היצרות תעלת השדרה הצווארית

היצרות תעלת השדרה הצווארית

היצרות תעלת השדרה הצווארית היא הפרעה שכיחה בגיל המבוגר אך גם צעירים עלולים לסבול ממנה. הגורם העיקרי להתפתחות ההיצרות של התעלה המהווה את משכנו של חוט השדרה הם שינויים ניווניים. גורם אפשרי נוסף לכך היא פגיעה טראומטית. היצרות התעלה מתפתחת לרוב באיטיות ועלולה בסופו של דבר לגרום להיווצרות לחץ על רקמות מקומיות. ההיצרות בתעלת השדרה גורמת תחילה ללחץ על השק התקלי – הקרום שעוטף את חוט השדרה.

כאשר ההיצרות מחמירה מתפתח לחץ על שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה או על החוט עצמו. לעתים חמור עד כדי גרימת מיאלופטיה צווארית (Cervical Myelopathy). חשוב לאבחן את ההיצרות בתעלת השדרה הצווארית מוקדם ככל האפשר. אבחון מוקדם עשוי לאפשר טיפול שמרני ולמנוע נזקים וסימפטומים כרוניים וצורך עתידי בניתוח.

היצרות תעלת השדרה הצווארית – רקע

המונח היצרות תעלת השדרה הצווארית מתאר מצב שבו התעלה המכילה בתוכה את חוט השדרה מוצרת. שבע חוליות עמוד השדרה הממוקמות בין הראש לבית לחזה מהוות את עמוד השדרה הצווארי. תעלת חוט השדרה ממוקמת בחלק האחורי של עמוד השדרה. חוט השדרה היא צמה של עצבים שראשיתה בבסיס המוח וסופה בחלק התחתון של הגב. עצבי חוט השדרה מאפשרים למוח לבקר ולשלוט בתנועה בחישה, בהפעלת מערכת העיכול והשתן ועוד.

רק בחלק קטן מהמקרים התעלה של חוט השדרה בעמוד השדרה הצווארי מוצרת בעקבות נזק חבלה. ברוב המקרים ההיצרות הזאת נגרמת בלל בלאי מצטבר ומתפתחת באופן הדרגתי. כאשר ההיצרות היא בשלביה הראשוניים ונוצר לחץ רק על השק התקלי לא יהיו סימפטומים משמעותיים. היצרות חמורה יותר משמעותה לעתים גם לחץ על העצבים הבוקעים מחוט השדרה או על חוט השדרה עצמו. הלחץ על הרקמות העצביות הללו עלול לשבש את תפקודם ולגרום למגוון סימפטומים. בין הסימפטומים נציין כאבים, נוקשות, נימול והירדמות, חולשה של הגפיים, שליטה לקויה בסוגרים ועוד.

סימנים ותסמינים של היצרות בתעלת השדרה הצווארית

היצרות תעלת השדרה הצווארית אינה גורמת בהכרח לסימפטומים. לאנשים רבים לאחר גיל 50 יש תעלת עמוד שדרה צווארית מוצרת במידה מסוימת אך אינם חשים דבר. עם זאת, היצרות תעלת השדרה הצווארית ולחץ על רקמה עצבית יובילו על ציר הזמן להתפתחות מגוון סימפטומים. הסימפטומים הללו מתפתחים לרוב בהדרגה וככול שהלחץ על הרקמות העצביות גדל. הסימנים והסימפטומים עשויים להיות קלים אך עלולים להיות גם קשים, כרוניים או חריפים. בין הסימנים והתסמינים הללו נציין:

 • כאבי צוואר המושלכים לגפיים
 • הכאבים מחמירים בעת ביצוע תנועות מסוימות
 • נוקשות ותחושת צוואר תפוס
 • נימול, הירדמות ותחושת שריפה בגפיים
 • חולשה של שרירי הגפיים העליונות והתחתונות
 • הפרעות שיווי משקל
 • פגיעה בהחזרים הגידיים
 • התכווצות שרירים בגפיים התחתונות
 • אובדן שליטה על הסוגרים
 • שיתוק ועוד

מה הם הגורמים להיצרות תעלת השדרה הצווארית

ישנם מספר גורמים אפשריים להתפתחות היצרות תעלת השדרה הצווארית. בין הגורמים נציין:

בלאי מצטבר

ברוב המקרים הגורם להתפתחות היצרות של תעלת השדרה הצווארית הם הליכי ניוון הנלווים להתבגרותנו. על ציר השנים הגוף שלנו על רקמותיו השונות מתבלה. כאשר הבלאי הזה מתרחש בעמוד השדרה הוא עלול לכלול שינויים ניווניים המצרים את תעלת השדרה. חשוב לציין שהשינויים הניווניים הללו אינם מתרחשים בהכרח בגיל מבוגר. אנשים צעירים יחסית החשופים לעומסי יתר חוזרניים על צווארם עלולים לפתח את השינויים הניווניים הללו ולגרום להיצרות תעלת השדרה הצווארי.

בין יתר השינויים הניווניים שעלולים להצר את תעלת השדרה נציין:

 • הדיסקים הבין חולייתיים מתנוונים וקורסים פנימה לתוך התעלה (בלט דיסק או פריצת דיסק) ומצרים אותה.
 • הרצועות מתנוונות ומתעבות ועלולות בשל כך להצר את תעלת השדרה
 • הסחוסים המכסים את עצמות נשחקים. העומסים הנוצרים על החוליות גורמים להיווצרות זיזים גרמיים שעלולים להצר את התעלה

נזקי חבלה

היצרות תעלת השדרה עלולה להתפתח גם בגלל טראומה הגורמת לפריצת דיסק גדולה, פריקה או שבר בעמוד השדרה. נזקים טראומטיים לעמוד השדרה הצווארי עלול להוביל לשינויים מבניים המצרים את תעלת השדרה הצווארית. פציעות טראומטיות לעמוד השדרה הצווארי עלולות להיגרם בגלל פציעות ספורט, נפילות ותאונת דרכים.

נזקי מחלות

מחלות שונות בעמוד בשדרה עלולות לגרום נזקים מקומיים והיצרות תעלת השדרה הצווארית. בין המחלות נציין במיוחד את מחלת הפרקים השכיחה – דלקת פרקים ניוונית. עם זאת, גם מחלות אחרות עלולות לגרום לנזקים מבניים ובשל כך גם להיצרות תעלת השדרה. בין המחלות הללו נציין את מחלת פאג'ט, תסמונת קושינג, אקרומגליה, דלקת פרקים שגרונית, גידולים סרטניים ועוד.

ספונדילוליסטזיס

הפרעה נוספת שעלולה לגרום להיצרות של תעלת חוט השדרה בצוואר היא ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). ספונדילוליסטזיס מתרחש כאשר שבר מאמץ באחת מחוליות עמוד השדרה הצווארי גורם לתזוזת החולייה. תזוזת החולייה עלולה להוביל בחלק מהמקרים להתפתחות היצרות תעלת השדרה הצווארית ולחץ על חוט השדרה.

שינויים מולדים בעמוד השדרה הצווארי

מגוון שינויים מולדים בעמוד השדרה הצווארי עלול לגרום להיצרות תעלת השדרה הצווארית. בין השינויים המבניים המולדים הללו נציין את תסמונת קליפל פייל (Klippel Fail Syndrome), עקמת ועוד.

גורמי סיכון להתפתחות היצרות של תעלת השדרה הצווארית

מספר גורמי סיכון מעלים את הסבירות להתפתחות היצרות תעלת השדרה הצווארית. בין גורמי הסיכון הללו נציין:

גנטיקה

רוחב תעלת השדרה אינו אחיד. ישנם הבדלים גנטיים ברוחבה של תעלת השדרה. אם נולדתם אם תעלה צרה הסיכוי שלכם להתפתחות היצרות תעלת השדרה הם גבוהים יותר.

מקצועות מסוימים

מקצוע היוצר עומסי יתר על הצוואר מעלה את הסבירות להתפתחות שינויים ניווניים בצוואר. שינויים ניווניים בצוואר הם כידוע הגורם העיקרי להתפתחות היצרות תעלת השדרה הצווארית. אנשים שעיסוקם מחייב שימוש מסיבי במחשב ובטלפון נייד חושפים את צווארם לעומס יתר ולבלאי. גם נהגים מקצועיים החשופים לנזקים טראומטיים לצוואר נמצאים בקבוצת סיכון להצרה מואצת של התעלה בעמוד השדרה הצווארי.

ענפי ספורט מסוימים

הסיכון לפציעות צוואר והאצת של השינויים הניווניים בו גבוה במיוחד בקרב ספורטאים בענפי ספורט מסוימים. ענפי ספורט מגע הם דוגמה לספורט שעלול להוביל לכך. בין ענפי הספורט בעלי הסיכון הגבוה לפציעות צוואר נציין אומניות לחימה, כדורגל ועוד.

אבחון היצרות תעלת השדרה הצווארית

אבחון מדוקדק מהווה בסיס החלטה לגבי הטיפול הנכון. האבחון של היצרות של תעלת השדרה הצווארית אינו שונה מאבחון הפרעות אחרות במערכת שריר ושלד. גם במקרה הזה נבסס את האבחון על הממצאים שנפיק באמצעות:

 • למידת תולדות החולה (היסטוריה רפואית)
 • בדיקה גופנית
 • בדיקות מיוחדות ונירולוגיות
 • דימות ובדיקות מתקדמות אחרות

תולדות החולה

בשלב הזה נברר עם החולה:

 • מה הן תלונותיו
 • מתי החלו הסימפטומים
 • מה גרם להם
 •  מהי חומרתם
 • מה משפיע על חומרת הסימפטומים ועוד

בדיקה גופנית

 • בשלב הזה נתבונן בחולה במגוון מנחים ומצבים. נחפש סימנים של חוסר סימטריה, עמידה והליכה לקויים ועוד
 • נמשש את צוואר של החולה. נחפש אזורים כואבים, נפוחים, מעוותים
 • נניע את צווארו של החולה. ננסה לאחר מגבלות תנועה, תנועה לקויה, כאבים או סימפטומים אחרים המחמירים בתנועה ועוד.
 • נבצע מגוון בדיקות אורתופדיות, נירולוגיות וכירופרקטיות

ברוב המקרים לאחר השלב הזה בפגישה שלנו עם החולה נוכל:

 • להגיע לאבחון ראשוני
 • ולהעריך את חומרת הנזק

במקרים שבהם נותר ספק לגבי האבחון או שאנו חושדים בהפרעה אחרת נפנה את החולה לבדיקות מתקדמות.

דימות ובדיקות מתקדמות אחרות

נפנה את החולה לביצוע בדיקות דימות ובכלל זה MRI או CT. בדיקות אלה יצביעו על היצרות תעלת השדרה. אם אנו חודשים או רוצים לשלול הפרעות אחרות נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ובכלל זה בדיקות דם. באמצעות בדיקות דם נשלול כגורם לסימפטומים מחלות כמו טרשת נפוצה, חוסר בוויטמין B12 ועוד.

האם ישנם דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים

ספינל סטנוזיס בצוואר
ספינל סטנוזיס בצוואר

במהלך המפגש שלנו עם החולה ננסה לאתר נוכחות דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים. דגלים אדומים מתנוססים מעל סימפטומים כגון חום גבוה, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד. סימפטומים מסוג זה מעלים את הסבירות שמדובר בהפרעה מסכנת חיים אחרת. דגל אדום מחייב הפנייה לחדר מיון לצורך בירור רפואי עמוק. דגלים צהובים מתנוססים מעל דיכאון וחרדות המצביעים על כך שתהליך הריפוי עלול להיות ממושך מהמקובל.

הטיפול בתעלה מוצרת בעמוד השדרה הצווארי

אבחון של היצרות תעלת השדרה הצווארית אינו מחייב בהכרח ניתוח מורכב. למעשה ברוב המקרים ניתן באמצעות טיפול שמרני ובכלל זה כירופרקטיקה לשפר את מצבכם. בחלק גדול מהמקרים ובתנאי שהבעיה רק בראשיתה ניתן לטפל בהצלחה בהיצרות תעלת השדרה הצווארית ללא תרופות, זריקות או ניתוחים. הטיפול השמרני בהיצרות תעלת השדרה הצווארי יכלול:

 • שימוש בלייזר רך מקצועי ובאמצעים נוספים כדי להפחית כאב
 • ושימוש בטכניקות טיפול ידניות מתונות שמטרתן בין היתר שמירה ושיפור טווחי התנועה של הצוואר
 • הנחיות לגבי שינויים נדרשים באורח חייו של החולה כדי להפחית עומסים לא רצויים על הצוואר ובכל להחמיר את הבעיה. ההנחיות הללו יעסקו בארגונומיה, יציבה ופעילות גופנית.

במצבים חמורים יותר נפנה את החולה לטיפול רפואי. הטיפול הרפואי בהיצרות תעלת השדרה כולל טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי לשחרור תעלת השדרה. הניתוח הזה יכול להתבצע מלפנים או מאחור. במהלך הניתוח יסיר הכירורג את החלקים המצרים את התעלה ובכלל זה דיסקים בין חולייתיים, זיזים גרמיים ועוד.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שכיחות תאונות עבודה ונפגעי עבודה

תאונת עבודה כמה זה שכיח

תאונות עבודה ונפגעי עבודה מהווים תופעה שכיחה מידי. פציעות ומחלות המיוחסות למקום העבודה בארצות הברית גובים מחיר כלכלי עצום שממשיך להאמיר והגיע לשיא של 250 ביליון דולר מידי שנה. העלויות ב1992 עמדו על 217 ביליוני דולר בלבד. 

קרע בכתף אבחון וטיפול

קרע גיד בכתף אבחון וטיפול

קרע בגיד הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק. השרירים במפרק הזה נוטים להיפצע. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

טיסה לפני ריצה חשש לקריש דם

טיסה לפני ריצה וקרישי דם

טסתם? יתכן קריש דם בקרב רצים! ידוע שטיסות מהוות גורם סיכון להיווצרות קרישי דם ברגליים והתפתחות תסמונת מחלקת התיירים. בארצות הברית נבדק דמם של 41 רצים במרתון שנערך בבוסטון ב2010 והתברר שהטיסות אל התחרות העלו את הסיכון לפתח קרישי דם.

ספורט ודלקת פרקים ניוונית

ספורט ודלקת פרקים ניוונית

ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות המוכחים של פעילות גופנית לחולים עם דלקת פרקים בברכיים רק מעט מאוד מהחולים (10%) עומדים במינימום השבועי המומלץ.