פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק מועד לפציעות. בעיקר נכונים הדברים לגבי ספורטאים וטירונים שפעילותם כרוכה בפעילות חוזרנית כמו הליכות, ריצות וקפיצות. גם חבטה ישירה לאזור השוק בשל נפילה או בעיטה (אומנויות לחימה) עלולה לגרום לפציעתו.

פציעות קלות בשוק מהוות עניין שכיח. ברוב המקרים מנוחה קצרה של מספר ימים עשויה להועיל ולאפשר חזרה לאורח חיים פעיל. יש לעתים שהנזקים בשוק הם משמעותיים יותר ומחייבים טיפול ושיקום ממושכים ולעתים גם פתרון כירורגי. אבחון מדויק ומהיר יאפשר לחולה לקבל טיפול מדויק ויעיל יותר. חשוב לציין שברוב המקרים הטיפול השמרני באותן פציעות שכיחות בשוק מספק תוצאות מצוינות. אם זאת, אדם חכם יעדיף למנוע את הפציעות ולא להיכנס לתהליך ארוך של טיפול בהן. כאן במאמר "פציעות שכיחות בשוק ומניעתן" אנו דנים בנושא הזה.

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן – רקע

פציעות בשוק מתרחשות בעיקר בקרב ספורטאים חדשים או טירונים. הסיבה העיקרית לפציעות אלה היא עלייה מהירה מידי בעצימות האימונים והעומסים. הפופולריות הגואה של פעילות גופנית גורמת לכך שיותר אנשים עוסקים בספורט. מטעמי זמינות ונגישות חלק גדול מהם יוצאים למגרשי הספורט או מתחילים לרוץ. כול מה שצריך לשם כך הוא זוג נעלי ספורט. מלבד היתרונות הידועים העיסוק בספורט כרוך גם בסיכון לפציעות. אחד מאזורי הגוף הנמצאים בסיכון לפציעות הוא השוק. סוגי ספורט מסוימים מעלים את הסיכון להתפתחות פציעות בשוק. בין סוגי הספורט הללו נמנה:

 • אומנויות לחימה
 • משחקי כדור
 • ריקוד
 • ריצות
 • קפיצות ועוד

גורמי סיכון נוספים להתפתחות פציעות בשוק כוללים:

 • ריצה על משטחים קשיחים
 • נעליים לא מתאימות
 • אי הקפדה על כללי האימון הגופני הנכונים ועוד

פציעות בשוק נגרמות לרוב בשל שימוש יתר (overuse injuries) על רקע עומסי יתר חוזרניים. עומסים אלו גורמים לנזק מצטבר באחת או יותר מהרקמות בשוק:

 • שרירים
 • גידים
 • מסב העצם (periosteum)
 • והעצם עצמה

סימנים והתסמינים אופייניים להתפתחות פציעה בשוק כוללים:

 • כאב בשוק
 • רגישות למגע
 • מגבלות תנועה ועוד

אבחון מדויק יאפשר טיפול יעיל וימנע השבתה ממושכת של הספורטאי. הליך של אבחנה מבדלת יעזור לנו לסנן את ההפרעות ולהגיע באופן מדויק יותר לאבחון הנכון. בין יתר ההפרעות שעלולות לגרום להתפתחות סימפטומים בשוק נמנה:

 • פציעה בשוק כמו מתיחה של שריר, שין ספלינט, שבר מאמץ, תסמונת המדור ועוד
 • נבחן עם מדובר בכאב שמקורו בהפרעה בריאותית ברקמה מרוחקת. דוגמאות לכך: סכיאטיקה, פקקת ורידים ועוד

למרות היעילות הגדולה של הטיפול השמרני בפציעות בשוקיים עדיף לעשות כל מאמץ כדי למנוע אותן. כאן במאמר "פציעות שכיחות בשוק ומניעתן" אנו דנים בכך.

פציעות שכיחות בשוקיים

שין ספלינט

עד חמישית מכלל האתלטים ועד שליש מהטירונים צפויים לסבול משין ספלינט. המונח שין ספלינט הוא כוללני ומתייחס לכאב בשוק בין הברך לקרסול הנובע מעומסי יתר חוזרניים. הכינוי המקצועי לשין ספלינט הוא "תסמונת עומס פנימי של עצם השוק" (Medial tibial stress syndrome). תסמונת זאת כוללת את כלל הבעיות הנגרמות בשל עומס יתר לשרירים, גידים, מסב עצם השוק ולעצם השוק עצמה. הנזקים השכיחים יותר כוללים:

 • קרעים זעירים בשרירי השוק
 • דלקת במסב עצם השוק (Periostitis)
 • או שבר מאמץ

סימנים והתסמינים כוללים בעיקר:

 • כאב בקדמת השוק המעורבת. בשלב הראשוני הפצוע יחוש כאב רק בתחילת הריצה. בשלב מתקדם יותר הכאב התקיים לאורך הפעילות ולאחריה.
 • פעילות נושאת משקל מחמירה את הכאב

סימנים ותסמינים נוספים של פציעות בשוק מסוג זה כוללים:

 • כאבים המופעים עם הקימה בבוקר
 • נפיחות מקומית
 • רגישות למישוש של השוק

התעלמות מהכאב יוביל לסיבוך שכיח של שין ספלינט – שבר מאמץ. את חומרת תגובת המאמץ (stress reaction) של עצם השוק קובעים על פי ממצאי MRI. בדרגת חומרה ראשונה נזהה בצקת סביב מסב העצם (Periosteal edema only). בדרגת חומרה שנייה ושלישית הבצקת תופיע גם במח העצמות (Bone marrow edema) ובדרגת חומרה רביעית נזהה שינויים ברקמת העצם עד כדי שבר מאמץ. צילום רנטגן אינו רגיש מספיק וניתן לזהות את הנזק בשוק רק כאשר הגיע לדרגת חומרה שלוש וארבע.

מתיחה או קרע של שריר בשוק

מתיחה או קרע של שריר התאומים

שריר התאומים (gastrocnemius) ממוקם בחלק האחורי של השוק. למרות חוזקו השריר הזה נוטה להימתח או אף להיקרע בקרב רצים. הגורם להתפתחות פציעות בשוק מסוג זה הוא לרוב חשיפה של שרירי השוק לעומסים בלתי הדרגתיים ובלתי מבוקרים. ריצות ארוכות או מהירות מידי, קפיצות רבות או גבוהות מידי יותר מידי ריקודים ועוד עלולים להוביל לכך. מתיחה או קרע זעיר בשריר התאומים יגרמו:

 • לכאב קל יחסית ולהגבלה חלקית בלבד. הפצוע יוכל למרות חוסר נוחות מסוימת להמשיך ללכת ואף לרוץ קלות. פרק הזמן הנדרש לריפוי מתיחה או קרע זעיר הוא כשבועיים שלושה.
 • קרע משמעותי יותר של השריר הזה יגרום לכאבים קשים וקושי רב ללכת. פרק זמן ההחלמה והשיקום במקרה הזה עלול להימשך חודשים. במצב חמור כירורגיה עלולה להידרש.
מתיחה או קרע של השריר השוקתי הקדמי

השריר השוקתי הקדמי (tibialis anterior) הממוקם בחלק הקדמי של השוק אחראי בעיקר על ביצוע כפיפה גבית של הקרסול. נפילה, עלייה חדה בעצימות האימונים, ריצה או קפיצה על משטחים קשיחים ועוד עלולים לגרום לפציעה של השריר הזה. סימנים ותסמינים עלולים לכלול:

 • כאבים בקדמת השוק שעלולים להחמיר בכל פעם שתכופפו את כף הרגל מעלה

סימנים ותסמינים נוספים של פציעות בשוק מסוג זה כוללים:

 • נפיחות מקומית
 • תיתכן תחושת שריפה
 • תחושת לחץ בשריר וחולשה

שברי מאמץ

העצמות בגופנו הן רקמות חיות הנהרסות ומתחדשות ללא הרף. הריסת תאי עצם נעשית על ידי תאים בשם אוסטאוקלסטים ובניית תאי עצם נעשית באמצעות תאים בשם אוסטאובלסטים. שבר מאמץ מתרחש כאשר מאמצי יתר יוצרים מצב שבו יותר תאי עצם נהרסים ופחות מיד תאי עצם נבנים. סימנים ותסמינים של פציעות בשוק מסוג זה משתנים בהתאם לשלב שבו נמצאת הפציעה. בשלב הראשון החולה התלונן על כאב מקומי בשוק המופיע בתחילת הפעילות וחולף לאחר דקות ספורות לתוך הפעילות. בשלב מתקדם יותר וככול שהבעיה מחמירה הכאבים יורגשו לאורך כל הפעילות וגם לאחריה. בעיקרון הכאבים הללו בשוק מחמירים כאשר אנו מבצעים פעילות נושאת משקל (הליכה, ריצה, קפיצה ועוד) ופוחתים במנוחה. בבוקר לאחר מנוחת לילה הכאבים פוחתים מאוד.

תסמונת המדור

כאבים בשוק עלולים להצביע על בעיה חמורה יותר הקרויה תסמונת המדור (compartment syndrome). שרירי השוק שמפעילים את כף הרגל ממוקמים יחד עם סיבי עצב וכלי דם בתוך מדור תחום באמצעות פאשיה הנמצא בשוק. תסמונת המדור מתרחשת כאשר בעקבות מאמצים השרירים הללו מתנפחים ונוצר לחץ בתוך המדור הזה. הלחץ הזה בתוך המדור עלול לפגוע ולהפחית את זרימת הדם לשרירים ולסיבי העצב. הסימנים והתסמינים וחומרתם תלויים בחומרת הלחץ הנוצר על הרקמות השונות בתוך המדור. סימנים ותסמינים בשל פציעות בשוק מסוג זה כוללים:

 • כאבים ברמות חומרה משתנות
 • שינויים תחושתיים
 • קשיי תפקוד
 • חולשת שרירים ונפיחות מקומית

חשוב לדעת: תסמונת מדור קדמית כרונית עלולה להידמות לשין ספלינט.

כאבי שרירים מושהים בשוק

הכאב שאתם חשים בשוק עלול להיות גם תוצאה "כאב שריר מושהה" (Delayed onset muscle soreness). כאב שריר מושהה מופיע לאחר מאמץ גופני עצים. העומסים החוזרניים הכרוכים במאמצים גופניים כגון ריצה, קפיצה או ריקוד עלולים לגרום להתפתחות פציעות בשוק הכוללות נזק קל בשרירי השוק. בגלל הנזק ברקמת השריר מתפתח כאב שמורגש בעיקר ביום שלאחר הפעילות ודועך בהדרגה. כאב שריר מושהה נעלם ברוב המקרים לאחר כ- 72 שעות.

פציעות של גיד אכילס

כאבים בשוק עלולים להיות תוצאה של פציעה בגיד אכילס (Achilles Injuries). פציעות אלה יכולות לנוע החל ממתיחה ודלקת של גיד אכילס או של השרוול שעוטף אותו ועד לקרע מלא של הגיד. גם במקרה הזה הגורם הוא לרוב עומס חוזרני הנובע מריצות וקפיצות או מטראומה. סימנים ותסמינים אופייניים השתנו בהתאם לחומרת הפציעה ויכללו:

 • כאבים בגיד ומגבלות תנועה ברמות חומרה משתנות
 • כאב במישוש הגיד
 • קיום מדרגה הנוצרת בשל הקרע ועוד

מניעת פציעות בשוקיים

ישנה חשיבות גדולה לטפל בכל כאב שצץ בשוק כבר בשלבים המוקדמים. זכרו התעלמות משין ספלינט יוביל בסבירות גבוה להתפתחות שבר מאמץ. הטיפול בשבר מאמץ הוא ממושך יותר וכך גם הליך השיקום. הדרך למנוע פציעות בשוק היא באמצעות נטרול מקסימום גורמי סיכון. להלן כללים למניעת פציעות בשוקיים:

שמירה על משקל גוף מאוזן

השמנה או עודף משקל מעלים את העומסים המוטלים על השוקיים שלכם ובכך גם מעלים את הסבירות לפציעתן. השמנה ועודף משקל מעלים את הסבירות לאורח חיים יושבני הכרוך בשכיחות גבוהה יותר של פציעות בשוק. מחקרים שונים הראו כיצד רוב הגברים והאנשים המתלוננים על כאבים בגיד אכילס סובלים גם מהשמנה. מחקרים אחרים שהתבססו על סריקות אולטרה סאונד נמצא שגיד אכילס בקרב אנשים בעלי עודף משקל או שמנים הוא מעובה יותר.

הקפדה על כללי האימון הגופני הנכונים

רובן המכריע של פציעות בשוק מקורן בעלייה מהירה מידי בעצימות האימונים. חשוב להפעיל בקרה על כמות העומסים המוטלים על השוקיים ולהימנע מפעילות אינטנסיבית, מוקדם מידי וללא זמני התאוששות. הקפידו על חימום לפני הפעילות הגופנית, אל תרוצו מידי יום, הקפידו על גיוון בעומסים באמצעות שינוי סוג הפעילות ובכלל זה רכיבה על אופניים ושחייה. אל תרוצו רק על כבישים ומדרכות, הקפידו על גיוון בסוג המשטחים שעליהם אתם רצים ועוד.

כושר גופני וחיזוק שרירי הליבה

פציעות שכיחות בשוק
פציעות שכיחות בשוק

כושר גופני טוב, שרירי ליבה חזקים יעניקו לגפיים התחתונות את הבסיס לפעולה. הקשר הקינמטי הקיים בין מפרקי הגפה התחתונה גורם לכך שחולשה במפרק אחד יוביל לעומס יתר על מפרק אחר. מחקרים רבים מצאו קשר בין חולשה במפרק הירך או הברך לבין התפתחות פציעות בשוק. שרירי גפה תחתונה מאוזנים בכל הנוגע לכוח וגמישות יאפשרו פעילות ביו מכנית מדויקת.

תזונה ושינה

עיקר הפעילות המטבולית של העצמות מתרחשת במהלך שנת הלילה ולכן חשוב להקפיד על שינה ארוכה ואיכותית מספיק. גם לתזונה מתוכננת ישנה משמעות בכל הנוגע לבריאות של השוקיים. צריכה סדירה ומספקת של סידן וויטמין D עשויה להועיל במניעת נזקים גרמיים ובכלל זה נזקים לעצמות השוק.

נעליים ומדרסים

נעליים טובות ומדרסים מותאמים לכפות הרגליים סופגים טוב יותר את הזעזועים הנובעים מפעילות גופנית. הפחתת הזעזועים והעומסים תפחית גם את הסיכון להתפתחות פציעות בשוק.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

מניפולציה וספורט לכאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון כוונון חוליות וספורט

כאב גב? מניפולציה וספורט נמצאו יעילים יותר מספורט בלבד בטיפול בכאבי גב תחתון. כאבי גב תחתון מהווים בעיה שכיחה בקרב כלל האוכלוסייה ובשנים האחרונות גם בקרב בני נוער. למרות מגמת הגידול המשמעותית הקיימת, אין מידע מספק לגבי דרכי הטיפול היעילים בה.

צביטה בכתף אבחון וטיפול

תסמונת הצביטה בכתף אבחון וטיפול

צביטה בכתף? אבחון וטיפול נדרשים כעת למניעת קרעים הגידים ונזקים כרוניים אחרים. תסמונת זאת נובעת מלחץ על שרירי השרוול המסובב ועל האמתחת (בורסה) בכתף בעת ביצוע הרחקה של הכתף. התוצאה כוללת מיחושים ומגבלות תנועה.

מרפק גולף מה גורם לו

מרפק גולף מה גורם לו

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.