פציעות ספורט שכיחות ואיך למנוע אותן
פציעות ספורט שכיחות ואיך למנוע אותן

פציעות ספורט שכיחות ואיך למנוע אותן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות ספורט שכיחות ואיך למנוע אותן מהווים מידע חשוב עבור כל אדם העוסק בספורט. ספורטאי חובב וספורטאי מקצועי כאחד. אכן, העיסוק בספורט הוא מהדברים החשובים ביותר שאתם עושים עבור בריאותכם אך אין לשכוח את הסיכון להיפצע הנלווה לכך. ברוב המקרים הפציעות הללו המתפתחות עקב העיסוק בספורט אינן חמורות. דוגמאות לסוג זה של פציעות ספורט כוללות למשל מתיחה קלה של שריר בירך או מתיחה קלה של רצועה בקרסול. סוג זה של פציעות גם לא ישבית אתכם לזמן רב. אתם צפויים לחוש כאבים מקומיים קלים שיחלפו תוך ימים אחדים ויאפשרו לכם לחזור לפעילות גופנית שגרתית.

אך לצערי לא כל הפציעות הנגרמות במהלך הפעילות הגופנית מסתכמות במתיחה קלה של סיבי שריר בירך או של רצועה בקרסול. חלק מהפציעות עלולות להיות חמורות מספיק כדי להשבית אתכם מפעילות גופנית לפרקי זמן ארוכים ואפילו לעצור את הקרירה שלכם כספורטאים. במאמר הנוכחי אפרט אודות פציעות ספורט שכיחות ואיך למנוע אותן. עוד נפרט בקצרה על האופן שבו אנו מאבחנים את הפציעה ומטפלים בה.

פציעות ספורט שכיחות ואיך למנוע אותן – רקע

פציעות ספורט הן רעה חולה. על פי מחקר שנערך בדנמרק קרוב ל20% מהמשתתפים דיווחו על פציעות ספורט במהלך השנה האחרונה. גברים דווחו על יותר פציעות מנשים. ריצה, כדורגל ואימוני כוח גרמו לשכיחות הגבוהה ביותר של פציעות ספורט בקרב בוגרים. כדורגל ואתלטיקה גרמו לשכיחות הגבוהה ביותר של פציעות ספורט בקרב נערים ובני נוער. פציעות ספורט שכיחות כוללות פציעות של הכתפיים, פציעות מרפקים, פציעות של הברכיים ופציעות של הגב התחתון. כאן במאמר הנוכחי “פציעות ספורט שכיחות ואיך למנוע אותן” נתאר את פציעות הספורט השכיחות המתפתחות בכל אחד מהאזורים הללו ונפרט מעט אודות האופן שבו ניתן להימנע מהן. עוד נבהיר מתי הפציעה חמורה מספיק ונכון מבחינתכם לפנות לקבלת עזרה מקצועית.

פציעות ספורט בכתפיים

פציעות ספורט בכתפיים הן מפציעות הספורט השכיחות ביותר. הרקמות הנוטות להיפגע במפרק הכתף כוללות את החלקים הגרמיים, את הסחוסים, את הלברום ובעיקר את השרירים והגידים של השרוול המסובב. הגורם העיקרי לפציעה של שרירי וגידי השרוול המסובב (rotator cuff) כמו גם של רוב הפציעות בכתפיים הוא עומסי יתר חוזרניים. ביצוע חוזרני של תנועות כתפיים מבלי לאפשר פרקי זמן סבירים להתאוששות הרקמות גורם לנזק מצטבר ולהתפתחות פציעה. כאשר תנועות הכתף החוזרניות מבוצעות מעל גובה הכתף כמו למשל בקרב שחקני כדור עף, כדור יד וכדור סל העומסים קשים יותר וסיכויי הפציעה גדלים. סימנים ותסמינים שכיחים בעקבות פציעת כתף כוללים כאבים מקומיים, הקרנות כאב במורד הזרוע, מגבלות תנועה ועוד.

אבחון וטיפול בפציעות כתפיים מספורט

אבחון של פציעות ספורט בכתף מתבסס על הממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הפיזית של מפרק הכתף ובמידת הצורך מבדיקות הדמיה כגון אולטרה סאונד. הטיפול השמרני הוא הטיפול המועדף במתיחה או קרע חלקי של גידי או שרירי השרוול המסובב. במקרה של קרע גדול במיוחד או קרע מלא לא יהיה מנוס מניתוח כדי לאפשר איחוי טוב יותר ותפקוד עתידי טוב יותר. טיפול שמרני בפציעות כתפיים במידת הצורך קיבוע זמני או מנוחה אקטיבית (פעילות חלופית). עוד נעשה שימוש באמצעים מתקדמים כגון לייזר רך וגלי הלם יחד עם טכניקות טיפול ידניות. המטרה של טכניקות הטיפול הידניות היא שיפור טווחי התנועה ושיפור התפקוד והאיזון השריר.

מניעת פציעות כתפיים מספורט

הקפדה על מספר כללים יעזרו לכם להימנע מפציעות כתפיים. ראשית חשוב להדגיש את העיקרון הבסיסי של הקשבה לגוף. המשמעות של הקשבה לגוף כוללת הימנעות מביצוע פעולות באופן הגורם לכאב וכאשר כאב עזה מתפתח לא להתעלם ממנו. לנוח, לטפל ובוודאי לא להמשיך לבצע את אותן פעולות שמחמירות את הבעיה. חשוב לזכור שמסיבות ביו מכניות ומסיבות נוספות מניעת פציעות ספורט בכתפיים מחייב כתפיים חזקות ויציבות וגם כושר גופני כללי טוב. משקל גוף נכון, כושר לב ריאה תקין ושרירי ליבה חזקים יפחיתו את הסיכון לפציעות ספורט בכתפיים.

לאחר שהבהרנו את החשיבות של הקשבה לגוף ושל הכושר הגופני הכללי נרחיב מעט על האופן שבו נכון לעסוק בפעילות גופנית עם הכתפיים. ראשית בתחום הזה נדגיש את נושא החימום. יש להפעיל את הכתפיים רק לאחר חימום המסוכך את המפרק ומכשיר את הרקמות לעמידה בעומסים. חימום ראוי של מפרקי הכתפיים צריך לכלול ביצוע תנועות כתף בטווחי תנועה ועומסים הולכים וגדלים בהדרגה. כל תרגיל שאתם מבצעים עם הכתפיים, גם לאחר החימום, צריך לבצע מהקל אל הכבד. עוד חשוב לשפר טכניקות משחק או אימון, לאפשר זמני התאוששות ועוד. דרך נפלאה לאפשר התאוששות של הכתפיים היא ביצוע גם של סוגי ספורט שונים שאינם כרוכים בהפעלת הכתפיים בטווחי תנועה נרחבים ומעל גובה הראש.

פציעות מרפקים מספורט

אי אפשרי לדבר על פציעות ספורט שכיחות בלי לציין את הפציעות במרפק. מרפק טניס ומרפק גולף שכיחים בקרב ספורטאים המבצעים עבודת אחיזה (gripping activities) חוזרנית. מסיבה זאת גם סוג זה של פציעות נגרם בגלל עומסי יתר חוזרניים. אחיזות חוזרניות כגון אלו שכרוכים במשחקי טניס וגולף חושפים לעומסי יתר את הגידים הפושטים והמכופפים של המרפק. נזקים מקומיים המתפתחים בגידים הללו מובילים להתפתחות תסמונת הכאב הללו. סימנים ותסמינים שכיחים כוללים כאבים מקומיים, חולשה וקושי לאחוז, מגבלות תפקודיות ועוד.

אבחון וטיפול בפציעות מרפקים מספורט

אבחון של פציעות ספורט במרפק מתבסס גם הוא על ממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית של המרפק והשרשרת הקינטית ובמידת הצורך מבדיקות הדמיה כגון אולטרה סאונד. יש להעדיף תחילה את טיפול שמרני בפציעות ספורט במרפק. כאשר הטיפול השמרני כושל וזה קורה רק לעתים רחוקות ביותר יש להפנות את החולה לכירורג. טיפול שמרני בפציעות מרפק כוללות במידת הצורך קיבוע זמני או מנוחה אקטיבית (פעילות חלופית). עוד נעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים כגון לייזר רך וגלי הלם יחד עם טכניקות טיפול ידניות. המטרה של טכניקות הטיפול הידניות היא שיפור של טווחי התנועה ושיפור התפקוד והאיזון של השרירים הפועלים על המפרק.

מניעת פציעות מרפק מספורט

בכל הנוגע לפציעות ספורט העקרונות שצריכים להנחות אתכם הם חימום טוב ולא לעשות יותר מידי ומהר מידי. לשחק טניס או גולף מחייב יכולות גופניות כלליות ובכלל זה כוח, גמישות, קואורדינציה ועוד. הכנה גופנית ראויה שתכלול שיפור כל רכיבי הכושר גופני עשויה להועיל במניעת פציעות מרפק. פציעות של מרפק מתפתחות בגלל תנועות חזקות וחוזרניות של האמה והמרפק הנובעות בין היתר מטכניקת משחק לקויה. שיפור של טכניקת המשחק עשויה על כן לתרום את חלקה במניעת פציעות מרפק.

בין השגיאות השכיחות במשחק גולף המובילות לפציעות מרפק נמנה הכהה בדשא עם מחבט הגולף, בלימה של מחבט הגולף, אחיזה חזקה מידי במחבט, ידית אחיזה לא נוחה ועוד. שגיאות שכיחות בטניס כוללות בין היתר אחיזה חזקה מידי במחבט, שימוש במחבט שאינו מתאים ארגונומית, חבטת גב יד עם יד אחת בלבד, אי הקפדה על חבטה בכדור עם מרכז המחבט, מרפק כפוף מידי במהלך הגשה ועוד.

פציעות ברכיים מספורט

פציעות ספורט בברכיים מהוות גם הן פציעות שכיחות ביותר. הרקמות המרבות להיפגע בברכיים כוללות בעיקר את הסחוסים, מיניסקוסים ורצועות. הסחוסים מדפנים את נקודות המפגש בין העצמות המרכיבות את המפרקים בברכיים. את נקודת המפגש בין עצם הירך ועצם השוק ואת נקודת המפגש בין פיקת הברך ובין שקע יעודי המצוי בחלק התחתון בקדמת עצם הירך. המיניסקוסים הן שתי כריות שעשויות מרקמת חיבור חזקה ובעלי צורת C המפרידות בין עצם הירך לעצם השוק. תפקידם של מיניסקוסים הוא בין היתר לבלום זעזועים ולייצב את הברך. ארבע רצועות עיקריות תומכות ומייצבות את הברך אחת בכל צד ושתי רצועות צולבות.

עומסי יתר על הברכיים בצורה של סקוואטים (בעיקר עמוקים), עלייה וירידה חוזרנית במדרגות, ריצות ועוד וחשיפה של הברכיים לכוחות סיבוביים עלולים לחשוף את החלקים הללו לפציעות. פציעות שכיחות של רקמות אלה בברכיים כוללות קרע מיניסקוס, שחיקת סחוסים (תסמונת פטלו פמורל), מתיחה או קרע של רצועות ועוד. סימנים ותסמינים הנובעים מפציעה בברכיים משתנים בהתאם לסוג הרקמה שניזוקה ולחומרת הנזק. בין היתר החולה עלול לדווח על כאבים בברך, אובדן טווחי תנועה, קשיי תנועה, חוסר יציבות, נעלה של הברך ועוד.

אבחון וטיפול בפציעות ברכיים מספורט

אבחון של פציעות ספורט בברכיים מתבסס על הממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הפיזית של מפרק הברך ובמידת הצורך מבדיקות הדמיה כגון MRI. גם במקרה של פציעות ברכיים הטיפול המועדף הוא טיפול שמרני. החולה יופנה לכירורג במידה והנזקים חמורים במיוחד וקיימות אינדיקציות כגון נעילה של הברך, פגיעה קשה ביציבות של הברך ועוד. הטיפול השמרני בפציעות ברכיים יכלול במידת הצורך קיבוע זמני של הברך הפגועה או מנוחה אקטיבית (פעילות חלופית). במרפאה נעשה שימוש באמצעים מתקדמים כגון לייזר רך וגלי הלם יחד עם טכניקות טיפול ידניות. המטרה של טכניקות הטיפול הידניות היא שיפור טווחי התנועה ושיפור התפקוד והאיזון של השרירים המפעילים את הברכיים.

מניעת פציעות ברכיים מספורט

פציעות ספורט שכיחות
פציעות ספורט שכיחות

גם במקרה של מניעת פציעות ספורט בברכיים יש להקפיד על חימום טוב טרם תחילת הפעילות הגופנית. שמירה על בריאות הברכיים ומניע פציעות ברכיים מחייבת שימוש מושכל במפרק הזה ובעיקר צמצום העומסים הקיצוניים והחוזרניים. כך למשל חשוב לא לנעול ברכיים (יישור מלא) במהלך ריצה או קפיצות. שמירה על בריאות הברכיים מחייבת את המבצעים סקוואטים לעשות זאת מבלי לבצע כפיפות עמוקות מידי. חשוב להקפיד בעת ביצוע סקוואטים שהברכיים לא יעברו את קו האצבעות.

פציעות גב תחתון מספורט 

פציעות ספורט בגב התחתון מהוות גם הן מטרד שכיח ביותר. על פי מחקרים שונים בין 10% – 15% מכלל האתלטים נפגעים בגב התחתון בגלל עיסוקם הספורטיבי. הגורמים לתופעה הנרחבת הזאת כוללים עומסי יתר חריגים או עומסי יתר חוזרניים. הרמת משקולות חריגות בכובדן היא דוגמה לספורט שעומסי יתר חריגים עלולים להוביל לפציעה של הגב התחתון. ריצות או ביצוע תרגילים הכרוכים ברוטציה וכפיפה של עמוד השדרה המותני הן דוגמאות לפעילות גופנית שעומסי יתר חוזרניים עלולים להוביל לפציעה של הגב התחתון. רקמות שמרבות להיפצע בגב התחתון כוללות את הסחוסים במפרקים הפצטליים, את הדיסקים הבין חולייתיים וכמובן השרירים הפועלים סביב עמוד השדרה.

תסמונות כאב שכיחות עקב פגיעה ברקמות הללו בגב התחתון כוללות, מתיחה או קרע של שרירים בגב, תסמונת המפרקים הפצטליים, בלט או פריצה של דיסק בין חולייתי מותני ועוד. סימנים ותסמינים הנובעים מפציעה של הגב התחתון תלויים בסוג הרקמה שנפגעה ובחומרת הפגיעה. סימנים ותסמינים אלו עלולים לכלול חלק או את כל הסימנים והתסמינים הללו: כאבי גב תחתון, הקרנות כאב לכיוון הגפיים, מגבלות תנועה, קשיי תנועה, שינויים תחושתיים, חולשת גפיים ועוד.

אבחון וטיפול בפציעות בגב התחתון מספורט

בדומה לפגיעות אחרות במערכות שריר ושלד גם האבחון של פציעות ספורט בגב התחתון מתבסס על הממצאים מהיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות הדמיה כגון רנטגן, CT, MRI. גם במקרה של פציעות ספורט בגב התחתון הטיפול המועדף הוא טיפול שמרני. כלומר ללא התערבות כירורגית. החולה יופנה לכירורג רק במקרים הנדירים שבהם הנזקים בגב חמורים במיוחד וקיימות אינדיקציות להתערבות כירורגית כמו למשל אובדן שליטה על הסוגרים, חסר נוירולוגי מתקדם ועוד. הטיפול השמרני בפציעות בגב התחתון עשוי לכלול באופנים משתנים אחד או יותר מהאמצעים, מהשיטות ומטכניקות הטיפול הבאות: לייזר רך, גלי הלם, טכניקות לשיפור התנועה בחוליות המעורבות, שיפור הכוח והאיזון השרירי, שיפור פרופריוספציה ועוד.

מניעת פציעות בגב התחתון מספורט

מניעת פציעות ספורט בגב התחתון מחייבת שמירה על מספר כללים. גם במקרה הזה הקשבה לגוף מהווה את הבסיס למניעת פציעות. הקשבה לגוף ובכלל זה לאזור הגב התחתון תעזור לכם להימנע מפעולות מזיקות בגב התחתון ותכוון אתכם לאופן הנכון שבו יש לבצע אותן. מודעות והקשבה לגוף לא תאפשר לכם להמשיך ולבצע פעילויות גופניות מזיקות ומכאיבות. גורם מפתח נוסף בהימנעות מפציעות ספורט בגב התחתון הוא שמירה על היכולות הגופניות שלכם. לא די להיות מודע ולשמור על הגב התחתון, שמירה על משקל גוף מאוזן, כושר גופני טוב ושרירי ליבה חזקים יפחיתו את הסיכון לפציעות ספורט. שרירי ליבה חזקים מהווים ערובה חשובה למניעת פציעות בעיקר בגב התחתון.

מלבד ההקשבה לגוף וחוזקם של  שרירי הליבה ישנה חשיבות לאופן שבו אתם עוסקים בפעילות גופנית הכוללת את הגב התחתון. בדומה לאימון של חלקי גוף אחרים גם בכל הנוגע לגב התחתון חשוב להקפיד על חימום ראוי. אין לחשוף את הגב התחתון (או כל חלק אחר בגוף) לעומסים גופניים ללא חימום מתאים. חימום של הגב התחתון  גורם לסיכוך המפרקים בגב התחתון ומכין את הרקמות השונות באזור לעמוד בעומסים. חימום של הגב התחתון יכול להתבצע על ידי הליכה פשוטה של מספר דקות ומספר מצומצם של מתיחות קלות. כל תרגיל או מאמץ שאתם מבצעים עם הגב התחתון, גם לאחר החימום, צריך להתחיל מהקל אל הכבד. עוד חשוב לשפר טכניקות משחק או אימון, לאפשר זמני התאוששות ועוד. צריך להיות זהיר בפעילות גופנית המחייבת כפיפה של עמוד השדרה המותני ובמיוחד כאשר הפעילות הזאת גם כרוכה במקביל בתנועות סיבוביות של האגן והגב. הדברים הללו נכונים במיוחד כאשר הפעילות הגופנית מתבצעת עם עומסים (משקולות?).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • ספורט עוזר למנוע שברים

  ספורט למניעת שברים היא אסטרטגיה נכונה. נפילות בגיל המבוגר הם גורם משמעותי לפציעות ולשברים קטלניים בחלקם. ספורט ו/או ויטמין D…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • ספורט עוזר למנוע סרטן השד

  ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר…

 • ספורט עוזר למנוע סוכרת היריון

  ספורט למניעת סוכרת היריון היא אסטרטגיה נבונה שחייבת להיות משולבת עם שמירה על משקל גוף עוד לפני הכניסה להיריון ועל…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן