות של תסמינים נוספים כמו חולשה, עקצוץ או חוסר תחושה בגפיים, או שינויים בתפקוד שלפוחית השתן או המעיים, צריכה להזניק טיפול רפואי מידי.

בדיקות הדמיה, מעבדה ועוד

הדמיה אבחנתית, כגון צילומי רנטגן, MRI או CT, ממלאת תפקיד מכריע באיתור סרטן בעמוד השדרה. טכניקות הדמיה אלה יכולות לחשוף חריגות המצביעות על סרטן. הדמיה חשובה במיוחד במקרים בהם כאבי גב נמשכים למרות הטיפול הראשוני או מלווים בתסמינים מדאיגים. בנוסף, בדיקות דם עשויות להתבצע כדי לחפש סמנים שיכולים להצביע על נוכחות של סרטן. במקרים מסוימים, ביופסיה עשויה להיות נחוצה כדי לאשר אבחנה.

חשוב לציין כי בעוד שהליכים אלה הם קריטיים באבחון כאבי גב הקשורים לסרטן, הם משמשים בתבונה כדי למנוע חשיפה מיותרת לקרינה ולמנוע את החרדה והעלויות הכרוכות בבדיקות יתר. הראיות מצביעות על כך שאין להשתמש בבדיקת אבחון אחת. יש להעדיף שילוב של היסטוריה, בדיקה גופנית ובדיקות נבחרות כדי לבצע אבחנה מדויקת.‏

‏גישות טיפול לטיפול בכאבי גב תחתון הקשורים לסרטן‏‏

כאבי גב תחתון סרטן
כאבי גב תחתון סרטן

אפשרויות הטיפול משתנות בהתאם לסוג ולשלב הסרטן. סוגי הטיפול עשויים לכלול:

 • ניתוח להסרת הגידול.
 • כימותרפיה.
 • הקרנות.
 • ואסטרטגיות לניהול כאב.

הקלה בכאב יכולה להיות מושגת באמצעות תרופות, אך טיפול בסרטן הבסיסי הוא חיוני לניהול לטווח ארוך. הניהול של כאבי גב תחתון שקשורים לסרטן הוא אתגר רב פנים הדורש גישה מקיפה, המשלבת אסטרטגיות פרמקולוגיות ולא פרמקולוגיות. טיפולים תרופתיים המותאמים לצרכיו של הפרט ולשלב הסרטן שלו כוללים לעתים קרובות:

 • משככי כאבים שאינם אופיואידים, תרופות כאב אדג'ובנטיות ואופיואידים.

טיפולים לא תרופתיים יכולים להקיף מגוון אפשרויות כגון:

 • הקרנות, הליכים התערבותיים, כירופרקטיקה וטיפולים נוספים כגון  דיקור, יוגה ומדיטציה. טיפולים אלה הוכרו בפוטנציאל שלהם להקל על כאב ולשפר את איכות החיים.

השליטה בכאב, עשויה לצמצם את השימוש באופיואידים ולשפר את שביעות הרצון של המטופלים ואיכות חייהם. הגישה לטיפול היא דינמית ועשויה להשתנות עם הזמן. הדבר משקף את האופי המתפתח במצב המטופל ואת הופעתם של טיפולים חדשים. לדוגמה, המחקר המתמשך בביולוגיה של כאב סרטני מוביל לפיתוח תרופות חדשניות ולא ממכרות לכאב וגישות חדשניות שאינן תרופתיות, הנבחנות כיום בניסויים קליניים. ‏חיוני עבור ספקי שירותי הבריאות לבצע הערכה יסודית של כאב חדש או החמרה בחולים עם היסטוריה של סרטן, שכן זה יכול להצביע על הישנות סרטן או התקדמות.‏

פרוגנוזה‏

‏עבור הפרוגנוזה של כאבי גב תחתון הקשורים לסרטן, חשוב לשקול את סוג הסרטן ואת נוכחותם של גרורות. כאבי גב תחתון יכולים להיות סימפטום של סרטן גרורתי, אשר עשוי להצביע על פרוגנוזה גרועה יותר. גרורות בעמוד השדרה, מצב בו הסרטן מתפשט לעמוד השדרה, עלול לגרום לכאבי גב עזים והוא סיבוך נפוץ של סרטן. הטיפול עשוי לכלול כימותרפיה והקרנות כדי להקל על הסימפטומים ולשמור על איכות החיים. עם זאת, המהלך הקליני של כאב ונכות משתנה, וזיהוי אינדיקטורים פרוגנוסטיים לתוצאות גרועות הוא תהליך מורכב הדורש הערכה וניהול זהירים.‏

References:

Mabry LM, Ross MD, Tonarelli JM. Metastatic cancer mimicking mechanical low back pain: a case report. J Man Manip Ther. 2014 Aug;22(3):162-9.

Nicol V, Verdaguer C, Daste C, Bisseriex H, Lapeyre É, Lefèvre-Colau MM, Rannou F, Rören A, Facione J, Nguyen C. Chronic Low Back Pain: A Narrative Review of Recent International Guidelines for Diagnosis and Conservative Treatment. J Clin Med. 2023 Feb 20;12(4):1685.

Henschke, Nicholas & Maher, Chris & Refshauge, Kathryn. (2007). Screening for malignancy in low back pain patients: A systematic review. European spine journal : official publication of the European Spine Society, the European Spinal Deformity Society, and the European Section of the Cervical Spine Research Society. 16. 1673-9. 10.1007/s00586-007-0412-0.

Henschke N, Maher CG, Ostelo RWJG, de Vet HCW, Macaskill P, Irwig L. Red flags to screen for malignancy in patients with low‐back pain. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 2. Art. No.: CD008686.

Deyo, R.A., Diehl, A.K. Cancer as a cause of back pain. J Gen Intern Med 3, 230–238 (1988).

M.H.J. van den Beuken-van Everdingen, J.M. de Rijke, A.G. Kessels, H.C. Schouten, M. van Kleef, J. Patijn. Prevalence of pain in patients with cancer: a systematic review of the past 40 years, Annals of Oncology, Volume 18, Issue 9, 2007, Pages 1437-1449.

Cancer as a Cause of Low Back Pain in a Patient Seen in a Direct Access Physical Therapy Setting. Michael D. Ross and Edmond Bayer Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy 2005 35:10, 651-658.

Downie A, Williams C M, Henschke N, Hancock M J, Ostelo R W J G, de Vet H C W et al. Red flags to screen for malignancy and fracture in patients with low back pain: systematic review BMJ 2013; 347 :f7095.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

הנקה מצילה חיים

הנקה חשובה לבריאות התינוק

הנקה מצילה חיים! אימהות רבות מקצרות או מוותרות הנקת תינוקן. בין היתר גורמים לכך חוסר בתמיכה מתאימה וקידום מכירות אגרסיבי של החברות המוכרות תחליפי מזון לתינוק. התפיסה שיש תחליף להנקה היא שגויה ובעלת משמעות ארוכת טווח. 

המשיכו ללמוד כדי למנוע שיטיון

למידה תמידית מונעת דמנציה

למידה למניעת שיטיון היא אחת הדרכים היעילות להתמודד עם חולי אכזרי זה. דמנציה, שיטיון או בשמה העכשוי קהיון היא מחלה הפוגעת ביכולות הקוגניטיביות של בעיקר קשישים וגורמת עקב כך לירידה ביכולת השכלית והתפתחות ליקויים חברתיים ותפקודיים. 

לחיים ארוכים שבו פחות ונועו יותר

לחיים ארוכים שבו פחות ותנועו יותר

שבו פחות, נועו יותר! זה העיקרון שצריך להנחות אותנו. הנזקים מישיבה ובעיקר מישיבה לא נכונה ו/או ישיבה ממושכת כוללים כאבי גב, לחץ דם גבוה, השמנה, מחלות לב וכלי דם ואפילו מוות. לא נראה שפעילות גופנית יכולה לנטרל לחלוטין את הנזקים הללו.

אולטרסאונד טיפול בדלקת

אולטרה סאונד לטיפול בדלקת

אולטרה סאונד לריפוי הוא מכשיר המייצר קול בתדירות גבוהה כדי לטפל בדלקות וכאב. לרשות הרופא המטפל בכאבים ופציעות מערכות עצב, שריר ושלד עומדים מגוון אמצעים ייעודיים לשם כך.  בין האמצעים היעילים ניתן למנות מספר מצומצם של מכשירים: גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד.